KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Czy koty mogą jeść ziemniaki?

Koty uważane są za prawdziwych smakoszy – potrafią być bardzo wybredne, stronią od wielu pokarmów, które z chęcią zjada pies. W ich diecie nie może zabraknąć białek, tłuszczy i węglowodanów, w tym bogatych w witaminy warzyw. Czy koty mogą jeść ziemniaki i czy są one dla nich bezpieczne?

Czy kot może jeść ziemniaki?

Zadajesz sobie pytanie, czy koty mogą jeść ziemniaki? Koty od wieków towarzyszyły ludziom w ich domach. Były traktowane jako zwierzęta szczególne, a w niektórych kulturach przypisywano im niezwykłe zdolności. Są wyjątkowo zwinne, mają ponadprzeciętny słuch i wyróżniają się sprytem oraz elastycznością ciała. Jako przedstawiciele kotowatych, nasze domowe mruczki żywią się przede wszystkim mięsem. Mięsożerni domownicy lubią także próbować nowych smaków lub podkradać aromatyczne kąski z ludzkiego stołu.

Koty wolnożyjące i te, które mają możliwość swobodnego wychodzenia poza mieszkanie, często traktowane były jako doskonali łowcy. Musiały same zdobywać swoje pożywienie. Do ich misek trafiały resztki z ludzkich posiłków, które rzadko były dla nich zdrowe i bezpieczne. Jednym z wielu mitów związanych z kotami było też przekonanie, że koty powinny być karmione wyłącznie mlekiem, niezależnie od ich wieku lub rasy. Tym, co często trafiało do ich żołądków, były m.in. ziemniaki – gotowane z dodatkiem soli, pieczone lub smażone. Czy kot może jeść ziemniaki? Dlaczego domowe zwierzęta nie powinny być karmione tym samym, co zjadają ich właściciele?

czy kot może jeść ziemniaki

Czy koty mogą jeść ziemniaki?

Ziemniaki to jedno z najpowszechniejszych i najbardziej lubianych warzyw na naszych stołach. W Polsce są one powszechnie dostępne i stosunkowo tanie. Przy odrobinie wyobraźni pozwalają na wyczarowanie rozmaitych i dostarczających wielu składników odżywczych dań. Ziemniaki bywają często niedoceniane. A przecież dzięki nim nasz organizm uzupełnia zapasy potasu, którego niedobór wpływa na gorszą pracę mięśni i osłabienie układu nerwowego.

Dlaczego warto sięgać po ziemniaki? Te lubiane przez niemal wszystkich warzywa są łatwe w obróbce i dość lekkostrawne. Mają niestety wysoki indeks glikemiczny, dlatego powinny ich unikać osoby z podwyższonym poziomem cukru lub zdiagnozowaną cukrzycą. Nie są także polecane pacjentom z nadwagą lub otyłością, którzy dążą do redukcji nadprogramowych kilogramów. Ziemniaki dostarczają nam niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu witamin: z grupy B, C, H, a także PP. Wszystkie one są także potrzebne naszym domowym milusińskim, jednak gotowanie lub pieczenie sprawia, że ilość witaminy C w ziemniakach pozostaje znikoma.

Jakie jeszcze walory posiada ziemniak? Jedzenie ziemniaków jest metodą na dostarczenie dziennej dawki żelaza. Jego niedobór może prowadzić do niedokrwistości, sprawia, że stajemy się apatyczni i brakuje nam energii do działania. Kolejnym kluczowym składnikiem jest fosfor – jest konieczny w przemianach tłuszczowych i węglowodanowych, uczestniczy w mineralizacji kości. W ziemniakach znajduje się miedź, która przyspiesza leczenie stanów zapalnych i cynk, dzięki któremu nasza skóra prawidłowo funkcjonuje, a włosy i paznokcie są mocne, i wytrzymałe.

ziemniaki dla kota

Czy koty jedzą ziemniaki?

Czy koty jedzą ziemniaki? Z pewnością znajdzie się niejeden chętny, by wylizać pachnącą miskę ziemniaków, polanych mięsnym sosem lub uzupełnionym o aromatyczny wywar z mięsa. Czy jednak jest to dla kota bezpieczne? Czy ziemniaki mogą powodować problemy zdrowotne u zwierząt? Warto przyjrzeć się kociej diecie, by wybrać te składniki, które procentują dobrą kondycją i długowiecznością naszych zwierzęcych domowników.

Gdy zaczynasz ze swoimi znajomymi rozmowy o kotach, okazuje się, że część z ich podopiecznych ma bardzo nietypowe upodobania kulinarne. W gronie Twoich znajomych może znaleźć się właściciel kota, który wręcz przepada za owocami, np. arbuzami, zjada oliwki albo banany. Jeśli Twój kot doświadczył bezdomności i musiał walczyć o jedzenie, może być osobnikiem, który zjada wszystko i w każdych ilościach. W takiej sytuacji musisz porcjować mu pokarm i pilnować, by przez utrwalone zachowania nie miał problemów z nadwagą.

Jadłospis kota zależy od wiedzy i odpowiedzialności opiekuna. Wielu z nas wybiera gotowe karmy i mieszanki w postaci suchej lub mokrej, a dodatkowo gwarantuje kotom specjalne smakołyki, które służą zabawie i budowaniu więzi z właścicielem. Czy koty mogą jeść ziemniaki? Ziemniaki w głównej mierze dostarczają węglowodanów złożonych, w tym skrobi. To źródło energii, jednak układ trawienny kota nie jest przystosowany do trawienia węglowodanów.

Kot to ścisły mięsożerca. Niezależnie od tego, czy żywisz swojego mruczka gotową karmą, czy przygotowujesz mu jedzenie samodzielnie, to mięso, a więc pełnowartościowe białko, powinno stanowić podstawę każdego posiłku. Kota nie powinno się przekarmiać. Nadmiar węglowodanów skutkuje nadwagą i otyłością, a te są prostym przepisem na choroby stawów i kłopoty z poruszaniem się. Kot potrzebuje na co dzień białka – głównie z mięsa i ryb, tłuszczy omega-3 i omega-6, witamin, mikro- i makroelementów, a także niewielkiej ilości węglowodanów, przeciwutleniaczy i stałego dostępu do świeżej wody. Ziemniaki dla kota – czy trzeba je zupełnie wyeliminować?

ziemniak dla kota

Czy koty jedzą ziemniaki? O tym koniecznie pamiętaj!

Czy kot może jeść ziemniaki? Komponowanie jadłospisu dla domowych czworonogów z warzyw i owoców zależy od ich wieku, rasy i ogólnego stanu zdrowia zwierzęcia. W wielu gotowych mieszankach zboża są zastępowane właśnie ziemniakami – to dogodne rozwiązane dla tych milusińskich, którzy cierpią z powodu nietolerancji zbóż lub alergii.

Ziemniaki dla kota nie mają tak wielkiego znaczenia, jak ich rola w naszej ludzkiej diecie. Najczęściej zjadamy je gotowane, a przyrządzone w ten sposób warzywa po ostudzeniu przestają być lekkostrawne. Tworzy się w nich tzw. skrobia oporna, która pełni funkcję błonnika pokarmowego. Chociaż ziemniaki cenione są za znaczną zawartość potasu, w przypadku kotów ten sam pierwiastek znajduje się mięsie i podrobach, i w zupełności pokrywa jego podstawowe zapotrzebowanie.

Czy koty jedzą ziemniaki? Ciekawość czworonogów bywa ogromna, zwłaszcza gdy mówimy o młodych kociakach, które polują na każdy, nawet najmniejszy przedmiot w zasięgu wzroku. Ich zdobyczą może okazać się także niewielki ziemniak, który będą toczyć po mieszkaniu, nosić w pyszczku i traktować, jako pierwszorzędną zabawkę. Czy surowy ziemniak jest dla kota niebezpieczny?

Surowe ziemniaki, często jeszcze zielone lub z wyrastającymi pędami stanowią truciznę zarówno dla zwierząt, jak i dla ludzi. W surowych bulwach znajduje się składnik o nazwie solanina, który jest toksycznym związkiem z grupy glikoalkaloidów. Substancja ta w znacznych ilościach znajduje się w bulach surowego ziemniaka, można ją także znaleźć w pędach, liściach oraz skórce. Niebezpieczne mogą być zatem obierki ziemniaków, które kot może chcieć zabrać jako swoją zdobycz, a nawet woda, w której moczysz ziemniaki przed ugotowaniem, gdyż solanina także do niej przenika.

czy kot je ziemniaki

Gdy kot zjadł surowego ziemniaka

Jakie objawy mogą sugerować, że kot zjadł surowego ziemniaka? Możliwe objawy zatrucia to gorączka, wymioty, biegunka, które w wielu sytuacjach prowadzą do odwodnienia organizmu zwierzęcia. Kot może stać się nadmiernie apatyczny, senny i nadmiernie się ślinić. W przypadku wystąpienia niepokojących oznak powinieneś jak najszybciej zgłosić się ze swoim czworonogiem do lekarza weterynarii, by uzyskać niezbędną pomoc.

Jak pozbyć się soliny z ziemniaków dla kota?

Jak pozbyć się trującej solaniny z ziemniaków? Czy gotowanie to dobra metoda, by uzyskać bezpieczną postać ziemniaków dla zwierzaka? Chociaż gotowane ziemniaki nie mają już w swoim składzie solaniny, nadal nie są najlepszym elementem kociego menu. Zwykle gotujemy ziemniaki z dodatkiem soli – jest ona niebezpieczna dla kotów i może prowadzić do uszkodzenia nerek i układu moczowego. Niewydolność nerek jest jednym z poważniejszych i częściej spotykanych kocich dolegliwości, zwłaszcza u kotów w podeszłym wieku. Ponieważ jest nieodwracalna i nie ma na nią lekarstwa, dobrą praktyką jest okresowe badanie moczu u kota i reagowanie, gdy wyniki odbiegają od normy.

Ziemniaki gotowane bez soli też nie są najlepszym pomysłem. Dostarczają skrobi i węglowodanów, przez co skutecznie zwalczają głód, jednak nie stanowią zrównoważonej i właściwie zbilansowanej diety. Kot potrzebuje znacznej ilości białka i pełnowartościowych tłuszczy w odpowiednich proporcjach. Każdego dnia musi jeść mięso lub ryby, a także zjadać produkty bogate w witaminy i składniki mineralne. W porcjowanych karmach ilość poszczególnych składników jest precyzyjnie wymierzona, dlatego jeśli chcesz mieć pewność prawidłowego żywienia swojego kota, wybierz właśnie takie produkty.

Ziemniaki dla kota? Mimo iż z artykułu wynika, że mogą szkodzić zwierzęciu i trzeba je wyeliminować z menu, ich niewielką ilość znajdziesz w składzie gotowych karm bezzbożowych. To źródło łatwo przyswajalnych węglowodanów, które dają kotu energię do wspinania się, biegania i polowania. Skrobia poddana odpowiedniej obróbce termicznej w ziemniakach jest dla kotów możliwa do strawienia, a jej przyswajalność sięga nawet 94%. Ziemniaki są źródłem błonnika pokarmowego, który między innymi zapobiega powstawaniu kul włosowych, co jest szczególnie pomocne w profilaktyce ras długowłosych.

czy koty lubią ziemniaki

Ziemniaki dla kota – jak je podawać, by nie zaszkodzić zwierzęciu?

Czy koty mogą jeść ziemniaki? Jak już zostało wspomniane wyżej, bazę kociego żywienia stanowi mięso. Węglowodany także są potrzebne, jednak ich ilość nie powinna przekraczać 43% suchej masy pokarmu. Nie wszystkie czworonogi lubią zmiany w swojej misce. Bywają mruczki, które szukają tych samych kawałków jedzenia i takie, którym trzeba urozmaicać skład dań co kilka tygodni. Jeśli Twój podopieczny należy do tej drugiej grupy, zamiast wybierać ziemniaki lub słodkie owoce, zdecyduj się na różne rodzaje mięsa.

Kot bez przeszkód może zjadać drób, wołowinę, jagnięcinę, prawdziwym rarytasem może okazać się ryba, np. tuńczyk, łosoś lub dorsz. Mięso lub ryby można wzbogacić delikatnym sosem warzywnym, bez dodatku soli i innych przypraw. Na pewno nie proponuj kotu ziemniaków pieczonych lub smażonych – są ciężkostrawne i kaloryczne. Nie karm też swojego kota resztkami ze stołu. Chociaż ziemniaki polane sosem będą mu smakować, zawierają składniki, które mogą w szkodliwy sposób odbić się na jego zdrowiu. Tak samo jest z chlebem, makaronami lub kaszą – kot nie zachoruje od jednego kęsa takiego posiłku. Jednak regularne jedzenie dań przygotowywanych dla ludzi to dla kota pewne niebezpieczeństwo.

Koty i ziemniaki – jedzenie, które zapewni zdrowie i kondycję

Chociaż ziemniaki są nieocenionym źródłem witamin i mikroelementów, powinniśmy znaleźć się wyłącznie w jadłospisie ludzi. Ziemniaki są źródłem węglowodanów i skrobi, która w przypadku kotów nie jest najważniejszą substancją, zapewniającą kotu zdrowie i energię. Jeśli chcesz, aby Twój kot żył długo i cieszył się idealną kondycją, wybieraj dla niego produkty o wysokiej zawartości białka i potrzebne dla jego skóry oraz sierści tłuszcze. Aby mieć pewność, że kot zjada pełnowartościowe produkty, wybierz dla niego karmę, która uwzględnia wiek, rasę, płeć i stan zdrowia czworonoga. Czy koty mogą jeść ziemniaki?

Kotom nie podawaj nigdy ziemniaczanych chipsów lub frytek, posypanych znaczną ilością soli i smażonych na głębokim tłuszczu. Zwierzę będzie miało także trudność ze strawieniem nieco słodszych od klasycznego ziemniaka batatów. Dbaj o to, by kot nie zjadał surowych kawałków ziemniaków i nie starał się podkradać obierek podczas przygotowywania obiadu. Szkodliwa dla kota może być woda, w której stały ziemniaki, młode pędy i liście. Jeżeli Twój kot zje zbyt dużo ziemniaków i jego zachowanie wskazuje na zatrucie pokarmowe, niezwłocznie udaj się do lekarza, by uniknąć poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Kochasz swojego kota i pragniesz dla niego wszystkiego, co najlepsze? Wybierz dla niego karmy, które dostarczą mu niezbędnych składników odżywczych we właściwych proporcjach. Sporadycznie możesz proponować mu ulubione smaczki, np. kawałki suszonego mięsa. Troszcz się o jego kondycję i unikaj przekarmiania, by kot nie stał się otyły. Zapoznaj się z szeroką gamą produktów w naszym sklepie i wybierz te, które sprawią, że Twój kot będzie mruczał ze szczęścia jeszcze głośniej!

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły