KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Kot bengalski – charakter, umaszczenie, opis rasy

Charakterystyczne cętki sprawiają, że kota bengalskiego nie pomylisz z żadnym innym. To energiczne zwierzę, które dzięki odpowiedniemu wychowaniu może stać się wyjątkowym domownikiem. Jaki jest kot bengalski? Podpowiadamy!

👉 Waga8–10 kg – samiec, 2–6 kg – samica
⭐ Sierśćgładka, krótka, gęsta
🐱 Charakterinteligentny, energiczny, pewny siebie, silny temperament
❤️ Długość życia9–15 lat

Kot bengalski to unikalna rasa cętkowanych kotów domowych, która powstała z krzyżówki kota domowego z leopardem azjatyckim. Bengal jest zwierzęciem łączącym w sobie dzikość swoich azjatyckich przodków oraz cechy klasycznego kota domowego. Ile jednak jest w nim dzikości, a ile kota domowego? Czy różnią się one tylko wyglądem, czy też charakterem? Dowiedz się więcej o wyglądzie, zachowaniu i potrzebach kotów bengalskich.

Promocja dla czytelników

Promocja Fitmin

Kot bengalski – rasa kotów

Dziki kot bengalski z kotem domowym były łączone już w latach 30. XX wieku, jednak kilka udanych eksperymentów nie wystarczyło, żeby zaczęto pracę nad rasą.

Kot bengalski znany był wcześniej pod nazwami: kot chiński, kot Elliota, kot jawajski czy kot z Wagati. Współcześnie wiemy, że wszystkie te nazwy odnoszą się do tego samego gatunku. Co ciekawe, sama rasa kotów jest zaskakująco młoda, bo powstała pod koniec ubiegłego wieku. Pierwsze bengale urodziły się w USA dzięki krzyżówce leoparda azjatyckiego z kotem domowym. Sama nazwa kota bengalskiego wywodzi się z jego łacińskiej nazwy, czyli Prionailurus bengalensis.

Od strony kota domowego użyto egipskiego kota mau oraz różnych ras krótkowłosych kotów domowych. Nie wszystkie osobniki były płodne, natomiast te, które były, krzyżowano wtórnie ze sobą, prowadząc selektywną hodowlę nastawioną na dwie cechy – zachowanie wyglądu ich dzikiego przodka i charakteru kota domowego. Po wieloletniej hodowli w końcu udało się uzyskać nową rasę kotów domowych. Kot bengalski został po raz pierwszy zaprezentowany szerszej widowni na wystawie kotów w 1985 r., gdzie wywołał niezwykłe poruszenie. Od tamtego czasu cieszy się on wciąż rosnącym zainteresowaniem. Hodowcy zakładają kolejne rodowody, wprowadzając swoje hodowle do rejestrów TICA.

Rasę zalicza się do grupy kotów orientalnych. Obecnie są to koty wystawowe, jednak na wystawie mogą być prezentowane dopiero te z czwartego pokolenia. Właśnie od niego są uznane za łagodne. Dziś to też coraz chętniej wybierane koty domowe.

Przeczytaj także: Zabawki interaktywne dla kota – ranking

Koty bengalskie – długość ciała tych energicznych kotów może wynosić 35 cm.

Jak wyglądają bengalskie koty?

Kotów bengalskich nie da się pomylić z inną rasą – ich unikalne umaszczenie po prostu nie występuje u innych mruczków. Po swoich dzikich przodkach odziedziczyły one duże pręgi lub cętki, które tworzą tak zwane „rozety” – jaśniejsze w środku, ciemniejsze na zewnątrz i zawsze mocno kontrastujące z resztą futra. Cętki mogą owalne lub przypominające odcisk łapy.

Rasa kota bengalskiego ma ciekawe futro, które jest w dotyku niezwykle gładkie, krótkie, gęste oraz wygląda, jakby było „posypane drobinkami złota”. I nie jest to wcale złudzenie optyczne. Przyglądając się włosom pod mikroskopem, można zauważyć mikroskopijne bańki powietrza, które rozpraszają światło. Nadaje to ich sierści charakterystyczny blask.

Te koty krótkowłose mogą mieć umaszczenie:

  • śnieżne – kot bengalski śnieżny ma futro w odcieniach kości słoniowej z brązową plamą na tylnej stronie uszu,
  • węglowe (charcoal) – posiadają szaroniebieskie futro, czarne cętki i pręgi,
  • lampartowe – futro w różnych odcieniach pomarańczowego lub piaskowego, z ciemnobrązowymi cętkami,
  • marmurkowate (marbled) – futro w odcieniach brązu z dużymi, rozlewającymi się plamami,
  • sorrel – futro w odcieniach żółtopomarańczowych z brązowymi cętkami.

Dziki kot bengalski kojarzy się przede wszystkim z beżowo-brązowym umaszczeniem. Jak widać, jest jednak więcej odcieni sierści, na przykład kot bengalski śnieżny.

Bengale są muskularne, o podobnym profilu co koty europejskie, jednak o znacznie smuklejszej sylwetce. Długość ciała tych energicznych kotów może wynosić 35 cm. Waga niektórych bengali sięga nawet 8 kg, jednak zwierzę nie powinno być nigdy otyłe. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na zdrowy wygląd sylwetki – powinna być umięśniona.

Głowa zwierzęcia jest mała w porównaniu do tułowia. Kot ma wysoko podniesione kości policzkowe, średniej wielkości uszy oraz duże, lekko migdałowate lub owalne oczy. Mogą mieć one odcień żółty, zielony, bursztynowy lub brązowy.

Bengalskie koty wydają różnorodne inne dźwięki jak ćwierkanie, mruczenie i gardłowe powarkiwania.

Kot bengalski – charakter

Najwięcej wątpliwości przy zakupie bengala budzi kwestia charakteru. Wygląd kota bengalskiego przywodzi na myśl dzikie koty więc trudno nie oprzeć się wrażeniu, że podobnie będzie też z zachowaniem. I trochę racje ma tutaj nasza intuicja, bo międzygatunkowe hybrydy, do których należy rasa kotów bengalskich, faktycznie w pierwszych pokoleniach wykazują silną agresję i wiele cech swoich przodków. Jednak staranna hodowla selektywna wyeliminowała ten problem i współczesne koty bengalskie nie przejawiają takich cech. Natomiast został w nich szereg innych cech, mniej typowych dla rasowych.

Jaki jest kot bengalski? Charakter tych zwierząt można określić niezależnym, co jest pozostałością po ich przodkach. To temperamentne mruczki pełne energii, skoczne i uwielbiające biegać. Można je nawet nauczyć chodzenia na spacery. Jednocześnie uwielbiają spędzać czas ze swoimi opiekunami.

Niektóre bengalskie koty nie wskakują na kolana i nie cierpią być podnoszone – wolą siedzieć na tym samym fotelu lub na jakimś meblu w tym samym pokoju. Zdarzają się jednak również większe pieszczochy. Są dość gadatliwe, przy czym niekoniecznie chodzi tutaj o miauczenie, bo wydają też różnorodne inne dźwięki jak ćwierkanie, mruczenie i gardłowe powarkiwania. Co nietypowe dla kotów lubią się kąpać i dość dużo piją.

Kto może mieć kota bengalskiego? O ile ich charakterystyczny, dziki wygląd wielu osobom kojarzy się z trudnym do oswojenia zwierzęciem z lasu, ich charakter nie jest aż tak wymagający. Koty bengalskie są bardzo ruchliwe i temperamentne, ale też silnie przywiązują się do opiekuna, nie odstępując go na krok. Raczej nie wskakują ludziom na kolana, ale lubią ich towarzystwo. Rasa kota bengalskiego jest też dość hałaśliwa.

Są duże i mają spory temperament, dlatego wymagają na co dzień mnóstwa aktywności. Wędka jest ważnym elementem zabaw z bengalem, który może się dzięki niej wybiegać. Akcesorium pozwoli Ci też zadbać o cykl łowiecki. Odtwarzanie go na co dzień sprawi, że zwierzak pozbędzie się nadmiaru energii. Dla kotów bengalskich doskonale sprawdzą się myszki – posłużą do samodzielnej zabawy, ale możesz też nauczyć mruczka aportowania. Postaraj się zapewnić mu zabawy intelektualne, na przykład z matą węchową. Te urocze koty w cętki będą zachwycone spacerami. Pamiętaj jednak, że zwierzak do nich przyzwyczajony, raczej nie będzie chciał z tej aktywności zrezygnować i może się jej domagać, na przykład drapiąc w drzwi wyjściowe.

Koty bengalskie po swoich dzikich przodkach odziedziczyły duże pręgi lub cętki.

Kot bengalski – jak o niego dbać?

Wiesz już, jaki jest kot bengalski. Rasa kotów nie wymaga szczególnie skomplikowanej pielęgnacji czy innego żywienia niż pozostałe mruczki. Dowiedz się, jak dbać o te wyjątkowe koty w cętki.

Karmienie

Żywienie kotów bengalskich nie sprawi Ci problemu. Potrzebują one – tak samo jak wszystkie inne koty – przede wszystkim mięsa. To właśnie ono powinno być podstawą diety. Możesz zdecydować się na BARF, jednak ten sposób żywienia wymaga od opiekuna dużego zaangażowania. Dobrze sprawdzą się też zdrowe, mokre karmy, które charakteryzują się dużą zawartością mięsa. Wybieraj spośród pełnoporcjowych, wyłącznie tych zawierających taurynę. Ten aminokwas jest szczególnie ważny dla zdrowia kotów, a przede wszystkim ich serca. Tauryny powinno być co najmniej 800 mg/kg. Karma powinna mieć też inne ważne witaminy.

Przeczytaj także: Czy koty mogą jeść surowe mięso?

Dla kociąt świetnie sprawdzi się karma marki Wiejska Zagroda, która jest wolna od zbóż, glutenu, niepotrzebnych zwierzęciu owoców czy polepszaczy smaku. Prosty, zdrowy skład, duża zawartość tauryny oraz dodatek alg morskich i oleju z łososia sprawiają, że to pokarm idealny dla energicznego kociaka. 

Karma marki Wiejska Zagroda.

Dla dorosłego zwierzęcia odpowiednia będzie między innymi karma Animonda Carny Adult, która jest dostępna w różnych wariantach smakowych. Staraj się karmić zwierzę często, a małymi porcjami. Warto przed posiłkiem przeprowadzić zabawę wędką, co pozwoli odtworzyć cykl łowiecki.

Karma Animonda Carny Adult

Pielęgnacja

Kot bengalski jest absolutnie bezproblemowy. Jego krótkowłosa i błyszcząca sierść nie wymaga ani ścinania, częstego szczotkowania czy specjalnych zabiegów. Chociaż warto zauważyć, że większość osobników lubi być czesana i traktuje to jako pewnego rodzaju formę atencji opiekuna.

Zdrowie

Status nowej rasy został im przyznany nie tak dawno, bo pod koniec lat 80. Z tego powodu nie istnieje żadna oficjalna lista chorób dziedzicznych u tej rasy, jednak wygląda na to, że mogą one mieć skłonności do kardiomopatii przerostowej, czyli nadmiernego rozrostu serca w stosunku do innych organów. Nie jest to zaskakujące, skoro ich dzicy przodkowie bywali znacznie więksi.

Odnotowuje się także przypadki PRA (Progressive Retinal Atrophy), czyli postępującej degeneracji siatkówki oraz bardzo nieliczne przypadki niedoboru kinazy pirogronianowej (PK). Jednak żadna z tych chorób nie jest częsta, a same bengale zalicza się do jednej z najzdrowszych ras. Może to wynikać z samego faktu, że jest to jedna z młodszych ras lub dużej domieszki genów leoparda, znacząco zmniejszających szanse na pojawienie się chorób recesywnych. Zwierzę żyje długo, bo nawet 16 lat.

Kot bengalski – cytat opiekuna.

Bengale to koty, które rozpiera energia. Mają wciąż pomysły na aktywność, a jeśli akurat się nie bawią, chodzą za opiekunem krok w krok. Wymagają więc uwagi człowieka. Wyróżniające się niepowtarzalną urodą koty są łatwe w pielęgnacji, a karmienie ich nie jest skomplikowane. To zwierzaki, które cieszą się dobrym zdrowiem, jednak jak w przypadku każdego mruczka regularne wizyty u weterynarza i kontrolne badania to konieczność i jeden z najważniejszych obowiązków opiekuna. Planujesz przyjąć pod swój dach bengala? Zajrzyj do Apetete, gdzie znajdziesz mnóstwo produktów potrzebnych do stworzenia wyprawki dla tego żywiołowego kota.

Odwiedź nasz sklep

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Jedna odpowiedź do “Kot bengalski – charakter, umaszczenie, opis rasy”

  1. Jola pisze:

    Od 2 tygodni mam 12tyg.kociaczka Bengala, jest bardzo aktywny,super biega za wędką,skacze i mowicie, że nie wchodzi na kolana,moj wskakuje mi na kolana jak tylko usiądę 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły