Kotu śmierdzi z pyska? Sprawdź, dlaczego i co możesz zrobić
Koty niekoniecznie muszą mieć najpiękniejszy zapach wydobywający się z pyszczka. To naturalni mięsożercy, a to oznacza, że woń dochodząca z ich jamy ustnej może być specyficzna. Jeśli jednak faktycznie bardzo z pyszczka śmierdzi, czas się tym zainteresować. Co oznacza, gdy kotu śmierdzi z pyska? Przeczytaj!
Koty to naturalni mięsożercy. A ten specyficzny rodzaj diety oparty głównie na mięsie i innych produktach pochodzenia zwierzęcego sprawia, że z pyszczka kota raczej nie będzie pachnieć kwiatowo czy w sposób, który ludzie zwykli uważać za przyjemny. Wcale nie oznacza to jednak, że od razu musi z pyszczka śmierdzieć. Jeśli nie jesteś niesamowicie wrażliwy na zapachy to od kota, który jest całkowicie zdrowy i wyśmienicie karmiony, raczej nie powinieneś czuć bardzo nieprzyjemnych zapachów. Czasem jednak zdarza się, że kotu śmierdzi z pyska. Na tyle, że każda próba zbliżenia się do Ciebie Twojego kota, czy kierowania głowy w kierunku Twojej twarzy, jest dla Ciebie czymś bardzo nieprzyjemnym. Pamiętaj jednak – to nie wina kota, że jego pyszczek wydziela specyficzną, nieprzyjemną woń.
Jeśli zapach z jamy ustnej Twojego kota zmienił się lub zawsze uważałeś go za brzydki, warto się tym tematem zainteresować. To Ty jesteś odpowiedzialny za swojego kota i jako dobry opiekun powinieneś zrobić wszystko, by kot był zdrowy i szczęśliwy. Czy brzydki zapach z pyska mruczka zawsze oznacza coś złego? Czy trzeba się tym martwić? Czytaj dalej!
Dlaczego kotu śmierdzi z pyska?
Być może dopiero zaczynasz opiekę nad kotem, nawet jeśli nie do końca byłeś do tego przygotowany. Mogło się przecież zdarzyć tak, że w pewnym momencie Twojego życia na Twojej drodze stanął kot. W szlachetnym porywie serca postanowiłeś się nim zaopiekować i zadbać o niego. Być może nawet sądzisz, że brzydki zapach z pyszczka kota to coś zupełnie normalnego. Ot, w końcu to zwierzę, a zwierzęta przecież brzydko pachną.
Jednak nie możesz zapominać o czymś bardziej istotnym. Oczywiście, oddech zwierzaka nie będzie pachniał miętową świeżością. Jednak wcale nie znaczy to, że musi bardzo śmierdzieć. Koty to też niezwykle czyste i higieniczne zwierzaki. Nie trzeba mieszkać razem z kotem, by to zauważyć. To bardzo powszechna wiedza. Koty potrafią poświęcić nawet kilka godzin dziennie na dokładną pielęgnację sierści. Wolnożyjące mruczki poświęcają tego czasu mniej, ale to jest związane z ich trybem życia – gdyby miały możliwość, też pielęgnowałyby się bardzo długo.
Co oznacza, gdy kot przestaje o siebie dbać?
Koty są uważane za zwierzaki czyste i higieniczne. Do tego stopnia, że mruczek, którego futerko jest brudne, sklejone i bardzo zaniedbane jest oceniany jako kot chory, ranny lub osłabiony. Gdy zwierzę porzuca swoją codzienną higienę, to dla Ciebie, jako opiekuna, powinien być bardzo poważny sygnał ostrzegawczy, który powinien dać Ci znać, że z kotem dzieje się coś złego i potrzebuje on Twojej pomocy. A nierzadko najlepszą formą pomocy jest zabranie kota do lekarza weterynarii, by mógł postawić fachową, właściwą diagnozę i zaproponować najlepszy sposób postępowania w danym przypadku.
To wszystko bardzo ważne. Jednak należy też zdawać sobie z jednej bardzo ważnej kwestii. O ile koty są bardzo czyste i higieniczne, nie znaczy, że są w pełni samowystarczalne w tej dziedzinie. W końcu taki kot nie będzie w stanie sam wyczyścić sobie zębów czy zadbać w ogóle o higienę jamy ustnej. A przynajmniej nie w stopniu, który ludziom kojarzy się z dbaniem o higienę jamy ustnej.
Natura to wszystko jakoś ustabilizowała. Odpowiednia kocia dieta ma duży wpływ na zapach, który wydobywa się z jamy ustnej kota. Nie każdemu mruczkowi śmierdzi też z pyska. Gdyby tak było, byłby to po prostu element ich natury i coś, z czym trzeba byłoby się pogodzić. Tak jednak nie jest.
Śmierdzący oddech u kota – czy to powód do zmartwień?
Warto dowiedzieć się, dlaczego kotu śmierdzi z pyska. W ten sposób będziesz wiedział, czy w ogóle i kiedy powinieneś zgłosić się do lekarza weterynarii z Twoim kotem. Łatwo zauważysz – czy raczej „wyczujesz”, gdy Twojemu kotu zacznie śmierdzieć z pyska. Tego nie da się przeoczyć i jeśli tylko spędzasz z nim czas – z całą pewnością Ci to nie umknie. Jednak zauważenie to przecież nie wszystko. Trzeba jeszcze wiedzieć kiedy – i czy w ogóle – warto podjąć jakieś kroki w związku z tą kwestią. W przypadku opieki nad jakimkolwiek zwierzęciem zawsze warto poszerzać swoją wiedzę w tej dziedzinie. W takim razie, co oznacza śmierdzący oddech u kota?
Najpowszechniejszym wyjaśnieniem są problemy z zębami, dziąsłami i jamą ustną jako taką. Może to być kwestia wieku kota – im kot starszy, tym większa szansa, że rozwinie się problem z zębami czy dziąsłami. Organizm się przecież starzeje, to samo dotyczy też kocich zębów. Jednak nawet u młodych kotów mogą rozwinąć się różne problemy z jamą ustną – w tym, na przykład, zapalenie dziąseł. Ono też może powodować bardzo brzydki zapach z pyska kota. Jak może u kota wykształcić się zapalenie dziąseł? Niestety, ale bardzo prosto. Wystarczy, że między zębami będzie odkładać się pożywienie. Ludzie myją swoje zęby szczoteczką i pastą, koty samodzielnie sobie z tym nie poradzą. Zazwyczaj kwestię rozwiązują jednak same, nieco inaczej niż ludzie. Potrzebują jednak do tego odpowiedniej diety.
Dlaczego dieta może wpływać na oddech mruczka?
I to właśnie zła dieta jest kolejnym powodem, dla którego pojawia się śmierdzący oddech kota. Koty są bowiem bezwzględnymi mięsożercami. Podstawą dobrze zbilansowanej kociej diety jest przede wszystkim białko pochodzenia zwierzęcego – mięso mięśniowe i podroby. Duże znaczenie mają też tłuszcze zwierzęce, które dają kotu energię i są absolutnie niezbędne do prawidłowego funkcjonowania mruczka – wszystko to ze względu na to, że to właśnie w tłuszczu rozpuszcza się część niezbędnych do życia witamin.
Koty właściwie nie potrzebują w swojej diecie węglowodanów – w naturalnych warunkach, w przypadku kotów wolnożyjących, wystarcza mu tylko tyle węglowodanów, ile wchłoną razem z żołądkiem swoich ofiar. Zwierzęta bowiem z reguły zjadają całą swoją ofiarę, razem z żołądkiem i jego zawartością. To naprawdę niewielkie ilości węglowodanów.
Jeśli jednak te proporcje zostaną zaburzone – jeśli w diecie kota znajdzie się za dużo węglowodanów, z pewnością odbije się to na całej jego kondycji i stanie zdrowia. U takiego mruczka mogą pojawić się problemy z nadwagą i otyłością – i mnóstwo innych chorób, które związane są z tymi stanami. Może rozwinąć się też cukrzyca – a to naprawdę tylko wierzchołek góry lodowej. W końcu właśnie kotu może zacząć śmierdzieć z pyska – to może być znak tego, że Twój zwierzak jest właśnie źle żywiony i powinieneś przemyśleć kwestie związane z jego dietą.
Przeczytaj także: Jak karmić kota? 6 kroków do zbilansowanej diety
Czego oznaką może być przykry zapach z pyska kota?
Brzydki, cuchnący oddech kota to też może być oznaka choroby. Jakiej konkretnie? Tak naprawdę nie da się odpowiedzieć na to pytanie w jednoznaczny sposób. Wszystko dlatego, że chorób, które mogą objawiać się – między innymi – poprzez brzydki zapach z pyska kota, jest naprawdę wiele.
To może być na przykład cukrzyca – jest to możliwe, zwłaszcza gdy zapach ten jest bardzo specyficzny i w oddechu kota wyraźnie wyczuwasz aceton. Może bowiem on świadczyć o kwasicy ketonowej.
Jama ustna kota może wiele powiedzieć o jego ogólnym stanie zdrowia. Na przykład nieprzyjemny zapach z kociego pyska może świadczyć o zaburzeniach pracy wątroby lub nerek. Dzieje się tak, ponieważ toksyczne produkty przemiany materii, takie jak amoniak czy mocznik, gromadzą się we krwi i docierają do błon śluzowych jamy ustnej. Substancje te są następnie wydychane, powodując nieprzyjemny zapach. Inne niebezpieczne choroby, które mogą powodować zmianę zapachu kociego oddechu to koci katar i zapalenie dziąseł. Koci katar to choroba wirusowa, która dotyka młode koty i charakteryzuje się zapaleniem spojówek oraz górnych dróg oddechowych. Zapalenie dziąseł, które również skutkuje nieprzyjemnym zapachem, może być spowodowane chorobami, które osłabiają układ odpornościowy. Dlatego, jeśli zauważysz zmianę w oddechu swojego mruczka, koniecznie zabierz go na kontrolę do lekarza weterynarii.
Co robić, gdy kotu śmierdzi z pyska?
Co zrobić gdy kotu śmierdzi z pyska? Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Nie sposób bowiem określić od razu, co konkretnie dolega Twojemu kotu. Oczywiście, bywają sytuacje, w których bardzo łatwo jest namierzyć przyczynę – wystarczy, że sprawdzisz stan uzębienia kota i zauważysz, że zęby Twojego zwierzaka są bardzo zaniedbane i znajduje się na nich kamień nazębny lub dziąsła wyglądają źle – to może być przyczyna brzydkiego zapachu.
Jednak w przypadku chorób bardzo trudno jest po tym tylko symptomie na sto procent stwierdzić, z jaką chorobą zmaga się Twój kot. Właściwie, na pierwszy rzut oka i tylko po tym symptomie, jest to praktycznie niemożliwe.
Sprawdź również: Nowotwór u kota – jak poznać, że Twój kot jest chory?
Dlatego jeśli z pyszczka Twojego kota wydobywa się brzydki zapach, nie zgaduj i nie ryzykuj. Najlepszym, co możesz dla niego zrobić, jest zabranie zwierzaka do lekarza weterynarii. Lekarz może zalecić i wykonać odpowiednie badania, namierzyć przyczynę brzydkiego zapachu i zaproponować odpowiedni sposób leczenia.
Lekarz weterynarii może zapytać Cię też o codzienność kota – zwłaszcza o jego dietę. Jeśli uzna, że przyczyną brzydkiego zapachu jest właśnie zła dieta, nie tylko zachęci Cię do zmiany sposobu żywienia kota, ale też wytłumaczy, na czym powinna się opierać dieta Twojego kota, by był szczęśliwy i zadowolony.
Jak samodzielnie pomóc kotu?
Jeśli chcesz zadbać o kocie zdrowie i dobre samopoczucie, możesz też zaoferować mu odpowiednie smakołyki, które zadbają o jego stan zębów i pomogą rozwiązać problem z brzydkim zapachem. Takim produktem mogą być smakołyki dla kotów 2w1 świeży oddech i odkłaczanie marki Dr Seidel.
Możesz też wybrać dostępny w naszym sklepie przysmak dla kota na świeży oddech i zdrowe zęby marki Francodex.
O stan zębów Twojego kota należy dbać nie tylko wtedy, gdy zaczyna dziać się z nimi coś złego. W końcu zdrowotna profilaktyka ma naprawdę ogromne znaczenie – o wiele lepiej jest przecież zapobiegać niż leczyć. Warto wdrażać kota już od małego do spokojnego przyjmowania wszelkich zabiegów pielęgnacyjnych, w tym właśnie mycia zębów. A jeśli chcesz umyć zęby Twojego małego mruczka, potrzebujesz przede wszystkim odpowiedniej pasty. Być może zainteresuje Cię w takim przypadku pasta marki Beaphar Duo Junior.
Pamiętaj, że dobro Twojego kota ma naprawdę duże znaczenie – on liczy na to, że w razie potrzeby mu pomożesz. A czasami najlepszym, co możesz zrobić, jest zabranie zwierzaka do specjalisty, który fachowo się nim zajmie.
Kotu śmierdzi z pyska – podsumowanie
Brzydki zapach z pyska Twojego kota nie jest czymś normalnym. Oczywiście, nie powinieneś się spodziewać woni najlepszych perfum czy świeżych kwiatów – te zwierzęta to mięsożercy, więc zapach zawsze może odbiegać od Twoich standardów. Jednak jeśli z pyska kota zaczyna po prostu śmierdzieć, to czas, by się tym zająć. Czy jest się czym martwić?
Powodów brzydkiego zapachu z pyszczka kota może być naprawdę bardzo wiele – kamień nazębny, choroby zębów i dziąseł, nieprawidłowa dieta. Może to być też jednak symptom, że w organizmie Twojego mruczka rozwija się naprawdę bardzo poważna choroba. Szwankować może jego trzustka, wątroba czy nerki. Kot może zacząć cierpieć na cukrzycę, zmagać się z kocim katarem i naprawdę wieloma innymi chorobami.
Dlatego jeśli z pyska Twojego mruczka zaczęło naprawdę brzydko pachnieć, zabierz kota do lekarza weterynarii. To najlepsze, co możesz dla niego zrobić. Zgadywanie czy ignorowanie sprawy może mu tylko zaszkodzić.
A Ty? W jaki sposób dbasz o higienę jamy ustnej Twojego kota? Regularnie myjesz mu zęby? A może częstujesz swojego mruczącego przyjaciela dentystycznymi przysmakami? Pamiętasz o regularnych badaniach kontrolnych u lekarza weterynarii? Podziel się z nami swoją historią!
Najciekawsze propozycje z naszego sklepu