• DARMOWA DOSTAWA KURIEREM dla zamówień od 139zł
  • BEZPIECZNE ZAKUPY
  • EKSPRESOWA WYSYŁKA
  • FACHOWE PORADY
  • NAJNIŻSZE CENY
  • DARMOWA DOSTAWA Kurierem dla zamówień od 139zł
  • BEZPIECZNE ZAKUPY
  • EKSPRESOWA WYSYŁKA
  • FACHOWE PORADY
  • NAJNIŻSZE CENY

Suplementy diety na układ moczowy dla psa

1 Item(s)

Układ moczowy psa

Układ moczowy psa niewiele różni się od naszego, tak samo jest odpowiedzialny za usuwanie ubocznych produktów przemiany materii oraz wody. W skład układu moczowego wchodzą: dwie nerki, dwa moczowody, pęcherz moczowy oraz cewka (dolne drogo moczowe).

Czy wiesz, że układ moczowy psów jest narażony na różnego rodzaju bakterie, które potrafią się zagnieździć w drogach moczowych powodując ból i pieczenie. Takimi bakteriami może pies zarazić na spacerze, pijąc zimną wodę czy siadając na zimnym podłożu. Najwięcej infekcji dróg moczowych odnotowuje się zimą.

Bakterie układu moczowego atakują niezależnie od wieku, ale ryzyko wzrasta wraz z:

  • kastracją/sterylizacją
  • złą dietą
  • wiekiem psa
    Warto wiedzieć, że niedoleczone zakażenie dolnych dróg moczowych może prowadzić do tworzenia się kamieni moczowych, np.: struwitów. Nie można do tego dopuścić, ich rozpuszczenie polega przede wszystkim na zmianie diety psa, wprowadzenie środków zakwaszających mocz. W sklepie apetete znajdziesz kilka rodzajów karm dla psów z chorymi drogami moczowymi, najczęściej znajdują się one pod nazwą Urinary albo Struvite.

h2.Czym jest kamica moczowa

Kamica czyli powstawanie kamieni w nerkach. Przyczyną kamicy moczowej jest zbyt wysoka zawartość substancji w moczu psa, która powoduje ich wytrącanie. Ponadto wytrącanie się ich jest zależne od wielu czynników takich jak: rasa psa, płeć, wiek, dieta, budowa anatomiczna, odczyn moczu, przyjmowane leki i inne choroby. Niektóre popularne rasy psów jak Dalmatyńczyki czy Sznaucery mają tendencję i naturalną skłonność do powstawania kamieni w moczu. Wówczas powinny dostawać odpowiednią dietę przeznaczoną dla ras z tendencją do nawrotów kamieni moczowych. W zależności od składu kamieni stosuje się różne sposoby zapobiegania ich powstawaniu, przeważnie wpływając na pH moczu. Leczenie kamieni nierozpuszczalnych najczęściej polega na ich chirurgicznym usuwaniu.
Przyczyną kamicy moczowej jest zbyt wysoka zawartość pewnych substancji w moczu psa, co powoduje wytrącanie się kryształów z których tworzą się kamienie.
Struwity w moczu powstają kiedy jest za dużo magnezu oraz jonów amonowych i fosforu. Najczęściej za przyczynę pojawienia się struwitów odpowiedzialne są zakażenia dróg moczowych, dlatego kluczowe jest wyleczenie infekcji. Dodatkowym rozwiązaniem wartym zastosowania są diety weterynaryjne o obniżonej zawartości magnezu i fosforu oraz odpowiednim odczynie pH, który pomaga w rozpuszczaniu kamieni. Również warto jest stosować preparaty na dolne drogi moczowe. Przeznaczony dla psów z nawracającymi infekcjami w obrębie dróg moczowych, ze zdiagnozowaną kamicą struwitową (także w jej zapobieganiu).

Co na choroby układu moczowego

Środki na drogi moczowe dostępne w sklepie apetete są dostosowane do potrzeb psów. Powinny być stosowane po konsultacji z lekarzem weterynarii, który stwierdzi zapalenia pęcherza czy choroby nerek bakteryjnych zakażeniach dróg moczowych oraz w przypadku wystąpienia kamicy moczowej. Właściwości moczopędne tych suplementów pomagają w szybszym usuwaniu toksyn z organizmu.

Objawy zapalenia pęcherza u psów

Skąd mam wiedzieć, że mój pies potrzebuje środków na drogi moczowe? Pierwszym niepokojącym objawem, który powinien zwrócić uwagę właściciela jest ilość wypijanej wody oraz zapach, kolor moczu czy oddawanie moczu w domu. Jeśli dotąd pies załatwiał się na dworze, a nagle zaczyna siusiać w domu może to być pierwszy znak chorób układu moczowego. Dodatkowo Często stanom zapalnym dróg moczowych towarzyszy krew w moczu. Co więcej, psy dotknięte zakażeniem układu moczowego próbują oddawać mocz częściej niż zwykle, ponieważ za każdym razem udaje im się wysiusiać zaledwie małą ilość. Jest to dla psa bolesne i denerwujące. Pamiętajmy, że wraz z moczem zwierzę usuwa toksyny z organizmu, dlatego tak ważne jest regularne siusianie.
Jeśli zauważaliśmy któreś z tych niepokojących objawów powinniśmy udać się do lekarza weterynarii, który nie tylko obejrzy pupila ale zaleci wykonanie badanie moczu i krwi. Ponadto lekarz zaleci zmiany diety oraz odpowiednie środki czy preparaty wspomagające funkcję układu moczowego, które znajdziesz w tym dziale.