KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Jak działa kocimiętka? Wszystko co musisz wiedzieć o kocimiętce

Koty są szczególnie wrażliwe na niektóre zapachy, a jednym z nich jest woń kocimiętki. Może wpływać na nie w różny sposób – uspokajać lub pobudzać do zabawy. Jak działa kocimiętka i czy jest bezpieczna dla zwierzaka?

Kocimiętka a koty to temat, który jest interesujący dla wielu opiekunów. Jej wpływ na mruczki jest często podejmowany w rozmowach o zwierzakach. Wokół kocimiętki narosło nieco mitów. Roślina wywołuje zaskakujące reakcje u kotów. Krążą plotki, że specyfik ten działa na nie jak afrodyzjak. Inni twierdzą, że ogłupia zwierzaki. Jaka jest prawda? Czy naprawdę tak silnie wpływa na mruczki kocimiętka? Jak działa na koty ta roślina? Jak podawać kotu kocimiętkę? Na te pytania odpowiadamy.

Promocja dla czytelników

Promocja Carnilove

Czym jest kocimiętka?

Wiele osób wciąż uważa, że kocimiętka jest trawą. Skąd to nieporozumienie? Roślina ta nazywana jest często „kocią trawą”. Wiele osób, kupując trawkę dla kota, jest przekonanych, że kupuje właśnie kocimiętkę, tymczasem w żaden sposób nie przypomina ona trawy.

W rzeczywistości kocimiętka jest drobną i niepozornie wyglądającą krzewinką, która jedynie w okresie kwitnienia, gdy pokrywa się drobnymi fioletowo-niebieskimi kwiatkami, wygląda atrakcyjnie. Jej nazwa łacińska to „Nepeta”. Jest to bylina z rodziny jasnotowatych, pochodząca z krajów śródziemnomorskich, która obecnie występuje w całej strefie umiarkowanej.

Wygląd rośliny jest dość typowy. Ma drobne, sercowate liście, spomiędzy których wyrastają liczne, drobne kwiaty w kolorze białym, niebieskim, fioletowym, a nawet różowym. Kolor jest różny w zależności od odmiany. Roślina nie ma wielkich wymagań. Możesz ją spotkać także w Polsce, nawet w przydomowych ogródkach. Poza legendarnym wpływem kocimiętki na kota jest znana również jako skuteczny odstraszacz much, pogromca komarów, odstraszacz innych owadów.

Przeczytaj także: Czy koty mają sny? Jakie marzenia senne ma mruczek?

Kocimiętka - jak działa na koty?

Jak działa kocimiętka?

Wiesz już, czym jest kocimiętka dla kota. Po co się ją stosuje? Jak działa? Poznaj mity i fakty dotyczące kocimiętki.

Mitem jest, że wszystkie koty reagują na kocimiętkę. Prawda jest nieco inna, ponieważ kocimiętka działa jedynie na 70% kotów. U reszty zwierząt zetknięcie się z tą rośliną nie wywoła żadnej reakcji. Z badań wynika, że wrażliwość jest przekazywana w genach. Co więcej, na wpływ rośliny podatne są głównie koty dojrzałe, a dokładniej mówiąc w okresie rozrodczym. Zarówno u maluchów, jak i seniorów odnotowuje się dużo słabsze zainteresowanie kocimiętką lub całkowitą wobec niej obojętność.

Wielu opiekunów zastanawia się, czy kocimiętka dla kota jest tym samym co narkotyki dla ludzi? Otóż mitem jest, że roślina wprawia mruczki w stan narkotycznego odurzenia. Przekonanie to bierze się stad, że koty po zetknięciu się z rośliną, zaczynają się dziwnie zachowywać: tarzają się, ocierają się o roślinę, usiłują ją wetrzeć w sierść, a czasem też wydają dziwne dźwięki.

Prawda jest dużo bardziej banalna. Kocimiętka wydziela nepetalakton, który jest rodzajem feromonu. Ten stan euforii, który można u kotów zaobserwować, przypomina zachowanie kotek i kocurów w trakcie rui.

Opiekunom może się wydawać, że kocimiętka uspokaja koty, więc każdy wielbiciel tych zwierząt powinien ją mieć w swoim ogródku. Prawda jest dużo bardziej skomplikowana. Kocimiętka dla kota stosowana jest przez weterynarzy jako preparat odstresowujący. Roślina ta, a dokładniej mówiąc środki zawierające kocimiętkę, zalecane są jako specyfiki, które uspokajają i rozluźniają mruczki. Stosuje się je, żeby zachęcić koty do skorzystania z nowego legowiska czy oswoić z nowym domem.

Jeśli jednak zdecydujesz się posadzić tę roślinę w swoim ogródku, musisz liczyć się z tym, że kot, dla którego kocimiętka jest atrakcyjna, będzie się w niej tarzał, w wyniku czego może krzaczek uszkodzić. Pamiętaj też, że roślina ściągnie zwierzęta przebywające w okolicy, co może okazać się stresujące dla Twojego mruczka, nawet jeśli nie wychodzi on do ogrodu.

Przeczytaj także: Co oznacza machanie ogonem u kota? Mamy odpowiedź!

Kocimiętka dla kota - jak stosować?

Kocimiętka – o czym powinieneś pamiętać?

Zastanawiasz się, czy bezpieczna jest kocimiętka dla kota? Jak stosować roślinę, żeby nie zaszkodziła zwierzakowi? Kocimiętka jest uznawana za bezpieczną. Już po dziesięciu minutach receptory kota przestaną reagować na zawarty w roślinie nepetalakton.

Kocimiętka nie jest niezbędna w codzienności Twojego zwierzaka, ale od czasu do czasu może się pojawić, na przykład jako urozmaicenie zabawy. Aktywności są bardzo ważne dla kota. Pozwalają mu pozbyć się nadmiaru energii. Kiedy nie masz czasu na zabawę, zapewnij zwierzakowi samodzielny sposób na miłe spędzanie czasu. Doskonale sprawdzi się wtedy zabawka z kocimiętką. Możesz wykonać ją samodzielnie.

Żeby wykonać zabawkę, która spodoba się kotu, nie musisz kupować żadnych dodatkowych przedmiotów. Niemal wszystko z pewnością znajdziesz w domu. Jedyne, co jest Ci potrzebne, a być może jeszcze tego nie masz, to kocimiętka dla kota. Po co? To właśnie dzięki niej zabawka stanie się dla zwierzaka jeszcze bardziej atrakcyjna.

Do wykonania akcesorium wykorzystaj skarpetkę. Wypełnij ją sporym papierkiem zwiniętym w kulkę, a następnie wsyp dużą ilość kocimiętki. Następny krok to zawiązanie skarpety w taki sposób, żeby papier i roślina z niej nie wyleciały. Odetnij pozostałą po związaniu końcówkę skarpetki. Podaruj zwierzakowi zabawkę i patrz, jak chętnie turla nią po podłodze.

Jak podawać kotu kocimiętkę? Najłatwiej jest to robić właśnie w formie sproszkowanej rośliny, którą wsypiesz do zabawki. Możesz też zdecydować się na kocimiętkę w sprayu. To dobre rozwiązanie, jeśli chcesz przekonać do czegoś zwierzę, na przykład do nowego drapaka. Wystarczy, że zaaplikujesz spray z rośliną na drapak, żeby mruczek szybciej zauważył nową konstrukcję w pokoju.

Kocimiętka - przysmak dla kota

Jak działa kocimiętka w tym przypadku? Pamiętaj, że koty boją się nowych, dużych przedmiotów. Są nimi zainteresowane, ale mogą nie chcieć od razu z nich korzystać. Dzięki kocimiętce drapak stanie się ciekawszy – chęć wejścia na legowisko będzie większa. Możesz też położyć na legowisku kilka przysmaków, które zachęcą do wejścia na nową zabawkę. Dobrym rozwiązaniem jest podanie zwierzakowi posiłku w pobliżu drapaka. Niech będzie to coś wyjątkowego, na przykład Bozita Feline w galaretce, która charakteryzuje się dużą zawartością mięsa.

Kocimiętka dla kota - drapak

Żeby zwierzę zainteresowało się drapakiem, kocimiętka może nie wystarczyć. Sama konstrukcja powinna być ciekawa dla mruczka. Musi zapewniać dużą powierzchnię do ostrzenia pazurków, dlatego zwróć szczególną uwagę na to, żeby wybrany model był dość wysoki. Dobrym rozwiązaniem jest wieża Edoardo marki Trixie, która zapewnia mnóstwo miejsca do drapania. Gwarantuje również świetne legowiska dla nawet kilku kotów.

Sklep Apetete
Kocimiętka a koty – ta zależność interesuje wielu opiekunów uroczych mruczków. Roślina pojawia się często w zestawach z zabawkami. Producenci zalecają rozsypać ją na tekturowym drapaku lub umieścić w pluszowej myszce. Czy do tych zabawek jest niezbędna kocimiętka? Jak działa na koty roślina rozsypana na drapaku? Przede wszystkim zachęca do zabawy przedmiotem, ale oczywiście nie jest niezbędna. Jeśli planujesz samodzielnie przygotować zabawkę, przyda Ci się kocimiętka dla kota. Jak stosować ją w formie sproszkowanej? Możesz umieścić roślinę w środku uszytej przez siebie zabawki, żeby zwierzak jeszcze chętniej się nią bawił. Jeśli nie masz czasu na samodzielne wykonanie akcesorium, zajrzyj do Apetete. Sprawdź zabawki z kocimiętką!

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły