KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Szpic miniaturowy – co musisz wiedzieć o tej rasie?

Rasa, jaką jest szpic miniaturowy, od pewnego czasu przeżywa swój renesans. Czy te małe pieski to faktycznie grzeczni towarzysze? A może drzemie w nich wielki charakter? Dowiedz się wszystkiego o pomeranianach!

Szpic miniaturowy to niewielka rasa psa, która zyskuje niesamowitą popularność jako wymarzony pies do towarzystwa. Jego słodki wygląd zwodzi wiele osób, które nie są przygotowane na ogromny charakter, czyhający pod tą górą sierści. Tymczasem szpic miniaturowy od wieków jest szczekliwy i odważny, dlatego nadaje się przede wszystkim dla osób, które będą gotowe zaproponować mu więcej niż tylko spacery dookoła bloku.

Szpic miniaturowy – pochodzenie

Szpic miniaturowy, zwany również szpicem niemieckim miniaturowym albo karłowatym (w Niemczech), inaczej pomeranian, to rasa pochodząca z Niemiec. Uważa się, że jest to – podobnie jak cała grupa pozostałych szpiców niemieckich – rasa wywodząca się od tak zwanych psów torfowych, których dowody na istnienie pochodzą jeszcze z epoki kamiennej. Jest to najmniejszy ze szpiców, a zarazem jeden z najmniejszych psów pierwotnych.

Gdy chodzi o taką rasę jak szpic miniaturowy, pochodzenie jest istotne z jednego powodu. W czasach nowożytnych te małe ruchliwe pieski używane były przede wszystkim do stróżowania. Wszystko z uwagi na ich odwagę oraz szczekliwość w połączeniu z bardzo aktywnym charakterem. Świetnie informowały o intruzach, a jednocześnie, z uwagi na niewielkie rozmiary, były tanie w utrzymaniu. Dla wielu osób było to połączenie idealne.

szpic miniaturowy pochodzenie

Rasa szpic miniaturowy była masowo hodowana przede wszystkim na terenie obecnego Pomorza, stąd też jej nazwa – pomeranian. Dodatkowo przedstawiciele tej rasy byli często spotykani również w Saksonii, a nawet w Holandii. Z uwagi na gęsty podszerstek niegroźne im były chłodniejsze warunki, stąd przekazy o popularności szpiców miniaturowych nawet w Norwegii.

Bez względu na to, gdzie występował szpic miniaturowy, pochodzenie użytkowe z czasem zeszło na drugi plan. Wraz z rozwojem innych ras pomeraniany trafiły na salony jako idealne psy do towarzystwa – efektowne pod względem wyglądu, a jednocześnie niewielkie i poręczne. Od XVII wieku były hodowane głównie w tym celu. W Polsce szczególną popularność rasa zyskała przed II wojną światową, a po niej była stosunkowo nieliczna na tym obszarze. Dziś powoli odzyskuje swoje dawne powodzenie.

Szpic miniaturowy – wygląd

Pomeranian jest psem uznanym przez FCI. To oznacza, że rasowi przedstawiciele tej rasy są hodowani właśnie w hodowlach pod egidą tej organizacji, w Polsce reprezentowanej przez ZKwP. Jednocześnie jest to związane z faktem, że rasa ma swój wzorzec – każdy jej przedstawiciel musi mu odpowiadać.

Waga i wielkość

Te miniaturowe pieski są naprawdę niewielkie. Idealna wysokość w kłębie wynosi 21 cm, wzorzec rasy zakłada tolerancję do 3 cm w dół i w górę. Waga nie jest z góry określona, jednak powinna być adekwatna do rozmiaru. W praktyce oznacza to wagę około 3 kg. Należy unikać psów mniejszych, bo nadmierna miniaturyzacja rasy prowadzi do rozwoju licznych wad genetycznych, które utrudniają psu funkcjonowanie.

Sylwetka psa

Sylwetka szpica miniaturowego powinna zamknąć się w proporcjach 1:1, jeśli chodzi o stosunek długości do wzrostu. W efekcie można ją wpisać w kwadrat. Sylwetka powinna być stosunkowo krótka, zwarta. Głowa ma budowę określaną jako lisia. Stop nie może być zbyt mocno zaznaczony. Stosunek kufy do czaszki wynosi 2:4, co oznacza, że pysk nie może być zbyt krótki ani zbyt długi – powinien być proporcjonalny. Uszy są małe, położone wysoko na głowie, zawsze stojące, stosunkowo sztywne. Ogon osadzony wysoko, zakręcony ku górze i opadający do przodu nad grzbietem.

szpic miniaturowy wygląd

Umaszczenie i sierść

Każdy szpic miniaturowy ma sierść zbudowaną z dwóch warstw. Spodnia, czyli podszerstek, jest gęsta i według wzorca ma mieć strukturę bawełny. Włos okrywowy jest prosty. Na łapach, głowie, uszach jest krótki i aksamitny w dotyku. Na reszcie ciała – długi, prezentujący się tak, jakby był nastroszony. Szczególną uwagę zwraca ogon z bardzo gęstym włosem. Wzorzec rasy zakłąda, że sierść nie powinna falować, być kędzierzawa albo przylizana.

Umaszczenie jest dopuszczalne w kilku wersjach kolorystycznych, które związane są również z barwą oczu i warg. Można spotkać następujące szpice miniaturowe:

  • białe z lekko żółtawym odcieniem, zwłaszcza w okolicy uszu,
  • czarne, z czarną skórą – znaczenia są niedopuszczalne,
  • czekoladowe z brązowymi wargami,
  • pomarańczowe (najpopularniejsze), z miejscowymi obszarami jaśniejszej sierści, na przykład na ogonie, portkach czy klatce piersiowej,
  • szare cieniowane, zwane też srebrnoszarymi, z czarnymi końcami włosów i wyraźnymi, czarnymi oznaczeniami między innymi wokół oczu, tworzącymi tzw. okulary,
  • kremowe i kremowe z nalotem,
  • pomarańczowe z nalotem,
  • czarne podpalane,
  • łaciate – z białym tłem i równomiernie rozłożonymi na ciele łatami w jednym kolorze.

Szpic miniaturowy – charakter

Każdy szpic miniaturowy charakter ma zdecydowanie większy niż rozmiary. Mówi się, że to wielki pies zamknięty w małym ciele. Z pewnością ma to związek z jego pochodzeniem – był wykorzystywany jako pies stróżujący, dlatego musiał wyróżniać się odwagą oraz pewnością siebie. Te cechy pozostały z nim do dziś.

Szpic miniaturowy a inne zwierzęta

Pomeraniany to psy prawie całkowicie pozbawione instynktu łowieckiego. To sprawia, że bardzo dobrze dogadują się z innymi zwierzętami, również mniejszymi od siebie, na przykład gryzoniami, królikami. Mogą żyć w większym stadzie z kotami i psami, o ile są prawidłowo socjalizowane.

Sprawdź również: Socjalizacja szczeniaka – jak powinna wyglądać?

Szpic miniaturowy – aktywność fizyczna

Te małe ruchliwe pieski mają spore potrzeby, jeśli chodzi o aktywność fizyczną. Nie tylko wymagają ciekawych spacerów, ale również preferują trening ze swoim właścicielem. Jeśli ta potrzeba nie zostanie zaspokojona, to na pewno dowiesz się, jaki temperament skrywa Twój szpic miniaturowy. Charakter stanie się widoczny od razu, i to niekoniecznie z pozytywnej strony. Pies może nie słuchać się na spacerze, szarpać na smyczy i wykazywać inne objawy niesubordynacji.

Pomimo niewielkich rozmiarów to świetna rasa do treningów sportowych, na przykład takich jak agility. Dodatkowo wzmacnia to Twoją więź z psem i pomaga zapanować nad największą, według wielu opiekunów, wadą – szczekliwością. Na nią trzeba się zdecydowanie przygotować.

szpic miniaturowy charakter

Szpic miniaturowy a relacje z ludźmi

Ten mały piesek wzbudza bardzo dużo pozytywnego odzewu nawet na ulicy, jednak warto wiedzieć, że nie jest skory do kontaktu z obcymi osobami. Pozostaje wobec nich nieufny, nie przepada za spoufalaniem się. Akceptuje swoją rodzinę i ludzi, z którymi przebywa. Nie wykazuje agresji, o ile jest dobrze zsocjalizowany i ma stabilny charakter. To często pies jednego pana – przywiązuje się do wybranego opiekuna i jest gotowy pójść za nim w ogień. Z tego powodu nie powinno zostawiać się go na długo w samotności – może szczekać i wyć.

Szpic miniaturowy – pielęgnacja

Ta nieduża rasa wymaga bardzo zaawansowanej i regularnej pielęgnacji, zwłaszcza gdy chodzi o zdrowie szaty. Sprawdź, na co trzeba się przygotować!

Żywienie szpica miniaturowego

Najważniejsze jest to, aby sposób żywienia szpica miniaturowego był dostosowany do jego aktualnych potrzeb. Z tego względu u psów dorosłych w dobrej kondycji, bez specjalnych wymagań, wystarczająca będzie karma sucha przeznaczona dla ras małych i miniaturowych, taka jak Farmina N&D GF Adult Mini Dog Pumpkin Lamb & Blueberry. Jest ona prawidłowo zbilansowana i zawiera wszystkie niezbędne dla zdrowia psa składniki odżywcze.

karma dla szpica miniaturowego

W przypadku psów, które wymagają poprawy kondycji okrywy albo wsparcia przy dermatozach polecane jest żywienie specjalistyczne. Może to być karma weterynaryjna, która zawsze powinna być podawana po konsultacji z lekarzem weterynarii, zwłaszcza w razie prowadzenia leczenia psa, albo karma bytowa. Ta druga jest wystarczająca, jeśli zasadna jest po prostu poprawa jakości okrywy psa. Jednym z takich produktów jest na przykład Pro Plan Small & Mini Adult OptiDerma z łososiem.

szpic miniaturowy karma

Niekiedy zdarza się, że mokra karma jest tym rodzajem pożywienia, jakie powinien przyjmować szpic miniaturowy. Pielęgnacja psa starszego może być związana z podawaniem mu pokarmu łatwego do pogryzienia, a biorąc pod uwagę problemy z uzębieniem – karma mokra jest najlepszym wyborem. Świetnie sprawdzi się na przykład Royal Canin Adult Pomeranian in loaf (pasztet) 85g, przygotowana specjalnie dla tej rasy. Dedykowana karma dla szpica miniaturowego dostarczy Twojemu psu to, co najważniejsze w jego diecie.

jedzenie dla szpica miniaturowego

Jeśli natomiast chodzi o dodatek do żywienia albo podawanie karmy w zabawkach na inteligencję czy zajmujących psa podczas nieobecności opiekuna, wystarczy standardowy pokarm bytowy. Warto jednak inwestować w odpowiedniej jakości pokarmy, takie jak mokra karma VetExpert Raw Paleo Adult 800g x 12.

karma dla psa szpic miniaturowy

W okresach wzmożonego linienia oraz w przygotowaniu do wystaw można podawać psu preparaty wspomagające. Do takich suplementów zaliczają się na przykład olej z łososia czy środki z nienasyconymi kwasami tłuszczowymi.

Szpic miniaturowy – pielęgnacja szaty

Nie da się ukryć, że gdy w grę wchodzi szpic miniaturowy, pielęgnacja jest wymagająca. Wynika to przede wszystkim z długości szaty u tej rasy. Ze względu na gęsty podszerstek powinieneś codziennie czesać psa, aby zapobiegać tworzeniu się kołtunów. Są one powszechne z uwagi na to, że sierść pomeraniana łapie praktycznie wszystkie zabrudzenia, począwszy od błota, aż po gałązki czy nawet drobne kamyki. Do codziennej pielęgnacji zalecany jest grzebień z długimi, szeroko rozstawionymi zębami, a także szczotka zwana pudlówką.

Przeczytaj również: Jak dbać o psa? Sprawdź, jak powinna przebiegać pielęgnacja psa!

Sierść przy skórze, zwana podszerstkiem, może mieć tendencje do przerastania. Warto wiedzieć, że wypadanie włosów nie odbywa się w sposób regularny, co sprawia, że skóra jest bardziej narażona na rozmaite dermatozy. Z tego powodu bardzo ważne jest regularne trymowanie psa, czyli usuwanie martwego podszerstka. W okresie linienia trzeba to robić bardzo często, nawet kilka razy dziennie.

pies szpic miniaturowy

Długa sierść u psa, który mieszka w domu i często śpi z człowiekiem w łóżku, zdecydowanie wymaga kąpieli. Można je wykonywać na przykład raz na miesiąc. Trzeba jednak wybrać odpowiednie kosmetyki – takie, które usuną zabrudzenia, ale jednocześnie będą odpowiednio troszczyć się o zdrowie skóry psa. Warto stosować też odżywki i spraye ułatwiające rozczesywanie włosa.

Z zasady szpic miniaturowy nie potrzebuje żadnych zabiegów typu przycinanie włosów. Jeśli jest ono wykonywane, należy zlecić je profesjonaliście, który do przycięcia nadmiaru sierści użyje degażówek. Nie należy pomeraniana golić, bo jest to groźne dla jego zdrowia z uwagi na ryzyko przegrzania, a także chorób skóry. Co więcej, odrastający włos jest zwykle bardzo złej jakości, watowaty, i trudno jest go przywrócić do poprawnej kondycji.

promocja apetete

Zdrowie pomeraniana

Miniaturowy szpic jest rasą raczej długowieczna – średnia długość życia pomeraniana wynosi od 12 do 16 lat. Jest też odporna na warunki atmosferyczne, a dzięki obecności podszerstka nie potrzebuje ubierania zimą. Bardzo dobrze znosi niskie temperatury, a nawet deszcz, o ile szata jest dobrze utrzymana. Jednakże z uwagi na rozmiar, mają wrażliwe opuszki, dlatego trzeba je chronić zarówno latem, jak i zimą.

Szpice miniaturowe mogą cierpieć na szereg chorób przekazywanych genetycznie, zwłaszcza dermatoz. Jedną z nich jest łysienie X, znane bardziej jako alopecia X – jest to schorzenie porównywalne do ludzkiego łysienia plackowatego. Choroby skóry mogą też pojawiać się na tle hormonalnym, choć wówczas są łatwiejsze w leczeniu.

Jako rasa miniaturowa pomeranian może zapadać na zwichnięcia oraz wypadanie rzepek, a także zapadanie tchawicy i niedoczynność tarczycy. Szpic miniaturowy może również cierpieć na choroby oczu. Z tego powodu ważne jest, aby wybierać psa z pewnej hodowli, po rodzicach przebadanych pod tym względem i, co ważniejsze, zdrowych.

cytat właściciela szpica minaturowego

Szpice miniaturowe to niewielkie pieski, które cieszą się w ostatnich latach dużą popularnością. Ludzie pochochali je za serdeczną naturę. Jednak każda moda może być szkodliwa, jeśli opiekun nie zna potrzeb danej rasy lub nie wie, ile środków i czasu musi poświęcić na jej szkolenie i pielęgnację. Zanim weźmiesz psa tej rasy, zastanów się, czy szpic miniaturowy to odpowiedni pies dla Ciebie. Jeśli tak – w zoologicznym sklepie internetowym Apetete znajdziesz wszystkie niezbędne elementy wyprawki.

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły