KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Czy koty mogą jeść pieczarki? O grzybach w diecie mruczka

Koty to niezwykle ciekawskie zwierzęta, które, mimo że chodzą własnymi ścieżkami, to uwielbiają towarzyszyć opiekunom w codziennych czynnościach. Tym bardziej, gdy na horyzoncie pojawia się jedzenie! Podczas przygotowania posiłków pewnie zdarzyło Ci się zastanawiać, co możesz podać swojemu mruczkowi, a co jest bezwzględnie zakazane. Podpowiadamy, czy koty mogą jeść pieczarki i inne grzyby.

Promocja dla czytelników bloga

Promocja Carnilove

Większość kotów można zaliczyć do łakomczuchów, jednak nie mogą one jeść wszystkiego, na co mają ochotę. Jeśli chodzi o grzyby, to stanowią one bardzo popularny element dań w polskiej kuchni. Są aromatyczne i doskonale urozmaicają smak potraw. Istnieje także sporo możliwości ich przygotowania: duszenie, smażenie – wybór przyrządzenia zależy od osobistych preferencji.

Jesień to dobry czas na to, by zastanowić się, czy koty mogą jeść grzyby i czy tak jak większość z nas są ich wielbicielami. Pięknie pachnące dary lasu mają kuszącą woń także dla mruczków, które zaciekawione przyjemnym zapachem proszą o poczęstowanie tym nietypowym dla nich przysmakiem. Jednymi z częściej wykorzystywanych w kuchni oraz łatwo dostępnych grzybów są pieczarki. Wydawać by się mogło, że rosnące w naturalnych warunkach grzyby stanowią doskonałe urozmaicenie kociej diety, ale czy na pewno tak jest? Wyjaśniamy, czy koty mogą jeść pieczarki. 

Czy koty mogą jeść pieczarki i inne grzyby?

Zanim dowiesz się, czy koty mogą jeść grzyby, warto najpierw omówić podstawy diety Twojego mruczącego przyjaciela. Wielu osobom wciąż wydaje się, że dieta mruczka oparta na powszechnie powtarzanych mitach jest prawidłowym sposobem żywienia. Kot powinien pić mleko – tak uważa wiele osób. Dobrze wiadomo jednak, że kot żyjący w domowych warunkach nie ma możliwości polowania na gryzonie, a picie mleka wcale nie jest korzystne dla jego układu pokarmowego. 

czy koty mogą jeść pieczarki kot przy wiaderku grzybów

Podstawy kociej diety

Koty to zwierzęta zaliczane do grupy bezwzględnych mięsożerców. Oznacza to, że podstawą ich diety powinno być mięso i nie mają tak wysokiego zapotrzebowania na inne dodatki w żywieniu, jak np. psy. Warto przygotować odpowiednio jadłospis dla mruczka, ponieważ dieta ma ogromny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie kociego organizmu. Źle dobrana może skutkować problemami z jego zdrowiem i wiązać się z niedoborami.

Oczywiście w naturalnym środowisku koty polują na myszy i inne mniejsze gryzonie, a mieszkając w domu, najlepiej serwować mu karmę bogatą w mięso. Dieta pupila może uwzględniać gotowane mięso, jednak o wiele wygodniejszym rozwiązaniem jest podawanie mu karmy dla kotów np. formie saszetek jak Gourmet Perle Delikatny Mięsny duet.

Sprawdź także: Krewetki dla kota – czy można je podawać mruczkowi?

Mięso dla kota

Kotu najlepiej serwować przerośnięte mięso z żyłami i ścięgnami. Sprawdzi się zarówno drób, cielęcina, jak i bogata w taurynę wołowina, królik. Mruczki uwielbiają także za kocie przysmaki rybne – morskimi i słodkowodnymi, które są dla nich doskonałym źródłem białka i wartościowych tłuszczy. Dobrym rozwiązaniem jest wybór gotowej karmy dla kotów, która posiada odpowiednio zbilansowany skład.

Wybierając karmę, należy zwrócić szczególną uwagę na zawartość mięsa oraz źródła tłuszczów, węglowodanów i składników mineralnych. Białko w kociej diecie pełni ważną funkcję, odpowiada bowiem za odbudowę struktur komórkowych, umożliwia kotu poruszanie się i wspiera prawidłowe procesy immunologiczne. 

Tłuszcze i węglowodany w diecie dla mruczka

Niebagatelne znaczenie w pożywieniu kotów mają również tłuszcze i węglowodany. Tłuszcze wpływają na dobrą kondycję sierści oraz odpowiadają za właściwe przyswajanie witamin. Zbyt niski poziom tłuszczy w diecie kota sprawi, że jego sierść straci blask, zacznie się kołtunić, a system nerwowy ulegnie znacznemu osłabieniu. Jeśli chodzi o węglowodany, to ich obecność przekłada się na odpowiedni poziom energii.

Doskonałym źródłem węglowodanów w diecie mruczka są ziemniaki oraz warzywa, czyli produkty pochodzenia roślinnego. Z dawkowaniem tego drugiego składnika odżywczego należy być ostrożnym, ponieważ za duża ilość cukrów może mieć wpływ na niekontrolowany przyrost masy ciała kota. Nie zapominaj także o witaminach i minerałach, których brak może znacząco pogorszyć zdrowie mruczka!

Oczywiście z ich ilością nie należy przesadzać, ponieważ sam nadmiar może być równie groźny, co niedobór. Dbając o zbilansowaną dietę kota, wspierasz jego zdrowie i zwiększasz szansę na długie i szczęśliwe kocie życie. Jak to jest więc z tymi grzybami, czy zwierzęta te mogą próbować tego aromatycznego przysmaku?

czy koty mogą jeść pieczarki kot przy jedzeniu

Jakie czynniki wziąć pod uwagę układając dietę kota?

Szukasz diety idealnej dla Twojego mruczka? Weź pod uwagę kilka czynników, jak to, czy kot mieszka w domu, czy ma możliwość wychodzenia na zewnątrz, wiek mruczka oraz ewentualne alergie pokarmowe. Podobnie nieco inne będzie żywienie kota po sterylizacji, u którego wzrasta ryzyko przybierania na masie. Dla wysterylizowanych kotów najlepiej wybierać specjalną karmę, taką jak np. Bozita Feline Indoor & Sterilised Chicken. Przedstawiona propozycja przeznaczona jest dla kotów niewychodzących na zewnątrz. Mruczek, który ma możliwość regularnych wycieczek poza dom, będzie miał większe zapotrzebowanie od kota niewychodzącego.

czy koty mogą jeść pieczarki karma dla kota

Dla domatora wybierz karmę o mniejszej kaloryczności i odwrotnie, jeśli kot opuszcza domowe środowisko. Twój mruczek ma wrażliwy żołądek? Możesz sięgnąć po gotową karmę w formie mięsnych kawałków w galarecie jak Bozita Feline w galaretce Sensitive Diet & Stomach

czy koty mogą jeść pieczarki karma w galarecie

W przypadku kociąt także należy przestrzegać określonych zasad. Pożywienie przeznaczone dla młodych kotów różni się od pokarmu dla mruczków dorosłych zawartością białka, tłuszczu, a także zawartością wapnia. Karmą dostosowaną do potrzeb maluchów jest np. Felix Fantastic Junior w galaretce kurczak i łosoś.

czy koty mogą jeść pieczarki saszetka junior

Pieczarki dla kota – o tym należy pamiętać

Przygotowując obiad, pewnie niejednokrotnie zastanawiałeś się, czy ulec swojemu kotu łaszącemu się do Twoich nóg i proszącemu o przysmak z blatu. Grzyby stanowią dla kotów atrakcyjną przekąskę. Mają ziemisty zapach przypominający im dzikość lasu. Zarówno dla zwierzaków wychodzących, jak i niewychodzących taka woń jest niezwykle tajemnicza, dlatego za wszelką cenę chcą poznać i skosztować jej źródła.

Szukasz odpowiedzi na pytanie, czy koty mogą jeść grzyby? Przed podaniem każdego nowego przysmaku należy sprawdzić wszystkie za i przeciw, ponieważ może się okazać, że konkretny produkt jest dla mruczka niezwykle niebezpieczny. Warto także upewnić się, czy kot nie ma uczulenia na określone pokarmy. Z podawaniem nowości kulinarnych dla młodego kociaka również należy zachować szczególną ostrożność. Mają one wrażliwe żołądki i dopiero poznają stałe pokarmy. Dlatego przygotowując posiłek składający się z pieczarek albo innego rodzaju grzybów, warto przekonać się, czy to dobry pokarm dla mruczka. 

Lista produktów zakazanych dla kotów

Lista pokarmów, których powinieneś szczególnie unikać w diecie swojego kota, zawiera kilka pozycji – możliwe, że Cię zaskoczą. Tak naprawdę koty nie powinny w ogóle dostawać resztek ze stołu, w których przeważnie znajdują się przyprawy – mogą mu zaszkodzić. Na czarnej liście znajduje się czekolada, której mruczki nie powinny nigdy próbować.

Oprócz niej niewskazane są także rodzynki, winogrona oraz mleko, gdyż w przypadku dorosłych kotów mogą negatywnie wpływać na układ pokarmowy i powodować biegunki. Nie podawaj mruczkowi również fast-foodów, które zwykle są tłuste i pełne przypraw. Surowo zabroniony jest też alkohol i kofeina, a także jaja surowe. Czy grzyby znajdują się na tej liście?

Czy pieczarki są trujące dla kota? 

Znasz już wykaz produktów, które szkodzą kotom. Warto teraz zastanowić się, czy pieczarki są trujące dla kota? A może powinieneś zaserwować mruczkowi inny gatunek grzybów? Nic bardziej mylnego. Grzyby także znajdują się na liście surowo zabronionych pokarmów. Zarówno pieczarki, jak i każdy inny gatunek grzybów nigdy nie powinien być serwowany kotu.

Nawet niewielka ilość tych darów lasu mogą spowodować bardzo groźne konsekwencje zdrowotne! Nie ulegaj mruczkowi, kiedy ten prosi Cię o spróbowanie. To nieważne, jaką ilość pieczarki kot zje. On sam nie ma świadomości, jak poważne mogą być skutki takiej uczty, dlatego zadaniem odpowiedzialnego opiekuna jest dopilnowanie, by pupil nie miał żadnej styczności z grzybami. 

Skutki zjedzenia grzyba przez kota

Jak już wiesz, grzyby stanowią dla kota truciznę. Zawarte w nich substancje mogą spowodować poważne powikłania zdrowotne, ponieważ występujące w nich związki nie są tolerowane przez koci organizm. Mruczek nie musi zjeść całej pieczarki, by poczuć się źle, a wówczas jedynie szybka interwencja weterynarza może przywrócić do normy stan zdrowia. Wystarczy niewielki kawałek grzyba, a co więcej, nawet polizanie pieczarki, by doszło do niebezpiecznego w skutkach zatrucia.

Ponieważ koty nie trawią pieczarek, spożycie ich zwykle oznacza odwodnienie organizmu, które samo w sobie jest zjawiskiem groźnym dla jego zdrowia, a nawet życia. Oprócz odwodnienia zjedzenie przez mruczka grzyba może wiązać się z takimi dolegliwościami jak: drgawki, trudności z poruszaniem się, osowiałość, przyspieszony oddech, biegunki, wymioty i ślinotok.

Często pojawia się także brzydki oddech z kociego pyszczka. Zauważalne zmiany mogą zachodzić również w obrębie oczu kota, które po spożyciu pieczarek staną się nieobecne, białka zażółcone, a źrenice znacząco rozszerzone. Nawet tak z pozoru błahe zmiany w zachowaniu, jak brak chęci do zabawy czy zmniejszony apetyt powinny Cię zaniepokoić, jeśli pupil spróbował grzybów. 

Czy koty mogą jeść grzyby i jak podawać je zwierzakowi z głową?

Wiesz już, czy koty mogą jeść pieczarki i odpowiedź na to pytanie jest zdecydowanie negatywna. Pieczarki pewnie często masz pod ręką, stanowią w końcu najłatwiej dostępne grzyby. Dodajesz je do zupy, a może lubisz je jako dodatek do jajecznicy? Bez względu na formę przyrządzenia, koty nie mogą ich jeść.

Pilnuj, by kot nie miał dostępu do grzybów, podczas gdy przygotowujesz posiłek. Zwróć uwagę na to, co kot robi także, kiedy jesz posiłek z grzybami. Mruczek kręci się po stole i ma ochotę poczęstować się posiłkiem? Nie pozwól mu na to. Szczególnie groźne w skutkach może być zjedzenie przez niego surowej pieczarki. Pamiętaj jednak, że smażenie, duszenie ani żaden inny proces obróbki grzybów nie czyni ich bezpieczną przekąską dla Twoich zwierzęcych przyjaciół. 

Co zrobić, kiedy kot zjadł pieczarkę?

Stało się. Nie udało Ci się dopilnować kota i ten zaciekawiony atrakcyjnym zapachem zjadł pieczarkę. Przede wszystkim nie miej wyrzutów sumienia i nie panikuj. W takiej sytuacji należy podjąć jak najszybsze działania, by pomóc zwierzęciu. W pierwszej kolejności możesz spróbować wywołać wymioty u mruczka i w tym samym czasie najlepiej skontaktuj się z weterynarzem. Jeśli to późna pora poszukaj całodobowej opieki weterynaryjnej. Takie gabinety funkcjonują zwykle w każdym mieście.

Lekarz weterynarii poda kotu kroplówkę i pomoże mu dojść do siebie. Pierwsze objawy zatrucia mogą wystąpić u kota nawet po upływie 30 minut. Nawet jeśli niepokojące symptomy nie pojawiają się, szybki kontakt z weterynarzem i udzielenie pomocy jest niezbędne. Poważnymi skutkami spożycia przez pupila grzyba może być uszkodzenie nerek, niewydolność wątroby, a w skrajnych przypadkach nawet śmierć zwierzęcia! Dlatego nigdy nie bagatelizuj faktu, że Twój mruczek zjadł zakazane dla niego grzyby.

Przeczytaj także: Wątróbka dla kota – czy można ją podawać pupilowi?

Już wiesz, czy kot może jeść pieczarki!

Wiesz już, czy koty mogą jeść pieczarki, dlatego pamiętaj, by nigdy nie częstować mruczka tym aromatycznym przysmakiem. Nawet niewielkie ilości grzybów mogą spowodować odwodnienie, wymioty, problemy z chodzeniem, a nawet śmierć zwierzaka, jeśli zbagatelizujesz całe zajście! Pamiętaj, że koty nie mogą jeść resztek z naszych posiłków, tym bardziej tych z dodatkiem grzybów.

apetete baner na bloga

W razie niedopilnowania pupila zabierz go jak najszybciej do weterynarza, który udzieli mu pomocy lekarskiej. Nigdy nie ulegaj zachciankom kota, ponieważ on sam nie wie, co jest dla niego dobre, a co trujące. Zamiast grzybów lepiej podaj przysmaki, których ogromny wybór znajdziesz w sklepie Apetete. Zajrzyj na stronę i wybierz produkty dla swojego pupila.

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły