KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Kot syjamski – jego charakter i pielęgnacja. Czy to kot dla Ciebie?

Kot syjamski zachwyca urodą i charakterem. Przyjazne zwierzę przywiązuje się do człowieka i chętnie spędza z nim czas. Dowiedz się więcej o charakterze kota syjamskiego, jego historii oraz potrzebach.

Niezwykle inteligentne, eleganckie koty o wręcz arystokratycznym wyglądzie są obok persów jedną z najstarszych ras. Może dzięki temu są długowieczne, rzadko chorują i nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji. Nic dziwnego, że kot syjamski niegdyś był ozdobą świątyń i królewskich dworów, a i dziś ma szerokie grono wielbicieli. Z tego artykułu dowiesz się, jak dbać o jedną z najpopularniejszych ras. Podpowiadamy, ile żyją koty syjamskie, na jakie choroby są narażone i jaki jest ich charakter. Dzięki tym informacjom lepiej przygotujesz się na przyjęcie nowego członka rodziny.

Promocja dla czytelników bloga

Promocja Carnilove

Kot syjamski – opis rasy

Jak sama nazwa wskazuje, koty syjamskie pochodzą z Syjamu (dzisiejsza Tajlandia). Ich elegancja i arystokratyczny wygląd sprawiły, że zwierzęta były pożądanym nabytkiem ludzi bogatych, ozdobą świątyń i dworów królewskich, gdzie żyły w luksusie. Może to sprawiło, ze wykształcił się u nich gen długowieczności i dziś przedstawiciele gatunku mogą dożyć nawet sędziwego wieku.

Koty te zostały przewiezione do Anglii z Dalekiego Wschodu pod koniec XIX wieku, gdzie były hodowane jako koty rasowe. Standard rasy został zarejestrowany w 1892 roku, a na początku następnego stulecia rasa ta rozprzestrzeniła się w całej Europie. Warto wiedzieć, że rasa nie była od razu traktowana jako domowa. Pierwsze koty syjamskie można było spotkać w ogrodach zoologicznych.

Przeczytaj także: Wątróbka dla kota – czy można ją podawać pupilowi?

Jak wyglądają koty syjamskie?

Panuje powszechne przekonanie, ze syjamskie koty to jedne z piękniejszych, a na pewno najbardziej eleganckich kotów na świecie. Mają smukłe ciało, długie nogi i drobne łapki. Pokryte są krótką sierścią z niewielką warstwą podszerstka.

Ich odrobinę trójkątną głowę wieńczą spiczaste, sterczące i szeroko rozstawione uszy. Jednak najbardziej charakterystyczną cechą rasy są hipnotycznie błękitne oczy, które często kontrastują z kolorystyką sierści. Ten niesamowity kolor migdałowych oczu w rzeczywistości świadczy o braku melaminy w organizmie zwierząt. Wszystko przez to, że syjamskie koty są częściowo albinosami. Właśnie z tego powodu ich kociaki syjamskie rodzą się całkowicie białe. Dopiero po dwóch tygodniach na sierści pojawiają się ciemniejsza znaczenia.

Tak charakterystyczne dla syjamów przebarwienia sierści typu „seal-point” w kolorze czarnym i brązowym pojawiają się dopiero po drugim tygodniu życia. Reszta sierści pozostaje biała lub kremowa. Rasowe syjamskie koty zaliczane są do kotów średniej wielkości. Dorosłe osobniki osiągają 30 cm w kłębie i ważą od 4 do 5 kg.

Rasowe syjamskie koty zaliczane są do kotów średniej wielkości.

Kot syjamski – charakter

Zwierzęta są spokojne i bardzo inteligentne. Lubią zabawę, ale tylko na własnych warunkach jak to bywa u większości kotów. Niespożyta energia, ciekawość i niezależność – właśnie tym wyróżniają się koty syjamskie. Charakter zwierząt sprawia, że często ładują się w kłopoty, z których trzeba je potem ratować. W większości sytuacji typowych dla kotów zachowują się w niestandardowy sposób. Jednym słowem w ich towarzystwie nie sposób się nudzić!

Silnie przywiązują się nie tylko do opiekuna, lecz także do całej swej ludzkiej rodziny. Są szczególnie czułe dla dzieci i łase na pieszczoty. Łakną bliskości z ludźmi i chętnie przebywają w ich towarzystwie. Tolerują inne koty w swym otoczeniu.

Syjamy są bardzo aktywnymi kotami, stąd należy im dać możliwość rozładowania energii przez zorganizowaną zabawę, wyposażenie domu w drapaki czy elementy do wdrapywania się, wspinaczki i przeskakiwania. W innym przypadku kot sam zorganizuje sobie rozrywkę, co może Ci się nie spodobać. Pamiętaj o zabawie wędką – dzięki temu akcesorium możesz zadbać o tak zwany cykl łowiecki. Chodzi o odtworzenie w domu naturalnego dla kotów polowania, które ma się kończyć posiłkiem. Podczas zabawy wędką kot ma więc za zadanie w końcu ją upolować, a następnie Ty musisz mu podać karmę.

Odpowiednia socjalizacja i zapewnienie zwierzęciu kontaktu z innymi ludźmi (poza rodziną) i czworonogami pozwala wyeliminować potencjalną płochliwość, która jest cechą rasy. Nieprzyzwyczajone do innych zwierząt i ludzi koty ze strachu mogą wykazywać zachowania pozornie agresywne. Przyzwyczajone do towarzystwa innych zwierząt od początku potrafią stanowić zgrany duet nawet z psem. Z innymi mruczkami również żyją koty syjamskie w zgodzie, jeśli czworonogi zostaną w odpowiedni sposób zapoznane (konieczna jest tak zwana socjalizacja z izolacją).

Wrodzona ciekawość sprawia, że warto nauczyć te zwierzęta spacerów w szelkach. Dzięki temu mogą bezpiecznie poznawać okolicę. Syjamski mruczek chętnie spędzi też czas na balkonie. Pamiętaj, żeby go osiatkować. Nawet zwierzę na co dzień niezainteresowane polowaniem na ptaki za oknem może w końcu ulec pokusie i wyskoczyć, co skończy się tragicznie.

Koty syjamskie odznaczają się żywiołowym charakterem i wrodzoną gadatliwością. To sprawia, że nie jest to wymarzona rasa dla kogoś, kto oczekuje spokojnego towarzystwa. Koty te dużo lepiej sprawdzą się jako kompani do zabaw dla młodych ludzi czy rodzin z dziećmi niż lekarstwo na samotność dla osób starszych, mimo że są bardzo towarzyskie, czułe i łakną uwagi. Ich energia i aktywność sprawią wielką radość dzieciom, z którymi koty te mogą bawić się dosłownie godzinami.

Zrezygnować z tej rasy powinni ludzie, którzy z racji pracy długo przebywają poza domem. To nie jest kot, który chętnie zajmie się sobą w samotności. Warto też zwrócić uwagę na charakterystyczne dźwięki, jakie wydają mruczki. Jeśli mogą Cię drażnić lub po prostu przeszkadzać, wybierz mniej gadatliwą rasę. Syjamski mruczek może być Twoim najlepszym przyjacielem, jeśli tylko jesteś w stanie poświęcić mu dostateczną ilość czasu i uwagi.

Kocięta syjamskie powinny pozostawać z matką do 12. tygodnia życia. To wtedy uczą się odpowiedniego zachowania, uczą się od kocicy wszystkiego, czego potrzebują. Zbyt wcześnie zabrane od matki kocięta syjamskie – podobnie jak koty innych ras – mogą okazać się trudne w wychowaniu i mieć problem, na przykład z bolesnym gryzieniem opiekuna. Ile kosztują koty syjamskie? Cena w legalnych hodowlach to około 2000 zł.

Przeczytaj także: Czy koty mogą jeść lody?

Syjamskie koty to jedne z piękniejszych, a na pewno najbardziej eleganckich kotów na świecie.

Kot syjamski – jak o niego dbać?

Wiesz już, jakie są koty syjamskie. Charakter zwierzęcia warto znać, nim weźmiesz je pod swój dach. Dowiedz się więcej również na temat pielęgnacji, karmienia i chorób, które dotyczą tej rasy.

Pielęgnacja – kot syjamski

Pielęgnacja kota syjamskiego nie jest skomplikowana. Krótką sierść wystarczy wyszczotkować raz w tygodniu, a jeśli o tym zapomnisz, też nic się nie stanie, ponieważ syjamy w zasadzie nie linieją. Wystarczy gęsty grzebień, żeby zadbać o sierść zwierzęcia. Przy jego pomocy wyczeszesz ewentualny martwy włos.

Zdrowie

Są jedną z najstarszych ras i prawie nie były poddawane modyfikacjom, dlatego generalnie są dość zdrowe. Zastanawiasz się, ile żyją koty syjamskie? Długość życia tych zwierząt to często nawet 20 lat! Nie oznacza to jednak, że są zupełnie odporne na choroby. Mruczki mogą zmagać się z różnymi schorzeniami, na przykład rozszczepem podniebienia, które doprowadza do śmierci wielu kociąt. Są też narażone na jaskrę. Warto wiedzieć, że kocięta rodzą się z zezem rozbieżnym. Czasem występuje również skrzywienie ogona, które uznaje się za wadę.

Koty syjamskie odznaczają się żywiołowym charakterem i wrodzoną gadatliwością.

Karmienie

O kocie syjamskim można powiedzieć, że ma słabość do jedzenia. Oczywiście apetyt będzie zależał od konkretnego osobnika, ale spodziewaj się, że w przypadku tej rasy będzie dość duży. Jeśli ulegniesz łakomstwu mruczka i nie dostarczysz mu odpowiedniej dawki ruchu, by spalił kalorie, grozi mu otyłość. Żywienie kotów syjamskich najlepiej oprzeć o karmy mięsne, które dostarczają sporo białka, energii, ale nie są przeładowane węglowodanami. Codzienna karma powinna być mokra – dzięki niej zadbasz o nawodnienie zwierzęcia, a tym samym zdrowie nerek.

Dla kotów tej rasy polecamy karmę Animonda Carny Adult, która zawiera niezbędną dla zwierzęcia taurynę. W składzie produktu jest duża ilość mięsa. Co ważne, karma jest dostępna w wielu smakach, więc łatwo znajdziesz idealną propozycję dla swojego zwierzaka. Doskonale w roli karmy pełnoporcjowej sprawdzi się też Wiejska Zagroda. Producent zadbał o dokładne podanie składu, dzięki czemu masz pewność, co znajduje się w produkcie. Zawartość mięsa to aż 98%, a tauryny aż 2400 mg/kg.

Animonda Carny Adult

Pamiętaj też o urozmaicaniu codziennej diety smakołykami. Nie powinno być ich dużo, ale dla zwierzęcia będą świetną nagrodą. Sprawdzą się podczas zabawy matą węchową. Wybieraj spośród smakołyków, które mają krótki, zdrowy skład. Idealnie, jeśli znajduje się w nim wyłącznie mięso. Dobrym pomysłem jest zakup liofilizowanych przysmaków, ale pamiętaj, że samodzielnie możesz przygotować zdrowe, suszone mięso.

Syjamski mruczek chętnie spędzi też czas na balkonie.

Nad syjamskim kotem powinny zastanowić się osoby, które szukają zwierzęcia przywiązanego do człowieka, aktywnego, a także chętnego do zabawy z dziećmi. Te urocze mruczki potrzebują zabawy każdego dnia – zarówno tej intelektualnej, jak i ruchowej. Są zdecydowanie dla osób, które mogą poświęcić im czas. Nie lubią rozłąki z człowiekiem, są gadatliwe i żywiołowe – tak w skrócie można określić koty syjamskie. Cena za kocię tej urokliwej rasy wynosi mniej więcej 2000 zł. Jeśli planujesz przyjąć kota syjamskiego pod swój dach, zajrzyj do Apetete. Wybieraj spośród zdrowych karm i ciekawych akcesoriów dla mruczków.

Odwiedź nasz sklep

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły