KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Pielęgnacja psa

Pierwsze pytanie dotyczące pielęgnacji psa, które się pojawia to kąpać psa czy nie. Odpowiedz jest oczywista jak się ubrudzi to należy go wykąpać, ale prawidłowo psa nie powinno się myć częściej niż 2 razy w roku,  dlaczego?

Pies nie poci się tak jak człowiek, a łój na jego skórze chroni przed infekcjami, drobnoustrojami, jest też naturalną odżywką do sierści. Zbyt częste mycie pozbawia psa tej naturalnej bariery ochronnej.

Pielęgnacja psa – Jak kąpać psa?

Przed kąpielą należy rozczesać sierść pieska, następnie ustawiamy odpowiednią temperaturę wody. Dobra temperatura to taka,jak dla niemowlaka, czyli sprawdzamy na nadgarstku czy nie parzy… ma być letnia i przyjemna. Wyjątek stanowią rasy takie jak: husky i samojed i owczarek szkocki, których włos puszcza pod wpływem gorąca, to oznacza nie kontrolowane linienie. Aby pies dobrze zniósł kąpiel trzeba uważać na to by woda nie wlała się do oczu, uszu i nosa. Czasem psy podczas kąpieli podnoszą głowę do góry, trzeba na to uważać aby pieska nie utopić…. Aby dobrze wykąpać psa, należy go porządnie zmoczyć i namydlić szamponem  przeznaczonym dla psów. Nie wolno stosować ludzkich specyfików bo psy mają inne ph skóry od naszej. Używanie naszych detergentów może wywołać u psa reakcje alergiczne, albo przyczynić się do chorób skóry. Dla yorków polecane są szampony z jedwabiem, które przyklepują włos i ułatwiają rozczesywanie. W temacie yorków dopowiem, że pieski te nie mają sierści tylko włos, dlatego zasada rzadkich kąpieli ich nie dotyczy. Yorki powinno się myć częściej bo ich włos się szybko przetłuszcza, gromerzy zalecają minimum raz na miesiąc.

Pielęgnacja psa – Jak dobrać szczotkę dla psa?

Jeśli od szczeniaczka nie przyzwyczailiśmy pieska do tego zabiegu, może nam odmawiać współpracy przy codziennej pielęgnacji. Moja rada szczotkując mówmy do psa miłe rzeczy, on rozpoznaje nasz ton głosu, głaszczmy go niech szczotkowanie stanie się pieszczotą a nie torturą! Na koniec każdego zabiegu sowicie nagrodźmy pieska, a następnym razem będzie łatwiej…

Psy ras krótkowłosych również wymagają szczotkowania, bowiem ten zabieg poprawia krążenie, socjalizuje psa, przyzwyczaja do dotyku właściciela, ponadto podczas szczotkowania można szybciej zaobserwować toczący się proces chorobowy. Takiego pieska czeszemy szczotką gumową, która nabłyszcza sierść i doskonale masuje skórę pieska.

 

Rasy szorstkowłose wymagają specjalnego traktowania, to znaczy powinno się taki włos trymować, co to znaczy?

To nie jest nic strasznego, zabieg ten jest bezbolesny, oczywiście jeśli dobrze wykonywany. Polega on na usunięciu martwego włosa, trymowana sierść wygląda pięknie i zdrowo. Niestety jest to bardzo pracochłonne i często w zakładach groomerskich pieski są strzyżone. Przycinanie z natury szorstkiego włosa przyczynia sie do jego osłabienia. Golenie powoduje matowienie sierści, odbarwienie czy włos szorstki zaczyna się kręcić. Rasy przeznaczone do trymowania: jamnik szorstkowłosy, white west terrier, jagger terier- niemiecki terier myśliwski. terrier walijski, sznaucer, border terier itp.

Jak się trymuje?: specjalnym nożykiem do trymowania, albo coat kingiem. Obecnie najpopularniejszy jest furminator. Według mnie nie ma lepszej szczotki dla psa, świetnie sprawdza się również  przy rasach długowłosych.  Pomaga pozbyć się nadmiaru włosów, redukuje lnienie nawet do 90 procent! Pozbywa się podszerstka, który rośnie bardzo szybko i szeroko niczym chwast. Furminatorem można również czesać koty długowłose. Zaletą furminatora jest jego bezpieczeństwo, w przeciwieństwie do nożyków trymerskich nie  ma obawy o zranienie psa przez nieumiejętne prowadzenie szczotki.

Pielęgnacja psa – inne rodzaje szczotek dla psa?

Pieski się brudzą i kołtunią, taki supeł należy jak najszybciej rozczesać bo w kołtunach lubią zalegać się pasożyty. Do rozczesywania przyda się grzebyk metalowy z blisko osadzonymi igiełkami.  W przypadku poważniejszych skołtunień zaleca się przecięcie supła, prowadzać nożyczki ostrzem do góry, tak aby nie zranić zwierzęcia. Powinno się czesać delikatnie, unikając szarpania. Jeśli natrafimy na kołtun prawidłowo powinniśmy go rozczesać poprzez przytrzymanie kępki włosów. Do codziennej pielęgnacji długich włosach psów polecane są szczotki typu: pudlówka z zagiętymi drucikami. Jednakże taka szczotka nie sprawdzi się przy psach o grubym podszerstku ( Samoyed, husky, owczarek szkocki.) Do rozczesania tych ras używa się szczotek włosiano- ościstych, które są twardsze od zwykłej pudlówki. Rodzajów szczotek dla psa, czy kota jest dużo więcej jednak te, które zostały tu wymienione są najpopularniejsze i według mnie najlepsze.

Pielęgnacja psa – obcinanie pazurków u psa?

Jeśli pies biega po lesie to naturalnie ściera swoje pazury i nie wymaga to ich przycinania. Psi pazur składa się z martwej części oraz rdzenia, który jest mocno ukrwiony. przy obcinaniu to właśnie na tą część należy szczególnie uważać, aby jej nie przyciąć bowiem jest to dla psa bardzo bolesne, a dla właściciela bardzo kłopotliwe bo taki pazur zaczyna mocno krwawić. U psów o białych jasnych pazurkach obcinanie nie sprawia żadnego problemu bo rdzeń jest dobrze widoczny, jednak u psiaków z czarnymi pazurami obcinanie jest intuicyjne. Dlatego łatwo taki szpon zaciąć. Dlatego zaleca sie aby od małego raz w tygodniu przycinać pazurek po kawałeczku. Innym sposobem jest podświetlenie pazura, albo oglądanie go pod słońce, wówczas można dostrzec bordową linię rdzenia. Ewentualnie można obcinanie zlecić fachowcom: lekarzowi weterynarii czy gromerowi, ich doświadczenie powinno zminimalizować szkody. W przypadku gdy zatniemy pazurek, należy go uścisnąć , aby zatamować krwawienie, ja dodatkowo na skaleczenie stosuje manganian potasu w proszku. Doskonale się sprawdza.  W salonie groomerskim albo w gabinecie  zamiennie stosuję się taki żółty, „magiczny proszek”. Na praktykach usłyszałam, że tego leku używają żołnierze podczas wojny, kiedy nie ma czasu na szycie rany, proszek ten  bardzo szybko i skutecznie goi poważniejsze obrażenia.

Poniżej przedstawiam obrazek budowy paznokcia z opisem jak powinno przebiegać prawidłowe cięcie pazura.

O czym należy pamiętać?

Należy pamiętać, że pielęgnacja psa to codzienny obowiązek właściciela. Psa nie zależnie od rasy powinno się szczotkować minimalnie raz w tygodniu, gdyż w brudnej, sfilcowanej sierści łatwiej dochodzi do zakażeń oraz częściej zagnieżdżają się pasożyty. Ponadto skóra psa  bardzo dużo mówi o kondycji zdrowotnej zwierzęcia. Na koniec warto zapamiętać słowa groomerów, że czysty i zadbany pies jest dobra wizytówką właściciela.

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły