KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Pies zjada odchody – czy jest to powód do zmartwień?

Wielu właścicieli staje przed problemem jakim jest fakt, że pies zjada odchody. Kopografia, bo tak brzmi naukowa nazwa tego zjawiska, jest dość popularnym zjawiskiem i przyjmuje się, że może dotyczyć około 20% psiej populacji. Jest nie tylko nieprzyjemna dla właściciela psa, ale i niebezpieczna dla zdrowia pupila.

Pies zjada odchody z wielu różnych przyczyn. Istotne jest, by jak najszybciej do nich dotrzeć, co pomoże rozwiązać problem kopografii. Takie zachowanie psa może bowiem prowadzić do zatrucia lub zarażenia się pasożytami. Odchody innych zwierząt (w tym własne) są pełne bakterii, grzybów i pasożytów. Stanowią niebezpieczeństwo nie tylko dla naszego czworonoga, ale istnieje też ryzyko przyniesienia zakażenia do domu, gdzie na przykład może mieszkać małe dziecko. Dla ludzi zjadanie odchodów wydaje się obrzydliwe, takie problemu nie dostrzegają jednak zwierzęta, szczególnie te w wieku szczeniącym.

Pies zjada odchody - czy jest to powodem do zmartwień?

Pies zjada odchody – czy jest to powodem do zmartwień?

Dlaczego pies zjada odchody?

Przyczyn dla których pies zjada odchody może być wiele. Można je po krótce podzielić na fizjologiczne i behawioralne. Podziału można też dokonać w zależności od tego, czyje kupy zjada psiak. Może zjadać własny kał lub kał innych zwierząt, a nawet ludzi.

Do zdrowotnych przyczyn zjadania kału przez psy, można zaliczyć między innymi niewydolność trzustki. Ta choroba sprawia, że organizm nie wchłania wystarczającej ilości substancji odżywczych z pożywienia. Pies stara się uzupełnić te niedobory mając nieohamowany apetyt, w tym na psie odchody. Powodem, dla którego pies zjada odchody, może też być zaburzenie mikroflory bakteryjnej, często spowodowane przez zażywanie antybiotyków. Do przyczyn zdrowotnych należy również dieta uboga w mikroelementy, witaminy lub białko. Jeżeli przyczyną będzie nieprawidłowa dieta, powinny pomóc karmy weterynaryjne dla psa dostępne w gabinecie lekarza weterynarii lub w sklepach zoologicznych.

Jeżeli zauważasz to niepożądane zachowanie u psa, przede wszystkim udaj się do weterynarza, w celu przeprowadzenia profilaktycznych badań. Konieczna będzie morfologia, badanie tarczycy oraz ilości mikro i makroelementów w organizmie psa.  Wyniki pomogą wykluczyć poważne choroby. Jeżeli przyczyną, dla której pies zjada odchody, jest zbyt monotonna dieta, staraj się ją urozmaicić lub dobierz odpowiednią karmę wysokiej jakości. Poinformuj lekarza, jakiego rodzaju odchody zjada Twój pies. To ułatwi diagnostykę. Koty są zwierzętami w stu procentach mięsożernymi. Jeżeli więc Twój pies często odwiedza kocią kuwetkę, może to być sygnałem, że w jego diecie za mało jest białka. Jeżeli zjada odchody zwierząt roślinożernych, prawdopodobne czuje potrzebę wzbogacenia swojej diety o enzymy trawienne.

Dlaczego pies zjada odchody?

Dlaczego pies zjada odchody?

Przyczyny kopografii – jak wytłumaczyć to zachowanie psa?

Jeżeli stan zdrowia Twojego pupila nie budzi niepokoju, warto poszukać przyczyn kopografii w psychice psa.

Wiek zwierzęcia

W tym przypadku na pewno należy wziąć pod uwagę wiek zwierzęcia. Pies zjada odchody na różnych etapach swojego życia, a przyczyny mogą być zupełnie różne od siebie. Szczenięta w bardzo młodym wieku, mogą traktować swoje odchody jak, zabawkę i jeść je z czystej ciekawości. W nieco późniejszym czasie takie zachowanie może być wynikiem błędów popełnianych przez właściciela podczas nauki utrzymywania czystości. Niektórzy właściciele, żeby skarcić psa za zrobienie kupy w domu, wsadzają jego nos w odchody. Może to spowodować, że następnym razem, gdy pies załatwi swą potrzebę w domu, będzie chciał ją zjeść, by zatrzeć ślady popełnionego wykroczenia.

Instynkty macierzyńskie

Inaczej ma się sytuacja u suk odchowujących szczenięta. Takie zachowanie psa jest całkowicie naturalne. Matka często wylizuje odbyty i brzuszki swoich dzieci, żeby pobudzić perystaltykę jelit, ale też po to, by zachować czystość w gnieździe. W przeszłości służyło to również temu, by zniwelować zapachy w obrębie gniazda, żeby nie zwabiły drapieżników. Naukowcy próbowali doszukać się takich zachowań u wilków. U tych dziko żyjących przodków psów  domowych, raczej nie zauważano tendencji do kopografii. Wilki wychodzą ze swojej nory, by załatwić swoją potrzebę. Wyjątek stanowią sytuację, gdy w stadzie jest stary wilk, który ze słabości oddaje kał w obrębie swojego gniazda. Młodsze osobniki zjadają go, by zapach nie zwabił innych drapieżników, ale również by w norze nie rozwijały się pasożyty.

Brak atencji

Dorosły pies zjada odchody z nudy, ciekawości. Psy adoptowane ze schroniska, często nauczone są walczyć o pożywienie. Posiłki spożywają łapczywie. Takie zachowanie psa może powodować nieprawidłowe trawienie i wzdęcia. Pies zacznie zatem instynktownie szukać źródła bakterii, które mu w tym pomogą. Napotkana podczas spaceru kupa, może okazać się więc nie lada rarytasem. Pies może też zjadać swoje odchody łaknąc uwagi właściciela. Jeżeli nie otrzymuje jej wystarczająco dużo, powiela złe zachowanie, bowiem to skieruje na niego atencję pana. Nieważne, że będzie to negatywna reakcja, dla psa liczy się interakcja z właścicielem.

Dorosły pies zjada odchody z nudy, ciekawości.

Dorosły pies zjada odchody z nudy, ciekawości.

Otoczenie

Badania wykazały, że psy żyjące w małych, ciasnych pomieszczeniach, budach, z dala od swoich ukochanych właścicieli, o wiele częściej zjadają swoje odchody. Takie zachowanie psa może się zdarzyć również wówczas, gdy jest karmiony w pobliżu odchodów innych zwierząt. Różnica między zapachem pożywienia i kału zaciera się, powodując kopografię u psa. Pies zjada odchody również w wyniku tendencji do zachowań kompulsywnych. Jeżeli psiak łapczywie rzuca się na każdy okruszek jedzenia, który spadnie Ci pod stół podczas obiadu, istnieje duże prawdopodobieństwo, że będzie zjadał kał podczas spacerów.

Jak radzić sobie, gdy pies zjada odchody?

Odpowiednia dieta

Sprawa wydaje się prostsza, jeżeli przyczyną, dla której pies zjada odchody, są kwestie zdrowotne. Można odpowiednio urozmaicić dietę psa, podawać mu wskazane suplementy diety. Pomocne będzie wyleczenie jego schorzeń. Uzupełnienie brakujących witamin i mikroelementów, powinno niemal natychmiast przynieść spodziewane efekty. Jeżeli przyczyny leżą w psychice psa, postaraj się je jak najszybciej zdiagnozować. Pamiętaj, żeby pod żadnym pozorem nie karcić za takie zachowanie psa. Szkolenie psa poprzez nagradzanie i pozytywną motywację, jest najbardziej efektywną metodą nauczania psiaka.

Metody wychowawcze

Jeżeli więc na spacerze Twój pies zjada odchody innych zwierząt, a co gorsza- ludzi, musisz uzbroić się przede wszystkim w cierpliwość. Nie krzycz na niego, nie bij go. Tak naprawdę on nie kontroluje odruchu zjadania cudzych odchodów. Popracuj nad odwoływaniem psa. Gdy zbliża się do czyiś odchodów, powiedz stanowczo: „nie wolno”. Jeżeli pies zareaguje, pamiętaj o zasłużonej nagrodzie. Stosowanie pozytywnych metod szkolenia jest znacznie bardziej efektywne niż karcenie. Pozwala o wiele łatwiej utrwalać dobre zachowanie u czworonoga. Żeby nauka szła sprawnie, zaopatrz się w ulubione smaczki psa. Możesz je trzymać w specjalnej saszetce na smakołyki, którą kupisz w sklepie zoologicznym. Na czas trwania nauki zawsze prowadź pupila na smyczy, żeby ograniczyć takie zachowanie psa. Jeżeli w domu mieszka kot, zabezpiecz jego kuwetę, by pies nie miał do niej dostępu.

Gdy zbliża się do czyiś odchodów, powiedz stanowczo: „nie wolno”.

Gdy zbliża się do czyiś odchodów, powiedz stanowczo: „nie wolno”.

Zwiększenie aktywnosci

Gdy pies zjada odchody w domu, postaraj się zapewnić mu odpowiednią dawkę aktywności. Nie chodzi tylko o długie spacery, zabawy w aportowanie poza domem. Należy wyeliminować czynniki stresogenne z jego otoczenia, zapewnić mu zabawki, głównie na czas, kiedy pies zostaje sam w domu. Doskonale służy do tego na przykład mata węchowa, wypełniona psimi smakołykami lub specjalne piłki, do których można wsypać psią karmę. W sklepach zoologicznych oraz w gabinetach weterynaryjnych, dostępne a suplementy diety, które zapobiegają kopografii. W sytuacji, gdy nie radzisz sobie z problemem, zgłoś się do psiego behawiorysty. Nikt lepiej niż on nie zna sytuacji, gdy pies zjada odchody. Taka porada jest konieczna, ponieważ spożywanie przez psa odchodów może mieć bardzo negatywny wpływ na jego zdrowie.

Zauważenie, że zachowanie psa jest nieprawidłowe może być niezwykle ważne dla jego zdrowia i bezpieczeństwa. Odpowiednio szybko podjęte działania przyniosą najlepsze skutki. Jeżeli nie radzisz sobie z problemem, gdy pies zjada odchody, nie bój się zwrócić z tym do specjalisty.

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły