KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Kot Perski

Kot perski zwany też „persem” to jedna z popularniejszych ras w Europie. Te puszyste chmurki arystokratycznej dostojności, wręcz emanują łagodnością oraz elegancją, zajmując w ten sposób należne im miejsce na kanapie. O czym powinien wiedzieć każdy opiekun kota perskiego?

Puchata elegancja… czyli odrobinę o wyglądzie kota perskiego

Długa, gęsta sierść tworząca na szyi kołnierz. Szeroka głowa z zaokrąglonymi uszami oraz dość szeroki choć krótki nos. Do tego niedługi, ale za to niezwykle puszysty ogon. Kot perski należy do grona tych ras, których nie da się pomylić. Jest on zaliczany do kotów średnich, o wadze między 6 a 7 kg, oraz długowłosych. Jego włosy okrywowe są najdłuższe ze wszystkich gatunków kotów, i mogą dochodzić aż do 20 cm długości. Poza tym, kot ten ma krótkie, proste nogi oraz dość umięśnioną i kwadratową sylwetkę, choć gęste futro często to maskuje. Ma on też całkiem spore łapki. Głowa jest osadzona na szerokiej i krótkiej szyi, która w porównaniu z resztą ciała jest stosunkowo duża. A do tego ma on silnie zaznaczone kości policzkowe oraz duże, okrągłe oczy. W efekcie kot perski sprawia wrażenie znacznie większego. Jego umaszczenie jest niezwykle różnorodne – wyróżnia się koło 150 możliwych odmian kolorystycznych, od całkowicie czarnej sierści poprzez rudą i niebieską po całkowicie białą. Dodatkowo wyróżniamy dwie odmiany persów ze względu na budowę czaszki – „doll-face” oraz „peke-face”. Ten pierwszy charakteryzuje się zaokrąglonym profilem i jest uznawany za typ tradycyjny. Typ „peke-face” posiada o wiele bardziej spłaszczoną kufę a jego broda, nos i czoło leżą w jednej, pionowej linii. Odmiana ta została wyhodowana w Stanach Zjednoczonych i jest dość młoda.

kot perski

Karma dla kota Perskiego – sprawdź w apetete.pl!

Czy koty perskie pochodzą z Persji? Jaka jest historia kota perskiego?

Koty perskie są zgodnie klasyfikowane jako jedna z najstarszych ras kotów. Jej historia zaczyna się XVII wieku, w okresie wypraw krzyżowych. Właśnie wtedy zostały one sprowadzone do Europy z Persji – terenów obecnie należących do Iranu. Przynajmniej tak brzmi oficjalna wersja hodowców tej rasy. Jednak najnowsze badania genetyczne wskazują raczej na ich bliskie pokrewieństwo z rosyjskimi kotami długowłosymi, przy jednoczesnym braku powiązania z linią egzotycznych kotów azjatyckich. Warto również zwrócić uwagę, że sama nazwa „persy” jest dość młoda – dopiero na początku XX wieku została przyjęta przez pierwszy związek hodowlanych tej rasy. Wcześniej koty te nazywano angorami.

Charakter kota perskiego

Ich osobowość to wręcz uosobienie kociego arystokraty. Nie mają praktycznie żadnych instynktów łowieckich i całymi dniami potrafią wylegiwać się na kanapie. Kochają kontakt z człowiekiem, godząc się z wszelkimi pieszczotami i przytulaniem…ale tylko na własnych warunkach. Jeśli nie mają na nie ochoty, potrafią to zademonstrować. Wynika to z ich wysokiej inteligencji oraz pewnej wrodzonej upartości. Generalnie nie są też zbyt aktywne, choć zdarzają się wyjątki od reguły. Ale zawsze są wyjątkowo spokojne, łagodne i uwielbiają być w centrum zainteresowania. Do tego niewiele miauczą i praktycznie nie mruczą bez powodu.

kot perski śpi

Pielęgnacja persów, rasy o najdłuższej sierści

Ich piękne futro jest jednym z głównych powodów, dla których ludzie decydują się na te koty. Jednak tak długa sierść wymaga codziennej, regularnej pielęgnacji. Jeśli ją zaniedbamy, splatane włosy u kota perskiego bywają tak skołtunione, że jedynym ratunkiem będzie usunięcie jej u weterynarza lub kociego fryzjera. Aby tego uniknąć sierść należy codziennie dokładnie czesać. Taka ilość sierści sprawia też, że koty perskie w czasie okresowej wymiany sierści podczas samodzielnego wylizywania zjadają przeraźliwe jej ilości. Samodzielnie nie były w stanie sobie z nimi poradzić. Dlatego niezbędne są specjalne pasty odkłaczające oraz inne preparaty zapobiegające formowaniu się kłaczków oraz problemom trawiennym.

Ze względu na budowę czaszki, wymagają też specjalnego czyszczenia okolic oczu i nosa. Najlepiej oczyszczać je specjalnymi nawilżonymi chusteczkami. Ewentualnie można przemywać je letnim rumiankiem, jednak należy pamiętać, że jego dłuższe stosowanie często podrażnia oczy.

Kot perski a zdrowie?

Persy mają dość płaskie pyszczki utrudniające im jedzenie, np surowego mięsa. Najłatwiej jest im jeść dania o konsystencji musu. Jak wiele kotów rasowych, mają pewne specyficzne choroby uwarunkowane genetycznie. W przypadku persów najczęściej dochodzi do problemów z nieprawidłowym zgryzem, oddychaniem, chrapaniem oraz różnych form niedrożności nosa. Do tego często cierpią na policystyczną chorobę nerek, grzybicę oraz choroby skóry. Przy zaniedbaniu higieny oczu może też dojść do zapalenia spojówek.

kot perski

Polecane przez nas produkty dla kotów perskich:

Josera Catelux Adult
Gourmet Gold Mus z tuńczykiem 85g x 4
Gimpet Malt-Soft TGOS Extra Pasta odkłaczająca dla kota
Furminator dla kotów długowłosych large
Żwirek Cats Best Nature Gold – Smart Pellets

Kto powinien zdecydować się na kota perskiego?

Persy to koty o hipnotyzującej urodzie – gęstej, puszystej sierści oraz spojrzeniu inteligentnych, zadziornych oczu. Ze względu na konieczność regularnej i starannej pielęgnacji, to koty dla ludzi mających czas i ochotę na tego typu pracę. Persy to pieszczochy i przytulasy, więc są doskonałymi towarzyszami osób samotnych. Ich łagodny charakter sprawdzi się też w przypadku rodzin z dziećmi.

A czy Wy chcielibyście dzielić swoją kanapę z persem?

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły