KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Nicienie u psa – rodzaje, objawy i leczenie zwierzaka

Choć ludziom wydaje się, że psy wiodą raczej beztroskie i szczęśliwe życie, wiele z nich boryka się z trudnymi zaburzeniami psychicznymi. Wśród nich, najczęściej diagnozowana jest nerwica, która znacząco komplikuje codzienne funkcjonowanie zwierzęcia i powoduje wiele przykrych dolegliwości zdrowotnych. Nerwica u psa: objawy, przyczyny leczenie. Jak rozpoznać, że w psiej psychice dzieje się źle? Sprawdź!

Promocja dla czytelników

Potomkowie psów byli zwierzętami dzikimi, które mieszkały w stadach z dala od ludzi. Udomowienie sprawiło, że dzika natura czworonogów nieco osłabła, co nie znaczy, że całkowicie zanikła. Warunki życia domowych drastycznie zmieniły się wraz z postępem cywilizacyjnym. Nienaturalny dla psów tryb życia w zatłoczonym mieście, zamknięcie w mieszkaniu, na kilka godzin w samotności, brak możliwości odreagowania stresu i zbyt mała ilość aktywności fizycznej oraz stymulacji psychicznej zwierzęcia, mogą skutkować nie tylko chorobami ciała, ale też psychiki.

O chorobach psychicznych u zwierząt mówi się niestety zbyt mało, a problem ten wcale nie jest tak rzadki, jak mogłoby się wydawać. Na zachowania niepożądane oraz zaburzenia behawioralne cierpi bowiem całkiem spora rzesza psów. Dzieje się tak zwłaszcza wśród tych, które mieszkają w dużych skupiskach ludzkich, takich jak miejskie aglomeracje. Nerwica u psa – objawy mogą być różnorakie, a jej leczenie i diagnoza są trudne i długotrwałe. Dlatego też ważne jest, by właściciel czworonoga był świadomy zagrożeń czyhających na zwierzaka. Powinien także umieć odpowiednio reagować, by zapobiec rozwijaniu się choroby. 

Nerwica u psa objawy. Pies i bałagan

Nerwica u psa – skąd niepokój u Twojego pupila?

Nerwica jest to zespół zaburzeń behawioralnych u psa, charakteryzujący się szeregiem objawów zarówno psychicznych, jak i somatycznych. Nie jest ona w żaden sposób związana z wiekiem zwierzęcia, może więc na nią zachorować zarówno kilkumiesięczny szczeniak, jak i psi senior. Jakie są przyczyny powstawania tych nieprawidłowości? Co może wywołać nerwicę u psa? Odpowiadamy!

Tryb życia

Zatłoczone miasta, spacery w smogu i wszechogarniającym zgiełku, brak towarzystwa, a przede wszystkim samotność, źle oddziałują na psią psychikę i sprawiają, że czworonogi są często zestresowane i sfrustrowane. Psy są zwierzętami stadnymi i socjalnymi, a samotne zamknięcie na kilka godzin w ciasnym mieszkaniu w oczekiwaniu na powrót właściciela, to dla nich istna tortura. Szybki, nowoczesny styl pracy właściciela psa nie zaspokaja jego potrzeby przynależności, a w przypadku psów niezsocjalizowanych, jest przyczyną ogromnego stresu. Jednym z głównych sposobów na jego odreagowanie u psa, jest aktywność fizyczna. Dlatego też tak wiele czworonogów, które nie mają odpowiedniej dawki codziennego ruchu, zaczyna szukać sobie rozrywki, niszcząc rzeczy ze swojego otoczenia. Czasem zwierzęta przejawiają również skłonności autoagresywne, które mogą świadczyć o rozwijającej się nerwicy (np. podgryzanie ogona).

Nerwica u psa objawy. Pies jest apatyczny

Trauma

Nerwica u psa może mieć swoje źródło w traumatycznych przeżyciach, które dotknęły czworonoga. Zachowania świadczące o zaburzeniach nerwicowych często można obserwować u psów ze schronisk. Nawet jednorazowy incydent przemocowy, porzucenie, zamknięcie w małym pomieszczeniu czy długotrwały brak pożywienia, mogą pozostawić w psychice psa ślad. Będzie on towarzyszył mu na długo, a czasem nawet do śmierci. Do częstych przyczyn powstawania nerwicy u psa można także zaliczyć takie wydarzenia, jak śmierć lub choroba opiekuna, przeprowadzka czy pojawienie się w rodzinie nowego członka zwierzęcego lub ludzkiego. 

Złe odżywianie

Niedostateczna ilość pokarmu lub pożywienie złej jakości może prowadzić do zaburzeń psychicznych na tle nerwowym. Jedzenie jest bowiem dla zwierząt priorytetem i sposobem na przetrwanie, dlatego też pies z niezaspokojonymi potrzebami żywieniowymi, może wykazywać zachowania agresywne lub też chorować na zaburzenia apetytu (zanik apetytu lub nadmierne łaknienie). Powodem tych ostatnich może być niekiedy konkurowanie o pokarm, w momencie gdy psy nie mają wydzielonych własnych misek. 

Nerwica u psa objawy, Pies i papiery

Nerwica u psa – objawy

Nerwica u psa może objawiać się na wiele różnych sposobów. Wyodrębniamy czynniki chorobowe wewnętrzne i zewnętrzne. Wewnętrzne objawy związane są z funkcjonowaniem organizmu zwierzęcia. Zewnętrze natomiast,  to głównie nieprawidłowości w zachowaniu determinowane przez długotrwały stres i lęk. W powrocie psa do zdrowia ważna jest szybka reakcja i odpowiedni dobór terapii. Jakie objawy mogą towarzyszyć nerwicy? Sprawdź, na jakie zachowania u Twojego czworonoga, musisz zwrócić szczególną uwagę!

Zobacz również: Dziwne zachowania psów 

Zespół pozbawienia bodźców zewnętrznych

Zwany także syndromem kennelowym, zespół pozbawienia bodźców zewnętrznych, rozwija się u psów w pierwszych dwunastu tygodniach ich życia. Zaburzenie to spowodowane jest brakiem kontaktu z innymi ludźmi i małą liczbą wydarzeń dookoła. W efekcie końcowym doprowadza to do niedostatecznej ilości bodźców zewnętrznych u młodego psiaka. Syndrom ten dzieli się na 3 stadia, przy czym największe szanse całkowitego wyleczenia mają psy w pierwszym, najłagodniejszym stadium lęku kennelowym.

Pierwsze stadium zespołu pozbawienia bodźców zewnętrznych przejawia się przede wszystkim nieuzasadnionym lękiem przed ludźmi, przedmiotami czy obiektami. Pies lękowo reaguje na wszelkie głośniejsze dźwięki i niechętnie podejmuje jakąkolwiek aktywność. Lęk kennelowy w zaawansowanym stadium niemal całkowicie uniemożliwia psu prawidłowe funkcjonowanie. Przejawia się ciągłym strachem, agresją, a czasem także zaburzeniami odżywiania, niechęcią do interakcji, koprofagią. W ostatnim stadium choroby pies wykazuje zachowania depresyjne charakteryzujące się m.in. apatią, odmową posiłków, czy też bezsennością. 

Nerwica u psa objawy. Pies nie je karmy

Dolegliwości somatyczne

Zaburzenia nerwicowe u psa mogą przejawiać się nie tylko nietypowymi zachowaniami, ale także zmianami chorobowymi. Wiele psów ze stwierdzoną nerwicą cierpi na nadciśnienie tętnicze oraz zmaga się z nieprawidłową pracą serca. Czym jeszcze charakteryzuje się nerwica u psa? Objawy to m.in. zaburzenia trawienia, problemy z oddychaniem czy wzmożone napięcie mięśniowe. 

Nerwica u psa – objawy. Zachowania pupila

Zachowania spotykane przy nerwicy

Psy z nerwicą często niszczą meble, sprzęty domowe czy buty. Dla samego zwierzęcia najgroźniejsze są jednak zachowania autodestrukcyjne, takie jak kompulsywne wylizywanie sierści, wygryzanie jej aż do powstania ran, gryzienie ogona, drapanie ciała do krwi, czy nawet wbieganie w ściany i uderzanie w nie głową. Wiele z tych zachowań to zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, które znane są także jako nerwica natręctw. Jednym z pierwszych zachowań jest natarczywe wylizywanie łap i pazurów. 

Każdy pies z nerwicą może zachowywać się w inny sposób. Jest to związane z charakterem i usposobieniem zwierzaka, a także stopniem nasilenia zaburzeń. Do częstych objawów mogą zaliczać się także: obniżona aktywność, drżenie całego ciała, nadmierna senność i znużenie, nieustanne szczekanie i ujadanie, nerwowe chodzenie tam i z powrotem czy załatwianie potrzeb fizjologicznych w domu. Jeśli u swojego psa zauważysz którykolwiek z tych objawów, koniecznie skonsultuj się z behawiorystą lub lekarzem weterynarii!

Nerwica u psa objawy. Pies leży

Jak wygląda leczenie psa z nerwicą?

Pies z zaburzeniami nerwicowymi potrzebuje pilnej pomocy, gdyż utrudniają one prawidłowe funkcjonowanie zwierzęcia i narażają je na cierpienie zarówno psychiczne, jak i w wielu przypadkach – fizyczne. Czy psa z nerwicą da się wyleczyć? Jak wygląda diagnoza i terapia? Jakie są szanse na całkowitą remisję choroby i powrót do zdrowia? Sprawdź!

Diagnoza 

Rozpoznanie chorób psychicznych u psów nie jest proste. Jednym z kluczowych elementów diagnozy jest obserwacja zwierzęcia przez właściciela i trafna ocena jego niestandardowych zachowań. Każda niepokojąca zmiana powinna zostać skonsultowana z behawiorystą, gdyż nieleczona nerwica może w długotrwałych konsekwencjach doprowadzić nawet do śmierci zwierzęcia. Psi behawiorysta spędzi kilka godzin z czworonogiem, a dzięki obserwacji jego nawyków, otoczenia i stylu życia będzie mógł określić, z jakim problemem boryka się pies. Ważna jest także wiedza na temat pochodzenia psa i warunków jego życia w okresie szczenięctwa. Jeśli zaobserwujesz podejrzane zachowania u psa, nagraj je telefonem, aby pokazać je behawioryście. To może okazać się niezwykle pomocne, gdyż nie jest on w stanie zauważyć każdego zachowania, które jest wywołane przez np. określony bodziec. Te informacje mogą pomóc w ustaleniu przyczyny trudnych zachowań czworonoga.

Znalezienie źródła niepokoju psa ma charakter priorytetowy, gdyż wykluczenie czynnika wywołującego nerwicę u pupila ma zasadniczy związek z procesem zdrowienia. Warto również najpierw udać się z psem do lekarza weterynarii, który potwierdzi, lub też wykluczy zdrowotne przyczyny problemów behawioralnych i nietypowych zachowań psa. Lekarz może zlecić badania laboratoryjne, które mają za zadanie zobrazować ogólny stan zdrowia pupila. Dzięki temu można wykluczyć choroby mogące mieć związek z niepożądanymi reakcjami. Zalecane są przede wszystkim badania moczu, kału, pełna morfologia krwi i kontrola ortopedyczna. Podczas wizyty u specjalistów, przyda Ci się transporter dla Twojego czworonoga, taki jak np. Ferplast Transporter Atlas. Pozwoli on Twojemu psu uniknąć dodatkowego stresu związanego z całkowitą zmianą otoczenia. 

Nerwica u psa. objawy. Produkt

Leczenie

Leczenie nerwicy u psa to proces długotrwały. Całkowite wychodzenie pupila z choroby może trwać od kilku miesięcy, nawet do kilku lat. W wielu przypadkach nie udaje się całkowicie wyeliminować zachowań niepożądanych, a jedynie złagodzić ich negatywne skutki. Leczenie nerwicy u psa powinno odbywać się pod okiem doświadczonego lekarza weterynarii, a najlepiej specjalisty zoopsychologii. Terapia zazwyczaj odbywa się przy udziale opiekuna i to on w dużym stopniu odpowiada za skuteczność procesu leczenia zwierzęcia.

W przypadkach ciężkich zaburzeń, oprócz regularnych ćwiczeń behawioralnych, lekarz może zdecydować o wprowadzeniu farmakoterapii w celu zniwelowania zachowań autoagresywnych. W trakcie leczenia (a także po jego zakończeniu) należy szczególnie zadbać, by warunki, w jakich przebywa pies, były wolne od wszelkich negatywnych bodźców. Mogą one spowalniać proces zdrowienia. Zwierzę powinno mieć zapewnione spokojne, bezpieczne środowisko bytowe, ze stabilną rutyną dnia. Należy także zadbać o odpowiednie żywienie, a także suplementy diety i witaminy dla psa, by uzupełnić ewentualne niedobory. To powinno mieć miejsce jedynie po zaleceniu lekarza weterynarii.

Profilaktyka

Właściciel psa nie zawsze jest w stanie uchronić swojego pupila przed chorobami, jednak świadome działania profilaktyczne zmniejszają ryzyko ich powstawania. Czynności profilaktyczne zapobiegające pojawieniu się zachowań nerwicowych, to przede wszystkim dbanie o ogólny dobrostan zwierzęcia. Ważne jest, aby zapewnić psu odpowiednie warunki bytowe, pełnowartościowy pokarm i dawkę codziennej aktywności fizycznej i psychicznej, które są dopasowane do wieku i możliwości pupila. Nie mniej istotne jest także wprowadzenie rutyny po to, by pies miał zapewnione poczucie bezpieczeństwa. Ważny jest także kontakt z kochającym opiekunem i możliwość spotykania się z innymi psami i ludźmi. 

Nerwica u psa objawy. Cytat

Sprawdź także: Jak prawidłowo interpretować zachowanie psa i jak oduczyć psa skakania na ludzi? 

Domowe czworonogi, podobnie jak ludzie, są zdolne do odczuwania całej palety emocji – od ekscytacji, radości, po lęk i stres. Nadmiar tych negatywnych emocji może prowadzić do powstania różnorodnych zaburzeń behawioralnych, w tym nerwicy. Problemy emocjonalne mogą pojawić się również u tych pupili, które z pozoru wiodą całkiem szczęśliwe życie. Leczenie nerwicy u psa nie jest proste i może trwać latami. Opiekun musi bacznie obserwować swojego czworonoga. W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących jego dobrostanu psychicznego, powinien skontaktować się z lekarzem weterynarii i behawiorystą. Pomogą oni ustalenić najlepszą metodę leczenia. Wiele zwierząt wraca do pełnego zdrowia, jednak kluczem do sukcesu jest tutaj jak najszybsza diagnoza. Odpowiedzialny właściciel, świadomy złożoności psiej psychiki może w dużym stopniu zapobiec lub zmniejszyć ryzyko powstania nerwicy u swojego pupila.

Jeśli szukasz wysokiej jakości produktów dla swojego czworonoga, skorzystaj z szerokiej oferty sklepu internetowego Apetete. Niezależnie od tego, czy szukasz pełnowartościowego pożywienia, transportera czy zabawek dla psa, możesz znaleźć tam wszystko, czego potrzebujesz. Odwiedź stronę Apetete już dziś i przekonaj się sam!

Odwiedź nasz sklep

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły