Kot syberyjski – mruczek z mroźnej krainy
Aktywny, lubiący się wspinać, chętnie wyraża swoje potrzeby przy pomocy dźwięków – właśnie taki jest kot syberyjski. Dowiedz się więcej o charakterze i wyglądzie mruczka.
Podobne do kotów norweskich leśnych, mruczki syberyjskie zachwycają temperamentem, a jednocześnie czułością. Ten żywiołowy zwierzak jest niezwykle towarzyski i inteligentny. Chętnie prowadzi dyskusje z opiekunem, wydając przy tym różnorodne dźwięki. Chcesz, żeby kocur syberyjski z Tobą zamieszkał? Podpowiadamy, jaka jest cena kota syberyjskiego, w jaki sposób się zachowuje i dla kogo się sprawdzi ten urodziwy mruczek.
Koty syberyjskie – opis rasy
Kot syberyjski jest rasą naturalną, dzięki czemu wyróżnia się dobrym zdrowiem. Historia rasy jest na tyle długa, że trudno jest jednoznacznie wskazać moment, w którym powstała. Mówi się, że pojawiła się wskutek krzyżowania się rdzennych kotów z Syberii z kotami przywożonymi przez osadników.
Kiedyś kota syberyjskiego uważano za pospolitego. Dopiero w latach 80. XX wieku rozwinęła się hodowla zwierzęcia. W 1987 roku zorganizowano wystawę kotów, podczas której zaprezentowano dwa osobniki syberyjskie i na ich podstawie opracowano standard rasy.
Organizacja TICA uznała syberyjskiego kota za pełnoprawną rasę w 1997. FIFE zrobiła to w 1998 roku. W 1989 roku przywieziono do Polski pierwszego kota syberyjskiego.
Mruczek należy wciąż do jednych z najczęściej występujących kotów domowych na Wschodzie, cieszy się też popularnością w Polsce. Za zwierzę tej rasy musisz zapłacić około 2000–3000 zł. Niższa cena kota syberyjskiego powinna być dla Ciebie sygnałem, że hodowla może nie być warta uwagi.
Przeczytaj także: Jak sprawdzić rodowód kota?
Jak wygląda kot syberyjski?
Kocur syberyjski ma długie włosy oraz miękki, puszysty podszerstek, który jest szczególnie obfity zimową porą. Ogon kota przypomina kitę wiewióreczki, jest równie bujny. Możesz pomylić tego pięknego kota z norweskim leśnym, choć jest od niego nieco niższy. Sylwetka kota jest proporcjonalna, ale muskularna, co pozwala mu na pokonywanie najwyższych drapaków, nieraz jednym susem. To skoczne koty, pełne gracji i chętne do zabawy.
Dobrze umięśnione zwierzę waży około 5–9 kg, przy czym kocury są cięższe niż kotki. Mruczek charakteryzuje się trójkątną głową, zaokrąglonym podbródkiem, dość dużymi uszami, które są zaokrąglone na końcach. Kot syberyjski ma duże, lekko owalne oczy w kolorze bursztynowym lub zielonym.
Sierść zwierzęcia jest półdługa. Warto wiedzieć, że włos okrywowy wyróżnia się wodoodpornością dzięki natłuszczeniu. Zwierzę występuje w dwóch wersjach kolorystycznych – klasycznym i neva masquarade. W klasycznym ubarwieniu kotów syberyjskich dopuszczalne są wszystkie kolory i odmiany z barwą białą, z wyjątkiem cynamonowego, liliowego, czekoladowego i oznaczeń. W przypadku neva masquarade dopuszczalne są znaczenia typu point.
Syberyjskie koty – charakter
Koty syberyjskie charakter mają nieco psi. Są niezwykle sympatyczne, chętnie zapraszają do zabawy i uczestniczą w życiu człowieka, ale nie są przy tym natrętnym kompanami. Zwierzaki potrafią ładnie komunikować swoje potrzeby – delikatnie dopominają się o uwagę miauknięciem. Wydają różnorodne dźwięki – lubią przy ich pomocy „rozmawiać” z opiekunem. Zwierzę jest raczej odważne, jednak w obrębie rasy zdarzają się też osobniki nieśmiałe.
Czym jeszcze wyróżnia się ich charakter? Koty syberyjskie mają duży temperament. Chętnie odkrywają zakamarki, są ciekawskie, lubią się wspinać. Mnóstwo radości sprawi zwierzakowi tak zwana kocia autostrada, czyli kilka półek zamontowanych na ścianie. Powstały z nich tor będzie dla mruczka zarówno miejscem zabawy, jak i odpoczynku.
Zwierzę wykazuje się cierpliwością, więc nadaje się w sam raz do domu z dziećmi. Maluchy muszą jednak szanować jego granice. Zwierzę może dogadywać się z innymi czworonogami, ale konieczne jest przeprowadzenie właściwej socjalizacji z izolacją.
Kot powinien pozostawać w mieszkaniu – na zewnątrz czyha przecież wiele niebezpieczeństw, jak samochody czy inne zwierzęta. Możesz zapewnić mu strefę do relaksu na balkonie. Miejsce to koniecznie zabezpiecz przy pomocy trwałej siatki – dzięki temu zapewnisz zwierzakowi ochronę. W domu kot powinien mieć możliwość skorzystania z bardzo wysokiego drapaka.
Przeczytaj także: Najładniejsze koty – które rasy są uznawane za najładniejsze?
Wszystko o kotach syberyjskich, czyli jak o nie dbać?
Wiesz już, jaki charakter mają koty syberyjskie. Czas dowiedzieć się więcej na temat dbania o te wyjątkowej urody zwierzęta.
Żywienie
Jest to przedstawiciel mięsożerców, dlatego w jego diecie nie ma miejsca na zboża czy owoce. Wybieraj spośród pełnowartościowych karm, które charakteryzują się dużą zawartością mięsa. Powinny być to karmy mokre – lepiej nie podawać suchych ze względu na możliwość wystąpienia w przyszłości problemów z nerkami czy układem moczowym. To nieprawda, że kot czyści zęby suchą karmą. Do tego celu lepiej służy podawane od czasu do czasu surowe mięso, niepokrojone, z którym zwierzak musi sobie samodzielnie poradzić.
Dla kociąt sprawdzi się karma Wiejska Zagroda, która zawiera 98% mięsa, podrobów i bulionu. Producent zadbał o dużą ilość tauryny – jest ona niezbędnym aminokwasem w diecie kota, a w tej karmie znajdziesz jej aż 2400 mg/kg. Produkt został wzbogacony olejem z łososia – dzięki temu pozytywnie wpływa na wygląd sierści.
Do karmienia dorosłych zwierząt odpowiednia będzie karma Dolina Noteci Premium, która jest pozbawiona zbóż i zbędnych aromatów oraz polepszaczy smaku. Cechuje się wysoką zawartością mięsa i tauryny. Karma jest dostępna w kilku wariantach smaków, więc łatwo wybierzesz taką, która przypadnie do gustu mruczkowi.
Niektóre zwierzaki zamiast puszek wolą saszetki. Zwróć uwagę na karmę Dolina Noteci Premium właśnie w takiej formie.
Syberyjskie koty chętnie spróbują również przysmaków, które staną się urozmaiceniem ich diety. Możesz podawać je od czasu do czasu, stosować jako nagrodę lub wykorzystać podczas zabawy z matą węchową. Przysmaki powinny mieć krótki, nieskomplikowany skład – najlepiej, jeśli zawierają wyłącznie mięso.
Pielęgnacja
na pielęgnację zwróć szczególną uwagę w okresach linienia. To właśnie wtedy zwierzęta potrzebują troski o futro. Regularne czesanie zapobiegnie powstawaniu kołtunów. Warto uczyć młode koty, że szczotkowanie nie jest niczym strasznym. Dzięki temu w przyszłości nie będą obawiać się szczotki.
Zdrowie
Wiesz już niemal wszystko o kotach syberyjskich. Musisz też zdawać sobie sprawę z ewentualnych problemów zdrowotnych, nim zdecydujesz się na tę rasę. Syberyjskie mruczki są uznawane za wyjątkowo zdrowe – żyją około 15–17 lat. Nie jest jednak tak, że nie wymagają opieki weterynarza. Konieczne są regularne badania krwi, które pozwolą szybko wykryć nieprawidłowości. U zwierzęcia może wystąpić kardiomiopatia przerostowa, czyli przerost mięśnia sercowego.
Wiesz już wszystko o kotach syberyjskich. Te żywiołowe, skoczne zwierzęta chętnie wspinają się i wskakują na wysokie meble, ale przy tym nie mają tendencji do niszczenia. Koty syberyjskie są gadatliwe i towarzyskie. Zaletą mruczka z pewnością jest wygląd. Kot syberyjski ma piękne, długie włosy, o które musisz dbać szczególnie w okresie linienia. Zapewnij zwierzakowi odpowiednią karmę i regularne badania, żeby długo cieszył się zdrowiem. Mruczki tej rasy są odporne na choroby. Zajrzyj do Apetete, gdzie znajdziesz karmy i akcesoria przeznaczone dla syberyjskich kotów.
Najciekawsze propozycje z naszego sklepu