Tasiemczyca – jak chronić psa przed pasożytami?

Szeroko pojęta profilaktyka psów obejmuje wiele zagadnień, między innymi należy do niej odrobaczanie psów. Zlekceważenie tego tematu może się niekorzystnie odbić na zdrowiu psa oraz jego właściciela. Jakie pasożyty zagrażają czworonogom? Poznaj podstawowe informacje o psim tasiemcu oraz sposoby zwalczania tasiemca.

Tasiemczyca

Jakie pasożyty zagrażają psom?

Wśród pasożytów zagrażających życiu naszym i naszych zwierząt rozróżniamy endopasożyty i ektopasożyty. Do ektopasożytów należą kleszcze, pchły, wszy, wszoły, świerzb. Endopasożyty, czyli te działające od środka, to glisty, nicienie, tasiemce, pierwotniaki itp. Najpopularniejszym z nich jest tasiemiec psi. Szacuje się, że średnio 50% psów i kotów jest nim zarażona.

Jak dochodzi do zarażenia?

Pies połykając pchłę, która jest nosicielem dipildium caninum, zaraża się postacią larwalną pasożyta. Tasiemiec w psim organizmie zmienia postać na dorosłą i zaczyna pasożytnictwo. Po 2-3 tygodniach wydala swoje człony za zewnątrz. Wówczas można zaobserwować w kale charakterystyczne kawałki, które wyglądają jak pestki dyni bądź ogórka. Zdarza się, że człony samodzielnie opuszczają organizm psa, wówczas te same kształty możemy zebrać w mieszkaniu.

Jak rozpoznać tasiemczycę u psa?

Pies zarażony tasiemcem zazwyczaj mocno wygryza sobie okolice odbytu oraz trze zadem po trawie, dywanie bądź chodniku. Jednak te objawy nie są jednoznaczne z tasiemczycą, podobne symptomy można zauważyć przy zatkaniu gruczołów okołoodbytowych. Dlatego, jeśli zostanie zaobserwowane dziwnie zachowanie u psa, najlepiej skontaktować się z lekarzem weterynarii, który zleci dodatkowe badania. Najczęściej w celu potwierdzenia tasiemczycy wystarczy podstawowe badanie kału, którego cena mieści się w granicy 30-50 zł.

Tasiemczyca Psa

Jak zwalczyć tasiemca?

Leczenie tasiemczycy polega na podaniu tabletek zawierających prazykwantel np.: Drontal Plus

Czy pies może nas zarazić tasiemcem z rodzaju dipildium caninum?

Zarażony pies może bardzo łatwo zarazić właściciela tasiemcem. Wystarczy, że poliże go po twarzy, a właściciel połknie znajdujące się w psiej ślinie człony tasiemca. Zagrożenie wynika również z nieprzestrzegania podstawowych zasad higieny.

Jak nie dopuścić do zarażenia tasiemcem?

  • Myć ręce po kontakcie z psem.
  • Nie dotykać twarzy bezpośrednio po głaskaniu psa.
  • Nie palić papierosów na spacerze z psem.
  • Nie pozwalać na lizanie po twarzy.
  • Odrobaczać psa regularnie, w mieście co 3 miesiące, poza aglomeracjami co pół roku.
  • Zwalczać infestację pcheł oraz wszy i wszołów, które są nosicielem tasiemca.
  • Stosować preparaty na pchły, obroże spot-on, np. obroża dla psa Frontline Combo.
  • Oddawać do badania psi kał co najmniej raz na pół roku.

Profilaktyka w przypadku różnego rodzaju robaczyc to klucz do sukcesu. Regularne odrobaczanie psa, badanie kału oraz zachowanie podstawowych zasad higieny pozwoli uchronić czworonoga przed inwazją pasożytów. Ponadto należy wziąć pod uwagę fakt, iż zaniedbując psa narażamy nie tylko jego zdrowie, ale przede wszystkim zdrowie innych domowników.

W następnym wpisie opis kolejnych pasożytów, które zagrażają psom np.: echinococcus granulosus tasiemiec bąblowcowy.

Aktualnie brak komentarzy

Dodaj komentarz

Przeczytaj poprzedni wpis:
Czy kot zawsze spada na cztery łapy?

Kiedy szukam domu dla kota przebywającego u mnie na DT (dom tymczasowy), to jednym z warunków adopcji jest zabezpieczenie okien...

Zamknij