KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Obrażony pies – dlaczego pies się obraża?

Świadomy właściciel czworonoga wie, że pies jest nie tylko wspaniałym, wiernym towarzyszem, szczególnie w trudnych chwilach, ale też ma swoje uczucia. Uszanuj je i nie bagatelizuj. Zauważyłeś, że Twój ulubieniec zaczął Cię ignorować i sprawia wrażenie, jakby był obrażony? Pies reaguje tak na różne sytuacje. Sprawdź jakie!

Obrażony pies? Twój pupil też ma uczucia!

Ograniczanie opieki nad zwierzakiem jedynie do karmienia i zaspokajania jego potrzeb fizjologicznych jest dużym błędem. Czworonogi bardzo mocno przywiązują się do swoich właścicieli nie tylko dlatego, że zapewniają im dostęp do pełnej miski. Naukowcy od lat prowadzą liczne badania i obserwacje psich zachowań. Są zgodni co do tego, że domowe pupile też mają swoje uczucia i przeżywają emocje. Nie zawsze działają instynktownie, ale wiele ich zachowań jest w miarę dobrze przemyślanych i celowych na tyle, na ile pozwala psu jego percepcja. Proste uczucia, jak radość, złość czy strach psy odczuwają świadomie.

Niestety nie powiedzą o nich wprost. Jednak baczna obserwacja zwierzęcia pozwala łatwo rozszyfrować jego nastrój. Uczucia psa poznasz po mowie ciała. Tego można się szybko nauczyć! Postaraj się zrozumieć swojego pupila, a będzie się wam żyło jeszcze lepiej.

Na styl bycia domowych ulubieńców często patrzymy przez pryzmat ludzkich zachowań. Nie możesz jednak wszystkich znanych Ci sytuacji z życia przypisywać do postawy zwierzaka. Poziom emocjonalny czworonogów porównywany jest do etapu rozwoju dwulatków. Pupil nie czuje wstydu i nie okazuje pogardy, ale czy pies się obraża? Być może doświadczyłeś już sytuacji, w której zwierzak naburmuszył się i specjalnie Cię unikał. Przekonaj się, czy tak postępuje obrażony pies, czy to tylko nadinterpretacja sytuacji. Dowiedz się też, w jakich okolicznościach domowy ulubieniec może się tak zachować oraz co zrobić, gdy znów dojdzie do podobnej sytuacji.

obrażony pies co robić

Obrażony pies – czy to możliwe?

Mały, duży, młody, stary, żyjący na zewnątrz lub kanapowiec – zachowanie wskazujące na to, że pies się obraził, możesz zaobserwować u każdego pupila. Nawet jeśli Twój zwierzak nie uraczył Cię jeszcze taki traktowaniem, z pewnością w sieci nie raz widziałeś filmy i zdjęcia, na których czworonogi zachowują się  z pozoru zabawny sposób, „obrażając się” na właściciela. Takie obrazy zawsze szybko podbijają internet. Pamiętaj jednak, że nie jest to typowe postępowanie domowych pupili. Uważa się, że psy nie mogą się obrazić, gdyż jest to związane ze złożonymi emocjami, których zwierzak nie jest w stanie odczuwać.

Nie mniej wiele zachowań pupila jasno wskazuje na popsucie relacji ze zwierzęciem. Pies, który regularnie merda ogonem na Twój widok, nagle nawet nie przychodzi przywitać się w progu? Demonstracyjnie też unika Cię i odczuwasz, że wasza przyjaźni zdaje się wymagać podreperowania? Niezależnie od tego czy pies się obraża, jest smutny, czy zachowuje się tak, gdyż obnosi się dumą, widząc niektóre sytuacje, trudno nie odnieść wrażenia, że coś jest na rzeczy.

Czy pies jest obrażony? Zachowania, które niepokoją właścicieli

Wspomniane unikanie właściciela czy udawanie braku zainteresowania zabawami to zaledwie kilka z oznak, że coś jest nie tak. Co ciekawe, Twój pupil w podobny sposób może traktować ludzi i zwierzęta. Choć z pewnością przede wszystkim zauważysz zmianę w stosunku do Ciebie – trudno ją przegapić. Jakie zachowania mowy ciała czworonoga wskazują na to, że nie jest zadowolony z obecnej sytuacji i wygląda, jakby się obraził?

Pies, który nie zachowuje się tak, jak zawsze, nie reaguje na swoje imię, mimo przywoływania. Będzie odpoczywał w swoim kojcu, puszczając Twoje komendy mimo uszu. Wcale nie musi się zaszyć w najdalszym kącie mieszkania. Bardzo prawdopodobne, że będzie się w tym czasie też bawił, tylko że bez Ciebie. Zwierzak, który nie ma ochoty na towarzystwo swojego właściciela może w specyficzny sposób poruszać się po domu – przemykać. Niewykluczone, że odchodząc od Ciebie, podkuli ogon.

czy pies się obraża

Obrażony pies? Sygnały uspokajające

Zastanawiasz się czy opisane zachowania oznaczają, że zwierzak jest obrażony? Pies w takich sytuacjach będzie wysyłał właścicielowi tzw. sygnały uspokajające. Mają one na celu rozładowanie emocji właściciela, a także pokazać, że zwierzak nie chce w tym momencie kontaktu, czyli czystej konfrontacji z drugim osobnikiem – w tym także z człowiekiem. Jeśli pies chce dać Ci do zrozumienia, że potrzebuje spokoju, poznasz to po zwisających do tyłu uszach, spuszczonej głowie lub przyjętej pozycji – może usiąść do Ciebie plecami lub odwrócić głowę.

Może dojść także do sytuacji, w której pies obrażony na właściciela zaczyna warczeć czy osłaniać zęby. Zaobserwujesz to, gdy zaczniesz się do niego zbliżać. Zwierzak w takim stanie nie chce kontaktu z Tobą. W ten sposób okazuje już nie tyle niezadowolenie z sytuacji, co złość, lek, czy ból.

Pies się obraził? Sprawdź, co tak naprawdę oznacza jego zachowanie!

Ze zwierzakiem trudno porozmawiać o uczuciach, co nie znaczy, że nie należy ich szanować. Jako świadomy i odpowiedzialny właściciel powinieneś spróbować zrozumieć, dlaczego pies sprawia wrażenie, jakby się obraził. Szczególnie jeśli masz wrażenie, że specyficzne zachowanie czworonoga pojawiło się po mało konfliktowej sytuacji. Aby zrozumieć swojego psiaka, warto uświadomić sobie, dlaczego unika Cię i odwraca głowę.

Przyjaciele na czterech łapach potrafią okazać radość, strach, frustrację czy złość, jednak obraza nie jest ich intencją. Tego zachowania zdecydowanie nie powinieneś porównywać z ludzkim. Chowanie urazy nie leży w naturze zwierzaka. O czym świadczy? Każde z wymienionych wcześniej zachowań, mimo że wygląda, jakby pies się obraził, jest oznaką dezorientacji lub niepewności. Niektórzy specjaliści od mowy ciała czworonogów uważają, że pupile starają się w ten sposób uspokoić – np. po tym jak podniesiesz głos. Zwierzę będzie Cię także unikało, aby nie doprowadzić do ponownej konfrontacji. Może także zacząć węszyć w okolicy, np. po dywanie – to również wyraźny sygnał, że pies chce pobyć sam.

obrażony pies co robić

Przeanalizuj sytuacje, w których najczęściej masz wrażenie, że pies się obraził i przekonaj się, że jego zachowanie rzeczywiście może mieć inne podłoże niż w przypadku ludzi. Dzięki temu nie tylko lepiej zrozumiesz swojego czworonożnego przyjaciela, ale też będziesz wiedział, czego unikać w przyszłości.

W jaki sytuacjach pies może się poczuć urażony?

Obserwacja zwierzęcia jest kluczem do lepszej komunikacji z nim. Sytuacje, w których odniesiesz wrażenie, że Twój pupil się obraził, mogą być z pozoru błahe. Nigdy też nie dzieją się bez powodu. Staraj się jednak nie porównywać zachowań psa, z reakcjami bliskich czy znajomych. Pupil prawdopodobnie chce Ci w ten sposób przekazać informacje o swojej sytuacji lub stanie zdrowia, a nie dać sygnał, do konieczności dłuższej rozłąki.

Pies najczęściej przestaje zwracać na Ciebie uwagę zaraz po tym, jak okażesz zainteresowanie innemu zwierzakowi. Jeśli głaskałeś lub bawiłeś się z obcym czworonogiem na oczach swojego pupila, może się on poważnie zaniepokoić. Szczególnie jeśli jest jedynym psiakiem w domu, ta sytuacja będzie dla niego niekomfortowa. Być może spróbuje powalczyć o Twoją atencję lub od razu wycofa się, ignorując Cię.

Niezadowolenie, wyrażone specyficznym psim zachowaniem, możesz też zaobserwować, gdy na dłużej zostawiasz swojego ulubieńca pod opieką bliskich. Ten przykład dobitnie pokazuje, jak zwierzęta są mocno przyzwyczajone do swoich opiekunów. Nie sposób im jednak wytłumaczyć konieczności samodzielnego wyjazdu. Musisz się więc liczyć z tym, że po powrocie pies nie przywita Cię w progu, merdając ogonem. Do podobnej sytuacji może dojść, gdy tylko wyjdziesz wieczorem ze znajomymi, ale bez czworonoga. Może to być spowodowane długim stresem, wywołanym przez rozłąkę. Pies w takiej sytuacji nie wie, co się dzieje i dlatego nie ma pojęcia, jak zareagować na powrót właściciela.

dlaczego pies się obraża

Kiedy pies odczuwa dyskomfort?

Wszystkie akcesoria, które w pewien sposób ograniczają komfort, czyli smycz, szelki lub kaganiec, mogą nie zostać zaakceptowane przez czworonoga. Zwierzak może wręcz poczuć się nimi zagrożony. Pies czuje dyskomfort i nie wie, że to dla jego bezpieczeństwa. Jeśli po założeniu lub zdjęciu szelek czy kagańca, Twój ulubieniec będzie Cię ignorował, odbierz to jako sygnał, że potrzebuje się uspokoić. Aby nie narażać zwierzaka na stres, dobrze stopniowo przyzwyczajać go do koniecznych akcesoriów. Pies może też sprawiać wrażenie obrażonego, po wyjściu od weterynarza. Pamiętaj jednak, że wizyty to konieczność. Nie rezygnuj z nich tylko dlatego, że zwierzak jest niezadowolony. Takie sytuacje budzą w nim stres oraz dyskomfort. Należy wtedy dać zwierzakowi czas na opanowanie nerwów i wyciszenie się w przyjaznym dla niego środowisku – np. w domu w towarzystwie ulubionych zabawek.

Kiedy jeszcze może dojść do niezrozumienia, wskutek którego zwierzak postanowi Cię unikać? Bardzo często pies sprawia wrażenie obrażonego, gdy zabierzesz mu zabawkę lub nie podejmiesz zaproszenia do wspólnego spędzenia czasu. Urazić pupila możesz także poprzez brak pochwały podczas treningu czy zbyt wysokie oczekiwania wobec ćwiczeń. W takiej sytuacji pies nie wiedząc, czego od niego oczekujemy, zaczyna wysyłać „sygnały uspokajające”, aby również właściciel uspokoił się – zwierzę nie rozumie, że człowiek nie jest w stanie takich sygnałów odczytać.

Musisz też uważać, jak traktujesz psa. Jeśli niespodziewanie podniesiesz na niego głos lub przypadkiem potkniesz się o jego ogon, jest to niemal pewne, że zwierzak postanowi Cię unikać i będzie wolał pobyć w samotności, po to, by zniwelować kolejne stresowe sytuacje. W takiej sytuacji wcale nie musi być na Ciebie zły. Po prostu wie, że na ten moment lepiej zejść Ci z drogi.

Pies obrażony na właściciela – co robić?

Zachowanie wskazujące na niezadowolenie, to nie oznaka złej woli ze strony zwierzaka, ale cenna informacja. Co zrobić gdy pies się obraził? Pocieszyć go, udobruchać czy raczej pozostawić, aby sam się uspokoił? Poznaj najskuteczniejsze metody działania, po których zwierzak znów nie będzie chciał Cię odstępować ani na krok. W końcu niektórych sytuacji, jak rozłąka czy pogłaskanie innego psiaka, czasem trudno uniknąć.

Najlepiej od razu zareaguj na zachowanie zwierzęcia. Pies nie będzie pamiętał, co wydarzyło się kilka dni temu. Uważaj jednak, aby cały czas szanować jego granice. Jeśli warczy lub odsłania zęby, daj mu jeszcze chwilę na uspokojenie. Nie staraj się też pogodzić ze zwierzakiem tak, jak to robisz ze znajomymi czy bliskimi. Choćbyście byli bardzo zżytymi przyjaciółmi, pies może nie zrozumieć Twoich intencji, gdy nagle usiądziesz obok niego czy zechcesz go przytulić. W końcu interpretuje wyłącznie proste emocje. Nie domyśli się też, o co może Ci chodzić. Jeśli np. nadepniesz na jego ogon lub nieświadomie go przestraszysz, najlepiej udawaj, że nic się nie stało. W ten sposób zniwelujesz stres zwierzęcia poprzez pokazanie, że nic złego się nie stało. Przeprosiny psa sprawiają, że dodatkowo nakręca się on w stresującej go sytuacji.

czy pies może się obrazić

Obrażony pies? Sposoby, które mogą pomóc!

Co zrobić gdy pies się obraził? Daj mu do zrozumienia, że wszystko jest w porządku. Zwróć uwagę na swoją postawę czy ton głosu. Pies da się udobruchać, gdy będziesz wesoły i autentyczny. Zdecydowanie nie podnoś na niego głosu tylko dlatego, że nie przybiega na Twoją komendę. Skutecznym sposobem na poprawę humoru czworonożnego przyjaciela jest wspólna zabawa. Szczególnie po dłuższej rozłące poświęć psu wiele uwagi. Wymyśl atrakcyjną aktywność lub po prostu wybierzcie się na długi spacer, podczas którego też nie zabraknie jego ulubionych zabaw.

Niezawodnym sposobem na psie niezadowolenie są przysmaki. Zwierzak nie musi być łasuchem, żeby skusić się na coś dobrego. Szczególnie, jeśli rzadko częstujesz go podobnymi produktami. Możesz wybrać gotowe smakołyki lub samodzielnie przygotować dla niego pyszną przekąskę. Jeśli wracasz do pupila po dłuższej rozłące, koniecznie wybierz przysmak, za którym Twój zwierzak wręcz szaleje. Jeśli jednak pies zareaguje już agresją – osłoni zęby, warczy – lepiej zrezygnować z podawania mu przysmaków i odczekać, aż uspokoi się, a jego zachowanie wróci do normy.

Żadna z powyższych metod nie pomaga? Zastanów się czy problem nie leży głębiej i czy zwierzak nie jest chory. Jeśli Twój pupil stracił ochotę na zabawę, nie reaguje na komendy oraz odmawia jedzenia czy smakołyków, warto skonsultować się z weterynarzem. Jeśli problem z rozłąką lub reakcją na zainteresowanie innymi zwierzakami powtarza się regularnie, dobrym pomysłem będzie wizyta u behawiorysty. To psi psycholog, który pomoże Ci lepiej zrozumieć swojego pupila. Pamiętaj, że możesz się do niego zgłosić z każdą sytuacją, w której masz wrażenie, że zwierzak się obraża.

Pupil poczuł się urażony? Sprawdź, co w tej sytuacji radzi behawiorysta

Niezależnie od tego czy jesteś początkującym opiekunem psa, czy pod swoim dachem tworzysz dom dla wielu czworonogów, warto korzystać z wiedzy ekspertów. Co na temat obrażania się pupili mówi behawiorysta?

kiedy pies się obraża

Poziom emocjonalny psa nie pozwala mu na odczuwanie takiej samej urazy jak nam, ludziom. W przypadku stwierdzenia, że coś jest nie tak w naszej relacji z pupilem, warto przeanalizować ostatnie interakcje zwierzęcia z domownikami, a także ostatnie spacery i potencjalne stresory. W przypadku braku odchyleń od normy (stabilne środowisko, brak nowości w domu itp.) warto udać się na wizytę do lekarza, aby podczas badania klinicznego oraz wywiadu z nami, czyli opiekunami psa, stwierdził, czy problem nie leży w złym samopoczuciu lub poważniejszej chorobie zwierzaka. Musimy także pamiętać, aby nie wzmacniać negatywnych zachowań podczas „godzenia się” z naszym podopiecznym, czyli nie przekupywać go smaczkami i innymi nagrodami w momentach wykazywania agresji w stosunku do nas lub innych osobników. Najczęściej zachowania opisane w tekście spowodowane są niepewnością zwierzęcia oraz brakiem pomysłu na inne rodzaje aktywności – mówi Martyna Ciupińska, psia behawiorystka.

Zrozum emocje swojego psa

Zwierzętom bardzo często przypisujemy nie tylko ludzkie zachowania, ale też emocje. Założenie to może się jednak okazać błędne. Gdy zauważysz, że pies Cię unika, nie reaguje na komendy czy swoje imię, z pewnością pomyślisz, że zwierzak się obraził. On jednak najczęściej nie czuje się pewnie lub jest zdezorientowany. Nie rozumie, dlaczego Wasza rozłąka trwała tak długo oraz z jakiego powodu zabrałeś mu ulubioną zabawkę, więc się dystansuje. Postaraj się szanować uczucia swojego czworonoga i reagować na wszystkie sytuacje, w których sprawia wrażenie obrażonego. Najczęściej pomaga kontakt z właścicielem, a jeżeli pies jest chętny również  długi spacer i smakołyki.

Artykuł powstał przy współpracy z psim behawiorystą –  Martyną Ciupińską. 

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły