KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Kot bombajski – charakter, umaszczenie, opis rasy

Istnieje wiele ras kotów, które spełniają różne oczekiwania przyszłych opiekunów. Kot bombajski to zwierzę, które doskonale sprawdzi się w przypadku wielu osób. Nie jest to stara rasa, ale pochodzi do cenionych linii i znanych osobników.

👉 Waga3,5-6,5 kg
⭐ Sierśćkrótka, maść czarna
🐱 Charakterłagodny, inteligentny, uczuciowy
❤️ Długość życia14-18 lat

Wśród wielu dostępnych dla każdego opiekuna ras, niektóre wyraźnie się wyróżniają. Kot bombajski powstał na wzór czarnej pantery – ale tylko z wyglądu. Ten urokliwy zwierzak na pewno rozkocha w sobie wszystkie osoby, którym zależy na wierności i uczuciowości ze strony pupila. Jednocześnie, ma też swoje wady oraz może cierpieć na szereg chorób. Warto o tym wiedzieć, zanim zdecydujesz się na tę właśnie rasę.

Kot bombajski – pochodzenie

Na początku warto zaznaczyć, że koty bombajskie nie są uznane w każdej organizacji. Obecnie za osobną rasę uważa się je w takich związkach jak CFA i TICA. Jest to rasa nieuznana przez FIFe. W Stanach Zjednoczonych kot bombajski jest osobną rasą o bardzo konkretnych cechach i własnym wzorcu. Dla porównania, w Wielkiej Brytanii koty te są jedynie odmianą barwną kota burmańskiego. W związku z tym nie mają osobnego wzorca. Co więcej, wersja brytyjska jest zdyskwalifikowana z wystaw w Stanach Zjednoczonych, o ile ma zielone oczy.

Oryginalnie kot bombajski jako osobna rasa pojawił się w latach 50. XX wieku w Stanach Zjednoczonych. W Kentucky hodowczyni kotów, Nikki Horner, postanowiła stworzyć kota, który będzie wyglądem przypominał czarną panterę. Miał to być kot krótkowłosy, zgrabny, o jasnych, pomarańczowych lub żółtych oczach i koniecznie czarnym zabarwieniu. W tym celu zmieszane zostały osobniki dwóch ras. Amerykański kot krótkowłosy – ojciec pierwszego miotu – miał wnieść charakterystyczne cechy barwne, czyli fenotypowe: czarną sierść i kolor oczu. Z kolei matka rasy burmskiej miała dodać gen odpowiedzialny za mocną budowę ciała.

kot bombajski wygląd

Po 20 latach prowadzenia hodowli pod kątem selekcji konkretnych cech doszło do uznania i stworzenia wzorca kota bombajskiego. Nazwa rasy pochodzi jednak od Bombaju, w którym znajduje się dużo czarnych panter. Choć kot bombajski zalicza się do tak zwanych ras azjatyckich – jeśli chodzi o kwalifikację według standardów FIFe – to jednak nie jest to kot czysto pochodzący z Azji. Grupa ta stworzona została jedynie z myślą o kotach w Wielkiej Brytanii i dotyczy wszystkich osobników o cechach typowych dla kota typu burmskiego.

Nieco inaczej wygląda to właśnie w Wielkiej Brytanii, gdzie kot bombajski oznacza po prostu barwną odmianę kota burmskiego. Powstał tam jako krzyżówka innych ras – europejskiego kota burmskiego oraz brytyjskiego kota krótkowłosego. Jest on również czarny, ma jednak nieco dłuższy pyszczek i mniej zaznaczony stop niż typ amerykański. Co więcej, może mieć nie tylko żółte i pomarańczowe, ale również zielone  oczy.

Kot bombajski – wygląd

Koty bombajskie to zwierzęta średniej wielkości jak na swój gatunek. Zazwyczaj ważą maksymalnie 6,5 kg, przy czym kotki są mniejsze od kocurów. Są proporcjonalne, harmonijne i żwawe w ruchu. Mają raczej muskularną, krępą budowę, są mocno zbudowane, nie rachityczne. Ich głowa jest klinowata, ale bez ostrych krawędzi. Podbródek jest mocno zaznaczony. W typie amerykańskim kufa jest nieco krótsza, zaś stop – bardziej zaznaczony.

Uszy kota tej rasy są lekko zaokrąglone, mają średni rozmiar. Okrągłe oczy mają żółtą barwę, ale bywają też pomarańcze czy miedziane, zależnie od linii, z której pochodzi kot. W przypadku odmiany barwnej kota burmskiego obecnej w Europie kot ten może mieć też oczy zielone. Maść zawsze jest czarna, raczej bez jakichkolwiek dodatkowych kolorów – z małym wyjątkiem, o którym poniżej. Sierść jest zawsze krótka, dobrze przylega do ciała, praktycznie nie ma podszerstka. Jest za to błyszcząca i pięknie mieni się w świetle.

kot bombajski pochodzenie

Warto tutaj dodać, że kocięta tej rasy wcale nie są całkowicie czarne, podobnie zresztą jak dorosłe koty. Młode osobniki po narodzinach są cętkowane, a czasem nawet pręgowane czy cieniowane. Podobna cecha występuje u czarnych panter. Z czasem maść jest coraz bardziej intensywna, co sprawia, że kot wydaje się całkowicie czarny. Przy głaskaniu albo przy dokładnej analizie w ostrym świetle można zauważyć lekkie odstępstwa od tradycyjnej, intensywnej, czarnej barwy. Po okresie dorastania nie powinny być one jednak widoczne na pierwszy rzut oka.

Co więcej, zdarza się, że w miotach – mimo ścisłej selekcji – rodzą się stale koty o innych umaszczeniach typowych dla kota burmskiego. Jest to wada i takie koty nie nadają się do dalszej hodowli w ramach rasy bombajskiej. Co więcej, w celu utrwalania cech rasy często stosuje się dolewkę krwi burmskiej do danej linii, aby podkreślić budowę ciała potomków.

Kot bombajski – charakter

Zanim zdecydujesz się na tę rzadką w Polsce rasę, warto wiedzieć, jakie cechy osobowości ma kot bombajski. Charakter tego zwierzaka jest, jak na podobieństwo do czarnej pantery, dość spokojny. Zwierzę jest raczej aktywne, ale przy tym bardzo przywiązane do człowieka. Ceni sobie stały kontakt z nim, dlatego kiepsko znosi rozstania, nawet na czas nieobecności opiekuna w pracy.

Dla kota tej rasy bardzo istotny jest ruch. Powinien on być regularny, co nie tylko ma spełniać potrzeby psychiczne zwierzęcia, ale również uchronić pupila przed nadmiernym tyciem. To właśnie nadwaga jest jednym z zagrożeń, które czyhają na tę rasę. Choć kot bombajski nie ma w sobie dzikich instynktów, bo pochodzi od kotów udomowionych, podobnie jak wszystkie zwierzęta tego gatunku potrzebuje realizacji łańcucha łowieckiego. Dokonasz tego dzięki zabawie wędką albo oferując pupilowi zabawki interaktywne.

charakter kota bombajskiego

W odróżnieniu od wielu ras naturalnych, na przykład takich jak koty norweskie, kot bombajski świetnie sprawdza się jako pupil do domu niewychodzącego. Nie potrzebuje wolności, nie wymaga też wychodzenia na spacery czy samodzielnych wycieczek. Świetnie sprawdza się jako domowy pupil, jeśli zapewni się mu odpowiednio dużo aktywności i ciekawych zajęć.

Warto mieć na uwadze, że kot ten jest szczególnie zorientowany na człowieka i potrzebuje z nim silnej więzi. Nie sprawdzi się raczej do domu, w którym jest wiele zwierząt, bo będzie konkurował o uwagę, a gdy dostanie jej zbyt mało – stanie się przygnębiony. Nie będzie też dobrym zwierzakiem tam, gdzie opiekunowie wiele czasu przebywają poza domem. Warto dodać, że jest to rasa dość gadatliwa, co oznacza, że dużo wokalizuje i próbuje w ten sposób odpowiadać na uwagi opiekuna. Musisz wiedzieć, czy Ci to nie przeszkadza, zanim zdecydujesz się na takiego kota.

Kot bombajski – pielęgnacja

Zanim zdecydujesz się na jego kota, sprawdź, jak wygląda jego zdrowie. Oceń też, jakich zabiegów pielęgnacyjnych i żywienia potrzebuje kot bombajski.

Koty bombajskie – pielęgnacja sierści

Warto wiedzieć, jakiej troski wymaga kot bombajski. Pielęgnacja jego sierści nie jest specjalnie skomplikowana i opiera się przede wszystkim na zastosowaniu gumowej rękawicy czy prostej szczotki. Czesanie wystarczy powtarzać raz w tygodniu, jeśli zwierzę nie przechodzi akurat okresu linienia. W takiej sytuacji warto zwiększyć jego częstotliwość nawet do jednego czesania dziennie. Kot bombajski raczej lubi takie zabiegi i chętnie się im poddaje.

U kotów o szczególnie płaskim pyszczku i zaznaczonym stopie warto zadbać dodatkowo o zdrowie oczu. Gromadzącą się wydzielinę warto regularnie usuwać, aby nie powodowała podrażnień pod oczami. Z czasem mogłoby to doprowadzić nie tylko do łysienia tego obszaru, ale również rozwoju groźnych dla zdrowia pupila bakterii i stanów zapalnych. Do pielęgnacji oczu warto stosować specjalne płyny albo zwykłą sól fizjologiczną. W przypadku zatkania kanalików może być niezbędny masaż, a nawet zabieg operacyjny.

kot bombajski pielęgnacja

Warto regularnie dbać o zdrowie zębów kota tej rasy. Znów jest to bardziej istotne w przypadku zwierzęcia z przodozgryzem, co jest również wadą dyskwalifikującą z dalszej hodowli. W takim przypadku zęby nieprawidłowo na siebie nachodzą, co w razie osadzania kamienia i stanów zapalnych może spowodować konieczność ich usunięcia i nieprzyjemne konsekwencje, takie jak wypadanie języka, nadmierne ślinienie, a nawet trudności z pobieraniem pokarmu.

Ostatnim aspektem pielęgnacji kota bombajskiego jest kwestia pazurów. W przypadku kotów niewychodzących nie ma mowy o tym, aby były one w stanie usuwać samodzielnie starą łuskę z pazurów, o ile nie mają odpowiedniej narzędzi. Warto kupić kotu drapak i zachęcać go do regularnego korzystania z niego. Jeśli to niemożliwe, warto zadbać o przycinanie pazurów, które – zbyt długie – mogą być po prostu niekomfortowe dla samego mruczka.

Kot bombajski – zdrowie rasy

Kwestie zdrowotne to istotny aspekt, jeśli zastanawiasz się nad taką rasą jak kot bombajski. Ile żyje zwierzę tej rasy? Jest to raczej pupil długowieczny, który dożywa nawet do 18 lat. Oczywiście, dotyczy to przede wszystkim osobników ze sprawdzonych, dobrych hodowli. Szczególnie ważne są badania genetyczne oraz pewność, że rodzice nie są ze sobą zbyt spokrewnieni, co może bezpośrednio wpływać na problemy zdrowotne i skracać kocie życie.

Istnieje wiele aspektów, które mają wpływ na zdrowie rasy takiej jak kot bombajski. Ile żyje i czy jest zdrowy – na te pytania odpowiedzieć może stopień inbredu, czyli chowu wsobnego, który stosowany jest dla podtrzymania charakterystycznych cech rasy. Zbyt bliski inbred albo obecność w danej linii osobników nieprzebadanych pod kątem niektórych chorób mogą wpływać na gorszy stan zdrowia Twojego kota.

kot bombajski zdrowie

Jeśli chodzi o potencjalne choroby, już na etapie ciąży może występować obumieranie płodów. Jeśli w linii jest sporo domieszek krwi kota amerykańskiego, dochodzą cechy typowe dla ras brachycefalicznych, czyli zatykanie kanalików łzowych, rozszczep podniebienia czy przodozgryz. Zdarza się też kardiomiopatia przerostowa. Jako że jest to choroba genetyczna, warto wybierać kocięta z przebadanych linii – odpowiednie testy powinni mieć przeprowadzone przynajmniej rodzice.

Kot bombajski – żywienie

Warto wiedzieć, że z uwagi na malejącą wraz z wiekiem obserwuje się skłonność do nadwagi, którą charakteryzuje się kot bombajski. Pielęgnacja na tym etapie dotyczy przede wszystkim zapobiegania nadmiernej masie ciała. Jest to możliwe przede wszystkim poprzez podawanie odpowiedniej karmy o obniżonej podaży kalorii. Dotyczy to kotów starszych, mało ruchliwych oraz po zabiegu kastracji, kiedy metabolizm naturalnie zwalnia. W takiej sytuacji świetnie sprawdza się Josera JosiCat Sterilised Classic.

Zrównoważone żywienie kota wpływa na jego ochronę przed licznymi chorobami. Podstawę powinna stanowić karma dobrze zbilansowana, która zawiera spory odsetek mięsa i mniej węglowodanów. Przykładowo Acana Indoor Entrée Cat to świetna propozycja dla kotów niewychodzących, o ograniczonej aktywności, które jednak mają pozostać sprawne i zdrowe. Żywienie warto uzupełnić karmą mokrą, która zawiera więcej wody – koty z natury nie przepadają za jej piciem, choć powinny mieć dostępne stale jej źródło. Karma taka jak Gourmet Gold Mus 85g x 12 świetnie sprawdzi się również dla zwierząt wybrednych i wymagających.

cytat właściciela kota bombajskiego

Znasz już podstawowe informacje na temat wymagań takiej rasy, jaką jest kot bombajski – ile żyje, na jakie choroby zapada, jakiego żywienia potrzebuje. Znasz również jego charakter i wygląd. Ten niezwykły kot ciekawi wielu entuzjastów tego gatunku. Niestety, w Polsce jest go bardzo trudno znaleźć w dobrej jakości hodowli. To przekłada się na konieczność sprowadzenia pupila z innego kraju.

Koty bombajskie są niezwykle wdzięczne, a dodatkowo pięknie się prezentują. Dla każdego, kto chciałby mieć w domu kota przypominającego wyglądem panterę, a charakterem – czasem nawet psa – to doskonały wybór. Jeśli wybrałeś tego kota egzotycznego, sprawdź asortyment sklepu Apetete.pl. Znajdziesz tam szereg atrakcyjnych produktów dla Twojego mruczka.

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły