KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Dlaczego kot chowa się po kątach?

Chyba każdy opiekun przynajmniej raz zauważył, że jego kot chowa się po kątach. Często człowiek nie rozumie takiego zachowania, które jednak dla zwierzęcia jest w pełni normalne. Sprawdź, dlaczego kot się chowa i kiedy to powód do niepokoju.

Kocie kryjówki to zawsze śmieszny temat do rozmów, a także okazja do zrobienia zaskakującego zdjęcia, ponieważ koty w znajdowaniu kryjówek są naprawdę bardzo pomysłowe: wanna, umywalka, miska, kaloryfer. Instagram jest pełen śmiesznych zdjęć kotów w różnego rodzaju pojemnikach. Wobec tego, skąd u kotów takie upodobania do szukania nietypowych kryjówek? Dlaczego chory kot się chowa, ale robi to również zdrowe zwierzę? Sprawdź!

Kocie kryjówki – kot chowa się po kątach

Kot jest zwierzęciem, które ceni sobie spokój, bezpieczeństwo i prywatność. Kryjówka w postaci pudełka gwarantuje mu to wszystko. Podobnie jak spanie na szafie, z którego dodatkowo ma świetny widok na mieszkańców. Obserwuje domowników niczym lew ze skały. Innym powodem tych dziwnych upodobań kotów jest fakt, że kociaki potrzebują zabawy do rozwoju i do szczęścia, a chowanie się jest częścią zabawy w polowanie.

Czasem koty polują w grupie, jeśli mają towarzysza tego samego gatunku razem rozwijają myśliwskie instynkty, jeśli nie to i tak znajdą inny sposób np.: nieopatrznie zatrudnią właściciela do zabaw myśliwskich. Bawiący się kot z nieświadomym uczestnictwa właścicielem może mocno wystraszyć, zwłaszcza gdy nagle wyskoczy z kryjówki.

Pamiętaj, że kocie kryjówki kojarzą się zwierzętom przede wszystkim z bezpieczeństwem. Dlatego chowają się one zarówno wówczas, gdy chcą odpocząć w spokoju, jak i wówczas, gdy nie czują się zbyt dobrze. Warto zawsze obserwować swojego pupila, aby wiedzieć, czy jego zachowanie odbiega od normy i szybko zareagować, gdy staje się niepokojące.

dlaczego chory kot się chowa

Dlaczego kot chowa się po kątach?

Istnieje kilka powodów, dla których kot chowa się po kątach, w różnych zakamarkach i kryjówkach. Niektóre z nich są zupełnie naturalne.

Realizacja cyklu łowieckiego

Każdy kot, dla równowagi psychicznej, powinien realizować cykl łowiecki. W przypadku kotów żyjących dziko albo wychodzących na dwór odbywa się to naturalnie, poprzez polowanie na owady czy drobne ptaki. Koty żyjące w domu, niewychodzące, nie mają takich możliwości. Z tego powodu, gdy widzisz, że kot biega i nagle się chowa, może to oznaczać, że próbuje dokonać cyklu łowieckiego. Warto mu w tym pomóc, udostępniając kryjówki i regularnie się z nim bawiąc wędką.

Potrzeba wyciszenia i schronienia

Nawet najbardziej towarzyski kot będzie w pewnej chwili potrzebował miejsca, w którym może odpocząć. Podobnie, jak w środowisku naturalnym, zrobi wszystko, aby była to przestrzeń, w której czuje się bezpiecznie. Z tego powodu koty często wybierają miejsca ukryte, na przykład w rozmaitych budkach czy domkach, a nawet pudełkach. Chętnie korzystają też z miejsc na pewnej wysokości, co pozwala im obserwować otoczenie. Zapewnienie takiej przestrzeni jest niezwykle ważne dla zdrowia psychicznego kota.

kot ucieka

Strach przed nowym miejscem i stres

Twój kot ucieka chyłkiem przy ścianie na przykurczonych łapach? Prawdopodobnie stara się wyglądać na mniejszego niż jest, aby niepostrzeżenie dostać się do bezpiecznego miejsca. Jeśli kot jest poddawany regularnemu, zwłaszcza dużemu stresowi, może to prowadzić do zaburzenia jego równowagi psychicznej. W takiej sytuacji zwierzę stara się znaleźć bezpieczną kryjówkę, w której będzie mógł zmniejszyć swój poziom stresu. Jak można się domyślać, brak takiego miejsca jest dla niego bardzo niezdrowy – zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym.

Poważna choroba u kota

Jeżeli kot się chowa, a do tego wykazuje szereg innych, niepokojących objawów, może to oznaczać, że po prostu jest chory. W takiej sytuacji bardzo ważne będzie szybkie zareagowanie na pogarszający się stan pupila. Jeśli widzisz, że Twój kot nie chce jeść, nie przychodzi na pieszczoty, a dodatkowo jest apatyczny, dużo czasu spędza w jednym miejscu lub wręcz przeciwnie – żałośnie miauczy – zabierz go do lekarza weterynarii.

Dlaczego chory kot się chowa, zamiast szukać pomocy? To atawizm, pozostałość jeszcze z czasów życia przed udomowieniem człowieka. Koty są bardzo terytorialne, dlatego chętnie wykorzystują sytuację do przejęcia terenu i władzy nad nim. Chory kot się chowa, aby nie stać się ofiarą ataku przeciwnika albo większego od niego drapieżnika, na przykład psa. W ten sposób chroni siebie i daje sobie czas na rekonwalescencję bez dodatkowego stresu.

kot się chowa

Kota ucieka, chowa się po kątach – jak temu zaradzić?

Zobacz, co zrobić, gdy Twój się chowa!

Daj kotu miejsce do chowania się

Chowanie się leży w naturze drapieżnika. Potrzebuje on takiego miejsca, w którym może schować upolowane przedmioty, zjeść w spokoju, wyciszyć się. W sklepach zoologicznych można zakupić domki dla kotów. Drapaki z domkami są obowiązkową częścią wyposażenia kota, ponieważ zaspokoją potrzebę na chowanie się. Ponadto zapewniają kotu bezpieczeństwo oraz mogą posłużyć jako rekwizyt do zabawy w chowanego. Każdy kot potrzebuje takiego miejsca.

Udaj się do lekarza weterynarii

Jeśli kot ma dodatkowe objawy, takie jak apatia, problemy z apetytem czy inne, warto udać się na wizytę w gabinecie weterynaryjnym. W taki sposób mogą objawiać się zarówno błahe przeziębienia, jak i poważne choroby nerek czy układu oddechowego. Każdy niepokojący objaw warto dokładnie obserwować, aby potem na czas zareagować.

Poproś o pomoc behawiorystę

Choć coraz więcej wiemy na temat zachowania kotów, to często to, że kot ucieka, przerasta nas psychicznie. Jeżeli Twój kot unika kontaktu z domownikami, ale na pewno jest zdrowy pod względem fizycznym, czas na konsultację z kocim behawiorystą. Specjalista przyjrzy się zachowaniu Twojego pupila, przeanalizuje sytuację w domu oraz zbierze niezbędny wywiad, a potem zaproponuje różne rozwiązania. Doraźnie można pomóc pupilowi poprzez feromony w obroży albo adapterze.

Koty mają skłonność do chowania się w różnych sytuacjach. Dobrze jest wiedzieć, kiedy jest to naturalne zachowanie, a kiedy od tej normy odbiega. Z tego powodu każdy opiekun powinien bacznie obserwować swojego pupila. W zaspokojeniu kociej potrzeby posiadania kryjówki pomogą Ci liczne produkty ze sklepu Apetete.pl. Wybierz te, które najlepiej pasują do Twojego kota.

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły