Reanimacja kota. Jak postępować? Porady
Każdy odpowiedzialny właściciel zwierzaka stara się poszerzać wiedzę na temat wielu aspektów życia pupila. Jednak warto także zgłębić jedną ważną kwestię. Pierwsza pomoc dla kota. Sprawdź, co możesz zrobić, gdy Twój kot będzie potrzebował pomocy!
Właściciel ma sekretną broń, która może uchronić kota przed wieloma zagrożeniami. Tą magiczną bronią jest wiedza. Człowiek, który wie, jak należy zachować się w sytuacji zagrożenia zdrowia, lub życia kota może natychmiast zareagować i uratować swojego zwierzaka! Dlatego tak ważne jest odpowiedzialne podejście do decyzji o posiadaniu kota. Warto stale poszerzać swoją wiedzę na tematy związane ze zdrowiem pupila, tak aby być w stanie pomóc mu w potrzebie i zapewnić długie i komfortowe życie.
Istnieje wiele sytuacji, w których kot może potrzebować natychmiastowej pomocy. Czy wiesz co zrobić, kiedy kot się zadławi, zemdleje czy przypadkowo zje trującą substancję? Bez specjalistycznej wiedzy trudno o prawidłowe reakcje, a czas może mieć tutaj kluczowe znaczenie. Sprawdź, jak powinieneś się zachować w przypadku zakrztuszenia, ustania krążenia czy połknięcia toksycznej substancji. Twoja wiedza może uratować życie i zdrowie pupila!
Pierwsza pomoc u kota – kiedy może być potrzebna?
Na koty może czyhać wiele niebezpieczeństw, które czasami trudno dostrzec, a przecież nawet niewychodzące koty mogą ulec wypadkowi. Co najczęściej przydarza się kotom? Sprawdź!
Złamania i upadki z wysokości
Koty kochają ruch i często skaczą z dużych wysokości. Niestety, nie zawsze lądują na czterech łapach. Szkielet kota składa się z ponad 240 kości więc nie trudno o złamania czy zwichnięcia. Złamania kości mogą zagrażać życiu zwierzaka, zwłaszcza gdy kość przebije któryś z narządów wewnętrznych. Nawet jeśli tak się nie stanie, złamana kość powoduje ogromny ból i cierpienie kota. Pierwszymi widocznymi objawami złamania lub zwichnięcia u mruczka mogą być: płytki i przyspieszony oddech, odciążanie uszkodzonej części ciała, niechęć do jedzenia, lizanie obolałego miejsca czy niemożliwość podniesienia się z miejsca.
Zjedzenie toksycznej substancji
Koty są z natury bardzo ostrożne, jednak czasami zdarza się, że zjedzą coś, co może im zaszkodzić. Wśród zakazanych produktów znajdują się m.in. czekolada, cebula, czosnek, szczypiorek, winogrona czy też cytrusy. Koty są bardzo selektywne w doborze pożywienia, dlatego też zatrucia pokarmowe są stosunkowo rzadkie. Inaczej sprawa ma się z roślinami domowymi, które często stanowią łakomy kąsek dla mruczków. Rośliny, które nie są korzystne dla kotów to przede wszystkim poinsecja, bluszcz, ostrokrzew, jemioła, rododendron, cyklamen i lilia. Lista toksycznych substancji dla kota jest bardzo długa, dlatego jako odpowiedzialny właściciel powinieneś się z nią zapoznać. Jak widać, są to rośliny, które często goszczą w domach. Zjedzenie ich przez kota może spowodować różne reakcje – od wymiotów po uszkodzenie organów wewnętrznych.
Zakrztuszenie i ciało obce w drogach oddechowych
Do zakrztuszeń u kota dochodzi stosunkowo rzadko, jednak zdarza się, że pupil przez przypadek połknie część zabawki lub ostry kawałek jedzenia, który utkwi w drogach oddechowych. Ciężki oddech, drapanie okolic pyszczka odruch wymiotny, ślinotok czy kaszel może świadczyć o ciele obcym w przełyku. Może także ono utkwić w nosie kota. Najczęściej objawia się to kichaniem, pocieraniem pyszczka o różne przedmioty czy ciężkim lub świszczącym oddechem.
Utrata przytomności
Przyczyn utraty przytomności u kota może być kilka. Najczęściej dochodzi do omdleń z powodu problemów kardiologicznych lub neurologicznych. Zdarza się też, że utrata przytomności może nastąpić z powodu zbyt niskiego poziomu cukru we krwi. W skrajnych przypadkach może zdarzyć się, że będzie ona wiązać się z ustaniem funkcji życiowych. Kiedy zwierzę nie rusza się, należy w pierwszej kolejności sprawdzić podstawowe parametry życiowe, czyli oddech i tętno.
Pierwsza pomoc dla kota – jak jej udzielić?
Wiesz już, co może przydarzyć się Twojemu mruczkowi. Co zrobić, kiedy kot znajdzie się w niebezpieczeństwie? Jak zareagować? Sprawdź, jak przeprowadzić pierwszą pomoc dla kota.
Pierwsza pomoc w przypadku złamań i zwichnięć
W wielu przypadkach warto unieruchomić złamane miejsce. Zwierzę ze złamaną kończyną jest pod wpływem adrenaliny – może szarpać się, próbować chodzić, czy uciekać. Wszelkie próby obciążania złamanej kończyny, a także jej dodatkowe stłuczenia mogą komplikować stan zwierzęcia. Warto wziąć pod uwagę zachowanie zwierzęcia – jeśli kot nie protestuje, można zabezpieczyć miejsce złamania do czasu dojazdu do lecznicy. Jeśli jednak zwierze reaguje agresją, wtedy nie należy z nim walczyć.
Unieruchomienie złamania może przynieść kotu ulgę w bólu i zapobiec dalszym uszkodzeniom. W przypadku złamania kończyny należy unieruchomić ją zarówno nad jak i pod miejscem złamania. Niektóre złamania u nasady ogona kota, mogą być groźne, a inne nie. Gdy z kolei widoczna jest rana, to złamania te mogą stać się wrotami wejścia infekcji. W takim wypadku należy nie tyle, ile usztywnić ogon, ale zabezpieczyć go przed brudem i dalszymi urazami. W przypadku złamań i zwichnięć istotna jest natychmiastowa wizyta u lekarza weterynarii w celu potwierdzenia urazu zdjęciem RTG oraz leczenia bądź operacji.
Pierwsza pomoc w przypadku zatruć
Jeśli istnieje podejrzenie, że kot mógł zjeść trującą substancję, a nie była to drażniąca chemia, to należy sprowokować u niego odruch wymiotny. Czas gra tutaj kluczową rolę, gdyż po upływie około 2 godzin od zdarzenia, toksyny zaczynają przenikać do organizmu kota. Nawet jeśli próba sprowokowania wymiotów była udana, konieczna jest wizyta u weterynarza. Lekarz oceni stan ogólny kota, zleci badania i w przypadku odwodnienia – poda płyny nawadniające czy potrzebne leki.
Zobacz także: Niebezpieczne rośliny doniczkowe dla psów i kotów
Pierwsza pomoc w przypadku ciał obcych w drogach oddechowych
Jeśli u kota doszło do zakrztuszenia, należy jak najszybciej sprawdzić, czy w jamie ustnej zwierzaka nie znajduje się ciało obce. Powinno się dokładnie obejrzeć okolice gardła, policzki, podniebienie, dziąsła i język. Jeśli ciało obce jest widoczne i można je łatwo wyjąć, należy to niezwłocznie zrobić. Dobrym sposobem na to, jak udrożnić nos kotu jest skorzystanie z gruszki lub aspiratora, ale tylko jeśli naprawdę potrafimy z tych sprzętów korzystać – trzeba pamiętać, że gruszką bez problemu można wepchnąć ciało obce głębiej. Jeżeli nie uda się wyjąć ciała obcego z dróg oddechowych, warto wykonać oklepywanie klatki piersiowej, po bokach dłonią złożoną w kształt łódki. Należy oklepać kota 3-4 razy i obserwować czy ciało obce zostało odkrztuszone oraz dwukrotnie wykonać manewr Heimlicha. W przypadku trudności z oddychaniem niezwykle ważne jest, aby zlikwidować wszelkie przeszkody mogące je utrudniać, np. obrożę.
Pierwsza pomoc w przypadku omdlenia
Większość omdleń ma charakter krótkotrwały i często zwyczajnie nie zdążymy podjąć żadnych działań. Zawsze należy jednak znaleźć przyczynę omdlenia, dlatego też niezbędna będzie wizyta u lekarza weterynarii. Jeżeli omdlenie może być spowodowane spadkiem cukru we krwi, należy zbadać jego poziom glukometrem lub, jeśli nie posiadasz tego urządzenia, można wetrzeć kotu niewielką ilość miodu w dziąsła. Słodki miód szybko podniesie poziom glukozy we krwi. W przypadku hipoglikemii pozwoli to na bezpieczne przetransportowanie zwierzaka do gabinetu weterynaryjnego w celu dalszej diagnostyki.
Reanimacja kota
Reanimacja to przywrócenie krążenia, oddechu i świadomości. Resuscytacja, to z kolei przywrócenie funkcji życiowych bez powrotu świadomości. Powinna ona być bezzwłocznie wykonana, jeśli stwierdzony zostanie zanik funkcji życiowych. Najpierw należy dokładnie sprawdzić parametry życiowe – pracę serca, tętno i oddech.
Pracę serca najłatwiej jest ocenić poprzez przyłożenie ucha do klatki piersiowej kota, najlepiej po lewej stronie. Tętno kota można zbadać na tętnicy udowej, a oddech sprawdza się przez obserwację ruchów klatki piersiowej lub przykładając lusterko do nozdrzy kota. W przypadku podjęcia decyzji o resuscytacji najpierw należy upewnić się, że drogi oddechowe są drożne i sprawdzić, czy język nie wpada kotu do gardła. Jeśli w pysku kota napotkasz na jakąkolwiek blokadę, usuń ją. Aby sprawdzić drożność dróg oddechowych, należy wykonać 5-6 uciśnięć klatki piersiowej i wykonać 2-3 wdechy, by móc ocenić, czy klatka piersiowa się podnosi. Resuscytacja kota powinna być rozpoczęta od ułożenia go w bezpiecznej pozycji, na prawym boku z kończynami zgiętymi w stawie łokciowym i otwartym pyskiem.
Można także wykonywać resuscytację również w innych pozycjach. Należy pamiętać, ze czasem wręcz niewskazane jest przenoszenie kota, czy odwracanie go na drugą stronę. Następnie należy przystąpić do uciskania klatki piersiowej. Należy je wykonywać jedną ręką, w tempie ok. 110 – 120 uciśnięć na minutę w okolicy klatki piersiowej tuż za łokciem. Po dwóch minutach należy przerywać akcję na 5 sekund. Każdy cykl musi trwać pełne 2 minuty, zachowując wykonywanie naprzemiennie 30 uciśnięć i 2 wdechy w ustalonym tempie. Takie cykle powtarzamy aż do przywrócenia funkcji życiowych. Jeśli posiadasz kogoś do pomocy, warto wykonywać pełną resuscytację, czyli ucisk klatki piersiowej i wdechy ratownicze. Wdechy powinny być wykonywane w częstotliwości ok. 10 na minutę, a każdy wdech powinien trwać ok. 1 sekundy. Resuscytację należy prowadzić aż do przywrócenia funkcji życiowych kota lub do przyjazdu lekarza weterynarii.
Przeczytaj także: Anatomiczna budowa kota – poznaj ciekawostki o kociej anatomii!
Pierwsza pomoc dla kota – i co dalej?
Jeśli uda Ci się z powodzeniem wykonać pierwszą pomoc dla swojego kota, zapewne czujesz ogromną ulgę, ale też niepewność. Co dalej? Jak postępować? Sprawdź, co należy zrobić, kiedy zdołasz uratować swojego zwierzaka!
Niezależnie od tego, czy kot zjadł zakazaną roślinę, nagle zemdlał czy nastąpiło zatrzymanie krążenia, po dokonaniu niezbędnych czynności ratunkowych należy zgłosić się ze zwierzęciem do lekarza weterynarii w celu dalszej diagnostyki i przeprowadzenia szczegółowych badań. Nawet jeśli wydaje Ci się, że kociak zachowuje się normalnie i nie ma powodów do obaw, skutki wyżej wymienionych przypadków mogą być długotrwałe i ciężkie do uchwycenia na pierwszy rzut oka. Poszerzona diagnostyka pomoże określić stan zdrowia kota i w razie potrzeby, wdrożyć odpowiednie leczenie. A Ty zapewnisz sobie w ten sposób spokój i pewność, że Twój koci przyjaciel jest w pełni zdrowy.
Pierwsza pomoc dla kota – ale najpierw profilaktyka
Wiedza o tym, jak przeprowadzić pierwszą pomoc dla kota jest niezwykle ważna. Jednak wielu chorobom można zapobiec poprzez odpowiednią profilaktykę. Co zrobić, by Twój kot mógł cieszyć się zdrowiem przez długie lata?
Odpowiednia dieta
Prawidłowo zbilansowana dieta dla kota w dużym stopniu przyczynia się do zachowania przez niego zdrowia. Jest profilaktyką wielu chorób, w tym cukrzycy. Koty to mięsożercy, dlatego też karma wilgotna dla kota powinna zawierać duże ilości mięsa w swoim składzie (minimum 70%). Dodatkowo warto zwracać uwagę na to, aby karma nie posiadała dodatków zbóż, gdyż układ pokarmowy kotów nie jest przystosowany do ich trawienia. Ważnym dodatkiem w karmie dla kota są rośliny, które są świetnym źródłem witamin i minerałów.
Suplementacja
Suplementy są niezwykle ważnym uzupełnieniem codziennej diety. Na rynku dostępne są różne suplementy, które wspierają konkretne obszary zdrowia zwierzaka, takie jak stawy i kości, zęby czy odporność lub preparaty multiwitaminowe działające na wielu płaszczyznach. W przypadku dobrej jakości pokarmu dodatkowa suplementacja u zdrowych kotów nie jest konieczna. Suplementy są wskazane, aby wspomóc kota w walce z chorobami, dzięki czemu pozwalają na szybszy powrót do zdrowia.
Apteczka
Koci opiekun powinien być przygotowany na różne przypadki, dlatego też ważne jest, aby miał w pełni wyposażoną apteczkę. Z pewnością przyda się ona wtedy, kiedy kot ulegnie wypadkowi i konieczna będzie natychmiastowa reakcja. W apteczce powinny znajdować się opatrunki – przykładowo, bandaż dziany lub flex, bandaż elastyczny, gaziki, pęseta, termometr, gruszka do nosa. Potrzebne będą także rękawiczki, środek przeciwbiegunkowy dobrany przez lekarza, nożyczki, środki do dezynfekcji ran, a także kołnierz ochronny zapobiegający lizaniu ran, koc termiczny lub zwykły koc czy ręcznik.
Każdy odpowiedzialny koci opiekun przykłada ogromną wagę do zdrowia swojego pupila. Ważne jest, aby umieć prawidłowo zareagować w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia zwierzaka. Jednak oprócz wiedzy na temat poprawnego udzielania pierwszej pomocy, istotna jest także profilaktyka zachorowań. To od Twoich wyborów w dużej mierze zależy, jak długo kot będzie cieszył się pełnią sił. Zdrowa dieta, suplementacja i regularne kontrole weterynaryjne to klucz do zdrowia Twojego pupila. Powinieneś pomyśleć także o usunięciu z domu i ogródka szkodliwych roślin oraz zabezpieczeniu balkonu i okien siatką. Sprawdź szeroki asortyment najlepszej jakości karm dla kota i suplementów diety w ofercie sklepu Apetete i wybierz to, co najlepsze dla Twojego kota.
Najciekawsze propozycje z naszego sklepu