KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Kasza dla psa – czy to dobry pomysł?

Pies przygląda się, gdy jesz kaszę na obiad i chętnie poczęstowałby się porcją z Twojego talerza? Od czasu do czasu możesz ją ugotować zwierzakowi. Kasza dla psa musi być jednak dobrze przygotowana. Niektóre rodzaje się nie sprawdzą. Dowiedz się więcej o karmieniu psa kaszą.

Promocja dla czytelników

Dla człowieka kasza jest bardzo zdrową formą pożywienia. Występują różne jej odmiany i rodzaje, co pozwala dopasować idealny typ do własnych upodobań smakowych. Z pewnością każdy opiekun psa słyszał o tym, że to, co przeznaczone dla człowieka, niekoniecznie musi być dobre dla czworonoga. Jak jest z kaszą? Czy jest dla zwierząt równie zdrowa jak dla Ciebie? Odpowiadamy, czy psy mogą jeść kaszę!

Czy pies może jeść kaszę?

Nim odpowiemy na pytanie, jak to wygląda w przypadku psa, dowiedz się więcej o kaszy jako pożywieniu dla człowieka. Podpowiadamy też, skąd pozyskuje się kaszę.

Co to jest kasza?

Kaszą nazywamy nasiona roślin, które są zbożami lub zbożami rzekomymi. Najbardziej popularne w Polsce zboża, z których wytwarza się kasze, to:

  • jęczmień – kasza jęczmienna taka, jak pęczak, kasza perłowa (mazurska) czy wiejska (łamana),
  • proso – kasza jaglana,
  • pszenica – kasza manna,
  • kukurydza – kasza kukurydziana,
  • pszenica durum – kuskus,
  • owies – kasza owsiana taka, jak pęczak i kasza łamana.
  • Nie należy też zapominać o ryżu siewnym, z którego otrzymuje się ryż. Ryż jest także kaszą. Ważną różnicą pomiędzy ryżem a zbożami, z których pieczemy chleb w Polsce, jest bardzo niska zawartość białka w ryżu, w stosunku do na przykład pszenicy czy żyta.

Do zbóż rzekomych, czyli roślin, które nie są trawami, należy między innymi gryka. Wytwarza się z niej kaszę gryczaną. Występuje ona w dwóch postaciach – kaszy prażonej oraz nieprażonej.

Kasza dla psa. Pies je z miski

Jak otrzymuje się kaszę?

Kasze to ziarna zbóż pozbawione łuski. Całe ziarna mogą być poddane procesowi polerowania. Jeśli po obróbce zachowują w przybliżeniu kształt naturalnego ziarna, nazywane są krupami.

Kasze mogą być też lekko rozdrobnione. Nie jest to jednak tak wielkie rozdrobnienie, jakie stosuje się przy otrzymywaniu mąki. Najwięcej witamin, białka oraz makro- i mikroelementów znajduje się pod łuską ziaren, kasze pełnoziarniste zawierają więcej elementów odżywczych w stosunku do kasz rozdrobnionych.

Jakie substancje odżywcze możemy znaleźć w kaszach?

W kaszach najwięcej jest węglowodanów. Zboża są także źródłem wysokowartościowego białka. Inne elementy odżywcze to tłuszcze, błonnik, witaminy oraz minerały.

Warto odnotować fakt, że kasze pochodzące z roślin zaliczanych do zbóż rzekomych, nie zawierają glutenu, przeciwnie jak kasze zbożowe. Kasze bez glutenu mogą być zatem stosowane w diecie bezglutenowej.

Czy psiaki mogą jeść kaszę?

Wiesz już, jaka kasza istnieje i jakie wartości ma ten produkt spożywczy. Czas odpowiedzieć na pytanie – czy w psiej diecie może znaleźć się kasza? Tak, jednak ważne jest, żeby nie był to podstawowy produkt. Nie należy też podawać kaszy zbyt często. Kasza stanowi źródło węglowodanów, które mogą znaleźć się w diecie psiaka, jednak najważniejsze jest białko – dostarczysz go organizmowi zwierzęcia, karmiąc go wysokiej jakości karmą, z dużą ilością mięsa w składzie.

Sprawdź również: Czy pies może jeść pora? Sprawdź! 

Zastanawiając się, czy kasza dla psa jest dobrym pomysłem, weź pod uwagę, że istnieje mnóstwo jej rodzajów. Nie da się więc jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Kasza gryczana, jaglana czy owsiana – typów jest mnóstwo, a na każdy z nich zwierzę może inaczej zareagować. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na psich alergików i czworonogi, które zmagają się z problemami żołądkowymi.

Pytanie: „czy pies może cieszyć się smakiem kaszy?” trzeba zamienić na: „ile kaszy pies może zjeść?”. Jak wiadomo, psy powinny jeść mięso. Nie są one jednak bezwzględnymi mięsożercami. Trawią węglowodany i składniki pokarmowe pochodzące od roślin. Zatem czy kasza dla psa podawana w odpowiednich ilościach może być stosowana jako wypełniacz?

Kasza dla psa. Pies patrzy

Oczywiście nie ma na ten temat jednoznacznej odpowiedzi. Tak naprawdę nie istnieją specjalistyczne badania naukowe prowadzone w tej dziedzinie. Wiedzę o tym, jak kasza wpływa na dietę psa, można wysnuć z obserwacji i codziennego życia. Każdy opiekun może wypracować własne wnioski na podstawie monitorowania zachowania i zdrowia swojego psa.

Trzeba podkreślić też, że z powodu wielkiego zróżnicowania wśród psów pod względem rasy, wielkości oraz budowy układu pokarmowego, każdy przedstawiciel tego gatunku będzie inaczej reagował na różne typy pożywienia. Dotyczy to również spożywania kaszy.

Czym karmić zwierzę?

Wiesz już więcej na temat jedzenia kaszy przez zwierzę. Nie powinna być ona głównym elementem codziennych posiłków. Znacznie bezpieczniej jest karmić psa gotową, pełnoporcjową karmą. Powinien być to produkt, który podawany codziennie, dostarczy zwierzęciu odpowiednią ilość białka oraz witamin.

Zwróć uwagę na suche karmy, które nie zawierają zbóż. Reakcje alergiczne są przy takich produktach rzadkie. Jeśli Twój pies jest alergikiem, warto wypróbować dietę eliminacyjną, czyli z jednym rodzajem białka. Polecamy karmę Acana Singless Grass Fed Lamb, która zawiera mięso jagnięce. W jej składzie znajduje się również zwiększona ilość przeciwutleniaczy oraz witaminy C z borówki amerykańskiej i owoców dzikiej róży. Dzięki temu pokarm wspomaga walkę z wolnymi rodnikami i podnosi odporność.

Kasza dla psa. Produkt 1

W diecie zwierzaka powinny się też znaleźć smakołyki. Są świetnym sposobem na urozmaicenie codziennego jadłospisu, a służą przede wszystkim podczas nauki właściwego zachowania czy sztuczek. Dzięki nim możesz zastosować tak zwane pozytywne wzmocnienie, które sprawia, że pies znacznie szybciej przyswaja wiedzę. Warto zabrać przysmaki na spacer. Pozwolą Ci uczyć pupila właściwego zachowania na dworze. Polecamy przysmaki Chicken Fillet Woolf, w których składzie znajduje się niemal samo mięso. Charakteryzują się niską zawartością tłuszczu – to ważne, jeśli zwierzę ma tendencję do tycia.

Kasza dla psa. Produkt 2

Kasza dla psa – o tym warto pamiętać!

O tym, jaka kasza dla psiaka będzie najlepsza, decydują właściwości poszczególnych zbóż (lub roślin, które nie są zbożami), z jakich ją wytworzono. Trzeba wiedzieć, że sceptycy, dla których jedzenie kaszy przez psy jest co najmniej niepotrzebne, podają dwa składniki zbóż jako niepożądane w ich żywieniu – są nimi węglowodany i gluten.

Węglowodany, chociaż trawione przez psy, mogą powodować tycie i problemy z nadwagą. Przeciwnicy jedzenia kaszy przez psy przedstawiają argument, że nie zawiera ich mięso – najbardziej naturalne psie jedzenie.

Gluten jest jednym z mocniej uczulających składników pożywienia, chociaż… No właśnie. Badania z 2015 roku pozwalają na postawienie tezy, że najbardziej uczulającymi dla psów pokarmami są wołowina, kurczak, pszenica i produkty mleczne. Bez względu na wyniki tych badań, są jednak psy – alergicy, którzy nie tolerują glutenu. Ta z nich, która nie zawiera glutenu, będzie się zatem znajdować w większym polu zainteresowania opiekunów czworonogów.

Kasza gryczana dla psa – źródło nieocenionych składników odżywczych

Kasza gryczana dla psa jest szczególnie polecana ze względu na swoje cechy. Pierwszym najważniejszym czynnikiem, decydującym o jej niezwykłych właściwościach odżywczych, jest fakt, że nie zawiera ona, wspomnianego wyżej, glutenu. Kasza gryczana nie jest też produktem zbożowym, ponieważ produkuje się ją z ziaren gryki zwyczajnej – rośliny należącej do rodziny rdestowatych.

Kasza gryczana zawiera nieocenione bogactwo minerałów. Są nimi: wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód, cynk. Jest także źródłem witamin, wysokowartościowego białka oraz błonnika. Błonnik, jak wiadomo, spowalnia wchłanianie glukozy. Z tego powodu kasza gryczana jest dobrym pożywieniem dla psów – cukrzyków.

Kasa dla psa. Pies je z opadającymi uszami

Kasza jaglana dla psa – bogactwo witamin z grupy B

Kasza jaglana dla psa może stanowić również wartościowy posiłek. Produkowana jest z prosa zwyczajnego, czyli rośliny zbożowej. Będzie dobrym pożywieniem dla psów alergików, ale także dla psów zupełnie zdrowych. Jej skład zapewnia zwierzęciu energię oraz dostęp do witamin z grupy B. Kasza jaglana jest także źródłem minerałów, na przykład miedzi czy żelaza.

Warto odnotować fakt, że kasza jaglana dla psiaka nie powinna być zbyt długo przechowywana. Wszystko za sprawą zawartości dużej ilości tłuszczów. Ulegają one łatwo procesowi jełczenia. Może to nadawać kaszy gorzki smak. Z tego powodu dobrze jest kaszę jaglaną starannie wypłukać przed gotowaniem posiłku dla psa. Pozwala to na pozbycie się goryczki, której czworonogi nie lubią.

Zobacz także: Domowe jedzenie dla psa – czyli co może jeść pies? 

Kaszę jaglaną należy też przechowywać w takich warunkach, aby niemożliwe było pochłanianie przez nią wilgoci i obcych zapachów. Jest ona podatna na takie zjawiska.

Kasza owsiana dla psa – lekkostrawna i łagodna

Kasza owsiana jest bardzo dobrym pożywieniem dla wszystkich piesków. Jednak zalecana jest szczególnie dla tych zwierząt, które posiadają wrażliwy układ trawienny. Podobnie jak kasze gryczana i jaglana, nie zawiera glutenu. Jest lekkostrawna. Stanowi źródło błonnika, białka, witamin z grupy B oraz witaminy E. Zawiera także minerały: żelazo, wapń, miedź, fosfor, magnez.

Znany jest doskonały wpływ kaszy owsianej na działanie układu krążenia. Jej łagodzący wpływ na żołądek pozwala psu uniknąć problemów z trawieniem.

Amarantus – kasza z szarłatu dla psa

Szarłat – z łaciny Amaranthus – jest rodzajem rośliny, należącej do rodziny szarłatowatych. Nie jest zbożem i również nie ma w niej glutenu. Kasze otrzymywane z szarłatu cechują się większą wartością energetyczną niż ta, którą posiadają ziarna kukurydzy. Zawierają więcej białka niż zboża i mleko. Ponadto są źródłem tłuszczu oraz łatwo przyswajalnej skrobi.

Kasza dla psa. Pies trzyma w pysku miskę

Kasza jęczmienna – nie jest polecana dla psa

Głównym powodem, dla którego kasza jęczmienna nie powinna być spożywana przez czworonogi, jest jej duża zdolność do wiązania wody w organizmie. Kasza jęczmienna dla psa nie jest polecana, ponieważ wykonany z niej posiłek pęcznieje w psim żołądku i powoduje spowolnienie przyswajania składników odżywczych.

Innymi dolegliwościami układu trawiennego, jakie mogą się pojawić u psa po spożyciu kaszy jęczmiennej, są wzdęcia, a nawet, w rzadkich przypadkach, śmiertelnie niebezpieczny skręt żołądka. W tym wypadku powiedzenie, że to, co dobre dla człowieka, nie musi być dobre dla jego psa, jak najbardziej się sprawdza.

Kasza manna dla psa – podawać czy nie?

Kasza ta zawiera gluten. Jest więc odpowiednia wyłączne dla tych psów, które nie mają problemów z alergią. Kasza manna dla psa jest lekkostrawna.

Czy psy mogą jeść kaszę?

Kaszę musisz podawać w taki sposób, żeby nie zaszkodzić czworonogowi. Pamiętaj, że względny mięsożerca nie potrzebuje jej w diecie tak dużo. Od czasu do czasu możesz przyrządzić w domu smaczny posiłek, który będzie dla zwierzęcia miłą odskocznią od znanej mu karmy, a także źródłem witamin.

Przygotowując w domu posiłek dla psa, bardzo rozważnie dobieraj jego skład, który powinien być odpowiednio zbilansowany. Znacznie łatwiej zapewnić zwierzęciu odpowiednie substancje odżywcze, kiedy korzystasz z gotowych karm dla psów, których skład jest komponowany przez specjalistów.

Któż ze szczęśliwych posiadaczy czworonogów nie zna jednak tego uczucia, które powoduje chęć ugotowania swojemu psu posiłku? To, że jest to trudniejsze zadanie, nie znaczy przecież, że niemożliwe. W razie, gdyby nasunęły się opiekunowi wątpliwości, czy pies dostaje w jedzeniu na co dzień wszystko, czego potrzebuje, zawsze można zgłosić się do gabinetu weterynaryjnego, z prośbą o wykonanie badania krwi. Wykaże ono wszelkie możliwe niedobory lub ewentualny nadmiar składników chemicznych we krwi psa. Najlepiej, jednak jeśli posiłek zawierający kaszę będzie jedynie dodatkiem do diety i będzie się pojawiał wyłącznie od czasu do czasu. Stanie się wtedy smaczną przekąską, a nie podstawowym posiłkiem każdego dnia.

Kasza dla psa. Pies spożywa posiłek

Po pierwsze należy pamiętać o odpowiednich proporcjach, jakie powinno się zachować, przygotowując od czasu do czasu samodzielnie smaczny posiłek dla psa. Zasadą jest stosowanie się do reguły:

  • Jedną trzecią posiłku powinno stanowić mięso,
  • Kolejna jedna trzecia dania to warzywa,
  • Ostatnia jedna trzecia posiłku to wypełniacz – może stanowić go kasza.

Kasza dla psa – to powinieneś wiedzieć!

Kasza dla psa musi mieć odpowiednią formę. Powinna być rozgotowaną papką, bo właśnie taka będzie najlepiej trawiona przez zwierzę. Pamiętaj, że nie możesz stosować żadnych przypraw do kaszy. Dodatkiem natomiast mogą być warzywa. Przy pomocy kaszy możesz również stworzyć dla psiaka ciasteczka, które świetnie sprawdzą się jako nagroda za dobre zachowanie. Możesz wymieszać kaszę z jajkiem oraz dodatkami w postaci warzyw i upiec w piekarniku.

Obserwacja psa jest zawsze podstawą dobrej opieki. Również w przypadku przygotowywania posiłków dla psa własnoręcznie, powinna być ona codziennością. Przede wszystkim zwróć uwagę na wygląd psa. Jeśli jest zbyt wychudzony lub za szybko przybiera na wadze, powinno Cię to zaniepokoić. W razie wątpliwości przeprowadzaj ważenie psa z częstotliwością, na przykład raz na tydzień.

Niepokojącymi objawami są różne nieprawidłowości, które mogą pojawić się ze strony układu pokarmowego, a także zły wygląd psa. Udaj się do weterynarza, gdy zauważysz biegunki lub wymioty, boleści brzucha czy też matową, łamliwą i wypadającą sierść.

W psiej diecie jest miejsce przede wszystkim na mięso. To jednak nie oznacza, że nie możesz wzbogacić jadłospisu zwierzęcia, na przykład kaszą. Jest mnóstwo rodzajów tego produktu, a nie każdy z nich powinien wylądować w misce czworonoga. Przykładowo kasza jęczmienna dla psa nie jest polecana. Może powodować między innymi wzdęcia. Jaka kasza dla psa sprawdzi się znacznie lepiej? Gryczana będzie idealnym uzupełnieniem posiłku – zawiera między innymi żelazo, sód czy potas. Jaka kasza dla psa oprócz gryczanej będzie odpowiednia? Zwróć uwagę na jaglaną, która jest bogata w witaminy z grupy B. Pamiętaj, że kasza dla psa powinna być tylko uzupełnieniem posiłków. Od czasu do czasu możesz przygotować ją samodzielnie – w ten sposób urozmaicisz dietę czworonożnego przyjaciela. Na co dzień karmisz zwierzę gotowymi, dobrze zbilansowanymi produktami? Zajrzyj do Apetete, gdzie znajdziesz duży wybór suchych karm i bezzbożowych smakołyków dla psa.

Sklep Apetete

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły