KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Jak karmić kota? 6 kroków do zbilansowanej diety

Dieta ma wpływ na zdrowie organizmu zwierzęcia – coraz więcej osób zdaje sobie z tego sprawę, a świadomość na temat zdrowego żywienia wzrasta. Warto wiedzieć, co podawać pupilowi, żeby dłużej cieszył się dobrym samopoczuciem. Podpowiadamy, jak karmić kota.

Dobrane do wieku i stanu zdrowia, zbilansowane żywienie kota stanowi gwarancję jego doskonałego samopoczucia i dobrej kondycji przez wiele lat życia. Podawanie dobrze skomponowanych posiłków pozwoli Ci uniknąć błędów dietetycznych, które mogą przecież skutkować znacznie gorszymi konsekwencjami niż te chwilowe, związane z układem pokarmowym. Ważne jest nie tylko, czym karmić kota, lecz także jaką formę ma pożywienie, ile go podawać oraz jak często w ciągu dnia. Podpowiadamy, w jaki sposób zadbać o dietę zwierzęcia oraz jaka karma dla kota będzie odpowiednia.

Przeczytaj także: Surowy kurczak dla kota – jakiego kurczaka może jeść mruczek?

jak karmić kota 6 wskazówek od apetete

Jak karmić kota?

Skomponowanie diety optymalnej dla zwierzęcia polega na wyborze wysokiej jakości zbilansowanych produktów. Są one wydajne dzięki dużej zawartości mięsa – zwierzę po prostu szybciej najada się określoną porcją karmy z dobrym składem. Produkty te dostarczają kotu niezbędnych witamin i związków mineralnych, a poza tym są łatwo przyswajalne.

Niestety niektórzy wciąż podają kotom resztki ze stołu – mięso z zupy, kiełbasa czy szynka z marketu nie są dobrym pomysłem! Dlaczego? Przede wszystkim są to produkty solone, a sól jest dla kotów szkodliwa. Zawierają też inne przyprawy, których kotom nie wolno spożywać. Takie posiłki nie są odpowiednio zbilansowane i dopasowane do potrzeb gatunku. Koty nie powinny jeść cebuli, czosnku, winogron, czekolady, pieczonego mięsa z przyprawami, kości z gotowanego kurczaka, a także niektórych gatunków ryb i wielu, wielu innych potraw. Pamiętaj, że są to ściśli mięsożercy i właśnie na bazie mięsa musi być skomponowana ich dieta.

Nie oznacza, że nie możesz karmić zwierzęcia dowolnym jedzeniem przygotowywanym w domu. Jak karmić kota posiłkami zrobionymi samodzielnie? Musi być dobrze skomponowane. Taki sposób żywienia nazywa się BARF. Polega na przygotowywaniu samodzielnie mieszanki, w której oprócz mięsa muszą znaleźć się również suplementy. Nie ma w nim miejsca na owoce, a warzywa stosuje się wyłącznie w określonych przypadkach, w bardzo małej ilości.

Do niezbędnych dodatków dietetycznych w diecie BARF dla kota należą między innymi tauryna oraz hemoglobina. Ten sposób żywienia jest naprawdę zdrową opcją, jednak wymaga od Ciebie dużego zaangażowania oraz wiedzy. Musisz regularnie kontrolować wyniki badań krwi zwierzęcia i to do nich dopasowywać dietę. Potrzebujesz również sporo miejsca w zamrażalniku – to właśnie tam przechowuje się przecież posiłki. Bez wątpienia potrzebujesz też czasu – przygotowanie dań przy użyciu maszynki do mięsa trwa. Warto poświęcić na to kilka godzin jednego dnia w miesiącu i przygotować pożywienie na dłużej.

jak karmić kota dieta barf

Kolejny, znacznie popularniejszy, sposób na żywienie kota to podawanie mu gotowej karmy. Ta metoda karmienia nie wymaga od Ciebie aż takiego poświęcenia czasu. Wybór produktu jednak również wiąże się z koniecznością pozyskania wiedzy i zależy od wielu czynników. Na co zwrócić uwagę przede wszystkim? Wybieraj spośród mokrych karm – to one są najzdrowsze! Karma musi być dobrze zbilansowana, a to oznacza, że powinna zawierać dużą ilość mięsa, być wzbogacona dużą dawką tauryny i mieć w składzie wszystkie niezbędne witaminy.

Dieta kota powinna obfitować nie tylko w aminokwasy, lecz także w tłuszcze. W trakcie komponowania posiłków musisz natomiast ograniczyć węglowodany, ponieważ metabolizm kota nie traktuje ich jako źródła energii. Podobnie rzecz ma się w przypadku laktozy i sacharozy. Wchłanianie ich jest ograniczone. Zwierzęta te w niewielkim stopniu wykorzystują cukry proste, głównie ze względu na to, że w ich wątrobie nie wzrasta aktywność glukokinazy.

karma dla kota rabat

Czym karmić kota? 6 sprawdzonych wskazówek

Wiesz już, jakie są sposoby na odżywianie zwierzęcia. Przedstawiamy, co powinna zawierać dieta dla kota, a czego w niej unikać. Dzięki tym kilku wskazówkom będzie Ci łatwiej wybrać odpowiedni produkt i skomponować codzienny jadłospis zwierzęcia.

1.      Karm mokrą karmą

Pożywienie w mokrej formie jest dla kota znacznie zdrowsze od suchego. Dlaczego? Koty z natury nie piją zbyt wiele – większość opiekunów rzadko może zobaczyć, jak ich mruczek zmierza do miski z wodą. Odpowiedniego nawodnienia potrzebują jednak nerki kota. Mokra karma charakteryzuje się dużą wilgotnością, dzięki czemu dostarcza organizmowi niezbędnej mu wody – zawiera jej mniej więcej 75-85%. W przypadku suchej karmy to jedynie około 5-10%. Zakładając, że kot powinien przyjmować około 50 ml wody na kilogram ciała, niemożliwe jest zapewnienie mu takiej ilości, podając wyłącznie suchą karmę. Zwierzę musiałoby wypijać z miski około szklanki wody dziennie, co jest właściwie niemożliwe.

Przeczytaj także: Jak zachęcić kota do picia wody? Podpowiadamy!

W naturze woda pochodzi z organizmu zjadanych ofiar, natomiast u zwierzęcia mieszkającego w domu musi być pobierana przede wszystkim z pokarmu. Dlaczego kot niechętnie pobiera wodę z miski? Zwierzę pochodzi z terenów półpustynnych, gdzie woda jest trudno dostępna, a przez to ewolucyjnie uczucie pragnienia jest zredukowane.

Niestety brak odpowiedniego nawodnienia może prowadzić do wielu konsekwencji, na przykład zaburzenia trawienia, chorób nerek, problemów z wytrącaniem się kryształów. Dobrą karmą mokrą jest między innymi Animonda Carny Adult, która jest dostępna w różnych wariantach smakowych. Zawiera też odpowiednią ilość mięsa i jest bogata w taurynę. Ma formę mielonki, która przypada do gustu wielu kotom.

jak karmić kota 6 wskazówek

2.      Unikaj zbóż i uważaj na ryby

Dieta dla kota powinna być wolna od zbóż. W ślinie zwierzęcia brak amylazy, która odpowiadałaby za trawienie produktów roślinnych. Pamiętaj też o tym, że niektóre ryby nie powinny znajdować się w diecie mruczków. Jeśli chcesz je podawać, wybieraj te świeże, surowe. Nie powinny zawierać tiaminazy, czyli enzymu rozkładającego witaminę B1 oraz trioxu, przez który w organizmie nie przyswaja się żelazo. Bezpieczne dla kota są między innymi dorsz, łosoś i pstrąg. W diecie zwierzęcia nie powinny się natomiast znajdować śledź, tuńczyk i makrela.

3.      Zadbaj o taurynę

Dobrze skomponowany jadłospis kota powinien uwzględniać także aminokwasy niezbędne do prawidłowego funkcjonowania mięśnia sercowego. Chodzi o taurynę. W wyniku jej niedoboru może dojść do rozwoju kardiomiopatii rozstrzeniowej, zwyrodnienia siatkówki czy problemów z układem krążenia. Niedobór tauryny ogranicza zdolności rozrodcze kotek, wpływa negatywnie na przebieg ciąży, rozwój płodów i stan zdrowia narodzonych kociąt.

4.      Od czasu do czasu podawaj surowe mięso

Jeśli na co dzień karmisz zdrową, mokrą, wysokomięsną karmą, od czasu do czasu podawaj zwierzęciu surowe mięso. Doskonale sprawdzi się podudzie z kurczaka. Taki posiłek możesz podawać mniej więcej dwa razy w tygodniu. Jakie są jego zalety? Przede wszystkim gryzienie kości pozwala zwierzęciu zadbać o czystość zębów. Pamiętaj, że kamień nazębny nie jest wyłącznie defektem wizualnym, a może nieść poważne skutki dla nerek czy wątroby. Nie zapomnij, że mięso i kość muszą być surowe!

5.      Stosuj zdrowe smakołyki

Każdy potrzebuje czasem urozmaicenia diety. Zastanawiając się, co mogą jeść koty, weź też pod uwagę przysmaki. Na rynku jest ich ogromny wybór. Warto dobrze przyjrzeć się składowi przysmaków i wybierać wyłącznie te pozbawione cukru i zbóż. Najlepiej sprawdzają się smakołyki liofilizowane, które zawierają wyłącznie mięso. Są one przygotowywane w specjalny sposób – poprzez zamrożenie i suszenie. Proces pozwala zachować składniki odżywcze oraz smak i aromat. Dobrym pomysłem jest też wykorzystanie suszonych przysmaków. Możesz je nawet wykonać samodzielnie. Taka przekąska będzie świetna jako posiłek po zabawie wędką.

6.      Czym karmić małego kotka?

Planujesz przyjąć pod dach kocię? Dobrze przygotuj się do nowej roli. Co mogą jeść koty przed ukończeniem 1. roku życia? Dokładnie to samo, co koty starsze, jednak zwróć uwagę na to, żeby nie ograniczać ilości pokarmu. Nakładaj zwierzęciu karmę zawsze, gdy poprosi. Niech jednak nie stoi w misce na zapas. Kocięta mają ogromne zapotrzebowanie na energię. Nie musisz podawać im karm z oznaczeniem” kitten”. W naturze ofiara zwierzęcia ma przecież takie same wartości odżywcze niezależnie od tego, w jakim wieku jest kot, który ją upolował. Czym karmić małego kotka oprócz mokrej karmy? Możesz podawać mu przysmaki liofilizowane lub suszone mięso jako urozmaicenie diety.

Sprawdź również: Czym karmić małego kotka? Sprawdź nasze porady!

jak karmić kota

Mity dotyczące żywienia kotów

Wokół żywienia kotów narosło mnóstwo mitów. Warto je znać, żeby nie powielać błędów, które mogą być dla zwierzęcia szkodliwe. Zacznijmy od mleka, które dla wielu osób jest podstawowym składnikiem kociej diety. Kot pijący z miseczki mleko to często widziany obraz. Konieczność podawania go mruczkom to jednak mit! Powinno ono znajdować się wyłącznie w diecie kociąt w postaci mleka matki.

W kolejnych etapach życia w codziennej diecie zwierzęcia nie ma miejsca na mleko – niezależnie od tego, jaką ma zawartość tłuszczu. Dlaczego? W organizmie zwierzęcia zanika enzym, który jest odpowiedzialny za trawienie laktozy. Podanie zwierzęciu mleka może więc grozić problemami z biegunką. Jest to pokarm, który nie ma dla kota żadnych wartości odżywczych i nie dostarcza mu także energii, dlatego też dorosły kot powinien otrzymywać wyłącznie świeżą wodę, podawaną najlepiej w misce ceramicznej i mającą pokojową temperaturę.

Kolejny mit dotyczy podawania mięsa. Wiele osób uważa, że należy je ugotować, żeby pozbyć się zarazków. W przypadku kotów nie ma takiej potrzeby. Co więcej, ugotowane mięso zawiera mniej wartości. Zwróć też uwagę na kości – po ugotowaniu stają się łamliwe, a przez to niebezpieczne dla zwierzęcia.

Jak często karmić kota? Wokół tej tematyki również pojawiło się wiele nieścisłości. Wciąż są osoby, które nakładają o poranku dużą ilość suchej karmy do miski, a zwierzę ma do niej dostęp przez cały dzień. To bardzo szkodliwe rozwiązanie! Jak często karmić kota? Najlepszym rozwiązaniem jest podawanie mu małych porcji co kilka godzin. Możesz podawać od 3 do 5 posiłków w zależności od tego, jak wygląda Twój rozkład dnia. Pamiętaj, że przed posiłkiem warto pobawić się wędką. Pozwoli to rozbudzić apetyt kota, a także odtworzyć jego cykl łowiecki, który jest ważny dla psychiki zwierzęcia.

rabat karma dla kota

Jaka karma dla kota będzie najlepsza?

Czas dowiedzieć się, jaka jest najlepsza karma dla kota. Pożywienie musi spełniać sporo kryteriów. Gdy je poznasz, będzie Ci łatwiej karmić zwierzę w odpowiedzialny sposób, zgodnie z potrzebami gatunku.

Jaka mokra karma dla kota będzie najlepsza? Przede wszystkim zwróć uwagę na zawartość mięsa. Powinno być go w karmie około 70%, ale jeszcze lepiej, jeśli będzie go więcej. Przeczytaj skład – czy składniki karmy są dokładnie rozpisane. Na etykiecie powinny być wymienione części, czyli czy karma zawiera serce, wątróbki, szyjki itp.

Jaka jest najlepsza karma dla kota? Zdecydowanie ta, która zawiera niezbędny aminokwas, czyli taurynę. Powinno znajdować się jej w karmie od 800 mg/kg, jednak najlepiej około 1500 mg/kg. Sprawdź karmę Wiejska Zagroda, w której znajduje się aż 98% mięsa, podrobów i bulionu oraz 2400 mg/kg tauryny. Zastanawiając się, jaka mokra karma dla kota będzie najlepsza, weź też pod uwagę dodatek mikroelementów i witamin. Powinna zawierać cynk, jod, selen, witaminy: A, D3 i E.

Co z karmą suchą? Karmienie kota suchą karmą nie jest najlepszym pomysłem. Istnieją jednak sytuacje, w których może być przydatna. Wyobraź sobie zwierzę, które ma już kilkanaście lat, jest przyzwyczajone do pewnego sposobu żywienia, a dodatkowo choruje. Może to nie być najlepszy czas na zmianę karmy. Jaka sucha karma dla kota w takiej sytuacji będzie najlepsza? Wybieraj spośród tych bez zbóż, zawierających dużą ilość mięsa i koniecznie wzbogaconych tauryną, witaminami i mikroelementami.

Na rynku istnieją karmy monobiałkowe dla kota. Są to produkty przeznaczone dla zwierząt, które mają problemy z alergią. Zawierają one jedno źródło białka, na przykład cielęcinę, kangura czy indyka. Żeby dowiedzieć się, na co zwierzę jest uczulone, musisz prowadzić dietę eliminacyjną, a ułatwią Ci to właśnie karmy monobiałkowe dla kota. Dzięki nim zyskasz odpowiedź na pytanie, które mięso wywołuje objawy, a które nie.

Specjalnej karmy potrzebujesz, jeśli opiekujesz się kotem mającym problem z nerkami. Jaka powinna być to karma? Przede wszystkim mokra, ponieważ istotne jest właściwe nawodnienie. Szukaj wśród karm, które mają obniżoną zawartość fosforu. Obciąża on bowiem nerki.

jak karmić kota

Wiesz już, jak powinno wyglądać karmienie kota. Zdecyduj się na dietę BARF lub karmienie mokrą, pełnoporcjową karmą, która zadba o odpowiednie nawodnienie zwierzęcia. Wybieraj spośród produktów, które zawierają przynajmniej 70% mięsa, są bogate w taurynę i mają niezbędne witaminy i mikroelementy. Zdarzają się sytuacje, w których trzeba zastosować specjalną karmę, na przykład monobiałkową lub z ograniczoną ilością fosforu.

Pamiętaj też o podawaniu zwierzęciu od czasu do czasu surowego mięsa, żeby zadbać o czystość zębów. Urozmaicaj dietę smakołykami. Zajrzyj do Apetete, gdzie znajdziesz mnóstwo propozycji zdrowych, mokrych karm o dużej zawartości mięsa i tauryny. Są dostępne w wielu wariantach smakowych, co ułatwi znalezienie idealnego produktu dla Twojego kota.

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły