KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Odrobaczanie kota

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że nasz ulubiony futrzasty pupil może być nosicielem niezwykle groźnych dla niego i mieszkających z nim ludzi pasożytów. O ile pasożyty zewnętrzne widoczne są gołym okiem to o tych wewnętrznych, dowiadujemy się dopiero gdy wywołują one niekorzystne dla zdrowia objawy. Jak rozpoznać czy nasz kot jest zarobaczony? Jakie są metody walki z pasożytami wewnętrznymi kota? I jak często powinniśmy przeprowadzać odrobaczenie kota?

Po co przeprowadzać odrobaczanie kota?

Pasożyty wewnętrzne bytując w organizmie zwierzęcia, nie tylko osłabiają jego system odpornościowy, ale mogą też zaatakować jego organy wewnętrzne. Najczęściej występującymi u kota pasożytami wewnętrznymi są:
• nicienie, takie jak glista kocia (w kale pojawiają się białe robaki przypominajce makaron)
• tasiemce (najczęściej Dipylidium caninum, Echinococcus multilocularis, Taenia taeniaeformis)
• tęgoryjce – wczepiają się w ścianki jelit lub płuc i żywią się krwią lub tkankami kota. W miejscu gdzie przyczepiają się, pozostaje ranka, która może wrzodzieć.
• pierwotniaki najczęściej z rodzaju Giardia (wywołuje lambiozę) i Cryptosporidium. Koty zarażają się pierwotniakami pijąc wodę z kałuży, stawu, ale też zdarzają się zakażenia wody z ujęć miejskich. Pierwotniaki mogą wywoływać zaburzenia pracy przewodu pokarmowego i być przyczyną wyniszczających biegunek. Ludzie mogą zarazić się pierwotniakami od kotów jeśli mają kontakt z odchodami zakażonego zwierzaka i nie myją rąk.

odrobaczenie kota

Metody odrobaczania kota

Najczęściej stosowaną metodą odrobaczania kota jest podawanie tabletek, które są niedrogie i łatwo dostępne w sklepach zoologicznych. Problem w tym, że nie każde zwierzę chętnie połknie tabletkę, nawet gdy wmieszamy ją w karmę. Stąd odrobaczanie można przeprowadzić inną metodą.

Preparaty na pasożyty wewnętrzne dla kotów występują w formie:

• tabletek na odrobaczenie
• past na odrobaczenie
• żelów odrobaczających
• kropli do aplikowania na kark (spot on)
• lub zastrzyków (preparat do iniekcji podaje weterynarz)

Jak często odrobaczamy kota?

Częstotliwość odrobaczania kota zależy od trybu życia jakie prowadzi zwierzę. Koty wychodzące należy odrobaczać co 3-4 miesiące. Stale są one stale narażone na zarażenie się pasożytami, które bytują w przewodzie pokarmowym myszy, ptaków czy innych zwierząt, ale mogą występować też w glebie czy wodzie z kałuży. Nosicielem pośrednim pasożytów wewnętrznych mogą być również pchły. Tym sposobem mogą zarazić się także koty domowe. Częstotliwość odrobaczania kotów, które nie wychodzą z domu jest dużo niższa. Wystarczy, że przeprowadzimy tego typu zabieg dwa razy w roku lub gdy zaobserwujemy niepokojące nas objawy.

Polecane przez nas produkty dla Twojego kota

Bayer Dronspot roztwór do nakrapiania dla średnich kotów 60mg / 15mg
Bayer Drontal tabletki odrobaczające dla kota 2szt.
Josera Kitten
Applaws Adult Chicken & Salmon
Żwirek Cats Best Eco Plus – Original

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły