KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Pekińczyk – co musisz wiedzieć o tej rasie?

Ten niewielkich rozmiarów pupil jest odważny i charakterny – pekińczyk zdecydowanie potrafi postawić na swoim. Z wyglądu przypomina lwa w miniaturowej wersji, ale jaki dokładnie ma charakter? W jakim domu będzie czuł się najlepiej?

Mały, niezależny psiak

Czworonogi tej rasy zdecydowanie znają swoją wartość. Są niezależne, uparte i waleczne. To czworonożni indywidualiści i trudno im narzucić swoje zdanie. Ich poczucie niezależności jest tak duże, że uchodzą za oporne w szkoleniu. Pekińczyki nie należą do wylewnych pupili. Godziny spędzone na zabawie z właścicielem i pieszczotach nie leżą w ich naturze. Chociaż mocno przywiązują się do opiekuna, dobrze znoszą rozłąkę i doskonale czują się we własnym towarzystwie. Psy tej razy są nieufne względem ludzi, ale gdy nawiążą nić porozumienia ze swoim właścicielem, mocno się do niego przywiążą.

Myślisz o przygarnięciu pekińczyka? Poznaj dobrze jego charakter! Przekonaj się, czy lepiej poczuje się pod opieką seniora, czy też rodziny z małymi dziećmi. Dowiedz się też, czym karmić psa, aby przez wiele lat żył w zdrowiu.

Pekińczyk – pochodzenie

Jak przystało na jedną z najstarszych psich ras, pekińczyki mają bogatą historię. Były ulubieńcami cesarza, żyły w luksusie, a według legend towarzyszyły Buddzie i stawały w jego obronie. Chińskie wierzenia podają, że to właśnie te czworonogi polowały na demony w świątyniach. Pierwsze wzmianki o przedstawicielach tej rasy datowane są na wiele lat przed naszą erą. Gdy pojawiły się w Chinach, stały się oczkiem w głowie władcy. Zwierząt pilnie strzeżono – niczym skarbów. Żyły w luksusie, pod najlepszą opieką. Nie pozwalano też, aby opuszczały granice kraju.

Ta sytuacja trwała aż do połowy XIX wieku, kiedy to Anglicy przywieźli je do Europy, jako łupy wojenne. Jednego psiaka otrzymała królowa, a reszta dała początek pierwszej, europejskiej hodowli. Na początku XX wieku pekińczyki trafiły do Stanów Zjednoczonych. Pierwsi przedstawiciele rasy do Polski dotarli jeszcze przed II wojną światową. Ich popularność nie jest stała – raz psy plasują się w czołówce najpopularniejszych towarzyszów człowieka, raz są niemal zapominane.

Biegnący pekińczyk

Pekińczyk – wygląd

Odwaga i pewność siebie czworonoga jest zdecydowanie nieproporcjonalna do jego rozmiarów. Pekińczyk to bardzo mały pies, a jego waga nie przekracza 5 kilogramów. Zwierzak mierzy od 14 do 25 cm. Co ciekawe, w przypadku tej rasy to męscy przedstawiciele są mniejsi od suczek. Niewielkie ciało psiaka ma zwartą budowę i wspiera się na małych łapach, natomiast ogon jest wysoko osadzony. Charakterystyczna jest duża głowa czworonoga i to, że pies pekińczyk ma spłaszczony pysk. Mały nos kontrastuje z dużymi, okrągłymi oczami i opadającymi uszami. Grzywa czworonoga jest bujna, przez co wielu widzi w nim miniaturę lwa.

 

Mimo niewielkich rozmiarów psy tej rasy mają bujną sierść, która potrafi sięgać aż do ziemi. Przy ich wzroście wygląda to naprawdę uroczo. Dwuwarstwowa szata najkrótsza jest na pyszczku, wokół którego układają się dłuższe włosy i tworzą wspomnianą już reprezentatywną grzywę. W przypadku pekińczyków dopuszczalne jest umaszczenie niemal we wszystkich kolorach, natomiast łaty na psiej sierści powinny być równomiernie rozmieszczone. Okrywowy włos psa jest nieco szorstki w dotyku.

Przeczytaj również: Najmniejsze rasy psów – sprawdź, czy je znasz!

Pekińczyk – charakter

Pekińczyki wyróżnia wręcz arystokrackie zachowanie. Zdecydowanie nie są to urocze zwierzątka, domagające się pieszczot. Wyróżniają się dużym poczuciem niezależności i silnym charakterem. Jeśli będą czegoś chciały, za wszelką cenę spróbują postawić na swoim. Psy rasy pekińczyk, są domatorami, jednak musisz mieć świadomość, że Twoja obecność nie zawsze będzie im potrzebna. Ci domowi ulubieńcy nie należą do tych zwierzaków, które mogłyby przeleżeć cały wieczór na kolanach swojego opiekuna – zaakceptują pieszczoty, gdy sami je zainicjują. Do większości osób pozostają zdystansowane.

Pekińczyk jest dosyć nieufny w stosunku do obcych. Nawiązanie nici porozumienia z psem może być czasochłonne. Z czasem zwierzę będzie jednak w stanie obdarzyć sympatią swojego opiekuna – będzie mu bardzo oddany i pozwoli się pieścić. Czasami może się zdarzyć, że pies będzie zazdrosny o swojego właściciela.

Pekińczyk na trawie

Pałacowe przestrzenie czy małe mieszkanie – gdzie powinien mieszkać pekińczyk?

Chociaż psy tej rasy są niezależne, doskonale sprawdzają się jako czworonożni towarzysze człowieka. Pomijając upartość i zdystansowanie, opieka nad nimi jest naprawdę przyjemna. Zwierzęta nie są jednak fanami aktywności fizycznej. Od wielogodzinnego spaceru zdecydowanie bardziej wolą wylegiwanie się na kanapie. Zamiłowanie do domatorstwa nie oznacza, że z psami nie trzeba spacerować w ogóle. Zwierzaki tej rasy potrzebują minimum aktywności i regularnych spacerów. Z uwagi na budowę ciała psy stronią od sportu.

Wygląd, charakter i potrzeby zwierzaka czynią z niego idealnego czworonoga do mieszkania w bloku, chociaż dom z ogrodem z pewnością je ucieszy. Pies pekińczyk nie niszczy mebli i nie rozrabia pod nieobecność właściciela – chwile spędzane w samotności nie są mu straszne. Dodatkowo musisz wiedzieć, że pies ten lubi wygodę – koniecznie przygotuj mu wygodne legowisko.

Dla kogo pekińczyk będzie dobrym przyjacielem?

Pekińczyk jest przede wszystkim polecany dla seniorów. Nie wymaga wychodzenia na długie spacery i nie potrzeba mu zapewniać wielu zabaw w domu. Dzięki temu osoby starsze bez trudu poradzą sobie z opieką nad zwierzęciem.

Masz w domu małe dzieci? Pomyśl o wyborze psa innej rasy niż pekińczyk. Charakter zwierzaka to tylko jedno z przeciwwskazań. Te czworonogi cenią sobie spokój, którego nie osiągają, gdy po domu biega mały człowiek. Nie przepadają też na hałasem.

Pekińczyk

Czy pekińczyka można szkolić?

Tresury można próbować z każdym czworonogiem, jednak w przypadku pekińczyka, nie jest to łatwe zadanie. Chociaż zwierzak jest inteligentny, niechętnie podejmuje się wyzwań. Pekińczyk lubi mieć też swoje zdanie i uparcie się go trzymać. Nie będzie więc w pełni posłuszny. Co ważne, pekińczyki nie mają instynktu łowieckiego, a pościgi utrudnia mu budowa jego ciała. Nie powinien więc być trudny do opanowania podczas spaceru.

Szkolenie psa może wydawać się niemożliwe, nie warto jednak rezygnować ze stawiania granic, gdy zwierzak jest malutki. Traktowanie zwierzęcia z szacunkiem nie oznacza zezwalania mu na każde zachowanie.

Pekińczyk – pielęgnacja

Atrakcyjna sierść czworonoga wymaga regularnej pielęgnacji. Długie włosy łatwo się brudzą i plączą. Pamiętaj więc, aby codziennie go wyczesać. Bądź jednak ostrożny i delikatny – czasem może się okazać, że systematyczność wręcz szkodzi psu. Sierść pekińczyka jest wrażliwa, a wyczesywanie jej w nieprawidłowy sposób może przyczynić się do wypadania włosów. Aby skrócić okrywę, najlepiej udaj się do profesjonalnego salonu.

Nie zapominaj o innych, równie ważnych czynnościach higienicznych i regularnie szczotkuj jego zęby. Wyjątkowo istotna jest również kontrola nosa oraz oczu pekińczyka. A jak często powinieneś kąpać pekińczyka? Taka forma pielęgnacji nie musi być przeprowadzana bardzo często. Wystarczy, że odświeżysz futro psiaka, gdy zauważysz, że jest to konieczne.

Pekińczyk z właścicielem

Zdrowie pekińczyka – to musisz wiedzieć

Pekińczyki dożywają kilkunastu lat. Średnio przyjmuje się, że żyją od 12 do 15 lat. Na co, jako odpowiedzialny właściciel, powinieneś zwrócić uwagę? Jakie schorzenia najczęściej występują u psiaków tej rasy?

Jak już wiesz, Twojej szczególnej uwagi wymagają oczy czworonoga. Dodatkowo z uwagi na specyficzną budowę pyska, pekińczyki mają często problemy z oddychaniem. Nie forsuj więc swojego pupila i nie zbieraj go na zbyt długi spacer bez odpoczynku. U pekińczyków często obserwuje się również wady serca, kamienie w układzie moczowym, rozszczep podniebienia czy problemy z rozmnażaniem.

Jeśli za oknem trwa upalne lato, koniecznie przesuń porę wyjścia z domu na chłodniejsze pory dnia. Uważaj na psiaka nie tylko w ciepłe, ale też chłodniejsze dni. Włosy, chociaż długie, mogą nie zapewnić zwierzęciu odpowiedniej ochrony przed zimnem. Pekińczyki z uwagi na niewielką budowę ciała są bardzo delikatne.

Przeczytaj również: Szpic miniaturowy – co musisz wiedzieć o tej rasie?

Najlepsze jedzenie dla pekińczyka

Chcesz, aby Twój pupil cieszył się nienagannym zdrowiem? Koniecznie zwróć szczególną uwagę na to, czym się żywi. Do jego miski codziennie powinno trafiać dobrej jakości pożywnie jednak nie dlatego, że pies jest wybredny – tylko takie posiłki zapewnią mu optymalny wzrost i utrzymają go w dobrej kondycji. Kaloryczność karmy nie powinna być zbyt wysoka, by nie doprowadziła do nadwagi. Nadmiar kilogramów wiąże się z bólem i dyskomfortem zwierzaka. Ryzyko otyłości jest o tyle duże, że pies tej rasy jest mały i nie należy do najaktywniejszych czworonogów.

Wybierz karmę specjalnie skomponowaną z myślą o pekińczyku lub przedstawicielach małych ras. Nie tylko skład takiego produktu jest dopasowany do psiaka, ale też rozmiar jego kąsków. Zwierzaki o małych pyskach mogłyby nie poradzić sobie ze zjedzeniem suchych produktów, przeznaczonych dla dużych pupili. Szczególnie te, które tak jak pekińczyk, należą do ras brachycefalicznych. Jak porcjować jedzenie? Przede wszystkim stosuj się do zaleceń producenta mieszanki i weterynarza. Jeśli pekińczyk niechętnie częstuje się posiłkiem, przekonaj go do jedzenia, dając mu porcję mokrej karmy. Jej aromat i smak powinien zachwycić Twojego ulubieńca.

Która karma będzie najlepsza? Szukaj produktów z wysoką zawartością mięsa. Unikaj natomiast tych posiłków, które zawierają dużo zboża lub w ich składzie wyszczególniono konserwanty i sztuczne aromaty. Taka karma tylko pozornie nasyci psa – zwierzak szybko wróci do miski po kolejną porcję jedzenia. W produkcie powinny się też znaleźć zdrowe tłuszcze, dzięki którym sierść zyska atrakcyjny wygląd. Co ważne, karmę dobieraj do wieku pekińczyka oraz jego potrzeb zdrowotnych. Odpowiednia dieta pozwala zwierzęciu szybciej powrócić do zdrowia i prawidłowo się rozwijać. Szczeniaki i dorosłe pekińczyki mają inne zapotrzebowanie na poszczególne składniki diety.

Kadr z życia z pekińczykiem

Psy przypominające małe lwy z jednej strony uchodzą za charakterne i niezależne, z drugiej – potrafią się mocno przywiązać do swojego właściciela. Tak o życiu z pekińczykiem opowiada Aleksander, opiekun 5-letniego czworonoga.

Pekińczyk: cytat

Charakterny pupil

Pekińczyk to wyjątkowy pies, któremu daleko do stereotypowego czworonoga, merdającego ogonem na widok właściciela. Jest uparty i niezależny, a też wyjątkowo wierny, gdy zaufa opiekunowi. Z uwagi na swój charakter czworonogi tej rasy nie nadają się do rodzin z małymi dziećmi. Są za to idealnymi towarzyszami dla seniorów – doskonale czują się w domu, nie wymagają ciągłych zabaw i zdecydowanie wystarczą im krótkie spacery. Pielęgnacja psów wymaga regularności, ale nie jest uciążliwa.

 

Czworonogi nie osiągają dużych rozmiarów i mają tendencję do nadwagi. Przygarniając je pod swój dach, musisz więc uważać na to, czym karmisz pekińczyki. To ważne, aby do jego miski trafiały wysokiej jakości posiłki, o chrupkach dopasowanych do niewielkiego rozmiaru psiego pyska. Nie wiesz jaką karmę wybrać? Znajdź posiłek dla swojego pupila wśród produktów w sklepie Apetete. Wszystkie oferowane karmy mają dobry skład i dostarczają zwierzakowi odpowiednią dawkę energii oraz witamin.

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły