Strawność karmy – dlaczego jest ważna i na co zwrócić uwagę
Co to jest strawność
Ważnym pojęciem w ocenie jakości karmy jest strawność. Jej pomiar dostarcza nam informacji jaka ilość danego składnika w pokarmie ulegnie strawieniu i wchłonięciu, a więc zostanie wykorzystane przez zwierzę do procesów metabolicznych. Im wyższa wartość strawności tym lepiej dla naszego pupila. Badania pozwalają na jej zmierzenie dla suchej masy pokarmu, białka, tłuszczu i węglowodanów. Wiąże się ona z przyswajalnością, jednak to pojęcia różne. Przyswajalność to biodostępność, czyli stopień w jakim spożyte składniki pokarmowe pochodzące z konkretnego źródła są wchłaniane w formie, która pozwala na ich bezpośrednie wykorzystane przez organizm zwierzęcia.
Co wpływa na strawność karmy?
Na strawność wpływa kilka czynników, te ze strony zwierzęcia jak gatunek, wiek, rasa, wielkość, płeć, aktywność czy stan fizjologiczny. Drugą kwestią jest rodzaj pokarmu, czyli źródło składnika pokarmowego i jego ilość w karmie. Dlatego tak ważna jest dobrze zbilansowana dieta, ze składnikami najwyższej jakości. Może być tak, że karma o mniejszej zawartości białka wysokostrawnego dostarczy zwierzakowi więcej tego składnika niż ta wysoko białkowa, ale o niższej strawności. Co prawda “dobra karma” nie oznacza tego samego produktu dla każdego psa czy kota. Przy wyborze trzeba kierować się potrzebami naszego czworonoga. Te bardziej wrażliwe ze stwierdzonymi alergiami pokarmowymi będą lepiej reagować na Josera SensiPlus lub bezzbożową karmę Josera Lachs&Kartoffel. Czytając etykietę powinniśmy zwrócić uwagę na odpowiednią proporcję:
– Białka, które pełni funkcję budulcową, uczestniczy w reakcjach immunologicznych, zapalnych, procesach trawiennych oraz dostarcza energię w postaci aminokwasów.
– Tłuszczy, będących głównym źródłem energii oraz niezbędnych do w procesu wchłaniania witamin w nich rozpuszczalnych A, D ,E, K. Wzbogacają też walory smakowe.
– Węglowodanów- w postaci cukrów prostych i złożonych, które są motorem energetycznym.
– Witamin i minerałów potrzebnych w licznych procesach metabolicznych.
Jaką karmę wybrać? Suchą czy mokrą?
Opiekunowie psów często zadają sobie pytanie jaka karmę wybrać – suchą czy mokrą? Oczywiście też nie ma tu reguły. Wszystko zależy od naszego pupila, jego gustu i stanu zdrowia. Sucha karma w połączeniu z gryzakami dentystycznymi doskonale radzi sobie z osadem nazębnym, jednak w przypadku starszych psów z problemami stomatologicznymi lepszym wyborem będzie puszka czy saszetka z miękkim pokarmem. Niejadkom bardziej będzie odpowiadać aromatyczna karma mokra np. Josera Meat Lovers. U małych ras sprawdzi się Josera MiniWell z odpowiednio dopasowanymi, małymi granulkami. Należy pamiętać, że karma sucha jest bardziej kaloryczna. Możemy też mieszać dwa rodzaje, jednak wyliczmy wtedy odpowiednią dawkę dobową. Abu utrzymać psa w dobrej kondycji przestrzegajmy zalecanych dawek przez producenta. Przy zmianie karmy wprowadzajmy ją stopniowo, obserwując reakcje zwierzaka. Kierujmy się zasadą dobra karma = regularne wypróżnienia. Aż 91% opiekunów psów potwierdza, że po przejściu na karmy Josera ich pies regularnie i prawidłowo się wypróżnia.* Ważna jest również konsystencja kału i brak objawów alergii skórnych w postaci np. świądu, aby zapewnić naszemu pupilowi zdrowe i dobre samopoczucie.
Lek. wet. Magdalena Małachowska
* według badania Streetcom, sierpień 2023. Próba celowa N = 607, opiekunowie psów
Najciekawsze propozycje z naszego sklepu