KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Osowiały apatyczny kot – co może oznaczać takie zachowanie?

Koty są bardzo wrażliwymi stworzeniami. Swojej wrażliwości jednak zwykle nie okazują na zewnątrz. Są zwierzętami bardzo introwertycznymi. Osowiały apatyczny kot może chcieć wskazać swojemu opiekunowi różne przyczyny pogorszenia swego stanu emocjonalnego. Najczęściej takie zachowanie kota może wskazywać na chorobę, ale nie tylko.

Nie musi to być choroba o podłożu fizycznym. Równie dobrze może to być choroba powodowana problemami psychicznymi. Kocia depresja to nie żart. Skoro takie dolegliwości dotykają nas, ludzi, dlaczego miałoby być inaczej ze zwierzętami, które u naszego boku spędzają swe życie. Czują nasze nastroje, widzą przejawy naszych emocji, zżywają się z nami i innymi zwierzętami.

Powody depresji u kota

Wielu właścicieli kotów może potwierdzić, że ich pupile wyczuwają każde ludzkie napięcie emocjonalne. Nawet takie, którego ludzie specjalnie nie okazują. Wszystkie problemy, jakie są przyczyną ludzkiego cierpienia, apatii, bądź stanów lękowych czy nerwowych, z łatwością mogą pośrednio wywołać takie same stany u kota. Pośrednio, ponieważ kot będzie odczuwał ludzkie emocje nimi wywołane. Dopiero te ludzkie emocje będą przyczyną podobnych stanów u kota.

Utrata osoby, z którą kot był związany lub też zwierzęcia, z którym razem mieszkał mogą być również przyczyną tego, że kot będzie osowiały i apatyczny. Kiedy dom opuści dziecko, ponieważ właśnie wyjeżdża na studia, a kot był z nim związany – może tak reagować.

Również problemy rodzinne domowników mogą być powodem apatii kota. Co ciekawe, nie zawsze kot musi okazywać to od razu. Czasem może minąć nawet kilka tygodni, zanim kot zacznie być, mówiąc po ludzku, smutny.

Powody depresji u kota

Powody depresji u kota

Jakie dodatkowe symptomy mogą oznaczać chorobę kota?

Osowiały apatyczny kot może też komunikować choroby ustrojowe. Jakie dodatkowe objawy powinny zaniepokoić właściciela kota?

Zmiany stanu sierści kota

Zły stan sierści zwierzęcia zwykle jest pierwszym symptomem choroby, jaki możemy zauważyć. Niepokoić powinna sierść matowa, łamliwa lub jej częściowy brak (czyli miejscowe łysienie). Wszelkie zmiany skórne, jak owrzodzenia czy strupy i zgrubienia również mogą być wynikiem choroby. Kiedy zauważymy zmiany w myciu się zwierzęcia – zaprzestanie lub wręcz przeciwnie wzmożenie mycia się, a także drapanie, powinno to być sygnałem alarmowym, że nie wszystko może być w porządku.

Sprawdź także: Skóra i sierść

Stany chorobowe oczu

Objawami, które powinny zwrócić uwagę opiekuna są m.in. łzawienie, wrażliwość na światło, zmiana barwy oka, różnego rodzaju wycieki z oczu, zaburzenia widzenia.

Stany chorobowe uszu i nosa

Wszelkie drapania i tarcie uszami przez kota powinno nas niepokoić. Podobnie jak opuchnięte małżowiny lub złogi woskowiny czy niepokojące wycieki. Nos kota powinien budzić obawę właściciela, gdy jest suchy, bądź wydzielają się z niego płyny. Nadmierne kichanie również może być objawem choroby.

Waga i zachowanie kota

Utrata lub przybycie na wadze może oznaczać nieprawidłowości w rozwoju kota. Dobrze jest regularnie ważyć kota, aby kontrolować jego wagę i w odpowiednim momencie zareagować. Częstotliwość ważenia może wynosić np. raz lub dwa razy na miesiąc. Niepokojącymi zachowaniami natomiast może być unikanie domowników, agresja, nadmierna aktywność, czy wręcz przeciwnie senność.

Waga i zachowanie kota

Suche karmy dla kota – sprawdź nasza ofertę!

Nieprawidłowy stan jamy ustnej i układu pokarmowego

Stany chorobowe dziąseł i zębów, owrzodzenia, nieprzyjemny zapach, ślinienie się czy trudności w jedzeniu powinny zwrócić uwagę właściciela kota. Gdy zauważymy, że kot nie chce jeść to również powinno nas to zaalarmować i skłonić do baczniejszej obserwacji kota. Także takie objawy, jak wymioty, trudności z wypróżnianiem czy biegunka mogą świadczyć o chorobie kota.

Farmina dla kota

Trudności z oddychaniem, stany chorobowe dróg oddechowych

W tym przypadku należy zwrócić uwagę na takie symptomy chorobowe, jak kichanie, kaszel, zadyszki, świsty i szmery. Niepokój powinno budzić też oddychanie z otwartym pyskiem.

Zobacz również: Nowotwór u kota – jak poznać, że Twój kot jest chory?

Stany chorobowe, mogące wskazywać na problemy z układem nerwowym, mięśniowym i kostnym kota

Gdy tylko zauważymy drgawki u kota lub awersję do dotykania, może to zwiastować chorobę. Także wszelkiego rodzaju opuchlizny, bądź problemy z chodzeniem mogą być przyczyną potrzebnej wizyty u weterynarza.

Jakie dodatkowe symptomy mogą oznaczać chorobę kota?

Jakie dodatkowe symptomy mogą oznaczać chorobę kota?

Dla Waszych pupili polecamy:

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły