KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Od szczeniaka do dorosłości – jak opiekować się psem

Wprowadzając do domu uroczego szczeniaka, słodką puchatą kulkę, często nie zdajemy sobie sprawy z faktu, że zajmowanie się psem to nie tylko zabawa i przyjemności. Jak opiekować się psem, by wrósł z niego zdrowy, dorosły pies? Czy można określić, która karma dla szczeniaka jest najlepsza?

Zacznijmy od tego, że na każdym etapie rozwoju, psy  wymagają trochę innego podejścia. Dobrym przykładem jest tu kwestia żywienia. Inaczej wygląda karmienie szczeniaka, zaś innych substancji odżywczych potrzebuje dorosły pies a zupełnie odmiennego podejścia wymaga czworonożny senior. Również potrzeby psychofizyczne czy aktywność zmienia się wraz z upływem lat.

Jak opiekować się psem – od szczeniaka do dorosłego psa

Etap noworodkowy szczeniaka przyjmuje się, że trwa on do 12-14 dnia życia, szczeniaki są w tym czasie całkowicie zależne od opieki psiej mamy, której to powinniśmy zostawić karmienie szczeniaków. Między 8 a 12 tygodniem życia jest etap socjalizacji. Najlepiej by w tym czasie szczeniak znalazł się w domu nowych właścicieli, ponieważ to w tym czasie najłatwiej uczy się przestrzegania zasad i najszybciej dostosowuje się do hierarchii, jaka obowiązuje w stadzie, czyli nowej rodzinie. To w tym czasie najlepiej rozpocząć szkolenie psów. Niezwykle ważne na tym etapie jest właściwe karmienie szczeniaka, który ma ogromny apetyt, ale też sporo energii zużywa na wzrost i aktywność. W tym czasie powinniśmy dbać o dobrej jakości, kaloryczną, pełną substancji odżywczych, minerałów i witamin karmę dla szczeniaków.

Od szczeniak do juniora

  • Etap młodzieńczy – od 6-8 miesiąca życia psa zaczyna się okres nazywany fazą buntu i ucieczek. Jeśli jeszcze nie zdecydowaliśmy się na szkolenie psa, to ostatni moment na decyzję. Później zostanie nam jedynie tresura psa. Zajmowanie się psem w tym okresie może być kłopotliwe. Wymaga cierpliwości i zrozumienia. 6-8 miesięczny pies to już nie szczeniak ale tez jeszcze nie dorosły pies. To co nazywamy rozrabianiem, jest naturalnym zachowaniem dojrzewającego zwierzęcia. W tym okresie młode samce zaczynają poszukiwania partnerki seksualnej, a młode suki mają pierwszą cieczkę. Dość skutecznym sposobem radzenia sobie z ucieczkami są długie spacery oraz inicjowanie kontaktów z innymi psami. Również na tym etapie niezwykle ważna jest odpowiednio dobrana i zbilansowana karma dla psów.
  • Etap dojrzewania – do 6-14 miesiąca życia. Po tym czasie możemy naszego czworonoga nazwać dorosłym psem. Jednak w ich organizmach wciąż jeszcze zachodzą istotne zmiany hormonalne. Psy w tym czasie bywają nadpobudliwe, lękliwe lub agresywne. Gdy psy nie radzą sobie z emocjami, najczęściej wyładowują swą agresję gryząc kapcie, czy rozrywając poduszki. Zachowania te mijają gdy nasz pupil osiągnie dojrzałość płciową a jego hormony uspokoją się. Jeśli jednak czujemy, że nie radzimy sobie z czworonogiem można pomyśleć o fachowej pomocy czy tresurze psa.

Od kiedy szczenię jest dorosłe

Etap dojrzałości – do 4 – 7 roku życia trwa okres dojrzałości i pełni sił. Czworonogi są w najlepszym okresie swego życia. Karmienie psa powinno pozwolić mu na zachowanie pełni sił witalnych, ale też nie dopuścić do tego by utył zanadto. Dobrym sposobem na utrzymanie pupila w dobrej kondycji jest stały, regularny i intensywny ruch na świeżym powietrzu.

Etap starzenia – u każdego psa faza ta zaczyna się w trochę innym momencie. Najczęściej przyjmuje się, że po 7 roku życia zaczyna się powolne starzenie się czworonoga. Odpowiednie karmienie psa w tym wieku polega na dostarczaniu mu nie tylko lekkostrawnej i niskokalorycznej karmy dla psów, ale też menu seniora powinno nie obciążać zanadto jego nerek.

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

2 odpowiedzi na “Od szczeniaka do dorosłości – jak opiekować się psem”

  1. miniko123 pisze:

    dziękuję za porady !

  2. Anonim pisze:

    Dzięki za radę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły