KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Wyprawka dla kota – jak przygotować się na przyjęcie kota w domu?

Przybycie do domu nowego zwierzaka to nie lada wydarzenie. Jeśli planujesz ugościć w swoim domu mruczka, przyda Ci się odpowiednia wyprawka dla kota. Jak ją przygotować, aby na czas zebrać wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy? Oto kilka podpowiedzi!

Wyprawka dla kota, czyli przygotowanie to podstawa

Każdego dnia do nowych domów trafiają kolejne koty. Taka decyzja o adopcji czy kupnie zwierzaka powinna być dokładnie przemyślana, w końcu jej konsekwencje będziesz odczuwać kilkanaście następnych lat. Jednak zanim zaprosisz do swojego domu uroczego kiciusia, zapoznaj się listą potrzeb nowego pupila. Odpowiednio dobrane wyposażenie dla kota to sposób na szybsze nawiązanie pozytywnej relacji ze zwierzakiem.

Pamiętaj, że dobre przygotowanie pozwoli zapanować nad stresem związanym z adopcją kota. Pierwszym dniom będzie bowiem towarzyszyło sporo emocji. By uniknąć sytuacji, że czegoś nagle zabraknie, przygotowaliśmy dla Ciebie listę najbardziej potrzebnych produktów dla kota. Dzięki niej uda Ci się zaopatrzyć w najpotrzebniejsze rzeczy.

Co trzeba kupić dla kota?

Spodziewasz się nowego domownika, który ma cztery łapy i mruczy? W takim razie przed Tobą stoi obowiązek skompletowania wyprawki dla kota. Myśl o tym spędza sen z powiek opiekunom, bo wybór rzeczy dla kotów jest obecnie ogromny. Nie oznacza to jednak, że wszystkie oferowane w sklepie zoologicznym produkty przydadzą się w jednym czasie albo nawet kiedykolwiek danemu kotu. Wszystko zależy od jego indywidualnych potrzeb. Te poznasz dopiero kilka miesięcy po tym, jak kot zamieszka w Twoim domu.

Z tego powodu wyprawka dla kota powinna zawierać przede wszystkim podstawowe rzeczy, czyli niezbędne, aby zwierzę czuło się komfortowo, miało łatwą adaptację i mogło zaspokoić naturalne potrzeby. Wśród takich produktów na pewno znajdzie się na przykład kuweta z odpowiednim żwirkiem czy zestaw dwóch albo trzech misek, zależnie od tego, jak planujesz żywić zwierzę. To podstawowy asortyment każdego sklepu, zdecyduj więc, jakie produkty najbardziej Ci się podobają. Dla kota muszą być po prostu wygodne i bezpieczne. Co więcej, w dzisiejszych czasach nie będziesz mieć problemu z dokupieniem nowego asortymentu w późniejszym czasie, na przykład bogatego wyboru zabawek.

wyprawa dla kota

Wyprawka dla kota – lista

Rzeczy potrzebne dla kota mogą różnić się między sobą zależnie od wieku i potrzeb zwierzęcia, a także jego temperamentu. Jednak wiele z tych aspektów będzie Ci znanych dopiero po tym, jak kot już u Ciebie zamieszka. Najpierw postaraj się wybrać podstawowe akcesoria, które przydadzą się na 100%.

Jak wybrać kuwetę dla kota?

W sklepach zoologicznych dostępna jest szeroka oferta tych produktów. Kuweta dla kota może być prosta – zwykła plastikowa, bez zamknięcia albo zamykana z klapką. Z drugiej strony na początku do najlepiej sprawdzą się kuwety otwarte z niskim rantem, tak by kociak mógł swobodnie wchodzić do swojej toalety. Możesz jedynie wybierać pomiędzy kuwetą owalną, kwadratową i narożną – ich kształt okaże się dla kotów bez znaczenia. 

Różnorodność kuwet to efekt potrzeb ludzkich konsumentów. Po prostu czasem kwadratowa, prosta kuweta psuje wystrój łazienki. Dlatego masz do wyboru różne odmiany, rodzaje i kolory kuwet dla kotów. Wybierz taki, jaki Tobie odpowiada – kotu marka wyda się obojętna, ważniejszy będzie za to rozmiar toalety.

Żwirek i środki czystości do kuwety dla kota

W temacie kuwet nie można zapominać o najważniejszym, czyli odpowiedniej wyściółce. W przypadku wyboru żwirku do kuwety należy wziąć pod uwagę bezpieczeństwo, a także preferencje kota. Najlepsze dla kociaków będą żwirki naturalne, na przykład kukurydziane. Taki żwirek da się bez problemu spuścić w toalecie – tylko nie w dużych ilościach, aby nie zapchać odpływu. 

Nie zapominaj, że taką kuwetę trzeba regularnie czyścić. W tym celu przydadzą się łopatka do kuwety oraz woreczki. Dobrym wyborem będzie ponadto zakup neutralizatora zapachów na wypadek, gdyby kot załatwił się poza kuwetą. Co ważne, warto mieć pod ręką specjalny środek dezynfekujący. Sprawdzi się on podczas czyszczenia – zabije wszystkie drobnoustroje i zostawi kuwetę bez intensywnego zapachu. To szczególnie ważne w przypadku niekastrowanych kocurów. Listę dobrych produktów z tej kategorii znajdziesz u nas w tym dziale. 

Legowisko dla kota

W wyprawce dla kota powinno znaleźć się miejsce do leniuchowania. Koty muszą mieć w domu swoje miejsce do spania. Kiedy wybierzesz się do sklepu zoologicznego po łóżko dla kota, ogromny wybór produktów może Cię przerazić. Nie przejmuj się i wybierz to legowisko, które podoba się Tobie najbardziej. Zadbaj przy tym o to, aby łóżko dla kota spełniało podstawowe kryteria, czyli było miękkie i ciepłe.

Możesz wybrać model, który po prostu ustawisz na podłodze. Bierz jednak pod uwagę, że wiele kotów ceni sobie wypoczynek nieco wyżej, ponieważ w ten sposób mogą obserwować otoczenie. Z tego powodu lepszym wyborem okaże się na przykład legowisko przyczepiane do szyby od wewnątrz. Wówczas będzie spoglądał na widok za oknem. Możesz też postawić rozwiązanie typu 2w1, czyli legowisko, które umieścisz na drapaku.

Drapaki dla kota

Jeśli zastanawiasz się, co trzeba kupić dla kota, drapak na pewno zajmuje jedno z pierwszych miejsc. Posłuży on za miejsce do ostrzenia pazurów. Pomoże też ochronić meble przed zniszczeniem. Dlaczego koty lubią drapać? Otóż przede wszystkim jest to związane z potrzebą znaczenia terytorium, zapachem oraz pielęgnacją pazurków. Co więcej, drapak to często świetny punkt obserwacyjny oraz miejsce do odpoczynku. 

Jaki drapak dla kota wybrać?

Podobnie jak w przypadku większości sprzętów, które kupujesz dla kota, będziesz mógł wybierać spośród wielu marek i odmian. Ale oto kilka wskazówek, jak kupić odpowiedni drapak dla swojego zwierzaka!

  • Powinien być on solidny i stabilny. Kot może silnie uderzyć w słupek podczas energicznego ataku, więc musisz mieć pewność, że słupek pozostanie na swoim miejscu.
  • Dobrze, aby miał wysokość dorosłego kota, gdy ten stoi na tylnych łapach.
  • Na początku kup stojący drapak – większość kotów lubi drapaki pionowe. Jeśli jednak okaże się, że Twój kot nie wydaje się skłonny do zabawy pionowym słupkiem, być może będziesz musiał wrócić do sklepu po poziomy słupek albo specjalną falę.

Miski dla kota

Poza wyborem karmy ważne jest, aby wyprawka dla kota zawierała miseczki na karmę i wodę. To rzeczy potrzebne dla kota od pierwszej chwili, gdy zagości on w Twoim domu. Lekarze weterynarii zalecają miski ze stali nierdzewnej, ponieważ są łatwe do czyszczenia i sterylizacji. Popularne są także te przygotowane ze szkła i ceramiki. Plastikowe miski nie są zalecane, ponieważ mogą zatrzymywać zapachy, które zniechęcają do jedzenia. Pamiętaj, że kot nie zje nieświeżego pokarmu. Plastikowe miski są również bardziej podatne na bakterie. Najlepsza miska na wodę to ta ceramiczna – jest duża i ciężka, więc kot nie wyleje z niej wody.

Niezależnie od materiału miski, upewnij się, że ma ona płytką konstrukcję – szczególnie jeśli Twój kot nadal ma niewielkie rozmiary. Pupil będzie się czuł bardziej komfortowo, jeśli łatwo dosięgnie do swojego pokarmu. Kupując miskę, nie zapomnij też o podkładce pod nią. Docenisz jej użyteczność, kiedy kotek zacznie jeść swoją karmę i roznosić jedzenie wokół miski. Lepiej wcześniej zadbać o ładną i czystą podłogę, niż potem denerwować się na podopiecznego.

co trzeba kupić dla kota

Jedzenie dla kota

Wyprawka dla kota okaże się niepełna, jeżeli nie weźmiesz pod uwagę najważniejszego elementu – jedzenia dla kota. Jak wybrać dietę dla naszego kociaka? Zacznijmy od tego, że koty nie chcą pić wody. Robią to niechętnie, więc podawanie kotu mokrej karmy pozwoli zadbać o odpowiednie nawodnienie, co przełoży się na prawidłową pracę nerek i układu moczowego. Dodatkowo dobrze jest, kiedy kotek ma stały dostęp do suchej karmy. Traktuje ją bowiem jak przegryzkę czy smakołyk. 

Jeśli chodzi o wybór dobrej karmy dla czworonoga, musisz uwzględnić preferencję kota jako przedstawiciela swojego gatunku. W końcu to mięsożerca i myśliwy. Wobec tego wybieraj karmy z dużą zawartością mięsa, sprawdzaj nie tylko ich skład, ale też proporcje poszczególnych składników, na przykład karma z 38-42% zawartości białka zwierzęcego okaże się świetnym wyborem.

Jeśli chodzi o karmy bezzbożowe, to nie da się wyprodukować karmy bez węglowodanów. Każda sucha karma zawiera w sobie jakiś rodzaj węglowodanów, które stanowią rodzaj spoiwa: mogą to być zboża, ziemniaki albo prazboża. Te ostatnie są najlepiej przyswajalne przez koty, ponieważ mają niski indeks glikemiczny.

Jeżeli bierzesz kota z adopcji albo z hodowli, to pamiętaj, aby przez pierwszy okres podawać mu takie samo jedzenie, jakie jadł dotychczas. W ten sposób zmniejszysz ryzyko pojawienia się zaburzeń pokarmowych spowodowanych zarówno zmianą miejsca zamieszkania, jak i innym rodzajem pożywienia. Po kilku tygodniach zależnie od tempa aklimatyzacji kociaka będziesz mógł wymienić karmę na nową.

Zabawki dla kota

Zabawa to ważny element rozwoju kociaka. Zabawki dla kota dostępne w sklepach zoologicznych są dostosowane do potrzeb kotów. Niezależnie od tego, czy wybierzesz piłkę czy myszkę dla kota, Twój pupil będzie zadowolony. Mruczki po prostu uwielbiają się bawić! Jeśli nie zapewnisz im rozrywki, same coś znajdą – sznurówki od butów albo kulki papierowe. Wszystko, co zmieści się w pyszczku i można to przenieść, okaże się świetną rozrywką. Zdecydowanie lepiej, abyś to Ty, właścicielu, wybierał zabawki dla kota. 

Pamiętaj – nie oferuj kociakowi rąk do zabawy! Odpokutujesz tę decyzję, kiedy będziesz miał całe ręce pogryzione i podrapane. Jeśli chcesz bawić się z kotem zakup rękawicę do zabawy. Jeżeli myślisz o tym, aby zaoferować kotu zabawę laserem, to pamiętaj, że niemożność złapania ofiary po czasie stanie się dla niego frustrująca. Zatem w ogóle zrezygnuj z takiej aktywności albo pod jej koniec skieruj laser na fizyczną zabawkę, którą kot jest w stanie upolować.

Szczotki i grzebienie dla kota

To, czy Twój kot zawsze będzie świeży i pachnący, zależy przede wszystkim od jego pielęgnacji. Pamiętaj, że młode kociaki są często jak dzieci – nie dbają o swój wygląd. Dlatego na początku to właściciel musi przecierać kota na mokro, a także szczotkować. Wybierz szczotkę z włosia, która będzie masowała skórę kotka. W końcu młode kocię nie ma jeszcze bardzo obfitej sierści.

W przyszłości natomiast przydadzą się następujące narzędzia – zwłaszcza jeśli masz kota długowłosego:

  • szczotka druciana (jeśli chcesz, możesz kupić szczotkę kombi/drut),
  • grzebień z metalowymi, ułożonymi naprzemiennie – krótkimi i długimi – zębami,
  • furminator – to specjalny rodzaj zgrzebła usuwający luźne włosy, według producenta w 99% likwiduje linienie.

Transportery i torby na dalekie i bliskie wyjazdy

Kompletując wyprawkę dla kota, koniecznie pamiętaj o transporterze. Przenoszenie kota w nosidełku to jedyny bezpieczny sposób, nawet jeśli nie planujesz dłuższych podróży niż te do najbliższego weterynarza. Co więcej, kot puszczony luzem w samochodzie może stwarzać zagrożenie dla kierowcy. Upewnij się tylko, że wybrany transporter jest dobrze wentylowany i wytrzymały.

Smycze, obroże, szelki

Jeśli planujesz puszczać kota na dwór, by samodzielnie zwiedzał okolicę, zwierzak powinien być odpowiednio oznakowany. Obroża dla kota powinna być bezpieczna, czyli musi posiadać funkcję samoodpinania. Dzięki temu obroża łatwo się odpina, gdy zwierzak zahaczy o gałąź czy płot. Musi mieć też adresówkę. Jeżeli zamierzasz zabierać kota na spacery, zdecyduj się raczej na dopasowane szelki oraz lekką smycz. Są one niezbędne, aby wspólne wyjścia były w pełni bezpieczne.

Wyposażenie dla kota – to może Ci się przydać!

Oto wybrane rzeczy niezbędne dla kota!

Trixie Drapak Salamanca 

drapak

Ten duży drapak to idealny wybór do domu, w którym mieszka zarówno jeden, jak i kilka kotów. Jeśli zastanawiasz się, co trzeba kupić dla kota, postaw właśnie na to akcesorium. Drapak ma stabilną podstawę oraz kilka słupków pokrytych sizalem, idealnych do drapania. Budka będzie dobrym miejscem do schowania się i zaśnięcia. Platformy stanową doskonałe punkty obserwacyjne. Kulka zwisająca z najwyższej platformy posłuży kotu do samodzielnej zabawy.

Żwirek Super Benek Corn Cat 

żwirek dla kota

Naturalny, biodegradowalny żwirek, który wraz z nieczystościami wyrzucisz wprost do analizacji. Produkt świetnie absorbuje niepożądane zapachy, a przy tym jest bardzo chłonny. Wersja o aromacie zielonej, świeżej trawy będzie idealnym wyborem, bowiem skutecznie zamaskuje zapach odchodów, a jednocześnie zachęci kota do korzystania z kuwety. Do tego ten naturalny żwirek okazuje się bezpieczny dla kociąt w razie połknięcia.

Rękawica z myszkami kolorowa Trixie

rękawica do zabawy

Idealna zabawka, jeśli nie chcesz mieć podrapanych rąk, ale pragniesz aktywnie uczestniczyć w zabawie. Rękawica nie kojarzy się kotu z ludzką skórą, dzięki czemu nie nabiera on nawyku drapania jej. Jednocześnie z czterech palców zwisają kolorowe myszki, które na pewno zainteresują zwierzaka w trakcie wspólnej zabawy. 

Cytat właściciela: Czekając na swojego pierwszego, wymarzonego kota, wykupiłam pół sklepu zoologicznego, a po kilku miesiącach oddawałam większość rzeczy do schroniska, bo kociak w ogóle się nimi nie interesował. Za drugim razem nie popełniłam tego błędu i wyposażyłam się w tylko najważniejsze rzeczy i kilka różnych zabawek, żeby ocenić, co najbardziej przypadnie do gustu mojemu mruczkowi.

Wyprawka dla kota – wiesz już, co trzeba kupić?

Wybierając produkty dla kota, pamiętaj, że mały kociak kiedyś urośnie. To, że teraz waży on niecałe 2 kg, nie oznacza, że taki zostanie na zawsze. Dlatego lepszym rozwiązaniem okaże się inwestowanie w dobrej jakości produkty przeznaczone dla dorosłych kotów. Oczywiście ta zasada nie tyczy się pokarmu – ten powinien być dopasowany do potrzeb zwierzęcia na konkretnym etapie jego życia. 

Nie wiesz, na jakie wyposażenie dla kota się zdecydować? Zapoznaj się z ofertą sklepu Apetete i wybierz coś dla swojego pupila!

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły