KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Szelki czy obroża – co będzie lepsze dla Twojego psa?

Dyskusja między zwolennikami szelek i obroży trwa od lat. Która opcja jest lepsza? Jednoznaczna odpowiedź nie istnieje. Podpowiadamy jednak, jakie są plusy i minusy każdego z rozwiązań. Dzięki temu łatwiej Ci będzie podjąć decyzję, co jest lepsze dla Twojego psa: szelki czy obroża?

Spacery są najważniejszą codzienną aktywnością każdego psa. To czas, który jest ekscytujący dla pełnego energii zwierzęcia oraz typowego kanapowca. Podczas spaceru zwierzę załatwia swoje potrzeby fizjologiczne, eksploruje przestrzeń i spędza z Tobą czas. Musisz więc zadbać, że czas ten był dla czworonoga atrakcyjny, jednak to nie wszystko. Zwróć uwagę zarówno na psa, jak i Twoje bezpieczeństwo. Zależy ono między innymi od akcesorium spacerowego, dlatego dobrze przemyśl, co lepsze: szelki czy obroża?

szelki czy obroża co będzie lepsze

Szelki czy obroża – na co się zdecydować?

Obroża lub szelki są nieodłącznym akcesorium każdego spaceru. Wybór między nimi to odwieczny dylemat każdego opiekuna czworonoga. Dlaczego warto dobrze zastanowić się nad tą decyzją? Obroża dla psa czy szelki mają tę samą funkcję. Pozwalają kontrolować zwierzę podczas spacerów. Dzięki temu ochronisz go przed niebezpieczeństwem, na przykład nagłym wyjściem na jezdnię pełną samochodów. Szelki czy obroża w połączeniu ze smyczą zapobiegną też kontaktowi z innym psem, który nie jest przyjaźnie nastawiony.

Utrzymywanie psów na smyczy jest ważne dla bezpieczeństwa osób mijanych na spacerach. Być może Twój czworonożny przyjaciel jest zawsze grzeczny i towarzyski, ale pamiętaj, że nie każdy musi sobie życzyć kontaktu z nim. Dzięki smyczy powstrzymasz zwierzę przed podbieganiem do obcych osób. Musisz tylko zdecydować, do czego ją podpiąć. Zastanów się więc, co będzie odpowiedniejsze – obroża czy szelki dla psa.

Przeczytaj także: Spacer z psem – 5 niezbędnych elementów udanego spaceru

rabat farmina karma

Obroża czy szelki – wady i zalety każdego rozwiązania

Co lepsze – obroża czy szelki? Na to pytanie warto sobie odpowiedzieć, nim przyjmiesz zwierzę pod swój dach. Poznaj plusy i minusy szelek oraz obroży.

Obroża – plusy i minusy

Krótkie pociągnięcie za smycz wywołuje automatycznie gwałtowne szarpnięcie głowy do tyłu i „zablokowanie” ruchu, co może wywołać trwałe uszkodzenie kręgów szyjnych psa. Udowodnił to Anders Hallgren, który pod koniec lat 90. przebadał 400 psów cierpiących na schorzenia kręgosłupa. Co ciekawe, psy te trafiały do lecznicy, ponieważ uznawano je za agresywne i impulsywne.

Wciąż pokutuje błędne przekonanie, że krótkie szarpnięcie za smycz dyscyplinuje psa. Tak naprawdę jest niebezpiecznym zachowaniem. W badaniu okazało się, że większa część zwierząt miała urazy kręgów szyjnych i dalszych części kręgosłupa, które były efektem ciągnięcia na smyczy i szarpania za obrożę.

W przypadku ras płaskonosych, ze skróconą twarzoczaszką czy innymi wadami anatomicznymi w obrębie podniebienia, krtani i tchawicy obroża może utrudniać oddychanie i doprowadzać do niedotlenienia organizmu psa. Jeśli masz buldoga, pekińczyka czy mopsa, wybierz szelki zamiast obroży. U psów, które mają krótkie szyje, obroża może wywoływać ucisk na tchawicę i krtań.

szelki czy obroża co lepsze

Nie jest jednak tak, że obroża ma wyłącznie wady. To akcesorium, które daje dużą kontrolę nad głową psa, a to przydaje się w przypadku dużych, silnych zwierząt. Prawidłowo zapięta może naprawdę ułatwić spacery z takim czworonogiem. Dopasuj obrożę w taki sposób, żeby można było pod nią wsunąć dwa palce. Musi mieć też odpowiednią szerokość – zaleca się, żeby miała szerokość dwóch kręgów szyjnych, co chroni przed ich uszkodzeniem.

Szelki – plusy i minusy

Szelki pozwalają uniknąć szarpania za szyję – zarówno tego, które wywołuje opiekun, jak i tego, które wynika z zachowania psa. Sprzęt znajdzie zastosowanie nie tylko podczas zwykłych spacerów, lecz także biegania z psem czy jazdy na rowerze. Podczas takich aktywności zwróć szczególną uwagę na to, żeby nacisk rozkładał się równomiernie i nie dochodziło do ucisku tchawicy.

Źle dobrane, zbyt ciasne szelki (zwłaszcza zbyt mocno zaciśnięte na klatce piersiowej) mogą ograniczać ruch i swobodę oddychania, a w przypadku szczeniąt przyczynić się do wad rozwojowych czy nawet do zniekształcenia stawów.

Wiele szelek przenosi siły na Twoje nadgarstki i barki. Jeśli więc masz problem z utrzymaniem zwierzęcia na smyczy, zdecyduj się na szelki easy walk. Składają się z dwóch pasków, a zapięcie do smyczy znajduje się na przedpiersiu czworonoga. To dobre szelki dla psa, który ciągnie. Dlaczego? Kiedy zacznie się ciągnąć, siła obróci go w Twoją stronę.

akcesoria dla psa apetete

Szelki czy obroża dla szczeniaka?

Na to pytanie nie ma jednej dobrej odpowiedzi. Jeśli planujesz zakup obroży, zwróć uwagę na to, żeby była dość lekka. Lepiej więc dla szczeniąt sprawdzą się modele z tworzyw sztucznych niż skórzane. Dobrze dopasowana rozmiarem obroża będzie odpowiednia dla zwierząt, które dopiero uczą się chodzenia na smyczy. W przypadku szczeniąt obroża powinna być tak zapięta, żeby móc włożyć pod nią jeden palec.

szelki czy obroża dla psa

Szelki mogą sprawdzić się dla szczenięcia, ale muszą być dobrze dopasowane. Te zapinane z przodu nie są polecane dla najmłodszych, których kościec dopiero się kształtuje. Nie można ich stosować, gdy u zwierzęcia występują problemy ze stawami. Co więc jest lepsze: obroża czy szelki dla szczeniaka? Warto wybrać szelki typu guard, które nie wywołują problemów ze stawami czy kośćcem. Przyzwyczajaj do nich psa jak najszybciej. Ich zakładanie jest nieco bardziej skomplikowane niż w przypadku obroży, więc zwierzę musi z Tobą współpracować.

Guardy – polecane przez specjalistów

Zdaniem zoofizjoterapeutów najmniej inwazyjne dla psiej fizjologii są szelki typu guard (tzw. guardy). Są one zbudowane z dwóch pasków – jednego na brzuchu i drugiego biegnącego wzdłuż kręgosłupa zwierzęcia. Oba paski połączone są dwiema „obręczami”, które opierają się na kręgosłupie i mostku, przez co umożliwiają równomierne rozłożenie nacisku i jednocześnie pozwalają psu swobodnie się poruszać. Plusem takiego rodzaju szelek jest też fakt, że psu trudno się z nich oswobodzić. To świetne rozwiązanie dla zwierząt lękliwych, które mogłyby podjąć próbę ucieczki, na przykład, gdy usłyszą głośny huk.

Pamiętaj jednak, że te szelki też mogą być źle dobrane, a przez to negatywnie oddziaływać na aparat ruchu. Pierwsza obręcz powinna znajdować się u podstawy szyi, co pozwoli uniknąć ucisku na nią. Odpowiednie miejsce na drugą obręcz to mniej więcej połowa klatki piersiowej.

Możesz zdecydować się na guardy w wersji z szerszym pasem od strony brzucha, rozchodzącym się na kształt litery Y. Taki model najmniej uciska szyję. To więc świetne szelki dla psa, który ciągnie na spacerach. Sprawdzą się dla czworonogów ras brachycefalicznych.

Sprawdź również: Rasy brachycefaliczne – co je wyróżnia?

szelki czy obroża co wybrać

Obroża czy szelki dla psa – wybierz z asortymentu Apetete

Wiesz już, co lepsze dla psa – obroża czy szelki. Czas na poznanie kilku wartych uwagi modeli, które sprawią, że spacery będą nie tylko przyjemne, lecz także bezpieczne.

Szelki bezuciskowe John Dog Barcelona

Szelki John Dog Barcelona charakteryzują się prostą konstrukcją i zostały wykonane z wysokiej jakości materiałów. Akcesorium spacerowe zostało podszyte miękką, oddychającą siateczką, która zapewnia zwierzęciu komfort nawet w upalne dni. Produkt charakteryzuje się konstrukcją zmniejszającą ryzyko urazu w razie gwałtownego szarpnięcia. Paski szelek są regulowane, dlatego idealnie dopasujesz je do czworonoga. Produkt wyróżnia się ciekawym wzorem, a dostępny jest w kilku rozmiarach.

szelki dla psa john dog

Szelki dla psa Julius

Szelki Julius dla psa optymalnie rozkładają nacisk i zapewniają zwierzęciu swobodę poruszania się w trakcie długich spacerów. Produkt sprawdzi się również podczas biegania. Model został wykonany z wysokiej jakości wodoodpornych materiałów. Szelki mają elementy odblaskowe, które zwiększają bezpieczeństwo podczas spacerów nocą. Akcesorium jest regulowane, więc dopasujesz je perfekcyjnie do zwierzęcia. Dzięki temu szelki nie będą zbyt mocno opinać ciała psa, ale jednocześnie nie pozwolą mu się wyswobodzić w niebezpiecznych sytuacjach.

szelki dla psa julius

Obroża dla psa Chaba

Obroża Chaba regulowana czerwono-czarna w łapki jest wyposażona w standardowe zapięcie na plastikową klamrę. Kółko przeznaczone do przypięcia smyczy jest chromowane, dzięki czemu wyróżnia się zwiększoną trwałością. Obroża jest regulowana, więc dopasujesz ją do czworonoga w taki sposób, żeby była wygodna i zapewniała bezpieczeństwo. Akcesorium bez trudu założysz psu. Model z uroczym wzorem łapek jest dostępny w kilku wariantach rozmiarów.

obroża dla psa chaba

Szelki regulowane Guard Amiplay

Dzięki ergonomicznej budowie szelki dla psa Amiplay BeHappy szelki regulowane Guard znakomicie przylegają do zwierzęcia, nie uciskając. Ten typ szelek najlepiej odpowiada anatomicznej budowie psów, sprawdzi się więc idealnie zarówno u szczeniąt, jak i dużych psów. Miękka wytrzymała taśma minimalizuje ryzyko otarć i wycierania sierści. Łatwo je wypierzesz lub wyczyścisz za pomocą wilgotnej szmatki. Żywe kolory i radosne printy wywołają uśmiecha na Twojej twarzy.

szelki guard amiplayszelki czy obroża cytat właściciela

Szelki czy obroża? Dla szczeniaka, dorosłego psa i seniora każde z tych rozwiązań może być odpowiednie. Wszystko zależy od dobrania produktu do konkretnego zwierzęcia. Najbardziej polecanym rozwiązaniem są szelki typu guard. Jeśli więc nie wiesz, co lepsze: szelki czy obroża, możesz zdecydować się właśnie na to popularne akcesorium.

Dobór sprzętu spacerowego to trudna decyzja dla każdego opiekuna. Dobrze ją przemyśl, żeby na spacerach czuć się komfortowo i bezpiecznie. Sprawdź ofertę sklepu zoologicznego Apetete, w której znajdziesz mnóstwo propozycji szelek i obroży.

 

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły