Pochodzenie i charakterystyka rasy Ocicat
Koty to jedne z najpopularniejszych zwierząt domowych. Czy wiedziałeś, że obecnie na świecie żyje około 500 milionów kotów i wyróżnia się ponad 50 ras? Przedstawiamy rasę Ocicat. Dowiedz się, czy to idealny towarzysz dla Ciebie.
Poznaj Ocicat
Wulkan energii zawsze chętny do zabawy, a może spokojny i zrównoważony fan leżakowania? Jakie tak naprawdę są koty Ocicat? Dowiedz się, skąd pochodzą, jak wyglądają i czy ich usposobienie będzie pasować do Twojego charakteru. Czy ich pielęgnacja jest bardzo skomplikowana? Może powinieneś się przygotować na częste wizyty kontrolne u weterynarza? Jeśli zastanawiasz się nad zakupem rasowego kociątka Ocicat, ten artykuł będzie przydatną wskazówką dla Ciebie. Przedstawiamy wszystkie niezbędne informacje dla osób zafascynowanych rasą Ocicat.
Ocicat – pochodzenie
Ocicat to smukły kot o umaszczeniu przypominającym wygląd kota dzikiego. Ta rasa kotów powstała w wyniku skrzyżowania kotów amerykańskich krótkowłosych, syjamskich oraz abisyńskich. Hodowcy połączyli ze sobą te trzy rasy, aby otrzymać kota idealnego – dostojnego, o mocnym zdrowiu i pięknym umaszczeniu. Czy im się udało? Wszystko wskazuje na to, że tak! Po każdej z ras Ocicat odziedziczył różne, ważne cechy. Smukłą posturę zawdzięcza swoim syjamskim przodkom, za to tendencję do powstawania pręg na sierści za sprawą genów abisyńskich. Pochodzenie od kotów amerykańskich krótkowłosych zagwarantowało mu mocną budowę ciała oraz srebrzyste odcienie w umaszczeniu wraz z szeroką odmianą odcieni futerka występujących w miotach.
Historia rasy
Pierwsze kociątko Ocicat narodziło się w wyniku eksperymentalnego połączenia kota abisyńskiego z syjamem o brązowych znaczeniach na futrze. Hodowcy pragnęli bardzo stworzyć kota syjamskiego, który będzie posiadał umaszczenie charakteryzujące kota abisyńskiego, jednak pierwsze kociątko urodzone z tej krzyżówki posiadało futro w odcieniach kości słoniowej, pokryte w całości złotymi plamkami. Tak właśnie powstała rasa, o której mowa. Mimo że był to eksperyment jednej z hodowli, który miał miejsce w 1964 roku, rasa ta została oficjalnie uznana w 1986 roku w Stanach Zjednoczonych. Dlatego uważa się, że to właśnie Ameryka jest ojczyzną kotów Ocicat. Kolejno rasę zaakceptowały także WCF, czyli Stowarzyszenie hodowców i miłośników kotów rasowych oraz nasza ojczysta FIFe – Polska Federacja Felinologiczna, nazywana również Felis Polonia.
Co ciekawe, koty tej rasy o dziwo nie cieszą się w Polsce dużą popularnością. Istnieje jedynie kilka legalnych hodowli, w których można zakupić kociątko Ocicat. To tym bardziej może zachęcać do posiadania tak niezwykłego mruczka, który jest jedyny w swoim rodzaju. Poszukując kota rasy Ocicat, hodowla wybrana przez Ciebie powinna zostać wcześniej odpowiednio zweryfikowana. Pamiętaj, że istnieje mnóstwo pseudohodowli, które rozmnażają koty jedynie w celu osiągnięcia jak największych zysków i takich praktyk nie warto popierać. Zastanawiasz się, ile może kosztować kociak rasy Ocicat? Cena za kociątko może wynieść do kilku tysięcy złotych w zależności od hodowli. Jednak w tym przypadku cena nie gra ogromnej roli. Zdarza się, że legalne hodowle decydują się na sprzedanie kociątka w nieco niższej cenie i nie ma w tym żadnego podstępu.
Przeczytaj również: Jak sprawdzić rodowód kota?
Ocicat – wygląd
Jak wyglądają koty Ocicat? Czy faktycznie przypominają syjama o umaszczeniu kota abisyńskiego? Mruczek ten zaliczany jest do kategorii III, czyli do grupy kotów krótkowłosych, do której należą również potomkowie Ocicata, a także kot kartuski czy kot rosyjski niebieski. Jest to kociak o smukłej i gibkiej sylwetce, o widocznym umięśnieniu. Wyróżnia go mocna budowa. Waga Ocicata może wynosić od 3 do aż 7 kilogramów! Jego łapy nie są długie, ale mocne, o budowie owalnej. Jego szyja jest nieco dłuższa, a głowa mruczka wyróżnia się kształtem przypominającym klin i szerszym pyszczkiem. Patrząc na kociaki tej rasy, można odnieść wrażenie, że mają szelmowski uśmiech. Warto wiedzieć, że nos rasowego Ocicata musi posiadać niewielki garb tuż u nasady. Uszy ma on wysoko osadzone na głowie, oczywiście o trójkątnym kształcie.
Sierść i umaszczenie
Co ciekawe, nazwa Ocicat pochodzi od słowa ocelot, którego swoim wyglądem przypomina bohater tego artykułu. Jak wspominaliśmy wcześniej, Ocicat ma krótką sierść o srebrzystych refleksach. Powinna być lśniąca i przylegająca do ciała, ale bez znacznej ilości podszerstka. Wzorzec rasy zakłada cętki w umaszczeniu u każdego Ocicata bez wyjątku. Jeśli trafił Ci się kociak, który nie posiada ani jednej cętki, a hodowca twierdzi, że akurat taki miot się narodził, możesz mieć pewność, że nie trafiłeś do prawdziwej hodowli tych kotów. Co więcej, wspomniane cętki powinny być nieco ciemniejsze od podstawowego umaszczenia mruczka.
Sympatycy tej rasy często opisując kolory futra, wspominają, że każdy włos tego kociaka ma naprzemiennie kilka ciemniejszych oraz kilka jaśniejszych prążków. Odmiany kolorystyczne dopuszczalne w obrębie wzorca omawianej rasy to: niebieskiej, czekoladowej, liliowej, brązowej, płowej, a także w odcieniach cynamonu. Każdy z wymienionych kolorów może posiadać srebrzyste refleksy w umaszczeniu.
Jeśli chodzi o ogon Ocicata, to powinien on posiadać przynajmniej pięć pierścieni i być zakończony ciemniejszym kolorem. Oczy tego mruczka są wielkie i charakteryzuje je kształt przypominający migdał. W przypadku kolorów oczu dopuszczalne są wszystkie możliwe odcienie, z wyjątkiem niebieskiego. Aby rozpoznać prawdziwego Ocicata, warto lepiej przyjrzeć się jego oczom, które muszą być przyozdobione czarną obwódką otoczoną jaśniejszymi okręgami. Kolejna ciekawostka to litera M na czole mruczącego przyjaciela, którą musi posiadać każdy przedstawiciel rasy.
Ocicat – charakter
Każdy kot wyróżnia się inną, jedyną w swoim rodzaju osobowością i szczególnymi cechami charakteru. Nie inaczej jest w przypadku kota Ocicat. Jednak mimo dzikiego i groźnego wyglądu, jego charakter jest zupełnym przeciwieństwem. Koty Ocicat to towarzyskie i radosne mruczki o przyjaznym nastawieniu do każdego, nawet do dzieci. Jak na kocią osobowość, dość mocno przywiązują się do swojego opiekuna, któremu lubią towarzyszyć w czynnościach życia codziennego. Ich temperament określany jest raczej jako średni, ale są energiczne i nigdy nie odmawiają zabawy. To kolejny argument za tym, że dobrze sprawdzą się w rodzinie z dziećmi. Wyróżnia je duża lojalność i wierność w stosunku do swoich opiekunów.
Specjaliści opisujący tę rasę wspominają, że ich charakter jest towarzyski, wesoły. Na co dzień to bardzo łagodny kociak, który odnajduje się w każdych warunkach. Mają łagodne usposobienie i nie przejawiają agresji, jednak nie należą do najczulszych ras. W przypadku tych kociaków to właśnie kocur będzie chętny na tulenie i pieszczoty bardziej niż kotka. Możesz uwzględnić to, wybierając płeć Twojego mruczącego przyjaciela. Jeśli już masz innego kota albo psa, Twój Ocicat powinien dogadać się z nimi bez problemu. Pamiętaj jednak, aby zwierzaki zapoznawać ze sobą stopniowo. Możesz również zastosować socjalizację z izolacją.
Zobacz również: Najbardziej przyjacielskie koty – rasy, które można przytulać!
Tryb życia kota
Biorąc pod uwagę fakt, że jest to kot dość energiczny, powinien on mieć odpowiednią ilość miejsca do codziennej aktywności. Jeśli mieszkasz w domu z ogrodem, to będzie idealny towarzysz dla Ciebie. Oczywiście, zanim przyjmiesz mruczka pod swój dach, zabezpiecz odpowiednio ogrodzenie i pilnuj kota podczas wybiegu, aby nie uciekł z zasięgu Twojego wzroku. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, abyś został opiekunem Ocicata, jeśli żyjesz w mieszkaniu w bloku. Przed przyjęciem kota do domu załóż odpowiednie zabezpieczenie na okna, takie jak Trixie Kratka ochronna do okna trójkąt. Jeśli przyjmiesz mruczka do mieszkania, pamiętaj, aby zapewnić mu odpowiednią dawkę zabawy każdego dnia. W tym celu przygotuj odpowiednie zabawki dla kota, jeśli na co dzień pracujesz i nie będziesz mieć sporo czasu w ciągu dnia na zabawy. Dobrze sprawdzą się akcesoria, dzięki którym kot będzie mógł bawić się sam podczas Twojej nieobecności.
Ocicat na co dzień
Ocicat to zdecydowanie energiczny fan zabawy i nie należy do spokojnych mruczków. Należy do wyjątkowo inteligentnych kotów, więc bez problemu będziesz mógł nauczyć go wielu sztuczek w tym np. aportowania. Przedstawiciele tej rasy uwielbiają się wspinać i gonić zabawkę. Jeśli zapewnisz mu odpowiednie gadżety umilające czas i wysoki drapak, taki jak Trixie Drapak Altea 117cm szary zyskasz pewność, że Twój kociak nie zechce interesować się meblami czy innymi elementami wyposażenia w mieszkaniu. Czasami Ocicat lubi pomówić z domownikami, wydając całą masę różnych dźwięków, nie jest jednak tak głośny, jak kot syjamski.
Ocicat – dla kogo?
Koty Ocicat to idealni towarzysze praktycznie dla wszystkich. Nie musisz mieć ogromnego mieszkania, aby Twój kot czuł się dobrze. Wystarczy, że zapewnisz mu odpowiednią ilość zabawy. Koty te pasują do rodzin z dziećmi, ale niekoniecznie dla osób starszych. A to za sprawą energicznego usposobienia, ciekawości świata i potrzeby sporej dawki zabawy każdego dnia. Starsze osoby mogą mieć problem z upilnowaniem wszędobylskiego mruczka, co niestety może skutkować niedopilnowaniem kota i jego ucieczką.
Ocicat – pielęgnacja
Poznałeś już pochodzenie, wygląd i charakter tego niezwykłego kociaka. Pora teraz wspomnieć o jego odpowiedniej pielęgnacji. Czy jest wymagająca? Czy koty tej rasy są narażone na jakieś choroby? Wyjaśniamy!
Żywienie
Warto pamiętać, że każdy kot jest inny i może mieć inny gust pod względem żywienia. Wszystkie łączy jednak niezmienna cecha: są mięsożercami. Idealnie dobrane żywienie kota powinno dostarczać mu 41 różnych, określonych składników odżywczych, a ich proporcje mogą się różnić w zależności od wieku czy stanu zdrowia kota. Dorosły i energiczny Ocicat będzie potrzebował nieco innych proporcji żywieniowych niż koci staruszek. Wybierz najwyższej jakości karmę Acana Regionals Wild Prairie Cat, która dostarczy mu wszelkich niezbędnych wartości odżywczych i zapewni mu dobre zdrowie i dużo energii.
Co ważne, kot, który żywi się suchą karmą, powinien pić dużą ilość wody. Możesz również wzbogacać żywienie swojego pupila, podając mu co jakiś czas karmy uzupełniające, np. filety rybne albo z kurczaka. Uwzględnij ten fakt, przygotowując się na przyjęcie kociaka pod swój dach. Karmę podawaj kotu w wygodnej metalowej misce, takiej jak Zolux Inox Miska metalowa na gumie.
Czy Ocicat jest narażony na choroby?
Koty Ocicat nie mają tendencji do zapadania na żadne określone choroby i nie stworzono do tej pory oficjalnej listy takich schorzeń. Jeśli już chorują, to może je dotykać zwyrodnienie siatkówki PRA (Progressive Retinal Atrophy), inaczej PRD (Progressive Retinal Degeneration). Koty te cieszą się dobrym i mocnym zdrowiem, co nie znaczy jednak, że nie musisz dbać o swojego mruczka. Podawaj mu Dr. PetCare Witaminy, które będą wspierać jego odporność, prawidłowe trawienie i zapewnią właściwy poziom witamin i minerałów.
Pielęgnacja kota
Ze względu na krótką szatę, koty Ocicat nie wymagają większej pielęgnacji. Można czesać je raz w tygodniu i nieco częściej w okresie linienia. Oczywiście w swoim kalendarzu powinieneś uwzględnić regularne wizyty kontrolne u weterynarza na szczepienia i badania diagnostyczne. Zadbaj także o jego pazury i stan uszu zwierzaka.
Co o Ocicat sądzi jego opiekun?
Opiekunowie kotów rasy Ocicat są w nich zakochani po uszy. Nic w tym dziwnego! To łagodne i towarzyskie stworzenia o dzikim wyglądzie, które jednocześnie nie przejawiają żadnej agresji i uwielbiają się bawić. Jak tego kota opisuje jego właściciel?
Jak widać, koty Ocicat to niesamowita rasa. Pełne sprzeczności – groźny wygląd, umaszczenie przypominające dzikiego kota, a zarazem łagodne usposobienie, potulność i gotowość do zabawy o każdej porze. Taki właśnie jest Ocicat. Ponadto, nie są wymagające w kwestii pielęgnacji i nie mają tendencji do zapadania na konkretne choroby. A Ty, co sądzisz na temat rasy Ocicat? Zechcesz przygarnąć go pod swój dach? A może już jesteś posiadaczem tego fascynującego mruczka? Podziel się opinią w komentarzu!
Najciekawsze propozycje z naszego sklepu