KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Psy, które nie szczekają – poznaj te rasy

Gdybyś zapytał przypadkowo napotkane dziecko, co robią psy, odpowiedź z pewnością mogłaby być jedna – psy biegają, skaczą, merdają ogonem i…. szczekają! Czy są jednak takie rasy, które praktycznie nie wydają z siebie dźwięków i słyną z wyjątkowo spokojnego charakteru? Rasy psów, które nie szczekają – poznaj wyjątkowych przedstawicieli psiego gatunku!

Psy, które nie szczekają, koty, które nie mruczą…

Marzysz o posiadaniu czworonożnego pupila, który będzie Twoim wiernym towarzyszem i kompanem przygód? Wybór idealnego zwierzęcia bywa trudny, jednak dzięki znajomości konkretnej rasy łatwiej będzie Ci zdecydować się na takiego osobnika, który swoim zachowaniem upodobni się do właściciela. Większość zwierzaków, które mamy w swoich domach wyróżnia się określonymi cechami – psy zwykle szczekają, lubią aportować piłeczki i często bywają prawdziwymi łakomczuchami. Koty głośno mruczą, uwielbiają wspinać się na najwyższe półki w mieszkaniu i nierzadko potrafią dostać się do najbardziej niedostępnych miejsc w Twoim domu.

Czy jednak istnieją rasy psów i kotów, które nie szczekają, nie mruczą lub nie potrafią merdać ogonem? A może bywają i takie, które potrafią naśladować ludzki głos, nie posiadają sierści lub niczego się nie boją? Świat zwierząt jest fascynujący i bardzo różnorodny – okazuje się, że wśród znanych nam szczekających zwierzaków są i takie, które szczekają tylko w bardzo uzasadnionych okolicznościach. Są to zazwyczaj psy o bardzo spokojnym i zrównoważonym usposobieniu, które mocno przywiązują się do swoich opiekunów i wiernie towarzyszą im w codziennych czynnościach. Psy, które mało szczekają – poznaj je lepiej!

Przeczytaj również: Rasy psów dla leniuchów

Czy wiesz, że… są psy, które nie szczekają?

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego psy szczekają? To jedna z najbardziej oczywistych cech, które można przypisać najpopularniejszym w naszych domach pupilom. Szczekanie to dla psów najbardziej naturalna forma komunikacji. Każdy, kto kiedykolwiek miał psa wie, że psy szczekają na bardzo wiele sposobów. Szczeknie może być znakiem ostrzegawczym, gdy w pobliżu psa dzieje się coś niepokojącego lub do zwierzaka zbliża się nieznajoma osoba.

Poprzez szczekanie pies próbuje też chronić przedstawicieli swojego stada, czyli członków Twojej rodziny. Może w ten sposób próbować ostrzec ludzi przed wyczuwanym niebezpieczeństwem, a nawet stać na straży innych zwierząt mieszkających w Waszym domu – niekoniecznie tego samego gatunku! Choć powszechnie znane stwierdzenie, że ktoś żyje jak pies z kotem bywa prawdziwe, zdarzają się przypadki silnych, serdecznych przyjaźni nawet między psem, a kotem, szczurek czy królikiem.

Dlaczego psy szczekają? Szczekanie, popiskiwanie i skomlenie to lekarstwo na wiele kłopotów. Psy szczekają, gdy coś je zaciekawiło, czują się niepewnie lub gdy starają się wzbudzić nasze zainteresowanie. Wydawanie określonych dźwięków może być narzędziem dla psa, by namówić Cię na spacer, przypomnieć o wyczekiwanym posiłku lub sygnałem, że Twój pies domaga się smakołyków. Niektóre zwierzęta szczekają, gdy są nadmiernie podekscytowane, inne, gdy pierwszy raz natrafią na nieznany bodziec, np. zapach, przedmiot lub odgłos. Długie szczekanie i wycie może wiązać się z tęsknotą za właścicielem, gdy ten wychodzi do pracy, oznaczać potrzebę spożytkowania nadmiaru energii lub jest znakiem, że pies domaga się pójścia na spacer.

Jak zatem pogodzić psie potrzeby z Twoimi oczekiwaniami wobec zwierzęcia, jeśli mieszkasz w bloku, masz sąsiadów, którzy nie przepadają za nadmiernym hałasem lub jesteś rodzicem niemowlęcia, które szczekanie regularnie wybudza w trakcie drzemki? Oto rasy psów, które nie szczekają – dowiedz się na ich temat kilku istotnych faktów, które pomogą Ci wybrać najlepszego przyjaciela na długie lata!

pies szczeka

 

Rasy psów, które nie szczekają

Czy istnieją małe psy, które nie szczekają? Baczni obserwatorzy i miłośnicy psów wiedzą, że psy wydają z siebie różne dźwięki, w odmiennych tonacjach i w zróżnicowany sposób. Dogi, owczarki lub bulteriery zwykle mają niższą barwę głosu i bardziej donośne szczeknięcia. Te jednak z natury odzywają się stosunkowo rzadziej. Za to małe psy, które nie szczekają, trudniej jest znaleźć – teriery, szpice lub pekińczyki potrafią narobić naprawdę sporo hałasu! Oto wyjątkowe psy, które mało szczekają – poznaj ich charakterystykę!

Basenji – arystokratyczny wygląd i elegancja

Jeśli pragniesz towarzysza, który będzie cichy i dyskretny, z pewnością taki właśnie jest basenji. To pies wytworny, który porusza się w delikatny i bardzo lekki sposób. Jest średniej wielkości, ma krótką i gładką sierść, która przylega do skóry. Basenji charakteryzuje się ogromną miłością do słońca, wylegiwania się i obserwowania otoczenia z bezpiecznej, wysokiej pozycji. Niektórzy zwolennicy tej rasy twierdzą, że ma w sobie coś z kota – lubi podążać swoimi drogami, jest niezależny, bywa samotnikiem, unika hałasu i nadmiaru bodźców.

Basenji jest bardzo delikatny i wrażliwy. Wyjątkowo szybko się uczy, a raz wytrenowaną sztuczkę zapamiętuje na całe życie. W domu jest bardzo spokojny, na spacerach ciekawski ruchliwy i chętny do zabawy. Swoim opiekunom poświęca wiele uwagi, domaga się pieszczot i zainteresowania, jednak obcych unika i traktuje z dystansem. To, co sprawia, że jest wyjątkowy, to właściwości jego sierści, która nie wydziela zapachu. Jeżeli kluczową dla Ciebie kwestią w domu jest porządek, nie zawiedziesz się – basenji to prawdziwy czyścioch! Basnji prawie nigdy nie szczekają – częściej wydają z siebie charakterystyczne dźwięki, przypominające jodłowanie – zwłaszcza podczas ziewania. Łatwo pomylić je także z miauczeniem.

basenji pies

 

Nowofunland – potężna postura i serce pełne miłości

Uwielbiasz duże, masywne psy, które zachwycają swoim wyglądem i budzą respekt? Nowofunland, nazywany także wodołazem, mimo imponujących rozmiarów jest ostoją spokoju i wyjątkowo przyjacielskim osobnikiem. Wiele osób uważa, że swoją sylwetką przypomina niedźwiedzia – dorosły osobnik może ważyć nawet 70 kg i osiągać wzrost do 71 cm.

Nowofunlandy są doskonałymi towarzyszami rodzin z małymi dziećmi. Potrafią bardzo delikatnie się z nimi obchodzić, troszczą się i nie raz zastępują maluchom puszystą przytulankę. Bardzo rzadko reagują zdenerwowaniem na nowopoznanych ludzi i nietypowe zjawiska – zazwyczaj w przyjacielski sposób odnoszą się też do innych psów i zwierząt, ale gdy są zaniepokojone, wtedy mogą ostrzegawczo szczeknąć. Z pewnością nadają się na psa stróżującego – choć nie zrobią zbytniego hałasu, ich majestatyczny wygląd z pewnością odgoni nieproszonych gości.

nowofunland pies

Whippet – chart angielski pełen szyku

Wielbiciele chartów często podkreślają, że nie ma drugiej tak dostojnej i jednocześnie sympatycznej rasy. Whippety zostały wyhodowane w Anglii i początkowo używano ich wyłącznie do psich wyścigów. Mają drobne proporcje ciała, są szybkie i zwinne – z tego względu do dziś uznawane są za ideał psa wyścigowego. Psy te mają też zrównoważony charakter i umiarkowany temperament, chętnie poddają się szkoleniom, cechuje je także wysoki stopień posłuszeństwa.

Whippety mają krótką, gładką i przylegającą do ciała sierść, która może występować w dowolnym kolorze i odcieniu. Są bardzo czyste, a ich sierść, nawet po intensywnym deszczu, nie wydziela intensywnego, psiego zapachu. Charty są bardzo towarzyskie i przyjacielskie, lubią obecność człowieka, cenią sobie wspólne zabawy, a po nich beztroskie wylegiwanie się na kanapie. Pomimo że są bardzo czujne, gdy coś je zaciekawi, rzadko szczekają. Uwielbiają głaskanie – delikatne dłonie człowieka są dla nich ogromną przyjemnością!

chart

Przeczytaj również: Chart

Alaskan Malamute – niezależny, łagodny i przyjacielski

Chociaż w powszechnym mniemaniu Alaskan Malamuty uważane są za rasę, która nigdy nie szczeka, świeżo upieczony właściciel takiego osobnika może się mocno zdziwić. Malamuty potrafią wydawać z siebie niezliczoną ilość rozmaitych mruknięć, wzdechnięć, pisków i innych dźwięków. A jednak – rzeczywiście prawie nie szczekają!

Alaskan Malamute to pies o charakterystycznym wyglądzie i grubej, gęstej, wełnianej sierści. Może występować w bardzo wielu odmianach kolorystycznych – czarnej, szarej, sobolowej, a nawet czerwonej. Charakteryzuje go nieustanna potrzeba ruchu – to psy zaprzęgowe, które uwielbiają pracować z człowiekiem, z łatwością pociągną sanki, nauczą się nowych sztuczek i wykonają nawet bardzo skomplikowane zadania. Są bardzo inteligentne i przyjacielskie, mocno przywiązują się do swojego człowieka, nierzadko obdarzając wyjątkowym uczuciem jednego z domowników. Często wyją – zawsze wtedy, gdy jest ku temu okazja 😊 – gdy w pobliżu jedzie karetka na sygnale, sąsiad włączył odpowiednią do wycia muzykę, albo gdy cieszą się na powrót opiekuna do domu.

alaskan malamute

Psy, które mało szczekają – rottweiler

Wokół tej pięknej i odważnej rasy narosło wiele nieprawdziwych mitów – choć rottweilery w opinii niektórych są groźne i nie powinny być trzymane w domu z małymi dziećmi, tak naprawdę są spokojne i potrafią zżyć się ze swoimi ludzkimi domownikami. Rottweiler potrzebuje przy tym konsekwentnego, lecz łagodnego prowadzenia od pierwszych tygodni na świecie. Ma gładką, przylegającą do skóry sierść w czarnym kolorze, z odznaczającymi się podpalanymi elementami i bystre spojrzenie, które od razu zorientuje się, że wychodzicie na spacer.

Co ciekawe, mają bardzo silnie wykształcony instynkt chronienia małych dzieci, dlatego mogą ostro zareagować wówczas, gdy członkom jego domowego stada dzieje się coś złego. Szybko się uczą, są inteligentne, a przy tym silne i wytrwałe. Bardzo lubią pływać i nie lubią bezczynności – pozostawione zbyt długo same w domu mogą okazać swoje niezadowolenie i znudzenie pogryzieniem buta lub zjedzeniem kawałka kanapy. Szczekają wyjątkowo rzadko – częściej warczą ostrzegawczo i przyjmują odpowiednią postawę ciała, by pokazać swoje niezadowolenie lub gotowość do ataku.

rottweiler

Przeczytaj również: Rottweiler

Szczekające psy – radość czy udręka?

Szczekanie u psa to naturalny odruch i potrzeba, tak samo jak chęć ruchu, zabawy, konieczność jedzenia i picia. Psy szczekają w różnych okolicznościach – gdy są zaciekawione, wystraszone, chcą zwrócić na siebie nasza uwagę lub gdy zdarzy się coś niespodziewanego. Mimo że czasem swoim hałasowaniem budzą nas wcześnie rano lub przeszkadzają w spokojnym wypiciu filiżanki kawy, dzięki szczekaniu wiemy, czego aktualnie potrzebują, co ich interesuje lub stresuje.

Czy można oduczyć psa szczekania? Zdecydowanie nie można i nie powinniśmy tego robić! To działanie, które może w negatywny sposób wpłynąć na naszego czworonoga i sprawić, że pies zacznie zachowywać się nieadekwatnie do sytuacji. Jeśli jednak trafił Ci się wyjątkowo rozszczekany egzemplarz, możesz spróbować nauczyć go w inny sposób rozładowywać napięcie i w bardziej wyważony sposób reagować na to, co nowe i niepoznane. Dzięki temu unikniesz kłopotliwych sytuacji podczas spacerów lub gdy do Twojego domu przyjdzie niespodziewany gość.

W sprawnym i efektywnym szkoleniu z pewnością pomogą smakołyki i przysmaki, które możesz serwować swojemu podopiecznemu podczas szkolenia lub w trakcie wędrówki. Dzięki nim pies szybciej zrozumie Twoje intencje, a Wasze piesze wyprawy lub pozostawanie samemu w domu obędzie się bez hałasu i uporczywego szczekania. Zapoznaj się z szeroką ofertą naszego sklepu Apetete i wybierz bezpieczne i sprawdzone produkty, które dadzą Twojemu psu przyjemność i radość ze wspólnie spędzonego czasu! To szansa na budowanie silnej więzi i okazja, by pokazać psu, że jest dla Ciebie naprawdę ważny.

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły