KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Jak odchudzić psa? 6 sprawdzonych wskazówek

Nadprogramowe kilogramy u psa przyczyniają się do pogorszenia jego stanu zdrowia. Problem otyłości u czworonogów występuje bardzo często. Jeśli zauważasz wzrost wagi u zwierzęcia, zareaguj. Podpowiadamy, jak odchudzić psa w bezpieczny sposób.

Nadwaga i otyłość u psa przyczyniają się do problemów z ruchomością i innych kłopotów ze zdrowiem. Wynikają przede wszystkim z błędów opiekuna, jednak zdarza się, że mają związek z toczącym się u zwierzęcia procesem chorobowym. Nadwaga u psa – podobnie jak u ludzi – najczęściej wynika z tego, że pies przyjmuje więcej kalorii, niż jest w stanie spalić. Również podobnie jak człowiek zwierzę potrzebuje przede wszystkim aktywności fizycznej oraz ograniczenia spożywanych kalorii, żeby schudnąć. Proces nie musi być skomplikowany. Trzymanie się zasad pozwoli Ci zakończyć go sukcesem, a pies z nadwagą odzyska odpowiednią sylwetkę i tym samym siłę oraz zdrowie.

jak odchudzić psa

Odchudzanie psa – czy da się to zrobić?

Utrzymanie idealnej wagi psa jest jedną z najważniejszych rzeczy, które możesz zrobić, żeby Twój pies żył długo, aktywnie i szczęśliwie. Niestety zdarza się, że chcąc dla zwierzęcia jak najlepiej, nieświadomie mu szkodzisz. Czworonogi potrafią nas sobie wyszkolić – stały się wręcz mistrzami w żebraniu. Idziesz do kuchni po przekąskę dla siebie, a Twój pies już tam na Ciebie czeka, oczekując, że również jemu przyniesiesz coś smacznego? Z pewnością wielokrotnie zdarzyło Ci się ulec namowom pięknych oczu Twojego uroczego zwierzęcia.

Zapewne większość opiekunów otyłych piesków zna ten scenariusz. Niestety, ale to, że Twój pies tak reaguje na wizyty w kuchni, jest Twoją winą. Pies zawsze zrobi to, co mu się opłaca. Jeśli za każdym razem, gdy idziesz po przekąskę, rzucasz psu kawałek kiełbasy, sera czy chleba, w jego głowie tworzy się schemat: opiekun w kuchni = przekąska gratis! To przecież tylko jedna z sytuacji, w których pojawiają się smakołyki pomiędzy posiłkami. Są nagrodą za dobre zachowanie, przydają się podczas nauki komend i sprawdzają się, gdy uczysz zwierzęcia posłuszeństwa na spacerach. Każdy z przysmaków to dodatkowe kalorie!

Otyłość u psa wiąże się ze spożywaniem zbyt kalorycznej karmy w za dużych ilościach, a także ze zbyt małą dawką aktywności fizycznej. Pamiętaj, że zdarza się, że ma związek z chorobą. Gdy zauważasz, że nadwaga u psa pojawiła się nagle bez zmian w diecie czy aktywności, warto udać się do weterynarza. Wagę u chorego zwierzęcia również można zmniejszyć, jednak konieczna będzie wizyta u lekarza. Pies z nadwagą może cierpieć na niedoczynność tarczycy lub zespół Cushinga.

Sprawdź również: Choroba Cushinga u psa – objawy i leczenie

Nadwaga u psów występuje częściej u pewnych ras. Które ze zwierząt mają zwiększoną skłonność do gromadzenia tkanki tłuszczowej? Taka tendencja występuje między innymi u labradorów, bernardynów oraz owczarków szkockich. Oczywiście u tych ras również możesz osiągnąć sukces w odchudzaniu.

Otyłość spotyka często psich seniorów. Naturalnie mają mniejszą ochotę na zabawy, a spacery z nimi stają się krótsze. Jeśli nie zmniejszysz porcji kalorii na dzień, u Twojego czworonożnego przyjaciela może pojawić się nadwaga. Z nadprogramowymi kilogramami możesz w bezpieczny sposób walczyć również w przypadku psich seniorów.

Czy wiesz, że pies może pomóc odzyskać odpowiednią wagę również Tobie? Badanie Northwestern University udowodniło, że psy i ludzie mogą się wzajemnie wspierać w drodze do idealnej sylwetki. Badanie przebiegało w trzech grupach. W pierwszej grupie badano tylko samych ludzi, w drugiej same psy, a w trzeciej byli psy i ludzie. Uczestnicy każdej grupy otrzymywali dietę i plany ćwiczeń oparte o wskaźnik masy ciała. Wyniki wskazują, że zespoły ludzi z psami częściej trzymały się programu odchudzania. Uczestnicy testu mówili, że ćwiczenia z psami są po prostu przyjemniejsze.

jak odchudzić psa 6 wskazówek

Jak odchudzić psa? 6 sprawdzonych wskazówek

Kiedy rozpoczynasz dietę odchudzającą u zwierzęcia, musisz sztywno trzymać się wcześniej ustalonych zasad. Nie możesz ulegać prośbom psiaka, który z pewnością będzie chciał wymusić kilka ulubionych przysmaków. Podpowiadamy, jak odchudzić psa.

1.    Koniec z podjadaniem

Pierwszą zasadą odchudzania jest rezygnacja z przekąsek i podjadania między posiłkami. Nawet nie zdajesz sobie sprawy, ile zbędnych kalorii dostarczasz w ten sposób psu. Dla uroczego kundelka ważącego 10 kg plasterek szynki jest niczym pół kilo mięsa dla nas! Jeśli jednak czasem potrzebujesz skorzystać ze smakołyków, na przykład podczas nauki komend, odejmij nieco karmy z codziennej porcji. Nie rób jednak w ten sposób codziennie i nie zastępuj smakołykami pełnoporcjowej karmy, bo to właśnie ona zawiera wszystkie niezbędne dla zwierzęcia witaminy.

2.    Oducz zwierzę żebrania pod stołem

Jeśli pies nie będzie dokarmiany pod stołem, to dość szybko zauważysz, że przestanie żebrać. Nie będzie męczyć Cię o nieco jedzenia z Twojego talerza. Przestanie też o to samo prosić gości. Warto wspomnieć osobom, które do Ciebie przychodzą, żeby nie reagowały na prośby zwierzęcia i nie dawały mu niczego ze swojego talerza.

jak odchudzić psa 6 wskazówek

3.    Uważaj na spacerach

Niestety wciąż na spacerach można zauważyć mnóstwo leżących resztek jedzenia. Czasem wysypują się ze śmietnika, a czasem są pozostawione przez osoby, które w parku urządzały sobie piknik. Niektóre psy rzucają się na wszystko, co znajdą. Naucz zwierzę komendy „zostaw”, dzięki której nie przyjmie ono niepotrzebnych kalorii na spacerze, na przykład pod postacią wyrzuconej kromki chleba. Pamiętaj, że ta komenda zwiększa również bezpieczeństwo psa, który może zjeść coś niebezpiecznego.

Przeczytaj także: Jak nauczyć psa komendy „zostaw”? Praktyczny poradnik

4.    Dawaj mniej a częściej

Zbyt obfite posiłki mogą powodować problemy z trawieniem. Dietetycy zalecają, by karmić psa częściej, ale stosować mniejsze porcje. Pozwala to przyspieszyć jego metabolizm. Pies nie chodzi głodny, więc nie ma ochoty, żeby podjadać. Najlepiej podzielić jedną porcję na trzy posiłki – śniadanie, obiad i kolację.

5.    Co z przysmakami?

Przysmaki to nie tylko świetne urozmaicenie diety, lecz także nagroda podczas nauki komend. Nic więc dziwnego, że zastanawiasz się, czy trzeba z nich zrezygnować. Warto ograniczyć dodatkowe kalorie ze smakołyków. Nie więcej niż 10% dziennych kalorii powinno pochodzić właśnie z przysmaków. Jeśli musisz podawać smaczki, to używaj tych mniejszych, o niskiej zawartości kalorii i tłuszczu, z minimalną ilością węglowodanów. Najlepsze będą przysmaki liofilizowane, które zawierają samo mięso. Oczywiście lepiej na czas procesu odchudzania zrezygnować z przysmaków i nagradzać dobre zachowanie zwierzęcia słowami.

naturalne przysmaki dla psa

6.    Więcej ćwicz z psem

Odpowiedź na pytanie, jak odchudzić psa, na pewno brzmi: otyły pies potrzebuje aktywności! Każdy dietetyk powie, że nie uzyskamy świetnych efektów odchudzających bez ćwiczeń. To one przyspieszają metabolizm i są ważną częścią procesu zrzucania nadprogramowych kilogramów. Pamiętaj jednak, że nie można przesadzać z treningami. Muszą być dostosowane do kondycji psa.

Rozpocznij od dłuższych spacerów. Latem takie piesze wycieczki rozpoczynaj bardzo wczesnym rankiem – najlepiej między 5:00 a 6:00. Drugi dłuższy spacer powinien być na wieczór – po 20:00 się ochłodzi. Zamień 10 minut spaceru na 30, a z czasem zwiększaj intensywność. Jeśli po drodze napotkasz wodę, a pies lubi pływać, pozwól mu na kąpiel. Woda jest dobra dla każdego stopnia otyłości, bo nie obciąża stawów. Pamiętaj też, że warto bawić się w domu, na przykład w aportowanie ulubioną zabawką.

Badania pokazują, że opiekunowie psów o normalnej wadze częściej bawią się z psami niż opiekunowie zwierząt z nadwagą. Ćwicz więc z psem. Znajdź zabawy, które pozwolą mu szybciej pozbyć się nadprogramowych kilogramów, a jednocześnie sprawią mu przyjemność. Bardzo często w doborze odpowiedniej gry pomoże genetyka. Rasa dużo mówi o predyspozycjach psach i jego uwarunkowaniach. Poniżej kilka sugestii:

  • Rasy myśliwskie (retreviery, spaniele, pudle) – uwielbiają łapać zabawki, aportować je, chętnie spacerują i pływają,
  • Psy gończe (beagle, ogary, bassety) – chętnie węszą, lubią zabawki logiczne oraz aportowanie,
  • Psy pasterskie (owczarki niemieckie, border collie) – w przeszłości do ich zadań należała ochrona zwierząt gospodarskich; lubią zabawę latającymi dyskami, szarpakami, chętnie korzystają z logicznych zabawek,
  • Teriery – uwielbiają łamigłówki oraz zabawę szarpakami,
  • Psy towarzyszące (pekińczyk, chihuahua, maltańczyk) – chętnie skorzystają z piszczących zabawek i nauczą się sztuczek.

Dieta dla psa z nadwagą – wybierz odpowiednią karmę

Znasz już kilka wskazówek, co zrobić, żeby otyły pies stracił nadprogramowe kilogramy. Jednym z najważniejszych elementów jest dieta dla psa z nadwagą. Co powinno znaleźć się w jego misce? Podpowiadamy, jaka karma odchudzająca dla psa sprawdzi się najlepiej.

Kontrolowanie przyjmowanej codziennie liczby kalorii to najlepszy sposób, aby pomóc zwierzęciu schudnąć. Odchudzanie psa ułatwi Ci waga kuchenna – dzięki niej dokładnie zmierzysz porcję karmy dla psów z nadwagą. Możesz zachować tę samą karmę, ale zastosować jej mniejsze ilości. Drugim rozwiązaniem jest zmiana pożywienia na przeznaczone specjalnie dla odchudzających się zwierząt.

Takie karmy charakteryzują się zmniejszoną zawartością tłuszczu, a zwiększoną ilością białka oraz włókna pokarmowego. Może być to zarówno sucha, jak i mokra karma dla psa z nadwagą. Świetnie sprawdzi się Dolina Noteci Premium Light. Ta mokra karma dla psa z nadwagą ma w składzie białko o wysokim współczynniku strawności. Zawiera również L-karnitynę i kwasy tłuszczowe n-3.

karma carnilove rabat

Co powinna zawierać karma odchudzająca? Przede wszystkim ważna jest niewielka ilość tłuszczu – nie powinno być go więcej niż 13%. Zwróć też uwagę na białko, które pełni ważną funkcję w procesie odchudzania. Szukaj wśród karm, które mają go chociaż 50%. Polecamy karmę Animonda GranCarno Original Senior – została stworzona z myślą o starszych psach. Jest odpowiednia dla alergików oraz zwierząt, które mają wrażliwy żołądek. Produkt charakteryzuje się obniżoną zawartością tłuszczu.

Doskonale sprawdzi się też dieta BARF, która dostarcza zwierzęciu dużej ilości białka. Pamiętaj jednak, że wymaga stosowania suplementacji i regularnego wykonywania badań. Karma odchudzająca dla psa musi zawierać dobre włókno pokarmowe. Składnik ten ułatwia odchudzanie, pomaga kontrolować poziom cukru we krwi. Zwróć też uwagę na substancje wspomagające stawy – chondroitynę i glukozaminę. Otyły psiak może mieć obciążone stawy, o których zdrowie warto zadbać właśnie przy pomocy takich suplementów. Jeśli substancji nie ma w karmie, możesz dokupić je oddzielnie.

Dieta dla psów z nadwagą powinna zawierać również L-karnitynę. To składnik, który wzmacnia serce, poprawia wydolność organizmu, a dodatkowo przyczynia się do efektywniejszego spalania kalorii. L-karnitynę znajdziesz między innymi w karmie Orijen Fit&Trim Dog, która charakteryzuje się niską kalorycznością. Produkt zawiera dodatek roślin i ziół, na przykład jagody i lucerny – wspierają one procesy trawienne. Karma ma niewielką ilość węglowodanów.

Koniecznie pamiętaj, aby stale kontrolować spadek masy ciała. Utrata zbędnych kilogramów powinna nastąpić w tempie nie większym niż 3–4% całkowitej masy ciała na miesiąc.

jak odchudzić psa

Nadwaga u psów to poważny problem, którym trzeba się szybko zająć. Ważne dla zdrowia i samopoczucia Twojego czworonożnego przyjaciela jest zachowanie odpowiedniej masy. Pies otyły żyje krócej! Pamiętaj, by przed wprowadzeniem karmy dla psów z nadwagą oraz zmian w codziennej aktywności fizycznej zrobić psu badania. Najlepiej skonsultuj się z lekarzem weterynarii, aby wykluczyć podstawowe przyczyny otyłości psa.

Zdarza się, że przyczyną nadwagi są zmiany hormonalne, cukrzyca, niedoczynność tarczycy, jednak najczęściej wynika ona ze zbyt dużej porcji jedzenia i za małej aktywności fizycznej. Masz już pełne kompendium wiedzy dotyczące tego, jak zdrowo odchudzić psa. Teraz pozostaje Ci czekać na efekty. Zobaczysz, jak po kilku miesiącach pies znowu zacznie wesoło biegać za piłką i zmieści się w ulubione szelki. Zajrzyj do oferty Apetete, w której znajdziesz zdrowe karmy ułatwiające przeprowadzenie procesu odchudzania.

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły