KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Węch psa – 7 ciekawostek o nosie Twojego pupila

Istnieje wiele ciekawostek, które dotyczą czworonożnych przyjaciół. Węch psa jest jedną z takich rzeczy, o których każdy miłośnik psów powinien wiedzieć. Sprawdź, jak mocny jest węch psa, co go wyróżnia i w jakim stopniu różni się on od węchu człowieka.

Nos psa – co o nim wiemy? Psy inaczej odbierają otaczający je świat. Dla zwierząt mało istotne są barwy i kształty. Ich świat tworzą zapachy, bo to właśnie psi nos odgrywa rolę obserwatora. Nie bez powodu węch psa a człowieka nawet nie może być porównywany, bo Twój czworonożny przyjaciel jest o wiele bardziej wyczulony na rozmaite wonie.

Czy wiesz, jakie funkcje pełni nos psa?

Czy wiesz, że psy odbierają świat głównie za pomocą węchu? Psi węch jest wyjątkowy, bo umożliwia szybkie rozpoznanie nawet najdrobniejszych cząstek zapachowych. Dla psa człowiek jest zapachową informacją. Z tego powodu przy pierwszym powitaniu psy chętnie obwąchują przybysza. Każdy, kto chce zawrzeć z psem dobry układ, powinien dać mu się obwąchać. Nie podtykaj psu ręki pod nos, tylko zachowuj się naturalnie. Jeśli zwierzę poczuje się bezpiecznie, samo nawiąże z Tobą kontakt.

Oczywiście, węch u psa jest wyjątkowy również z innych względów. Pierwotnie miał on umożliwiać poszukiwanie zwierzyny, a więc zapewniać przetrwanie. Z czasem pozwolił również wyczuwać drapieżniki, zwłaszcza te wokół osad ludzkich. Jeśli chodzi o węch u psa, ważny jest sposób, w jaki pies wyszukuje zapach. Może to bowiem robić zarówno dolnym wiatrem, jak i górnym, a także szukać po śladzie.

węch psa 7 ciekawostek o nosie

Węch psa – 7 ciekawostek

Wiesz już, że węch psa jest podstawą jego funkcjonowania. Poniżej zebraliśmy najciekawsze informacje na temat węchu psa. Sprawdź, czy wszystkie są Ci znane! Dlaczego pies wącha zwierzęta pod ogonem?

Doktor Dolittle już próbował tłumaczyć tę niegrzeczną według ludzi formę przywitania. Pod ogonem, dokładnie przy odbycie, znajdują się gruczoły okołoodbytowe. Te narządy to skarbnica, która utrzymuje zapachy na długi czas. Dzięki zamkniętej budowie zapach gruczołów nie zmienia się przez kilka tygodni. Tu jest zawarta cała informacja o psie. Wszystko o jego zdrowiu, pochodzeniu. Dlatego też nos psa od razu wędruje pod ogon towarzysza – aby odczytać je informacje.

Przeczytaj również: Jakiego zapachu nie lubią psy?

Suchy nos nie zawsze oznacza chorobę

Utarło się stwierdzenie, że suchy psi nos zwykle oznacza chorobę. Nie jest to prawda, bo pies może mieć suchy nos również w innych sytuacjach: podczas snu, tuż po przebudzeniu, w przypadku braku dostępu do wody lub problemów ze skórą na trufli nosowej. Niemniej jednak na węch u psa wpływa to, czy jego nos jest mokry. Jak to działa?

Do nosa schodzą kanaliki łzowe. W efekcie nos nawilżany jest z jednej strony przez wypływającą wydzielinę podobną do tej, która nawilża oczy u człowieka, z drugiej – przez ciągłe oblizywanie. Psi węch jest silniejszy, gdy nos jest mokry, bo łatwiej przyczepiają się do niego molekuły zapachowe. Tłumaczy to fakt, dlaczego pies zwykle oblizuje nos, gdy coś powącha.

Węch psa w służbie człowiekowi

Nie da się zaprzeczyć temu, że ludzie bardzo chętnie wykorzystując węch psa – myśliwskiego do tropienia, wystawiania czy płoszenia zwierzyny, ratunkowego do szukania ludzi. Ale to nie wszystko! Węch psa wykorzystywany jest nie tylko u psów myśliwskich i ratowniczych, ale również policyjnych, pracujących na granicach państw oraz w wojsku. Ponadto niektóre psy są specjalnie szkolone w kierunku wykrywania chorób u ludzi.

węch psa 7 ciekawostek

Niektóre rasy mają czulszy węch

Psy myśliwskie są powszechnie uznawane za rasę posiadającą niezwykle czuły węch oraz wytrwałość w podążaniu za zapachami. Z kolei foksteriery, według badań, wyróżniają się tym, że mają aż 150 milionów komórek zapachowych! Do ras najbardziej zdolnych w kontekście wykrywania zapachów uchodzą bloodhoundy.

Nie tylko jednak węch psa myśliwskiego jest wart wyróżnienia – również owczarek niemiecki ma nawet 200 milionów receptorów na tkance nosa. A człowiek? Jedynie ok. 5 milionów. To daje wyobrażenie o tym, ile razy węch psa jest silniejszy od człowieka.

Zabawy węchowe są psu potrzebne do rozwoju mózgu

Naukowcy niejednokrotnie udowadniali, że rozwój węchu u psa jest bezpośrednio powiązany z rozwojem jego mózgu. Tak zwane zabawy węchowe, polegające na poszukiwaniu nosem rozmaitych zapachów – czy to w formie nose work, czy też po prostu szukania na macie węchowej – pozwalają też na rozładowanie napięcia oraz zredukowanie poziomu kortyzolu. Odpowiednio poprowadzony trening węchowy zwiększa u psa lękliwego pewność siebie, co jest dodatkową zaletą.

Sprawdź także: Jak się bawić z psem w domu?

węch psa 7 ciekawostek o nosie

Pies pamięta nawet 600 000 zapachów!

Pies jest w stanie bez dodatkowej nauki zapamiętać nawet do 600 000 tysięcy zapachów i skojarzyć je zarówno z ludźmi, jak i sytuacjami, innymi zwierzętami czy przedmiotami. Jest on w stanie odnaleźć je również po kilku latach bez treningu szukania.

Pies może stracić węch

Jak każde zwierzę, również pies może przestać czuć. Kiedy pies traci węch? Tymczasowo zdarza się to po urazach, ekspozycji na silną chemię i intensywne aromaty, a czasem również po chorobie. Długotrwale dotyczy to przede wszystkim psów starszych. N Kiedy pies traci węch, staje się o wiele bardziej lękliwy i wrażliwy na różne sytuacje. Z tego powodu warto dbać o jego zdrowie, podając preparaty wspierające odporność, jak VetExpert VetoMune 60 kapsułek.

Węch psa a człowieka – jakie są różnice?

Człowiek jest w stanie rozpoznać około 10 milionów kolorów, niektóre kobiety jeszcze więcej. Pies nie ma tak szerokiego spektrum widzenia barw, za to potrafi wykryć zapach w stężeniu jednej cząsteczki na trylion! Z tego powodu węch psa a człowieka różnią się tak bardzo, że trudno jest w ogóle stawiać je w jednym rzędzie. Ile razy węch psa jest silniejszy od człowieka? Naukowcy nie doszli w tej kwestii do porozumienia. Szacuje się jednak, że od 40 do nawet 100 000 razy, w zależności od indywidualnych możliwości oraz rasy psa.

A to historia!

Pies ma szeroki nabłonek oraz gęściej zgromadzone receptory węchowe. Obszar kory mózgowej odpowiedzialny za analizę woni jest czterdzieści razy większy od ludzkiego. Taka budowa mózgu tłumaczy fakt, dlaczego węch psa rozróżnia podobne zapachy przy ich minimalnym stężeniu. Czworonogi potrafią stworzyć zapachowy portret osoby na podstawie indywidualnych cech genowych, niewyczuwalnych dla człowieka.

węch psa cytat właściciela

Węch psa jest bardzo czuły – o wiele czulszy niż ludzki. Z tego powodu doskonale radzi sobie z wyczuwaniem nietypowych woni oraz znacznie większej liczby zapachów niż węch człowieka. Warto dbać o niego, utrzymując psa w dobrej kondycji. Masz jakieś ciekawostki na temat psiego węchu? Podziel się nimi w komentarzu!

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły