KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Rottweiler

Rottweilery określane również jako „rotties” to duże, muskularne psy, których czarnego umaszczenia z unikalnymi rdzawymi znaczeniami nie da się pomylić. Są jedną z najstarszych ras psów, sięgając swoimi korzeniami aż do czasów rzymskich podbojów. Przez setki lat były cenione na całym świecie jako wierni towarzysze, jednak co można powiedzieć o nich dzisiaj? Dla kogo rottweiler będzie najlepszym przyjacielem?

Wygląd typowego rottweilera

Psy te mają wyjątkowo masywne, muskularne ciało o profilu godnym prawdziwego psiego łowcy. Ich budowę hodowcy lubią określać „harmonijną” dzięki proporcjom bardzo przypominającym pierwotne rasy psów czy nawet same wilki, z silnym grzbietem oraz umięśnioną klatką piersiową. Sam ogon ma średnią długość jak na psy. Są to duże pupile – samce mają od 61 do 68 cm a suczki od 56 do 63 cm w kłębie. Ich waga waha się od 42 do 50 kg, przy czym suczki oczywiście są drobniejsze. Cały pysk jest krótszy niż u husky ale wciąż ma budowę zbliżoną do wilczej, z mocnymi szczękami oraz większym, czarnym nosem. Ich uszy są osadzone dość wysoko w standardowej odległości od siebie.

Jeśli chodzi o sierść rottweilera to jest ona gęsta i mocno przylegająca do ciała, ze sztywnym włosem. Jest nieco dłuższa na tylnych nogach. Sam podszerstek nie powinien wystawać ponad włos okrywowy u czystych rasowo rottweilerów. Maść jest mało zróżnicowana między osobnikami, zawsze jest ona czarna z charakterystycznymi, ciemnorudymi podpalaniami w tych samych miejscach. Są to policzki, pas nad oczami, kufa, klatka piersiowa, pasy na kończynach kończynach, obszar pod szyją oraz ogonem.

rottweiler

Historia rottweilerów

Historia rottweilerów sięga rzymskich podbojów, ponad dwa tysiące lat temu. Ich protoplastami były rzymskie molosy, które znowu zostały wyhodowane przez selekcje mastifów z Indii i Mezopotamii. Rzymskie molosy skrzyżowano z wojennymi psami z terenów Wielkiej Brytanii, wykorzystywanymi przez Celtów oraz brytanami. Powstały w ten sposób wyjątkowo odporne i silne psy, których używano do pędzenia bydła oraz ogólnej ochrony trzody przed drapieżnikami lub też niechcianymi ludzkimi gośćmi. Choć prawdopodobnie rasa ta istniała już wcześniej, najwcześniejsze wzmianki o nich pochodzą z I wieku naszej ery z rzymskich raportów. Kilkaset lat później kiedy wojska rzymskie opuszczały teren południowo-zachodnich Niemiec, zostawiły za sobą utworzone przez nich miasto Rzymskie, choć wielkością raczej zasługiwało na miano osady. Nazwaną ją „Arae Flaviae”. Opuszczając te tereny, zostawili lokalnej ludności psy, które były później przez nich hodowane. W okresie średniowiecza miasto to przemianowało się na „Rottweil” i jako punkt łączący ważne drogi handlowe w europie, odbywał się tam intensywny handel zbożem i bydłem, zwożonym z terenów Niemiec, Francji i innych okolicznych królestw. Rottweilery nazywano wtedy „psami rzeźnickimi” i chroniły one kupców, ich stada oraz gospodarstwa. Niestety po roku 1890 handel zaczął słabnąć a same rottweilery niemal wyginęły ze względu na brak praktycznego zastosowania. Na szczęście kilku miłośników tej rasy uchroniło część osobników zakładając swoja hodowle. Już w 1882 r. rottweilera pokazano na wystawie w Heilbronn a w 1907 r. założono Niemiecki Klub Rottweilera (DRK), który trochę ponad dekadę później bo w roku 1921 połączył się z innym klubem tworząc istniejący do dziś Powszechny Niemiecki Klub Rottweilera (ADRK). Psy te trafiły w bardzo dobry okres, bo właśnie tworzące się oddziały policyjne poszukiwały psa dla swoich oficerów. Po sprawdzeniu różnych ras, w roku 1910 rottweilera uznano oficjalnie za psa policyjnego a kierunek hodowli został ukierunkowany pod tym właśnie kątem. To dzięki temu psy te zachowały swoja wytrzymałość, nieustępliwość oraz odwagę. Podczas selekcji osobników zwrócono także szczególną uwagę do predyspozycje do pracy węchowej jak również ich wyglądu – ich charakterystyczne, stałe umaszczenie miało pomóc w zachowaniu spójności i powagi oddziałów policji.

rottweiler

Co można powiedzieć o charakterze rottweilera?

Rottweiler to z pewnością prawdziwy pies obronny. Jest zawsze pewny siebie, ma silny popęd do walki, duży temperament oraz wyjątkowo silne poczucie własności. Pies ten nie cierpi bezczynności a w pracy wykazuje się skupieniem na zadaniu i prawdziwą pasją. Jeśli dobrze go wychowamy będzie lojalnym towarzyszem każdego człowieka i jego rodziny. Nie możemy go jednak traktować jako gorszego, bo jeśli nie będzie czuł się pełnoprawnym członkiem naszej grupy czy rodziny, będzie próbował wywalczyć sobie lepszą pozycje. Dobrze traktowany będzie całkowicie słuchał swoich właścicieli, niezależnie czy prosimy go oddanie właśnie gryzionej kości czy zaakceptowanie obcego. Działa to też w drugą stronę – bez wyraźnego sygnału od właściciela każdego obcego będzie traktował jako wroga i bronił swojego terenu. Dogadywanie się z innymi zwierzętami czy psami jest u niego różne. Zasadniczo rottweiler ma wyraźny instynkt stadny i tendencje do dominacji, więc może akceptować inne psy jeśli te będą mu uległe. W innym wypadku może dochodzić do częstych walk o pozycje.

Wychowywanie i trening – wszystko co trzeba wiedzieć o rottweilerach

Jeśli dobrze ustalimy naszą pozycje, będą nam posłuszne i słuchały naszych komend co bardzo ułatwia uczenie. Wymagają one konsekwentnego szkolenia i treningu od szczeniaka. Konsekwentnego ale nie ostrego. Nie wolno wykazywać wobec nich agresji. Raz nauczone agresywnych zachowań będą traktowały je za normę i nawet jeśli nie będą okazywać agresji wobec nas, mogą wobec innych. Aby nie wykazywały agresji wobec ludzi i innych zwierząt, w najmłodszych latach należy pokazać im jak najwięcej otoczenia – nie bać się pokazywać mu głośnych samochodów, płaczących dzieci, klaksonów czy innych hałasów miasta. Jeśli nie przyzwyczają się do nich za młodu, będą się ich po prostu bały jako dorosłe psy. Jeśli chcemy aby nasz Rottweiler był zrelaksowany i szczęśliwy w otoczeniu naszej rodziny, nie możemy go też izolować od żadnego jej członka. Wiele osób doradza nie dopuszczanie dużych psów do małych dzieci, ze względów bezpieczeństwa. Jednak to bardzo niebezpieczna praktyka w przypadku tej rasy – mogą nie tylko uznać dziecko za ważniejsze od niego i czuć się zazdrosne, ale nawet całkowicie go nie akceptować, stając się wobec niego agresywne.

Pielęgnacja, odżywianie, zdrowie – jak to wygląda u rottweilerów

Psom tym nie przeszkadzają mrozy ani wilgoć. Większy problem mogą stanowić upały, dlatego latem lepiej czas na zabawę spędzać nad wodą czy w chłodniejszych miejscach. Niemniej nie mają one aż takich problemów z upałami jak na przykład buldogi. Ich futro jest raczej łatwe w pielęgnacji. Nie wymagają częstego czesania, sierść jest krótka i łatwa do wyczesania. Jedynie w okresie linienia, czyli dwa razy w roku, należy psa czesać codziennie.

Mają olbrzymi apetyt co przekłada się na skłonności do tycia jeśli nie zapewnimy im odpowiednio dużo ruchu. Reszta zaleceń jest standardowa jak dla każdego psa.

Jeśli chodzi o kwestie zdrowotne to są one jedną ze zdrowszych ras. Jak wszystkie duże i aktywne psy, mają predyspozycje do dysplazji stawów, szczególnie biodrowego oraz łokciowego. Warto to sprawdzić wykonując skan RTG przez zakupem u hodowcy. W okresie dorastania (do drugiego roku życia) mają większą skłonność od innych ras do chorób z czego najczęstszymi jest młodzieńcze zapalenie kości (enostozy), jak również parwowirozy (wirusowe zapalenia jelit). Stąd należy bardzo dokładnie trzymać się u nich kalendarza szczepień.

Polecane przez nas produkty dla rottweilera

Eukanuba Active Adult Large & Giant Breed
Fitmin Dog Maxi Maintenance
Royal Canin Maxi Adult
Brit Care Grain-free Giant Salmon & Potato
Dolina Noteci Premium 800g
Kong Extreme

i inna karma dla Rottweilera dostępna w sklepie Apetete!

Dla kogo rottweiler będzie najlepszym towarzyszem

Rottweiler to bardzo inteligentny pies o silnej osobowości. Wymaga więc równie zdecydowanego i konsekwentnego podejścia. Krótko mówiąc, nie każdy da sobie radę z psem tej rasy. Nieodpowiednio wychowywany lub źle traktowany może być nawet agresywny i groźny, podczas gdy spokój, zdecydowanie i konsekwencja w egzekwowaniu zasad przynosi znakomite efekty.

Czy po tym co przeczytaliście uważacie, że macie dość silny charakter, by wychować rottweilera? A może macie inne doświadczenia z tą rasą?

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły