KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Kot na smyczy?

Kot na smyczy czyli jak nauczyć kota spacerowania…

Widok kota w szelkach, idącego ulicą wraz z właścicielem już nikogo tak nie dziwi. Pomimo rosnącej popularności warto sprawdzić czy wyprowadzanie kota na spacer jest bezpieczne?

Wbrew pozorom, wcale nie jest to taki zły pomysł, ale z pewnością przygotujmy się, że minie sporo czasu zanim nasz ukochany mruczek przekona się do chodzenia koło nas w krępującej go smyczy.

Kiedy i jak zacząć naukę?

Oczywiście najprościej nauczyć młodego kota tej sztuki. Jednak i  dorosłego kocura można, z odrobiną cierpliwości, przekonać do wspólnych spacerów. Od czego należy zacząć? Najlepiej od oswojenia kota z zapachem szelek oraz smyczy. Szelki dla kota warto w takim wypadku położyć obok jego legowiska czy miski i zostawić na dzień, dwa, . Przez ten czas kot powinien się oswoić z ich wyglądem i zapachem. Po kilku dniach takiej socjalizacji zakładamy szelki. Dobrze jest swoje próby przełożyć na czas przed porą karmienia, albo podczas zabawy – tak aby kot miło kojarzył zakładanie szelek.  Nawet nigdy nie próbujmy zakładać szelek na siłę – zniechęcimy go nie tylko do szelek, ale i spacerów a nawet naszej obecności, cierpliwość w tym wypadku jest wskazana!

Szelki dla kota zakładamy etapami. Najpierw tylko na kilka minut, potem powoli wydłużając ten czas. W czasie kiedy kot ma szelki na sobie – nie reagujmy zbytnio.  Możemy jedynie starać się odwracać jego uwagę poprzez zaproponowanie zabawy.

Właściwą próbę przypięcia smyczy zaczynamy w momencie, kiedy nasz podopieczny przestanie się przejmować założonymi szelkami i znowu pozwalamy mu swobodnie chodzić z przypiętą smyczą przez kilka dni aż się przyzwyczai. Dopiero po takim przygotowaniu możemy wyjść z kotem na pierwszy, prawdziwy spacer. Najlepiej do przydomowego ogródka lub w jakieś bardzo spokojne miejsce, gdzie nie będzie miał on kontaktu z innymi zwierzętami, czy ludźmi.

Odrobina swobody – czemu długa smycz dla kota jest taka istotna?

Na pierwszy spacer polecana jest krótka smycz, dzięki której kontrolujemy jak daleko kot się od nas oddala. Jednak z z czasem, lepiej przejść na dłuższą wersje – długa smycz dla kota daje mu większą swobodę ruchów i pozwala na eksplorację otoczenia. Koty są indywidualistami, nie będą trzymały się cały czas naszej nogi jak psy. Pewny siebie kot będzie chciał chodzić wokół nas i sprawdzać otoczenie. Wprowadzenie ograniczenia w postaci krótkiej smyczy tylko go unieszczęśliwi i odbierze radość ze spacerów.

Czy warto wyprowadzać kota na spacer?

Koty są myśliwymi wobec tego naturalne jest, że potrzebują ruchu. Mimo wszystko decyzja o spacerach z kotem zależy od… niego samego. Zawsze musimy pamiętać, że koty są zwierzętami terytorialnymi.  Niektóre z nich traktują nasz dom jako swoje miejsce i opuszczenie go może być dla nich zbyt stresujące.

Dla kogo spacer na smyczy?

Kot z charakterem spokojnym, ciut nieśmiałym czy nawet płochliwym, będzie bardziej zestresowany wspólnym spacerowaniem. Dlatego nieśmiałym kotom darujmy spacery. Wystraszonym kotom zapewniajmy domową rozrywkę: kupując tunelezabawki interaktywne dla kotów, czy wymyślne drapaki. Natomiast jeśli jesteśmy opiekunami pewnego siebie kocura, droga wolna – a jak przyzwyczaić kota do wspólnych spacerów, pisaliśmy w tym artykule.

 

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły