KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Uśmiechnięty pies – dowiedz się więcej o jego emocjach

Nasze kochane psy zajęły dziś nie tylko nasze kanapy, ale niekiedy serca. Dziś większość właścicieli i czy chociażby sympatyków zwierząt, nie ma wątpliwości. Psy podobnie jak inne zwierzęta mają emocje i uczucia. Co więcej, odczuwają takie same emocje jak ludzie: jak złość, zazdrość, smutek, nostalgia, nie kiedy nawet żałobę. Naszym tematem jest pozytywna emocja czyli radość, a dokładnie zajmiemy się umiejętnym rozpoznawanie tej emocji. Kiedy pies się uśmiecha, a kiedy jest spragniony czy niespokojny? Uśmiech psa – czy psy się uśmiechają?

Uśmiech psa – uczucia, emocje psa a nauka

Trudno pomyśleć, że kiedyś ludzie myśleli, że zwierzęta działają jak maszyny i nie odczuwają emocji. Te błędne przekonania dawały im wewnętrzne zezwolenie na maltretowanie zwierząt, czy eksperymentowanie na nich. Choć bardzo nie chciałam to jednak muszę wspomnieć, o eksperymentach Kartezjusza. Tak, tego samego genialnego, filozofa znanego z myśli „Cogito Ergo Sum – Jestem więc myślę”.  Chyba w chwili wygłaszania teorii na temat psów, jego zdolności poznawcze zostały w brutalny sposób zatrzymane. Ów myśliciel twierdził, że psy nie mają uczuć oraz nie odczuwają bólu dlatego je krzyżował. Piski i skomlenia, które wydawały maltretowane zwierzęta tłumaczył jako instynktowne, mimowolne reakcje. Twierdził bowiem, że psy nie czują bólu bo nie mają emocji. Przyznacie, że trzeba być strasznie zaślepionym by dojść do takich wniosków. Na szczęście dziś poza przypadkami niespełna rozumu nikt takich eksperymentów nie stosuje, a przynajmniej nie ma nich społecznego zezwolenia.  Natomiast ja chciałam udowodnić, że psy poza tym że mają emocje takie jak my to również się uśmiechają!

Chihuahua ziewa

Chihuahua ziewa, bo zapewne dopiero co się obudził, ale ziewanie jest również sygnałem o stanie emocjonalnym psa – może w ten sposób pokazywać, że się denerwuje

Uśmiech psa – czy psy się uśmiechają? Psy mają mimikę podobną do naszej!

Zacznijmy od tego, że mimiki twarzy nie da się w 100% kontrolować. Dzięki temu możemy zauważyć kiedy ktoś jest w stosunku do nas nieszczery, albo przyjazny. Jego usta mogą się otwierać w szerokim uśmiechu, ale oczy zawsze powiedzą prawdę. Wiedzą o tym najlepsi oszuści a także szkoleni agencji CIA, których praca polega na bezbłędnym wykrywaniu kłamstw. Poza ludźmi także zwierzęta mają swoją mimikę twarzy – wiedzieliście o tym? Patrica McConnell znany behawiorysta i etolog twierdzi, że psi pysk ma podobną mimikę do naszej. Trudności w rozpoznaniu emocji pupila sprawia jego wygląd – za duże oczy, za dużo sierści, czy skrócone uszy. Na przykład Shar pei, który jest cały pomarszczony wygląda niezwykle groźnie, zaś baset z tymi położonymi oczami wygląda na zmartwionego i smutnego. Pomimo wszystko musicie uwierzyć na słowo, że doskonali behawioryści i psi szkoleniowcy z psiego wyrazu pyska są w stanie odczytać emocje takie jak:  lęk, radość, strach.  Po za tym mimikę twarzy posiadają wszystkie społeczne zwierzęta, w końcu w jakiś sposób muszą komunikować się między sobą .

Uśmiech psa - czy psy się uśmiechają? emocje psa Beagel przytulany

Ten pies cierpliwie znosi pieszczoty i przytulnie swojej pani, ale nie widać by był zadowolony robi tzw rybie oko – świadczące o przerażeniu Być może to nie był pies dziewczyny ze zdjęcia.

Uśmiech psa - czy psy się uśmiechają? Zdziwiony pies

widzicie zaskoczenie na pysku tego psa?

Uśmiech psa – czy psy się uśmiechają? Mowa ciała psa – pysk zamknięty a pysk otwarty,

Kiedy pies czuje się rozluźniony jego dolna szczeka opada swobodnie, a kąciki fafli podnoszą się. Wygląda wówczas jakby się uśmiechał. Zamknięty pysk nie świadczy o niczym dobrym, jeśli do tego dodamy naprężone ciało, pies ewidentnie wysyła nas sygnał, że ugryzie jeśli się do niego zbliżymy.

Uśmiech psa - czy psy się uśmiechają? Zdenerwowany pies Border Collie

Ten pies wygląda na zmęczonego, do tego jest zaniepokojony o czym świadczą uszy położone do tyłu

Otwarty szeroko pysk nie zawsze oznacza uśmiech. Zauważmy, że psy nie pocą się jak my całą powierzchnią skóry, ale tylko przez opuszki i zianie. Co oznacza, że pies otwiera pysk po to aby oddać jak najwięcej ciepła. Zazwyczaj psy nagrzewają się pod wpływem zabawy, temperature ale także emocji! Wobec tego otwarty pysk może również świadczyć o dużym pobudzeniu psa, niekoniecznie o jego szczęściu.

Czy pokazanie zębów zawsze jest oznaką agresji? Nie! i błędne jest patrzenie na pojedyncze elementy ciała psa w celu rozpoznania jego mowy. Podobnie jak u ludzi na mową niewerbalną składa się położenie ciała, oczu, twarzy. Jeśli ktoś mówi do nas, że ufa nam po czym krzyżuje ręce na piersi i odwraca wzrok, a przy tym uśmiecha się – raczej mu nie zaufamy. Mimo, że się uśmiecha – prawda? Tak samo jest z psami. Również merdanie ogona nie zawsze świadczy o psim zadowoleniu o czym przeczytacie poniżej.

Uśmiech psa - czy psy się uśmiechają? Border colie uśmiech

Ten piesek się uśmiecha pyszczek jest rozchylony a oczy szczęśliwe, wygląda jakby zaraz miał dostać piłkę czy zabawkę

Powody dla których psy się uśmiechają

Psy podobnie jak my uśmiechają się kiedy są zrelaksowane, dobrze się czują. Również podobnie jak ludzie potrafią manipulować uśmiechem. Zauważmy, że psy zawsze robią to co jest dla nich opłacalne,. jeśli ich uśmiech wywołuje falę niegasnących pochwał w postaci ulubionych ciasteczek – pewne jest, że powtórzą ten grymas byleby zadowolić swój brzuszek. Mistrzami w interpretacji ludzkich emocji są pudle oraz buldogi i mopsy – to prawdziwe psie klauny.

Jak rozpoznać szczęście psa o czyli skąd mogę wiedzieć, że mój pies jest szczęśliwy?

Wiele osób uważa, że ​​psy wyrażają szczęście poprzez merdnięcia ogona, Jednak nie zawsze nerwowo merdający ogon znaczy szczęście, niekiedy jest on oznaką silnego pobudzenia. Nasze psy używają swoich ogonów do komunikacji, a przekaz zależy od pozycji ogona.

Pozycja neutralna, w której ogon jest naturalnie trzymany dla rasy, oznacza, że ​​pies jest zrelaksowany. Kiedy psy opuszczają ogony do niższej pozycji, jest to oznaka uległości i niepokoju. A kiedy podnoszą swoje ogony w powietrzu, jest to agresywny lub dominujący ruch. Machanie ogonem wiąże się z podnieceniem.

Zamiast skupiać się na tym, czy Twój pies się uśmiecha, czy śmieje, sensowniej jest spojrzeć na mowę ciała i działania psa, aby sprawdzić, czy jest szczęśliwy. Możesz patrzeć na całe ciało w poszukiwaniu znaków, takich jak machający ogon, otwarte usta i miękkie ciało…

Co zrobić aby pies częściej się uśmiechał?

Najważniejsze jest zapewnienie psu podstawowych potrzeb jak jedzenie, spanie, a także zabawa. Ponadto poza pełną miską pies potrzebuje zajęcia, godnego jego przedstawiciela. Możesz z psem tropić, bawić się w aport, pływać, biegać. Uwaga jeśli wybierzesz sport dla psa, pamiętaj aby przygotować odpowiednie akcesoria. Pies nie powinien biegać ciągnięty za obrożę! Bezpieczniej jest zapiąć mu szelki typu guard, które pozwalają na swobodny ruch. Znajdziesz je tutaj w dziale szelki dla psa okrągłe. Drugim ważnym elementem psiego wyposażenia jest smycz z amortyzatorem. Użycie takiej linki pozwala niwelować szarpnięcia, podczas nagłego zatrzymania, czy wypadku.  Dzięki temu dbasz nie tylko o psa, ale także o swoje zdrowie! Pamiętaj! – Leżenie na kanapie jest dobre, ale nie zawsze jest spełnieniem marzeń psa. Pamiętajmy o tym, ze w przeszłości psy ciężko pracowały, jednak żadne z nich nie narzekało. Co więcej czuły się szczęśliwe i spełnione. Wystarczy spojrzeć na psy zaganiające owce, ja one się uśmiechają!

Uśmiechnięty pies - Uśmiech psa - czy psy się uśmiechają?

zmęczony czy szczęśliwy pies?

Polecamy produkty przygotowane specjalnie z myślą o tych rasach psów:

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły