KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Rhodesian ridgeback – poznaj ciekawostki o tej rasie

Wśród różnych ras myśliwskich uwagę wielu osób przyciąga rhodesian ridgeback. Ta wyjątkowa pochodząca z południa Afryki rasa nie jest jednak dobrym wyborem dla początkujących. Sprawdź, jakie ma wymagania i charakter!

Rhodesian ridgeback to pies gończy. Jego znakiem rozpoznawczym jest pasmo czarnej sierści, rosnącej na grzbiecie w odwrotną stronę. Rasa rodezjan jest stosunkowo pierwotna i widać to w jej charakterze oraz potrzebach. To doskonały pies rodzinny, o ile trafi w ręce doświadczonych opiekunów. Jego utrzymanie to również niemały wydatek. Sprawdź, jaki jest rodezjan – rasa hodowana do polowania na lwy.

Rasa rhodesian ridgeback

Rasa psów rodezjan jest obecnie jedyną, która pochodzi nadal z Afryki Południowej. Pierwsze osobniki powstały tutaj wskutek pomieszania psów przywiezionych przez europejskich osadników z lokalnymi przedstawicielami gatunku, często ledwie na wpół udomowionymi. W rezultacie powstał pies, który był silny, bardzo duży, dostosowany do panujących warunków atmosferycznych. Był przy tym przyjazny dla ludzi oraz świetnie nadawał się do obrony dobytku przed każdym wrogiem. Szczególnie dobrze radził sobie z walką z lwami, co zostało zresztą wykorzystane.

rhodesian ridgeback

Pies rasy rodezjan, poza stróżowaniem, miał jeszcze jedną rolę – polowanie na lwy. Zwierzęta pracowały zazwyczaj w grupie po 2-3 osobniki, co gwarantowało im niejaką przewagę nad przeciwnikiem w postaci ogromnego drapieżnika. W związku z tym, że psy nigdy nie atakowały lwów, a jedynie je zaganiały, potrzebne były nowe cechy. Uzyskano je między innymi poprzez krzyżówkę z greyhoundami, czyli chartami. Dzięki temu rasa rodezjan otrzymała niezwykłą szybkość – jest w stanie osiągnąć prędkość nawet do 50 km/h. Oprócz tego dodano też do rasy krew mastifów, co zagwarantowała mocną posturę w połączeniu z łagodnym dla ludzi charakterem.

Rodezjan swoją pręgę na grzbiecie zawdzięcza jednemu ze swoich przodków – psu Hotentotów. To właśnie to plemię hodowało psy z charakterystyczną, biegnącą w przeciwnym kierunku pręgą na grzbiecie. Wzorzec rasy po raz pierwszy powstał już w 1922 roku właśnie w Rodezji, stąd też pojawia się ona w nazwie rasy. W 1926 roku wzorzec został zaakceptowany przez pierwszą organizację – Związek Kynologiczny Południowej Afryki. W 1996 r. oficjalny wzorzec został przyjęty również przez FCI.

Jak wygląda pies rodezjan?

Pies na lwy, jak nazywano rodezjana z uwagi na jego przeznaczenie, jest psem o mocnej, harmonijnej sylwetce. Pomimo dużych rozmiarów jest to pies lekki w budowie, zręczny, a przy tym niezwykle wytrzymały. Rozwija ogromne prędkości, dlatego też zazwyczaj jest dobrze umięśniony. Głowę nosi wysoko, czaszka i kufa są długie, z dobrze zaznaczonymi stopem oraz policzkami. Głowa osadzona jest na długiej szyi bez wyraźnego podgardla. Uszy leżą wysoko, są noszone płasko na głowie, lekko zwężają się ku końcowi. Zęby, zwłaszcza kły, są bardzo dobrze wyrzeźbione.

Afrykański pies na lwy osiąga wzrost w przedziale 61-69 cm, przy czym suki są nieco mniejsze – dymorfizm płciowy jest wyraźnie zaznaczony. Jednocześnie, jak na tę wielkość w kłębie, rhodesian ridgeback nie może być zbyt ciężki. Za idealną wagę uznaje się około 36,5 kg u psów oraz 32 kg u suczek.

rhodesian ridgeback

Jak umaszczony jest rodezjan? Pies ten znany jest przede wszystkim ze swojej rudej barwy futra. Faktycznie, umaszczenie obejmuje odcienie rudości, począwszy od jasnego, pszenicznego, aż po czerwone i płowe. Rasa psa rodezjan może mieć niewielkie, białe znaczenia, o ile występują one na palcach lub przedpiersiu – nie jest to wada dyskwalifikująca. Uszy i kufa mogą być ciemniejsze, ale ciemny włos nie powinien pojawiać się gdziekolwiek indziej. Włos jest gładki, krótki i tylko okrywowy – nie ma podszerstka.

Jedną z cech charakterystycznych, jakie ma rodezjan, jest pręga grzbietowa. Od niej pochodzi część nazwy rasy. Pręga powinna być symetryczna, zwężająca się w kierunku zadu. Nie może zaczynać się wcześniej niż tuż za łopatkami. Maksymalna szerokość pręgi to mniej więcej 5 cm. Co ciekawe, na niej umieszczone mają być dwie tak zwane korony – obie symetryczne względem siebie i swojego położenia.

Rodezjan – charakter

Rhodesian ridgeback mocno przywiązuje się do człowieka i jest niezwykle czujny, ale mimo tego nie sprawdzi się jako stróż domu. Choć jego rozmiar budzi respekt, to jednak psy te nie nadają się do życia w zamknięciu, pilnując terenu. Mimo że kiedy uzna to za konieczne, zaalarmuje donośnym szczekaniem. Jednocześnie jest to pies bardzo niezależny i ma silny charakter.

Mimo silnych genów mastifa pies na lwy ma w sobie przede wszystkim krew myśliwską. Uwielbia pogoń, ma dobry węch i prawdziwą pasję myśliwego. Kocha biegać, dlatego to idealny pies dla sportowca – chętnie przyłączy się do wspólnej przebieżki, choć łatwo się rozprasza. Pies rasy rodezjan będzie wspaniałym kompanem zarówno pieszych, jak i rowerowych wycieczek. Jest wytrzymały, odporny na wysokie temperatury, jednak zimą potrzebuje ubrania! Ten duży pies przy minusowych temperaturach po prostu może się przeziębić. Ze względu na brak podszerstka rasa psów rodezjan nie nadaje się do życia w budzie czy na zewnątrz w kojcu.

Wychowanie rodezjana

Zastanawiasz się, czy pasuje do Ciebie rodezjan? Rasa ta bardzo źle znosi samotność i nudę. Została stworzona do tego, by pracować, ma silny instynkt myśliwski. Dlatego puszczanie rodezjana w lesie nie jest dobrym pomysłem. Nawet jeśli masz dobrze wypracowaną komendę: do mnie!

rhodesian ridgeback z właścicielem

Jeśli w Twoim domu ma zamieszkać rhodesian ridgeback, przeanalizuj swój styl życia. Jeśli nie masz czasu na codzienną aktywność z psem albo pracujesz po 10 h – nie decyduj się na tego psa. Prawdopodobnie będzie godzinami wył i niszczył w domu. Gdzie może mieszkać rodezjan? Pies ten jest duży – to żywe złoto, wolny elektron, który machaniem ogona może wytłuc Twoją porcelanę z Włocławka w drobny mak. Jednocześnie nie nadaje się do trzymania w kojcu czy budzie.

Pamiętaj, jeśli w grę wchodzi rodezjan, charakter to tylko jedna rzecz. Drugą jest ogromna siła tego czworonoga. Wobec tego bardzo ważne jest, aby od samego początku, czyli już u hodowcy, zadbano o odpowiednią socjalizację. Ty również od początku powinieneś z nim pracować m.in. nad odruchami czy chodzeniem na smyczy.

Sprawdź także: Socjalizacja szczeniaka – jak powinna wyglądać?

Pies na lwy, czyli jak dbać o psa rhodesian ridgeback?

Wiesz już, jaki jest rodezjan. Rasa ta wymaga również odpowiedniej pielęgnacji. Sprawdź, co się do niej zalicza.

Rhodesian ridgeback – pielęgnacja

Jeśli chodzi o pielęgnację szaty, ta nie jest zbyt skomplikowana. Afrykański pies na psy ma wyłącznie włos okrywowy, który zrzuca dwa razy w roku. W tym okresie, dla zachowania porządku, warto wyczesywać rodezjana nawet dwa razy dziennie. Pomoże w tym Trixie Care Brush, Plastic Plastikowa szczotka dla psa. Produkt ma włosie zakończone kuleczkami, które świetnie masują skórę i pobudzają ją do odbudowy ubytków w szacie.

Regularnie należy sprawdzać uszy, jako że są zwisające, mogą mieć skłonność do tworzenia się stanów zapalnych. Ważne jest przycinanie pazurów, jeśli pies ich nie ściera. Zęby warto szczotkować, aby ograniczyć odkładanie kamienia. Psa kąpie się, gdy tego wymaga, najlepiej szamponem dla psów krótkowłosych.

Przeczytaj również: Jak często kąpać psa? Jak robić to prawidłowo?

Zdrowie rodezjana – to warto wiedzieć

Rasa psa rodezjan jest stosunkowo długowieczna. Psy te są raczej zdrowe i silne, co jest wynikiem tego, że nie przechodziły wielokrotnych modyfikacji jak na przykład psy ozdobne. Jednocześnie, są też narażone na choroby typowe dla rasy. Jedną z nich jest zatoka skórzasta – choroba skóry, którą leczy się operacyjnie. Występuje już u szczeniąt.

Prócz tego rhodesian ridgeback może chorować, jak każda duża rasa, na schorzenia związane ze stawami, przede wszystkim OCD i dysplazje stawów łokciowych oraz biodrowych. Ponadto w rasie zdarzają się przypadki zaburzeń pracy tarczycy, głównie niedoczynności, a także alergii – pokarmowych oraz kontaktowych. Pies ten wymaga odpowiedniego porcjowania pokarmu z uwagi na ryzyko skrętu żołądka.

Rodezjan – żywienie

Rhodesian ridgeback wymaga dobrze dobranego żywienia w okresie wzrostu, aby nie doszło do niedoborów oraz nadmiernego przyrostu wagi. U psów dorosłych wystarczy standardowa karma, taka jak Brit Premium By Nature Adult Large L. Tego rodzaju pokarm jest dostosowany do potrzeb każdego psa o standardowej aktywności. Psom aktywnym podaje się karmę wysokokaloryczną. W przypadku alergii warto skonsultować z zoodietetykiem wybór diety.

rhodesian ridgeback cytat właściciela

Niewiele jest psów takich jak rhodesian ridgeback. Wiele osób jest zachwyconych jego aparycją, jednak zwierzę to ma również niezależny, silny i często trudny dla początkujących opiekunów charakter. To urodzony myśliwy, który bywa porywczy. Dobrze wychowany, będzie świetnym towarzyszem dla całej rodziny. Zanim przygarniesz rodezjana, zadbaj o wyprawkę dla niego – niezbędne produkty kupisz w sklepie Apetete.pl. Dzięki temu w całości poświęcisz się wychowaniu swojego psa!

 

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Jedna odpowiedź do “Rhodesian ridgeback – poznaj ciekawostki o tej rasie”

  1. Patrycja pisze:

    Witam, jestem szczęśliwa właścicielką Ridgebacka i nie mogę zgodzić się z większością cech przypisanych tej cudownej rasie w powyższym artykule.
    Psy te lubią aktywność, ale potrafią tez wypoczywać i są niesamowicie spokojne. To urodzone kanapowce, nadające się do mieszkań i domków. Chętnie spędzą większą część dnia na sofie. Nie wyją, gdy zostaną same w domu, są niesamowicie opiekuńcze i potrafią bronić swojej przestrzeni, natomiast nie mogą być trzymane na zewnątrz (potrzebują bliskości właściciela – ich oddanie jest ogromne!). Nie znoszą wręcz upałów co jest niezrozumiałe zważywszy na kraj pochodzenia tej rasy! Zimą ubranko jest niezbędne – potrafią się przeziębić. Rhodesiany są bardzo inteligentne i niezależne, mają przejawy dominacji, dlatego niezbędne jest odpowiednie szkolenie. Natomiast ich miłość jest ogromna i jest to najlepszy pies jakiego miałam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły

Rottweiler

Rottweiler

Rottweilery określane również jako „rotties” to duże, muskular...