KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Przedszkole dla psów – czy Twój szczeniak tego potrzebuje?

Jeżeli w Twoim domu właśnie pojawił się szczeniak, psie przedszkole może być doskonałym miejscem, gdzie zaczniesz pracować nad jego prawidłową socjalizacją. Udział w takim szkoleniu nie jest niezbędny, ale na pewno bardzo dobrze wpłynie na Wasze relacje z psiakiem.

Psie przedszkole to nic innego, jak miejsce, w którym pod okiem wykwalifikowanego personelu, szczeniak przechodzi podstawowe szkolenie. Jest przeznaczone dla maluszków od 2 do 5 miesiąca życia. Warunkiem uczestnictwa w psim przedszkolu jest:

Zanim wybierzesz odpowiednie miejsce dla swojego psa, zapoznaj się z opiniami na jego temat. Z pewnością najtrafniejsze okazałyby się referencje kogoś znajomego. Jeżeli nie masz takiej możliwości, poczytaj informacje o przedszkolu, sprawdź, jaki jest program szkolenia. Pamiętaj, że psie przedszkole nie polega na odpłatnej zabawie w grupie innych psów, bez jakichkolwiek ograniczeń. Chodzi o nauczenie psiaka podstawowych komend, przychodzenia na zawołanie, prawidłową zabawą i umiejętności jej przerwania na komendę właściciela. Zajęcia powinny się odbywać w stosunkowo niewielkich grupach, aby prowadzący miał możliwość poświęcenia każdemu należytej uwagi.

Psie przedszkole - czy Twój szczeniak tego potrzebuje?

Psie przedszkole – czy Twój szczeniak tego potrzebuje?

Psie przedszkole dla szczeniaka

Kiedy jest odpowiedni moment?

Z pewnością zastanawiasz się, czy przedszkole dla szczeniaka to dobry pomysł. Szczenię pomiędzy 4 a 12 tygodniem życia znajduje się na etapie zwanym oknem socjalizacyjny, To bardzo ważny czas w życiu psiaka, kiedy jego umysł jest najbardziej chłonny. Wszystko, co w tym czasie przedstawimy mu w pozytywny sposób, będzie budowało jego naturalną relację z otaczającym go światem. Ważne jest zatem, żeby w tym czasie oswajał się z różnymi dźwiękami miasta, jak hałas przejeżdżających samochodów, czy tramwajów, odgłos włączonego odkurzacza, czy miksera.

Z czym musi się oswoić?

Musi poznawać różne podłoża, po których będzie chodził, takie jak trawa, kałuża, kamienie. Podłoże to nie zawsze musi być stabilne- to może być równoważnia, czy ruchoma platforma. W tym czasie powinien też się oswajać z obecnością innych ludzi i zwierząt. Pamiętaj, że nie tylko psy będzie mijał na ulicy, będą to również koty i ptactwo. Mały szczeniak z radością podbiegnie do przypadkowo napotkanej osoby, by się przywitać. O ile takie maleństwo wzbudza radość i zachwyt ludzi, niekoniecznie dotyczy to psa dorosłego, który nie rozumie, że skakanie na przechodniów nie jest miele widziane. To wszystko bardzo ważne aspekty, które są poruszane podczas zajęć w miejscu takim jak psie przedszkole.

Szczenię pod okiem specjalisty

Szczenię pod okiem specjalisty

Szczenię pod okiem specjalisty

Ten początkowy okres życia jest niezwykle ważny, szczeniak musi się nauczyć tak wiele, w tak krótkim czasie. To bardzo ważne, by robić to w sposób odpowiedzialny i świadomy, najlepiej w miejscu takim jak psie przedszkole. Łatwo można psa przebodźcować i w takiej sytuacji u pupila może nasilić się lęk oraz panika. Zapoznawanie z wyżej wymienionymi czynnikami zewnętrznymi, również musi być wykonywane w sposób odpowiedzialny. Samo odkurzanie przy psie, pozostawianie na psim wybiegu, czy wspólna jazda autobusem, wcale nie musi okazać się efektywne. Jeżeli pies jest lękliwy, może to odnieść odwrotny skutek. Przedszkole dla psa to miejsce, gdzie wszystko odbywa się pod czujnym okiem specjalisty, który pokaże Ci, jak postępować, by szczeniakowi takie elementy szkolenia kojarzyły się pozytywnie.

Szczepienia a psie przedszkole

Pamiętaj również, że w związku z zalecaną przez lekarzy weterynarii kwarantanną, do czasu ukończenia kompletu szczepień zgodnie z kalendarzem, szczeniak nie powinien mieć kontaktu z obcymi psami. To rodzi poważny problem, bo gdy zamknie się okno socjalizacyjne u psa, jego zdolności i chęci poznawcze znacznie spadną. Gdy w wieku trzech miesięcy po raz pierwszy stanie na trawniku lub zobaczy obcego psa, może to wywołać u niego strach, a u niektórych osobników nawet agresję. Przedszkole dla szczeniaka to miejsce, gdzie zajęcia odbywają się w niewielkich grupach, w których psiaki posiadają zaświadczenia potwierdzające odbyte szczepienia. To znacznie zmniejsza ryzyko zakażenia i zapewnia bezpieczny rozwój psa.

Czego uczy psie przedszkole?

Każde psie przedszkole ma z reguły stosunkowo jednakowy program. Zajęcia nauczą szczeniaka skupiania się na opiekunie w nietypowych warunkach- pośród innych psów i ludzi.  Nauczy się przychodzić na zawołanie, nawet gdy będzie musiał przerwać zabawę z innym kolegą. Powinien również nauczyć się chodzenia na luźnej smyczy, nie szarpania podczas spacerów. To dobra okazja, żeby nauczyć pupila podstawowych komend takich jak „siad”, „waruj”, czy „daj łapę”. Nauczycie się wspólnej zabawy oraz jak nagradzać pupila, by motywować psa do dalszej nauki. Ale przedszkole dla szczeniaka to przede wszystkim miejsce, gdzie obydwoje możecie zbudować wspólną relację, opartą na wzajemnym zaufaniu. Nauka będzie przebiegała metodami pozytywnymi, czyli przez nagradzanie. Możesz wykorzystać ten czas, by zadać prowadzącemu nurtujące Cię pytania. Jeżeli masz wątpliwości, nie bój się rozmawiać na ten temat. To ważne, by jak najlepiej wykorzystać czas spędzony na zajęciach.

Czego uczy psie przedszkole?

Czego uczy psie przedszkole?

Psie przedszkole- co zabrać na zajęcia?

To bardzo ważne, by na zajęcia przyjść przygotowanym. Przedszkole dla szczeniaka z pewnością poinformuje Cię, co należy mieć ze sobą podczas zajęć. Standardowo, poza książeczką zdrowia z potwierdzeniem sczepień, są to obroża, smycz, smakołyki do nagradzania psa. Na pewno przyda się tez miska z wodą oraz ulubiona zabawka. Warto zaopatrzyć się w te przedmioty w dobrze wyposażonym sklepie zoologicznym. Obroża i smycz powinny być dostosowane do wielkości psa. Jeżeli chodzi o smaczki, najlepiej wybrać te treningowe, niewielkich rozmiarów. Dzięki temu pies nie będzie miał problemu z ich szybkim zjedzeniem. Żeby nie szukać smakołyków w kieszeniach i nie zabrudzić przy okazji odzieży, zaopatrz się w saszetkę na smaczki. To mała torebka, wykonana z trwałego materiału, którą możesz przypiąć do spodni lub smyczy. Z pewnością przyda się również podczas wspólnych spacerów. Do tego pojemnik na wodę- to bardzo ważne, by Twój szczeniak miał swoją własną miskę w miejscu takim jak przedszkole dla psa. Może to być podróżna miska składana lub bidon, czy butelka z rynienką do picia.

Po czym rozpoznać złe przedszkole dla psa?

Biznes związany z wszelkimi usługami dla zwierząt kwitnie w najlepsze. Z jednej strony, to bardzo dobrze. Rozwija się konkurencja, podnosi się jakość usług. Szkoleniowcy się dokształcają, by przyciągnąć klientów swoją wiedzą i profesjonalizmem. Niestety powstaje też mnóstwo ośrodków szkoleniowych z przypadku, gdzie pracuje niewykwalifikowany personel. Po czym rozpoznać złe psie przedszkole?

Po czym rozpoznać złe przedszkole dla psa?

Po czym rozpoznać złe przedszkole dla psa?

Na co zwrócić uwagę?

  • Przede wszystkim zwróć uwagę, na wielkość grup, w jakich odbywają się zajęcia. Optymalnie to 3 do 6 psów. Jeżeli w zajęciach bierze udział 10 lub nawet 30 szczeniaków, powinna Ci się  zapalić czerwona lampka. Nie ma możliwości poprowadzenia skutecznych zajęć w miejscu takim jak przedszkole dla psa przy takiej ilości kursantów. Twój pies będzie za bardzo rozproszony, a zajęcia zamienią się w wielki chaos.
  • Zwróć również uwagę na to, by zajęcia odbywały się na zamkniętym, zabezpieczonym terenie. To bardzo ważne, by szczenięta były cały czas bezpieczne i nie rozpraszały się podczas zajęć.
  • Bardzo ważne są metody szkoleniowe, jakie stosuje prowadzący przedszkole dla szczeniaka. Pod żadnym pozorem nie mogą to być metody negatywne. Nie pozwól na krzyczenie na szczeniaka, czy szarpanie nim.
  • Szkoleniowiec musi również reagować na wszelkie sytuacje konfliktowe pomiędzy psiakami. Absolutnie nie może ich negować. Istotą szkolenia w miejscu takim jak psie przedszkole jest bowiem pokazanie, jak unikać takich sytuacji i jak reagować, gdy już do nich dojdzie.
Nie pozwól na krzyczenie na szczeniaka, czy szarpanie nim.

Nie pozwól na krzyczenie na szczeniaka, czy szarpanie nim.

Jeżeli w trakcie rozmowy lub zajęć pojawią się jakiekolwiek poważne wątpliwości, zrób wszystko, aby je wyjaśnić. Jeżeli instruktor ignoruje pytania uczestników lub najzwyczajniej nie wzbudza Twojego zaufania, nie bój się zrezygnować z udziału w zajęciach. Masz do tego pełne prawo. Pamiętaj, że błędy popełnione podczas szkolenia w tym ważnym dla szczeniąt okresie, pozostawią po sobie nieodwracalny ślad.

Jeżeli masz na uwadze dobro swojego czworonożnego przyjaciela, upewnij się, że psie przedszkole, do którego trafi, jest odpowiednie. W ciągu tych kilkunastu zajęć wychowasz wspaniale swojego przyjaciela i spędzicie razem wiele radosnych chwil.

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły