KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Zatrucie pokarmowe u psa – jak leczyć domowymi sposobami?

Jak pomóc psu przy zatruciu? Po świętach nie tylko my czujemy się przejedzeni. Niestety często resztki ze stołu wpadają prosto do miski, albo pyszczka psa. Warto pamiętać, że nie wszystko, co jemy jest dobre dla naszych podopiecznych. Często nieodpowiednia dieta może przysporzyć nie lada kłopotu. Co może zrobić właściciel, kiedy pies zje:

  • czekoladę?
  • Gwiazdę Betlejemską?
  • nitki z choinki?
  • jakie są objawy zatrucia?
  • kiedy do lekarza?

Na te i  inne pytania, postaram się odpowiedzieć w dzisiejszym poście

jak pomóc psu przy zatruciu – pierwsza pomoc w nagłych sytuacjach

Po świętach nasze lodówki pękają w szwach. Sałatki, rybki, mięso, kutia, ciasta… Wszystko brzmi świetnie, a dla psa pachnie niezwykle kusząco. Co z tych rzeczy można podać naszemu pupilowi? Najlepiej, to nic. Ludzkie jedzenie nie jest przeznaczone dla naszych milusińskich. Jemy za dużo przyprawionych potraw. Psy nie potrzebują tylu przypraw, bo nie odczuwają tak wyraźnie smaków! Dodatkowo niektóre przysmaki z ludzkiej kuchni są dla zwierząt silnie trujące. Należą do nich:

  • winogrona – osłabiają pracę nerek
  • orzechy macadamia –  po spożyciu większej ilości, mogą pojawić się objawy zatrucia takie jak: drżenie mięśni, osłabienie i paraliż kończyn, wymioty, podwyższona temperatura ciała, przyspieszone tętno.
  • czekolada – to silnie trująca substancja, zwłaszcza silnie toksyczna jest gorzka czekolada,  a dokładnie zawarta w niej teobromina!
  • ksylitol – zamiennik cukru, który jest dodawany do różnych dietetycznych potraw typu light. Jest silnie trujący, zaburza pracę trzustki. Powoduje spadek cukru we krwi, przez co zaburza wydzielanie insuliny.
  • grzyby – nie posiadają żadnych substancji odżywczych, poza pysznym smakiem, którego psy nie odczuwają. Te jadalne nie są dla psa szkodliwe, jednak ze względów bezpieczeństwa lepiej nie uczyć psa jedzenia grzybów, aby sam podczas spaceru nie poczęstował się jakimś muchomorem. Niejadalne grzyby są niebezpieczne dla pracy nerek i wątroby, to silna trucizna dla ludzi i zwierząt.

jak pomóc psu przy zatruciu – co zrobić kiedy pies zje czekoladę?

Tak lubiana przez dzieci i dorosłych czekolada jest silnie trująca dla naszych podopiecznych. Zawarta w niej teobromina, pochodna kofeiny, przyspiesz tętno i bicie serca. Zmniejsza dopływ krwi do mózgu. Przedawkowanie czekolady może skończyć się u psa nawet śmiercią!

Przy zatruciu czekoladą, najważniejsze jest oszacowanie spożytej ilości przez psa. Niebezpieczna dawka to więcej niż: 0,5 tabliczki gorzkiej czekolady na 10 kg masy psa.

Jeśli pies zjadł mniej, samemu można przeciwdziałać zatruciu, poprzez podanie węgla leczniczego bezpośrednio do pyska. Ważne jest aby tego węgla dać wystarczająco dużo, jedna czy dwie pastylki nie pomogą. 5-10 g na 1 kg masy ciała!!!! Dopiero w takiej dawce podany węgiel będzie miał działanie odtruwające na zawartą w kakao szkodliwą teobrominę!

Po podaniu węgla po około 2 h można napoić psa parafiną lekarską. Parafina ma słodki smak, najczęściej psy chętnie ją przyjmują. Nie jest ona wchłanialna przez organizm a pozwala na szybkie pozbycie się trucizny. Po zażyciu parafiny pies będzie miał luźne stolce, ale to normalne.

Ważne jest również pojenie psa wodą i sprawdzanie aby wystarczająco dużo pił i siusiał. Objawy które sugerują natychmiastową pomoc weterynaryjną:

  • trudności z oddychaniem

  • wymioty

  • krwista biegunka

  • apatia

  • brak łaknienia

Zjedzenie foli, nitek, włosów anielskich’

Piękne ozdoby świąteczne, nitki tzw. włosy anielskie czasem z ciekawości albo i nudy lądują w psim, kocim żołądku.

Jak pomóc psu przy zatruciu – włosy anielskie?

Jeśli zauważymy, że końcówki nitek wystają z odbytu, pod żadnym pozorem ich nie usuwamy. Nie wolno za wystające części ciągnąć, bo możemy niechcący podrażnić jelita. Najlepiej poczekać aż zwierze samo się go pozbędzie. Można mu pomóc podając do pyszczka parafinę ciekłą – do zakupienia w aptece bez recepty. Zazwyczaj 2-3 łyżki stołowe podane bezpośrednio do pyszczka wystarczą. Parafina ma do siebie, że psy chętnie ja zlizują bo jest słodka, jednak wydostaje się momentalnie drugą stroną. Dlatego po podaniu parafiny, lepiej nie wpuszczać psiaka do naszego łóżka.

Uwaga! Jeśli po 2 dniach, nie uda się wydalić wystających przedmiotów, niezbędna będzie wizyta u lekarza weterynarii.

jak pomóc psu przy zatruciu – kontakt z Gwiazdą Betlejemską

Gwiazda Betlejemska to coraz chętniej kupowany kwiatek. Jej urodziwe czerwone listki pięknie zdobią i wprowadzają świąteczny nastrój w naszych domach. Jednak właściciele zwierząt, a zwłaszcza kotów powinni zrezygnować z tej ozdoby. Ten piękny kwiatek, znany pod inną nazwą Wilczomlecz, poisencja może przysporzyć wiele kłopotów. Należy wiedzieć, że trujące są wszystkie części tej rośliny. W przypadku kontaktu z błonami śluzowymi, powodują podrażnienie i ból. Kiedy zwierzę ( pies lub kot) je połknie może wywołać zatrucie.

jak pomóc psu przy zatruciu?

Po pierwsze, w chwili dostania się do oczu przepłukać obficie oczy letnią wodą, to samo tyczy się pyszczka. Następnie wystarczy podać odpowiednią dawkę węgla. 5-10 tabletek na 1 kg masy ciała. W przypadku zjedzenia roślin trujących, podanie węgla powinno zneutralizować działanie toksyny.

Na koniec przypomnę, że samodzielnie nie można podawać psu żadnych leków przeciwbólowych.

Domowa apteczka zwierzo -luba powinna zawierać te produkty:
  • węgiel leczniczy
  • parafinę ciekłą
  • bandaże
  • wodę utlenioną
  • nifuroksazyd – lek na biegunkę, dostępny bez recepty dawka 100 mg dla psa do 10 kg, 200 dla większego. Leczniczo podaje się  3 razy dziennie
  • No – spa
  • smekta- lek do sporządzenia zawiesiny, dawka jak dla dziecka

 

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

3 odpowiedzi na “Zatrucie pokarmowe u psa – jak leczyć domowymi sposobami?”

  1. Beata pisze:

    Bardzo pomocny artykuł. Po zjedzeniu przez mojego szczeniaczka kwiatów z ogródka pojawił się silny ślinotok. Intuicyjnie sięgnęłam po węgiel co poprawiło stan pieska w oczekiwaniu na wizytę u weterynarza. Teraz wiem, że węgiel jest niezbędny w ,,psiej,, apteczne.

  2. Aneta pisze:

    Co zrobić gdy szczeniak shih tzu się czymś zatrul? Jeden raz tylko zwymiotowal… nie chce nic jeść tylko cały czas śpi… czy mozna coś podać na zatrucia?

  3. Anonim pisze:

    Pies zatruł się furaganem co zrobic

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły

Pies a czekolada

Czekolada a pies czy pies może jeść czekoladę? Czekoladki to d...