Koty egipskie mau – opis i charakterystyka
Z kotami egipskimi kojarzą nam się z całą pewnością sfinksy. Jednak to tylko kwestia nazwy. Sfinksy to rasa, za której ojczyznę uważa się Kanadę. Nie znaczy to jednak, że Egipt nie może się pochwalić własną rasą. Poznaj koty egipskie mau!
Egipt kojarzy nam się głównie z kotami. Zdecydowanie sporo osób zdaje sobie przecież sprawę z tego, jak w Starożytnym Egipcie były traktowane koty. Były one porównywane z bóstwami, a co za tym idzie, posiadały wiele przywilejów. Karmiono je, opiekowano się nimi i chroniono przed niebezpieczeństwem. Skrzywdzenie kota, nawet nieumyślne, mogło zakończyć żywot danej osoby. Nie było w stanie przed tym uratować nic – nawet wysoki status społeczny. Znana jest w końcu historia wysoko postawionego rzymskiego urzędnika, który potrącił kota podczas jazdy rydwanem, a następnie został zlinczowany przez wściekły tłum. Nadal, mimo upływu tysięcy lat i wielu zmian, które zaszły na świecie, Egipt bardzo ceni sobie te zwierzęta. Ale czy wiedziałeś, że ten kraj może pochwalić się swoją własną rasą kota? I nie, nie jest to sfinks – to znane nieporozumienie związane z nazwą. To koty egipskie mau. Poznaj je bliżej, czytając nasz artykuł. Ich historia jest naprawdę fascynująca.
Przeczytaj również: Sfinks kanadyjski – poznaj tę rasę kota!
Koty egipskie mau – pochodzenie
Koty egipskie mau są jedną z najstarszych ras kotów domowych. Być może nawet najstarszą, jednak nie ma dokładnych badań potwierdzających ów fakt. Mau w języku egipskim oznacza po prostu „kot”. Ta odmiana jest powszechnie znaną, czołową rasą egipską.
Nie do końca wiadomo skąd wziął się egyptian mau. Istnieją pewne przesłanki, żeby sądzić, że Egipcjanom wiele, wiele tysięcy lat temu udało się udomowić cętkowaną wersję żbika nubijskiego. Czy zastanawiałeś się w ogóle, dlaczego koty w Egipcie w dawnych czasach miały status niemalże bóstw? Nie było to całkiem przypadkowe. To, co dzisiaj jest częścią bardzo bogatej, niezwykle rozbudowanej egipskiej mitologii, wzięło się z podejścia bardzo praktycznego.
Jak powszechnie wiadomo, koty z natury są drapieżnikami. Polują one na zwierzęta mniejsze od siebie – idealnymi ofiarami kotów są więc gryzonie. A szczury i myszy, jeśli nie miałyby naturalnego wroga, mogłyby mnożyć się w niekontrolowany sposób. Mogąc wyobrazić sobie skalę tego niebezpieczeństwa, gdyby nie byłoby kotów – sytuacja byłaby dla Starożytnych Egipcjan bez wątpienia katastrofalna. Ciepły klimat dodatkowo sprzyjał szkodnikom, które mogłyby dostać się do spichlerzy i w konsekwencji spowodować klęskę głodu. Ta z kolei mogłaby zabić sporą część społeczeństwa. Nie wspominając już, że szczury i myszy mogłyby także roznosić liczne choroby. Koty polując na gryzonie, przeciwdziałały skali tego problemu. Egipcjanie uznawali więc, że zwierzęta te dbają o urodzaj ich kraju. Były więc dla nich swego rodzaju bóstwami.
To właśnie koty egipskie mau są uwieczniane na dziełach sztuki z tamtego okresu. Rasa ta nie zawsze jednak miała życie usłane różami i wiodła bajkowy, wolny od trosk i problemów żywot.
Zmiany w postrzeganiu rasy
Zmiany polityczno-religijne, wojny, konflikty – to wszystko nie oszczędzało nikogo, nawet kotów. Straciły one swój boski status, nadal gdzieś były, ale ich losem tak naprawdę nikt się szczególnie nie przejmował. Do tego stopnia, że rasa prawie wyginęła. Zmiana przyszła dopiero w latach 50. XX wieku, gdy rasa była już na skraju wyginięcia – II wojna światowa wyjątkowo brutalnie obeszła się ze wszystkimi.
Lata 50. XX wieku były okresem, w którym udało się uratować ostatnich pozostałych przedstawicieli ras kotów i psów. Za pierwszą hodowczynię mau uważa się rosyjską księżniczkę Natalię Trubacką. Wysoki status pozwalał jej na wiele podróży po całym świecie. Na stałe mieszkała ona w Rzymie i to właśnie z tego miejsca udało jej się przywieźć do Egiptu dwa koty. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie jej dyplomatyczne znajomości, które w tym celu zawarła. Po jakimś czasie już z trzema kotami mau udała się w podróż do Stanów Zjednoczonych. Tam osiadła na stałe. Założyła także – słynną już w kręgach miłośników kotów – hodowlę Fatima.
Mniej więcej od tego czasu zaczęła wzrastać popularność tych kotów. Początkowo zainteresowanie nimi rosło w Europie, w końcu zaczęli się nim interesować też mieszkańcy Stanów Zjednoczonych. FIFe uznało koty egipskie mau w 1992 roku. Wcześniej rasa została uznana przez inne stowarzyszenie – CFA. Miało to miejsce w 1968 roku. Początkowo używano nazwy „kot egipski”. Słowo „mau” zostało dodane do określenia tej rasy dopiero wiele lat później.
Zakup rasy w Polsce
W Polsce rasa ta nie należy do zbyt znanych. Właściwie jest ona niezwykle rzadka. Jeśli marzy Ci się egipski mau, hodowla, z której go możesz nabyć, znajdzie się również i w Polsce. W naszym kraju działa ich tylko kilka. Dlatego jeśli zdecydujesz się na tę konkretną rasę, możesz ją mieć, bez konieczności sprowadzania zwierzaka spoza granic naszego kraju. Możesz, oczywiście, zdecydować się na zagraniczną hodowlę. Musisz jednak liczyć się z dużo większymi kosztami związanymi ze sprowadzeniem zwierzaka do kraju i transportem. Niezależnie jednak od tego, pamiętaj, że hodowla – czy polska , czy zagraniczna – musi być legalna. Pseudohodowla to miejsce, którego nie warto wspierać, ponieważ w ten sposób możesz przyczynić się do cierpienia zwierząt.
Koty egipskie mau – wygląd
Mau egipski to kot, którego możesz kojarzyć z malowideł i innych dzieł sztuki ze Starożytnego Egiptu. Jednak tak naprawdę wcale nie oznacza to, że zwierzak od tamtego czasu nic się nie zmienił. W końcu wyginął niemalże całkowicie i został odtworzony w ramach celowej hodowli prowadzonej w latach 50. XX wieku. Jak w takim razie wygląda kot egipski mau?
To kot średniej wielkości. Kocury mogą ważyć od pięciu do siedmiu kilogramów, kotki natomiast mają około trzech do pięciu kilogramów. To koty o smukłej, pełnej gracji budowie ciała. Ich głowa jest duża i kulista. To, co szczególnie zwraca uwagę w przypadku tych kotów to znak skarabeusza, który znajduje się właśnie na głowie. Znak skarabeusza to wzór o kształcie litery M.
Tylne łapy kotów są nieco dłuższe od przednich. Sprawia to, że są dużo bardziej skoczne i poruszają się szybciej. Kocia sylwetka jest pełna gracji. Zwierzęta te są umięśnione, ale równocześnie smukłe. Egipski mau to jeden z najszybszych kotów domowych na świecie, który jest w stanie osiągnąć nawet prędkość do pięćdziesięciu kilometrów na godzinę.
Zobacz również: Największe koty domowe – poznaj te rasy!
Na szczególną uwagę zasługuje sierść tych kotów. Podszerstek jest zawsze biały, miękki i jedwabisty. Bardzo miękka jest też sierść okrywowa. Włosy są średnio długie. W końcu są to koty, których pochodzenia należy się doszukiwać w Egipcie, kraju, który słynie z wysokich temperatur, dlatego sierść, choć niezwykle przyjemna w dotyku, nie daje jednak odpowiedniej ochrony przed chłodem.
Ich maści to głównie: dymna, brązowa i srebrna. Koty tej rasy są cętkowane, co jest ewenementem wśród ras domowych. Niedozwolone jest krzyżowanie ze sobą kotów różnych maści. Na szyi mau tworzy się wzór, który przypomina charakterystyczne naszyjniki. Na głowie za to umieszczony jest znak skarabeusza. Jest to niezwykła rzecz, charakterystyczna dla kotów tej rasy. Co ciekawe, im większy kontrast kolorystyczny pomiędzy kolorem cętek a barwą maści podstawowej, tym lepiej. Jest to bardzo mocno oceniane i punktowane podczas różnorodnych wystaw kotów rasowych.
Koty egipskie mau – charakter
Wiesz już, jaki jest egipski mau. Charakter tej to kolejna rzecz, którą warto rozważyć. W końcu dobór kota nie może opierać się wyłącznie na jego wyglądzie. Ogromne znaczenie ma to, jaki kot jest z natury. To właśnie od tego zależy, czy uda wam się dopasować i stworzysz kotu szczęśliwy dom. Jakie są więc koty egipskie mau pod względem charakteru?
Bez wątpienia są to koty towarzyskie. Zdecydowanie wolą towarzystwo ludzi niż innych zwierząt, choć przy odpowiedniej socjalizacji również są w stanie się z nimi dogadać. Początkowo mogą być bardzo nieśmiałe, ale stosunkowo szybko otwierają się na ludzi. I choć potrafią przyjaźnić się ze wszystkimi, to jednak wybierają sobie osoby, które darzą szczególnym uczuciem. Za takimi osobami są w stanie podążać niczym psy. Lubią być w centrum uwagi, chcą przebywać ze swoim opiekunem, ale nie są namolne i potrafią spędzać czas same ze sobą.
Egipskie mau są niezwykle żywiołowe i praktycznie ciągle pozostają w ruchu. Niezwykle ciekawskie, wszystko chcą sprawdzić, dotknąć, powąchać. Potrzebują mnóstwa ruchu i zabaw, by rozładować energię. Pozostawione same sobie mogą zacząć samodzielnie szukać sobie rozrywek, co może się wiązać z wieloma problemami – zwłaszcza że ten kot wejdzie praktycznie wszędzie, nawet tam, gdzie zdecydowanie nie powinien.
To zwierzaki szalenie inteligentne. Odpowiednio motywowane i zachęcane są w stanie szybko uczyć się rozmaitych sztuczek. Możesz z powodzeniem nauczyć egipskiego mau, by aportował. Zdecydowanie nie są to koty dla osób, które szukają leniwego kanapowca. Musisz przeznaczyć dość czasu i energii na to, by dostarczyć zwierzakowi odpowiedniej rozrywki.
Koty egipskie mau – pielęgnacja
Wszystkie koty potrzebują odpowiedniej opieki. Egipski mau nie jest tutaj żadnym wyjątkiem. A jakiej pielęgnacji wymaga ta konkretna rasa?
Żywienie
Kwestie żywienia zawsze mają ogromne znaczenie dla zwierząt. Koty niewychodzące polegają przecież wyłącznie na tym, co im dostarczysz do jedzenia. Egipskie mau to drapieżniki, które w swojej diecie potrzebują przede wszystkim dobrej jakości mięsa. Dla kotów ogromne znaczenie ma mięso, tłuszcz i inne produkty pochodzenia zwierzęcego. Zioła i warzywa mają dla nich znaczenie raczej marginalne.
Egipskie mau potrafią być bardzo wybredne jeśli chodzi o odpowiednie żywienie, dlatego warto wyjątkowo starannie dobrać odpowiedni sposób żywienia dla Twojego kota. Jeśli szukasz dobrych karm komercyjnych, sprawdź ofertę naszego sklepu. W przypadku tych kotów trzeba szczególnie uważać na kaloryczność posiłków. Egipski mau słynie z tego, że jest ogromnym łakomczuchem, przez co łatwo o problemy z nadwagą i otyłością.
Zdrowie
Egipskie mau są z reguły zdrowe, szybkie, skoczne i wytrzymałe. Jednak nie znaczy to, że są całkowicie wolne problemów zdrowotnych. Najpoważniejszym obciążeniem genetycznym tych zwierząt jest zagrożenie kardiomiopatią przerostową.
Pamiętaj o regularnych badaniach profilaktycznych u lekarza weterynarii. Jeśli chcesz zadbać o kondycję i odporność kota mogą zainteresować Cię produkty marki Dr PetCare.
Pielęgnacja
Pielęgnacja kotów tej rasy raczej nie należy do najtrudniejszych i nawet osoba z niewielkim doświadczeniem przy opiece z kotami poradzi sobie z tą rasą. Oczywiście – przy odrobinie chęci i zaangażowania. Co do pielęgnacji sierści, wystarczy wyczesywać kota raz lub dwa razy w tygodniu – odpowiednio częściej w okresie linienia. Pamiętaj, aby używać do tego odpowiednio miękkiej szczotki. Dobrze może sprawdzić się również gumowa szczotka dla kota marki Zolux.
Przeczytaj także: Szczotka dla kota – jaką wybrać? Zobacz zestawienie
Koty tej rasy, co też raczej niespotykane wśród tych zwierzaków, lubią wodę. Jednak kąpiel przy użyciu kosmetyków to coś, co powinno mieć miejsce raczej rzadko i tylko w razie potrzeby, czy podczas przygotowań do wystawy. Jeśli szukasz dobrego szamponu, być może zainteresuje Cię szampon dla kota marki Gottlieb.
Koty egipskie mau – podsumowanie
Koty egipskie mau to zwierzaki, które niegdyś cieszyły się ogromną popularnością w Starożytnym Egipcie. Były one porównywane i traktowane niemal jak bóstwa. To jedna z najstarszych ras kotów. Prawie całkowicie wyginęła i została odtworzona dopiero w latach 50. XX wieku dzięki zaangażowaniu miłośników tej rasy.
Są to koty z charakterystycznym znakiem skarabeusza na czole i równie charakterystycznymi naszyjnikach na szyi. Niezwykle żywiołowe, inteligentne, a przy tym towarzyskie. Nie wymagają zbyt skomplikowanej pielęgnacji, jednak z całą pewnością potrzebują opiekuna, który poświęci im dość czasu i energii.
Najciekawsze propozycje z naszego sklepu