Czy wrzos jest trujący dla kota? Dowiedz się!
Czworonogi i rośliny to nie zawsze dobre połączenie. U właścicieli słodkich, miauczących futrzaków sporo wątpliwości budzi wrzos. W tym artykule poznasz odpowiedź na nurtujące wiele osób pytanie – czy wrzos jest trujący dla kota?
Czy wiesz, dlaczego wrzos dla kota oraz inne rośliny są interesujące?
Niemal każdy właściciel kota przyznaje, że posiadanie własnego czworonoga to jedna z najlepszych rzeczy, jakie przytrafiły się w jego życiu. Futrzaki są urocze i majestatyczne, ale także skore do wspólnej zabawy i pieszczot. I choć opiekowanie się kotami nie należy do najtrudniejszych zadań, to na niektóre kwestie trzeba zwracać szczególną uwagę.
Koty znane są z tego, że chętnie eksplorują dom i jego najbliższe otoczenie. Uwielbiają dotykać, bawić się, a nawet smakować rozmaitych przedmiotów. Ich ciekawska natura nie pozwala im niczego przeoczyć! W niektórych sytuacjach ta skłonność może mieć naprawdę tragiczne w skutkach konsekwencje…
Jesteś miłośnikiem ogrodnictwa, a jednocześnie pełnisz rolę właściciela czworonożnego futrzaka? W takim razie musisz bacznie przyglądać się swojemu pupilowi. Powszechną praktyką uprawianą przez koty jest bowiem zjadanie roślin ogrodowych i doniczkowych. Zastanawiasz się, dlaczego Twoje zwierzę tak chętnie pałaszuje Twoje kwiaty, gdy jego miska jest wypełniona karmą po aż po same brzegi? Przybywamy z odpowiedzią!
Koty to stworzenia mięsożerne, więc obgryzanie przez nie kwiatów budzi niemałe zdziwienie. Weterynarze tłumaczą, że takie działanie jest dla zwierząt pewną formą rozrywki, a jednocześnie sposobem na uzupełnienie swojej codziennej diety. Za główny powód zjadania roślin przez koty uznaje się chęć suplementowania witamin oraz błonnika w organizmie. Co więcej, kwiaty polepszają funkcjonowanie pracy jelit, a w efekcie zwierzęta nie borykają się z nieprzyjemnymi zaparciami. Niestety zjadanie przez koty roślin nie wiąże się jedynie z pozytywnymi konsekwencjami. Nadmiar zieleniny może powodować u czworonoga wymioty czy biegunkę, a niektóre rośliny bezpośrednio zagrażają zdrowiu i życiu futrzaków.
Warto dodać, że koty odruchowo sięgają po rośliny w momencie, gdy czują potrzebę „odkłaczenia się”, czyli pozbycia z żołądka kłębka sierści, który nagromadził się tam na skutek codziennej, kociej toalety. Czworonogi chętniej skierują się ku Twoim roślinom, jeśli poczują, że zjedzony przez nie posiłek im zaszkodził. Spożycie liści czy kwiatów pomoże im oczyścić organizm z zalegającego pokarmu.
Czy wrzos jest trujący dla kota?
Aromatyczny zapach, przepiękny wygląd i długi czas kwitnięcia – to tylko niektóre z zalet wrzosów. Drobne, fioletowe kwiaty występują w wielu miejscach na świecie, a w Polsce są jedną z najchętniej wybieranych roślin. W naszym kraju wrzos pełni wyłącznie funkcję ozdobną oraz miododajną, jednak niektóre kraje przywiązują ogromną wagę do jego symboliki. Wrzos odgrywa istotną rolę w Irlandii, Szkocji i Norwegii. To właśnie na terenie tamtych państw uważa się, że jego kwiaty przynoszą szczęście i są miejscem odpoczynku wróżek. Fioletowy krzew był także świętą rośliną druidów, którzy wykorzystywali go w celu okiełznania złych duchów.
Przeczytaj również: Siemię lniane dla kota – cenny składnik diety
Wrzosy to częsty wybór na balkon czy do przydomowych ogrodów, czyli wszędzie tam, gdzie z chęcią wędrują wszędobylskie kociaki. Zajmijmy się więc główną treścią tego artykułu, a mianowicie – czy wrzos jest trujący dla kota?
Przeważająca część ekspertów z dziedziny weterynarii twierdzi, że wrzos dla kota nie jest zagrożeniem. Roślina ta w większości dostępnych źródeł jest umieszczana na liście tych bezpiecznych dla futrzastych czworonogów. Znaleźć można także opracowania, w których hipoteza jest zgoła inna. Jaki w takim razie jest wrzos – bezpieczny dla kota czy może trujący?
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, większość danych uznaje wrzos za roślinę bezpieczną dla kotów, ale pod jednym warunkiem. Fioletowy kwiatek zjadany w większej ilości może być przyczyną wymiotów, biegunki czy podrażnienia układu pokarmowego. Można więc przyjąć stanowisko pośrednie, które mówi, że wrzos trujący dla kota nie jest, ale może powodować przykre dolegliwości, gdy pupil zjada go w zbyt dużej, niekontrolowanej ilości.
Stopień toksyczności roślin
Każdej znanej roślinie przypisywany jest numer toksyczności. Ta cyfra jest wyznacznikiem tego, w jakim stopniu kwiat czy krzew jest niebezpieczny dla zwierząt. Rośliny wrzosowe zostały oznaczone numerem 1. W skali od 1 do 4, 1 jest uważana za roślinę o silnie toksycznych właściwościach. Oznacza to, że u niektórych zwierząt, które ją zjadły, wystąpiły poważne problemy zdrowotne, a w niektórych przypadkach nawet śmierć.
Nie wszystkie gatunki wrzosów są jednak tak samo toksyczne dla zwierząt. Wrzos meksykański jest uważany za w pełni bezpieczny dla czworonogów, jednak tego samego nie można już powiedzieć o wrzosie szkockim. Najpopularniejsza odmiana wrzosu, Calluna vulgaris, jest w pewnym sensie niewiadomą. Nie ma żadnych naukowych dowodów na to, że jest ona toksyczna dla zwierząt domowych. Wątpliwość budzi jednak fakt, że jest to roślina wrzosowa, więc może zawierać substancje, które niekoniecznie pozytywnie wpłyną na stan zdrowia Twojego kota – zwłaszcza jeśli zje ją w nadmiarze.
Co zrobić, jeśli jesteś posiadaczem futrzaka, ale nie chcesz, by z Twojego ogrodu na stałe zniknął aromatyczny wrzos? Koty lubią nie tylko te fioletowe kwiaty! Zaopatrz swoje czworonogi w kocią trawę, która jest w pełni bezpieczna dla ich organizmu. W ten sposób zarówno Ty, jak i Twój kot będzie zadowoleni!
Czy wrzos jest trujący dla kota? To musisz wiedzieć!
Jak widzisz, trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy wrzos jest szkodliwy dla kota. Dużą rolę odgrywa odmiana rośliny, zjedzona przez kota ilość czy jego indywidualna tolerancja na toksyczne substancje.
Jeśli jesteś w stanie monitorować zachowanie swojego czworonoga, by nie dopuścić do sytuacji, gdy zje on nadmiar rośliny, to nic nie stoi na przeszkodzie, byś nadal mógł ją hodować w swoim domu. W przeciwnym wypadku lepiej zrezygnować z wrzosów lub trzymać je w pomieszczeniach, do których mruczek nie ma dostępu.
Jeśli widzisz, że Twój kot chętnie podjada kwiatki, to staraj się oduczyć go tego nawyku. Kup zwierzęciu specjalne witaminy i karmy, zamiast ryzykować jego zdrowie i napędzać sobie niepotrzebnego stresu. Gdy takie kroki nie pomogą, to ostatecznie lepiej pozbyć się z domu ryzykownych roślin lub zamienić je na takie, które jednogłośnie uważane są za bezpieczne.
Objawy zatrucia u kota
Podejrzewasz, że Twój kot faktycznie zjadł zbyt dużą ilość kwiatów wrzosu? Do najczęstszych objawów zatrucia należą te ze strony układu pokarmowego. U kota mogą pojawić się wymioty, biegunka, konwulsje, bóle brzucha, ślinotok czy trudności w połykaniu. Zdarza się, że w efekcie zatrucia kot całkowicie traci zainteresowanie jedzeniem i piciem wody, co prowadzi do zagrażającego życiu i zdrowiu odwodnienia.
Inny typ objawów, który możesz zaobserwować u swojego czworonoga po zjedzeniu trującej rośliny, to symptomy związane z układem neurologicznym. Drgawki, zaburzenia równowagi, dezorientacja czy nieskoordynowane ruchy ciała są tylko częścią z nich. Niektóre rośliny wykazują dodatkowo wpływ nefrotoksyczny, czyli niszczą wątrobę oraz nerki, prowadząc przy tym do ich niewydolności. Nieprawidłowa praca wątroby może być niekiedy rozpoznana po zażółconych śluzówkach kota.
Zakazane dla kota rośliny mają także toksyczny wpływ na krew zwierzaka. Do łatwo obserwowalnych objawów zatrucia można zaliczyć między innymi blady odcień języka oraz dziąseł, opuchliznę w jamie ustnej czy zaczerwieniony pyszczek. W ekstremalnych przypadkach dochodzi do zwiotczenia mięśni lub problemów z oddychaniem.
Cechą charakterystyczną zatrucia jest to, że niepokojące symptomy pojawiają się nagle. Twój zwierzak może w jednej chwili zachowywać się zupełnie normalnie, by po kilku minutach zacząć silnie wymiotować.
Sprawdź także: Dlaczego koty liżą masło? Poznaj odpowiedź!
Warto mieć na uwadze to, że trujące rośliny mogą inaczej wpływać na organizm każdego osobnika. Niektóre zwierzęta mogą stać się bardziej aktywne, wręcz nadpobudliwe i agresywne, a inne będą ospałe, apatyczne i pozbawione świadomości. Obydwa te stany, tak od siebie odmienne, powinny wzbudzić u Ciebie niepokój. Jeśli Twój pupil wydaje się inny niż zwykle, to natychmiast reaguj. Ostre zatrucie może bowiem prowadzić do śpiączki, a nawet śmierci, dlatego czas reakcji ma ogromne znaczenie. Pamiętaj, że kot nie jest w stanie opowiedzieć Ci o swoich dolegliwościach i to na Tobie spoczywa odpowiedzialność zadbania o jego zdrowie i samopoczucie.
A co z innymi popularnymi roślinami?
Zjedzenie przez kota trujących roślin może skończyć się naprawdę źle. Staraj się nie dopuścić do sytuacji, w której zwierzę ma jakikolwiek kontakt z kwiatami czy krzewami o toksycznych właściwościach. By Twój dom był miejscem bezpiecznym i przyjaznym dla kotów, koniecznie dowiedz się, jakie rośliny są zabronione w pobliżu tych wszędobylskich czworonogów.
Do najczęściej występujących w mieszkaniach roślin, które są groźne dla kotów, można zaliczyć między innymi różne odmiany lilii. Do objawów zatrucia tym gatunkiem rośliny najczęściej należą problemy ze strony układu pokarmowego. Silnie trująca jest właściwie każda część lilii.
Aloes to kolejna popularna roślina, która stanowi ozdobę wielu parapetów. U ludzi ceniona jest przez swoje łagodzące, antybakteryjne właściwości. Niestety Twój kot nie zareaguje na nią równie dobrze. Zatrucie aloesem może wywołać takie symptomy jak ospałość, wymioty, podrażnienie układu pokarmowego czy nawet problemy z poruszaniem się.
Poinsecja, znana także jako gwiazda betlejemska, to kwiat, który jest chętnie wybierany zwłaszcza w okresie świąt Bożego Narodzenia. Rekomendujemy z niego zrezygnować, jeśli pod Twoim dachem mieszka kot. Toksyczne działanie poinsecji objawia się przede wszystkim wymiotami, ślinotokiem, podrażnieniem śluzówki jamy ustnej, a w niektórych przypadkach także podrażnieniem skóry.
Należąca do rodziny liliowatych konwalia także często stanowi ozdobę mieszkań. Po jej spożyciu u kota najczęściej występują drgawki, wymioty, biegunka i dezorientacja. Największe stężenie toksycznych substancji pojawia się w kwiatach i nasionach, jednak równie trująca może być nawet woda, do której wstawione zostały konwalie.
Czy wrzos jest trujący dla kota? Podsumowanie
Każdy troskliwy opiekun kota chce mu zapewnić jak najlepsze warunki do życia. Oprócz czystej kuwety, pełnej miski i regularnych pieszczot ważne jest także otoczenie, w którym zwierzak spędza cały dzień. Ogrodowe i doniczkowe rośliny pięknie się prezentują, jednak mają jedną wadę – niektóre z nich są wyjątkowo groźne dla Twoich czworonogów. Wystarczy chwila nieuwagi połączona z ciekawością pupila, by doszło do sytuacji, która może skończyć się bez happy endu.
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy wrzos jest trujący dla kota. Tej kwestii nie potrafią wyjaśnić sami eksperci. Dla własnego spokoju ducha dobrym posunięciem może być zrezygnowanie z uprawy tej pachnącej rośliny.
A czy Ty masz w domu wrzosy, a jednocześnie jesteś właścicielem kota? Jak chronisz się przed zjadaniem przez kota tych małych, fioletowych kwiatów? Wrzosy a koty – koniecznie podziel się z nami swoimi doświadczeniami i przemyśleniami!
Najciekawsze propozycje z naszego sklepu