KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Ile palców ma domowy kot? Sprawdź swoją wiedzę!

Ciekawostki o kotach często podawane są w liczbach – 12 kocich wibrysów po obu stronach pyszczka, ułożone w czterech rzędach, mit o kocich życiach, według którego może być ich nawet 9. A jaka liczba pozwala policzyć palce u kota? Odpowiedź na pytanie ile kot ma palców dla wielu miłośników czworonogów może być zaskakująca – oto kilka niesamowitych faktów!

Łapa kota – budowa i typowe cechy

Czy zastanawiałeś się kiedyś ile kot ma palców? Chociaż odpowiedź na to pytanie wydaje się banalnie prosta, tak naprawdę nawet najwięksi miłośnicy mruczących domowników mają problem z podaniem prawidłowej liczby. Ciało kota pełne jest niesamowitych umiejętności i cech, które sprawiają, że są to doskonali łowcy, wyszkoleni i czujni wojownicy, a jednocześnie jedne z najzwinniejszych zwierząt, jakie od stuleci towarzyszyły człowiekowi.

Dlaczego jednym z najdoskonalszych tworów w naturze jest właśnie łapa kota? Budowa czterech kończyn u naszych mruczków sprawia, że mogą one poruszać się bezszelestnie i z łatwością docierać w każde zakamarki mieszkania. Co więcej – okazuje się, że koty chodzą na palcach! W odróżnieniu od człowieka, który ciężar swojego ciała opiera zarówno na palcach, jak i na pięcie, kot używa do tego celu wyłącznie palców. Kocie łapki są przy tym niewielkich rozmiarów, a w dyskretnym poruszaniu się pomagają miękkie poduszeczki.

Poduszki kocich łap są delikatne, ale też na tyle silne, by chronić przed ewentualnymi uszkodzeniami. Czynnikiem, na który jednak są wrażliwe, są zbyt niskie i zbyt wysokie temperatury. Pokryte są setkami receptorów dotykowych, które pozwalają kotu ocenić lokalizację, strukturę oraz żywotność upolowanej zdobyczy.

Między poduszkami łapek znajdują się gruczoły, które produkują zapach, wyczuwalny jedynie przez inne koty. W ten sposób zwierzaki znaczą teren i sygnalizują innym osobnikom swoją obecność. Poduszki mogą być wielokolorowe, a mokre ślady łap na podłodze lub stole to dowód na to, że właśnie poprzez łapy koty się pocą. Czas zatem dowiedzieć się więcej – dlaczego palce u kota są tak wyjątkowe?

ile palców ma kot

Czy wiesz, że budowa tylnych łap kocich różni się od przednich? Ile palców ma kot? 

Z pewnością każdy z nas zauważył, że koty różnią się od siebie wielkością, rodzajem pokrywy włosowej, masą i kolorystyką. Koci świat pozwala na znalezienie kotów bez sierści, prawdziwych czworonożnych olbrzymów i kotków, które dzięki miniaturowym rozmiarom możesz schować do damskiej torebki. Choć mogłoby się wydawać, że wachlarz kocich odmienności jest ograniczony, co jakiś czas dowiadujemy się o kolejnych nietypowych przedstawicielach tej zachwycającej rasy.

Adoptowana przez 33-letnią miłośniczkę zwierząt kotka Sansa, która została znaleziona przez pracowników schroniska dla zwierząt w Nowym Jorku, wyróżnia się nie tylko dwoma kolorami oczu. Jej przenikliwe spojrzenie przykuwa uwagę gości, jednak tym, co wpływa na jej wyjątkowość, jest przede wszystkim liczba palców. Kotka ma aż po sześć palców u każdej z przednich łapek. Zjawisko to nosi nazwę polidaktylia. Kot, który został obdarzony dodatkowymi palcami, nie odczuwa żadnego dyskomfortu. Może biegać za zdobyczą tak samo, jak każdy inny koci przedstawiciel swojej rasy.

Czy sześć palców u kota to znaczne odstępstwo od normy? Ile kot ma palców? Wiele osób uważa, że jesteśmy w tej kwestii bardzo do siebie podobni i podobnie jak ludzie, koty mają po 5 palców u każdej z kończyn. Nic bardziej mylnego! Okazuje się, że natura bardzo sprytnie przemyślała, jak zaprojektować ciało kota na perfekcyjną i niesamowicie sprawną maszynę!

Ile palców ma kot?

Koty to zwierzęta drapieżne. Ich typowe cechy to zwinność, nadzwyczajna umiejętność polowania i ponadprzeciętny słuch. Jako malutkie kocięta starają się złapać niemal każdy ruszający się przedmiot. Bacznie obserwują swoje otoczenie, skaczą, zaczepiają innych domowników, są w stanie usłyszeć najdrobniejszy szelest.  Przekłada się to na ich efektywność w polowaniu na myszy i dobieraniu się do najsmakowitszych kąsków.

Ile palców ma kot? Odpowiedź nie jest oczywista – domowe mruczki mają ich 18! Przednie łapy różnią się od tylnych. Ponieważ to one odgrywają kluczową rolę podczas zdobywania pożywienia, kocich palców z przodu jest po pięć w każdej kończynie. Tylne łapy służą głównie do biegania, przemieszczania się i precyzyjnego skakania. Z tego względu palców jest po cztery w każdej tylnej łapie, co jest w pełni wystarczające nawet podczas wspinania się na bardzo wysokie drzewo.

Czy palce kota mogą okazać się cechą szczególną? Zdecydowanie tak – to, ile palców ma kot, zależy niekiedy od budowy ciała i liczby palców u jego rodziców. Taki stan bywa efektem  niecodziennych pomyłek w kodzie genetycznym, które sprawiają, że na świat przychodzi kociak o niespotykanych cechach osobniczych. Jeśli palców jest więcej, niż zwykle bywa, nie zmienia to najczęściej sposobu poruszania się kota i nie pogarsza jego komfortu życia. Być może nie raz właściciel kota nawet nie zauważa, że jego podopieczny należy do grupy wyjątkowych i unikatowych pupilów.

palce u kota

Koty z heterochromią

Czy tylko palce u kota bywają wyznacznikiem jego nietypowej fizjonomii? Jeżeli poszukujesz kota innego niż wszystkie, zwróć uwagę na kolor jego oczu. Podobnie jak w przypadku psów, koty mogą mieć oczy każde w innym kolorze. Wśród psów dominują w tym względzie rasy pierwotne – husky syberyjskie, malamuty, a także owczarki australijskiej i border colie. Błękitnookie koty to kot birmański, kot himalajski, balijski, neva masquerade, ragdoll, tajski, czy też kot ojos azules.

Gdy Twój podopieczny ma wśród swoich przodków koty z wymienionych ras, może się zdarzyć, że jedno oko będzie zielone, a drugie niebieskie. Heterochromia jest w większości przypadków dziedziczona. Choć z punktu widzenia natury i genetyki taki stan to „wada”, nie przeszkadza ona zwierzęciu w normalnym funkcjonowaniu. Co jeszcze może sprawić, że kot jest jedyny w swoim rodzaju?

Większa liczba palców u zwierzęcia to polidaktylia. Kot może też mieć nietypowy kolor sierści, np. barwę szylkretową. Nie istnieją na świecie dwa takie same koty szylkretowe, w większości są to samice. W niektórych kulturach szylkrety uważane są za te, które przynoszą szczęście. Unikatowe są też koty rude. Okazuje się, że rude koty mają inną mapę pól mózgowych niż koty o czarnym lub burym umaszczeniu. Z tego względu nie mogą uczestniczyć w przeprowadzaniu badań nad nowymi lekami dla kotów, gdyż wyniki często bywają zupełnie sprzeczne.

Na świecie spotkać można także koty miniaturki. Kojarzą się z nowonarodzonymi kociętami i beztroskimi kocimi kulkami, które psocą i broją podczas trenowania niezbędnych umiejętności. Czym się charakteryzują i komu najbardziej spodobają się kotki, które zmieszczą się nawet w obszernej filiżance na herbatę?

łapy kota

 

Najmniejsze rasy kotów – ranking

Liczne i zwinne palce kota, odmienny kolor oczu, niezwykłe właściwości sierści – to nie jedyne wyznaczniki kociej wyjątkowości. Bywają osobniki, których waga i wielkość pozwala na ich swobodne noszenie i zabieranie na rodzinne wycieczki. Kotki w rozmiarze „XS” to gatunki zarówno naturalne, jak i te wyhodowane przez człowieka. Dowiedz się więcej na temat tych niesamowitych kocich indywidualności i wybierz kota, który stanie się nadzwyczajnym czworonożnym domownikiem!

Kot singapurski (singapura)

Kot singapurski to prawdziwy król wśród kocich maleństw. To rasa naturalna, której dorosłe osobniki są nawet dwa razy mniejsze od popularnych w Polsce dachowców. Przeciętna waga tego kota to 1,8–3,5 kg. Kot singapurski podobny jest do kota burmskiego, jego liczba palców jest standardowa, za to zadziwia budowa i kolor sierści. Każdy włos okrywowy kota singapurskiego zdobią przynajmniej dwa poprzeczne, ciemne pasma, tzw. ticking. Jest kotem bardzo przyjacielskim, jego futro jest miękkie i przyjemne w dotyku. A jego oczy w kształcie migdałów sprawiają, że jest wyjątkowo ceniony wśród hodowców.

Kot perski miniaturowy i filiżankowy (teacup persian)

Nie trudno znaleźć w naszym otoczeniu osoby, które zachwycają się nietuzinkowym wyglądem kotów perskich. Ich charakter i często nieprzejednana natura sprawiają, że mają tyle samo miłośników, co przeciwników. Z pewnością jednak nie można wobec nich przejść obojętnie. Miniaturowe persy to rasa stworzona przez człowieka i ze względu na liczne problemy zdrowotne – bardzo kontrowersyjna. Tzw. koty filiżankowe potrafią ważyć zaledwie 1 kg. Powstały w większości w wyniku włączenia do programów hodowlanych kotów, które urodziły się z genem karłowatości.

Munchkin

Munchkin to kolejny kandydat na mistera w kocich zawodach o bycie najmniejszym. Wyjątkowa mutacja genetyczna sprawiła, że munchin przypomina swoim wyglądem jamnika. Ma wyjątkowo krótkie łapki, przy zachowaniu standardowej długości tułowia i głowy. To zwierzęta bardzo wesołe, towarzyskie, skore do zabawy. Jednak krótkie nogi sprawiają, że trudniej im wykonywać zaawansowane sztuczki i wspinać się na wysokości. Ich wyjątkową cechą jest fakt, że często stają na tylnych łapkach w pozycji „słupka” i bacznie obserwują, co dzieje się wokoło nich.

munchkin mały kot

Devon rex

Reks dewoński jest nieduży i lekki – waży od 2,5 do 4 kg. Ma charakterystyczną głowę w kształcie odwróconego trójkąta z nieproporcjonalnie dużymi, odstającymi uszami. Bardzo lubi spędzać czas z człowiekiem, jest zgrabny, szczupły i dobrze umięśniony. Pierwszy devon rex przyszedł na świat w 1960 roku, od tego czasu zachwyca swoim magnetyzującym spojrzeniem i spokojną naturą.

Cornish rex

Cornish rex, o maleńkich rozmiarach i wadze od 2,5 do 4,5 kg, pojawił się w latach 50. ubiegłego wieku, w brytyjskim hrabstwie Kornwalia. Pierwszy przedstawiciel tego gatunku urodził się w miocie kotki domowej – był to kociak z ogromnymi uszami i kręconą sierścią. Charakterystyczną cechą rexa kornwalijskiego jest kędzierzawe jak u baranka futro. To zwierzęta przyjazne, lubiące stały kontakt z człowiekiem, skore do głaskania i wspólnej zabawy. Nie znoszą samotności, z pełnym zaangażowaniem towarzyszą swoim opiekunom we wszystkich wykonywanych czynnościach.

A to historia!

Grupa miniaturowych kotów jest o wiele większa – można do nich zaliczyć także amerykańskie curle, koty abisyńskie i burmskie. Wszystkie one mają 18 palców i nadzwyczajnie zwinne ciało. Co jest niezwykle interesujące, każdy kot ma jedną łapę bardziej dominującą. Według badań przeprowadzonych przez naukowców na Uniwersytecie w Belfaście, jedna łapa kota bywa  przewodnia podczas zabaw z piłeczką lub sięgania po jedzenie. Zgodnie z wynikami badań, lewej łapy częściej używają samice, a samce – prawej. Naukowcy twierdzą, że koty mające dominującą lewą łapę, gorzej radzą sobie w sytuacjach stresowych. Miewają napady agresji i łatwiej je przestraszyć.

Ile kot ma palców? Doskonali drapieżnicy

Niejeden z nas, obserwując codzienne zachowanie kota, zazdrościł swoim podopiecznym unikatowej zwinności i umiejętności złapania najtrudniejszej zdobyczy. Koty zdumiewają swoim wdziękiem, sprytem, ponadprzeciętną równowagą i zdolnością wyjątkowej koncentracji. Są perfekcyjnymi obserwatorami, umieją dostosować się do różnych warunków środowiskowych i zmian w otoczeniu.

Tym, co pozwala kotom precyzyjnie trafiać do celu, czaić się na ofiarę i doskoczyć na najwyższe półki w pokoju, są m.in. kocie łapy. Chociaż niejeden z nas tego nie wie, liczba palców na kocich łapach różni się. Przednie łapy mają ich więcej, by celnie łapać zdobycz i aromatyczne kawałki jedzenia. Tylne łapki służą do zwinnego przemieszczania się, skakania i zabawy. Cztery palce w tylnej części ciała wystarczają, by nasze domowe mruczki idealnie odnajdywały się nawet na śliskiej i niestabilnej powierzchni.

18 sprawnych palców, ostre jak brzytwa pazury, odporne na uszkodzenia poduszki na łapkach i elastyczny kręgosłup – kocie ciało to misternie i precyzyjnie zaprojektowany mechanizm. Aby działał prawidłowo, potrzebuje wartościowej karmy, której szeroki wybór znajdziesz w naszym sklepie. Twój kot jest wyjątkowy? Posiada dodatkową liczbę palców lub szczególne umiejętności? Napisz do nas i podziel się swoimi opowieściami na temat szczególnych cech tych niezwykłych futrzastych domowników, które sprawiają, że są jedynie i niepowtarzalne!

A jeśli szukasz dobrej jakości karmy dla kota, koniecznie zapoznaj się z ofertą sklepu internetowego Apetete.pl.

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły