KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Jajko dla kota – czy koty mogą jeść jajka?

Świadomy opiekun mruczka dba o dobre jedzenie dla swojego pupila. To nie zawsze muszą być gotowe produkty. Podając zwierzakowi samodzielnie przygotowane posiłki, musisz pamiętać, że nie wszystko, co znajdziesz w kuchni, może trafić do jego miski. Czy koty mogą jeść jajka? Sprawdź!

Kocie i ludzkie menu ma wiele wspólnego, ale nie wszystko!

Wysokiej jakości sucha i mokra karma to dobry sposób żywienia kota. Takie posiłki są pełnowartościowe. Zawierają niezbędne witaminy i składniki odżywcze. Nie jest to jednak wymóg, aby do zwierzęcej miski trafiało wyłącznie kupne jedzenie. Możesz je komponować samodzielnie. Poza tym w swojej kuchni znajdziesz wiele smakołyków, które warto od czasu do czasu podać kociakowi w ramach urozmaicenia posiłków czy przekąski. Zresztą, o niektóre zwierzak sam się upomni, gdy skuszony aromatycznym zapachem zacznie głośno miauczeć obok Ciebie i wyciągać w górę łapki, sięgając blatu.

Musisz jednak pamiętać, że nie wszystkie produkty, które doskonale wpływają na ludzki organizm, odżywiają również kota. Wręcz przeciwnie. Część z nich może stanowić dla zwierzaka zagrożenie lub przyczynić się do chorób. Arbuz czy jabłko to sprawdzone, zdrowe smakołyki. Zakazane są z kolei winogrona i rodzynki. Dobre przekąski dla mruczka znajdziesz też w lodówce. Możesz go poczęstować surowym mięsem czy rybą. Czy koty mogą jeść jajka? Czy one też są bezpieczne dla Twojego pupila? Poznaj ten temat razem z nami i nie miej wątpliwości, czy podać kotu jajko!

Czy koty mogą jeść jajka?

Na twardo, na miękko, w koszulce lub w formie jajecznicy – człowiek może jeść jajko kurze na wiele sposobów i jest ono niezwykle dla niego wartościowe. Nie obawiaj się go w swojej diecie. Jajka są źródłem pełnowartościowego, łatwo przyswajalnego białka. Po ich zjedzeniu na długo będziesz syty. Zawierają witaminy: A, D, E, K oraz te z grupy B. Jedząc jajka, dostarczasz do organizmu m.in.: potas, fosfor, wapń, magnez i żelazo. Wnętrze owalnych skorupek nasycone jest wartościowymi tłuszczami i zawiera luteinę. Jajkom przypisuje się też działanie przeciwmiażdżycowe oraz pozytywny wpływ na układ nerwowy.

jajko dla kota

Trudno tak naprawdę przygotować wiele posiłków czy wypieków bez jajek – wykorzystywane są przecież nawet w formie surowej. W zdrowej wersji można je jeść także na diecie. Twój organizm skorzysta na tym, gdy do swojego menu włączysz jajka. Czy znając ich cenne wartości odżywcze, powinieneś je podawać również mruczkowi, którego traktujesz niemal jak członka rodziny? Sprawdź, czy koty mogą jeść jajka w całości, a może tylko ich część? A może znaczenie ma ich sposób obróbki?

Karmienie kota jajkiem – to musisz wiedzieć!

Jajkom kiedyś przypisywano niekorzystny wpływ na poziom cholesterolu we krwi. Środowisko naukowe podzieliło się – Ci, którzy twierdzili, że jajka szkodzą, zalecali jedzenie ich w niewielkiej ilości. Dziś WHO podaje, że zdrowa osoba może zjeść nawet 10 jajek tygodniowo. Chociaż organizm domowego czworonoga działa nieco inaczej niż Twój, musisz wiedzieć, że jajko dla kota też nie zawsze jest bezpiecznie. Kiedyś definitywnie przekreślano je ze względu na awidynę. Dziś jednak wiadomo, że pod pewnymi warunkami domowy ulubieniec może się delektować smakiem jajek. Na co trzeba uważać? Czy koty mogą jeść surowe jajko?

Zagrożenia wynikające z podawania kotu jajek bez obróbki termicznej

Awidyna to poważna rysa na wizerunku jajka, jako idealnego posiłku dla mruczka. Enzym ten występuje w surowym białku i jest odpowiedzialny za rozkład biotyny i ograniczenie jej wchłaniania. Awidyna spożywana w nadmiarze doprowadzi u kota do problemów z przemianą materii, układem nerwowym czy moczowym. Biotyna jest też odpowiedzialna za atrakcyjny wygląd paznokci, skóry i sierści mruczka. Bez tego składnika jej stan zdecydowanie się pogorszy. Kot może też szybciej się męczyć i cierpieć z powodu biegunek.

czy podawać kotu jajko

Już chyba nie masz wątpliwości, czy koty mogą jeść surowe jajko. Nie warto ryzykować ich zdrowiem. Nieugotowane jajko, serwowane w całości, jest dla zwierzaka poważnym zagrożeniem nie tylko przez awidynę. Podając je pupilowi, ryzykujesz też zakażenie salmonellą. Jest ona niebezpieczna także dla ludzi, dlatego Ty sam również nie powinieneś jeść surowych jajek. Wbrew powszechnej opinii bakterie nie znajdują się wyłącznie na skorupce, ale też w jej wnętrzu. Dobre umycie jajka nie zmniejsza więc zagrożenia. Nie pomaga nawet sparzenie wrzątkiem. Warto mieć też na uwadze fakt, że jajka mogą uczulać mruczka.

Czy koty mogą jeść żółtko na surowo?

Nieugotowane białko szkodzi mruczkowi. Żółtko natomiast jest cennym składnikiem jego diety. Jeśli dobrze oddzielisz je od białka, możesz nim poczęstować swojego kociaka. Pamiętaj jednak, że chociaż nie zagraża mu awidyna, surowe żółtko dla kota może być wciąż zakażone salmonellą. Czy mimo tego warto podać je pupilowi? Ależ tak! Żółtko dla kota w surowej postaci jest prawdziwą bombą witaminową. Polecane jest nie tylko jako dodatek do gotowych produktów, ale też w diecie BARF.

Witaminy i minerały zawarte w tej części jajka pozytywnie wpływają nie tylko na Twój organizm, ale też koci. Twój ulubieniec potrzebuje takich witamin jak A, D, K czy zdrowych kwasów omega. Znajdzie je właśnie w surowym żółtku. Ta część jajka pozytywnie wpłynie na stan kociej sierści, wzrok oraz mózg i podniesie odporność zwierzaka. To w nim znajduje się cenna biotyna. Jeśli Twój kot będzie regularnie jadł żółtko, możesz zauważyć, że jego sierść stanie się bardziej atrakcyjna i zdrowsza.

czy koty jedzą jajka

Surowe żółtko możesz podawać nie tylko dorosłemu zwierzakowi, ale także kociętom. Jest zarówno wartościowym, jak i smacznym urozmaiceniem dla zwierzaka. Pamiętaj jednak, aby nie przesadzać z częstotliwością podawaniem żółtka kotu. Raz w tygodniu zupełnie wystarczy. Jajko jedzone przez pupila zbyt często, zaszkodzi mu. Poza tym jest również dosyć kaloryczne.

Jajko dla kota – jak go podawać, by nie zaszkodzić zwierzęciu?

Awidyna i salmonella to poważne zagrożenia związane z jedzeniem przez domowe koty jajek. Nie przekreślaj jednak całkowicie tego składnika diety. Pamiętaj, że ryzyko dotyczy surowych produktów. Jeśli chcesz bezpiecznie podać jajko dla kota, ugotuj je na twardo! W ten sposób wyeliminujesz oba zagrożenia. Zarówno awidyna, jak i salmonella nie przetrwają tak długo w wysokiej temperaturze. Niebezpieczeństwa nie stanowi więc ani białko, ani żółtko. W wersji gotowanej są one nawet lepiej przyswajalne przez koci organizm. Zmniejsza się więc ryzyko problemów żołądkowych.

Niestety obróbka termiczna ma jeden minus – podczas gotowania traci się część składników odżywczych. Jajko nie będzie więc miało aż tak pozytywnego wpływu na koci organizm. Co nie znaczy, że żadnego. Nie bój się więc podawać kotu od czasu do czasu ugotowanego jajka. Takie mu na pewno nie zaszkodzi. Często możesz je także znaleźć w gotowych, kupnych karmach.

jajka w kociej diecie

Jajko warto podawać kotu z uwagi na zawartość tauryny – to niezbędny aminokwas w jego diecie. Wspomaga pracę serca zwierzaka, funkcjonowanie układu nerwowego czy wzrok. Niedobór tauryny to zagrożenie dla zdrowia kociaka. Składnik ten musi trafiać do organizmu czworonoga w każdym wieku.

Jakie jajka kurze dla kota?

Informacje o sposobie chowania kur, które rozszyfrujesz z cyferek na skorupce, są ważne gdy wybierasz jajka do swojej lodówki i dla kota. Staraj się kupować te z oznaczenie „0” lub „1”. Smak białka i żółtka oraz ich wartości odżywcze w dużej mierze zależą od tego, co jadła kura. Wiejskie jajka są więc najbardziej cenione. Jeśli masz dostęp do nich z pewnego źródła, śmiało podaj je kociakowi. Niech nie odstraszy Cię intensywny kolor żółtka. Świadczy on o dużej zawartości witaminy A i D.

Jak podawać kotu jajko?

Do kociej miski może trafić surowe żółtko lub całe jajko ugotowane na twardo. Większość zwierzaków zjada obie formy z apetytem. Nie oczekuj jednak, że przy pierwszym kontakcie z jajkiem, kot poczęstuje się jego dużą porcją. Dodawanie go po trochu, to świetny pomysł na zapoznanie swojego ulubieńca z nowym smakiem. Nie przesadzaj też z wielkością porcji. Jajko powinno być dodatkiem, a nie głównym posiłkiem. Podstawą w diecie kota pozostaje mięso.

Pamiętaj, że jajko wcale nie musi kotu zasmakować. Dziko żyjące czworonogi rzadko kiedy jedzą jajka. Prawdopodobieństwo, że na nie trafią, nie jest wielkie. Jeśli Twój pupil zdecydowanie odmówi jedzenia tego produktu, nie zmuszaj go do takiego posiłku. Nie musisz się też poddawać. Spróbuj ponownie za kilka dni. Nie zawsze musisz podawać zwierzęciu kurze jajko. Przepiórcze też będą w porządku.

żółtko dla kota

Po podaniu jajka, szczególnie na początku, gdy kot dopiero poznaje ten smak, obserwuj swojego pupila. Jeśli zacznie zachowywać się w nietypowy dla siebie sposób, jest duże prawdopodobieństwo, że doszło do alergii lub zwierzak cierpi na nietolerancję. Staraj się zareagować najszybciej, jak to możliwe i skonsultuj się z weterynarzem.

Surowe żółtko czy gotowane jajko naprawdę kotu wystarczy. Taka forma będzie dla niego najzdrowsza. Nie musisz przygotowywać podsmażanej jajecznicy czy sałatki z jajkiem i warzywami lub rybą. Kot nie powinien dostawać posiłków z solą, więc nie dziel się z nim też swoją pastą kanapkową z dodatkiem przypraw i majonezu.

Czy koty mogą jeść jajka? Cenne substancje w skorupce

To odruch – ściągasz skorupkę z ugotowanego jajka i wyrzucasz ją do odpowiedniego kosza lub na kompost. A w niej znajdują się cenne składniki mineralne, takie jak selen, fosfor, wapń czy cynk, które korzystnie wpłyną na organizm Twojego kota. Użyj jej podczas komponowania posiłków dla swojego ulubieńca. Po skorupki jajek sięgnij przede wszystkim wtedy, gdy Twój mruczek karmiony jest wg zasad diety BARF.

czy jajko zaszkodzi kotu

Ważna jest forma, w jakiej podasz zwierzakowi skorupki. Zdecydowanie nie mogą to być małe kawałeczki, które połamały się w trakcie rozbijania jajka. Aby wzbogacić koci posiłek, wykorzystaj skorupki z ugotowanych jajek. Oddziel od nich błony i wysusz je. Następnie zmiel skorupki na drobny pyłek. Ważne, żeby nie ostał się żaden większy kawałek.

Jajko dla kota? Tak, ale…

Dobry opiekun nie tylko zapewnia zwierzęciu dach nad głową, ale też dba o jego prawidłowe żywienie. Niewychodzący kot domowy w kwestii posiłków jest zdany całkowicie na Ciebie. Starsza się karmić swojego ulubieńca zdrowo? Nic dziwnego, że zastanawiasz się, czy koty mogą jeść żółtko lub całe jajko. Ich dieta wygląda nieco inaczej niż ludzka. Czy koty mogą jeść jajka?

Jajko kurze zdecydowanie nie jest tym produktem w kociej diecie, który bez wahania i dłuższego tłumaczenia można rekomendować. Dlaczego? Zwierzak nie może go spożywać w każdej postaci. Nie zaleca się podawania kotom surowego białka, z uwagi na zawartą w nim awidynę. Co innego żółtko. Te surowe zawiera wiele cennych witamin i składników odżywczych, które pozytywnie oddziałują na czworonoga. Drugą bezpieczną formą, w jakiej kot może jeść jajko, jest produkt ugotowany na twardo. Obróbka termiczna niszczy awidynę oraz szkodliwe bakterie, które mogą się znaleźć w produkcie ze skorupką. Zarówno surowe żółtko, jak i jajko ugotowane na twardo, możesz bez obaw podawać i dojrzałym kotom, i małym kociakom.

Kupujesz jajko dla kota? Pamiętaj, aby było ona dobrej jakość. Jeśli masz taką możliwość, wybieraj te wiejskie i zawsze z pewnego źródła. Dlaczego warto dawać swojemu pupilowi jajko? Zawiera ono taurynę, witaminy, cenne kwasy tłuszczowe i luteinę. Koty, które jedzą regularnie jajka, mają lepszy wzrok, a ich sierść lśni i jest przyjemna w dotyku. Chociaż jajko pozytywnie wpływa na organizm małego czworonoga, nie powinno się podawać go częściej niż raz w tygodniu. Serwowane w nadmiarze zaszkodzi Twojemu pupilowi.

Jajko w kociej diecie możesz podać jeszcze na jeden sposób – wyszukaj smaczne przysmaki, które je zawierają. To naprawdę bezpieczny sposób na włączenie produktu do diety zwierzaka. W sklepie internetowym Apetete znajdziesz szeroki wybór przysmaków, które z pewnością przypadną do gustu Twojemu czworonogowi. Podawaj mu je w nagrodę lub jako urozmaicenie posiłków.

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły