Maltańczyk – pielęgnacja, charakter, zdrowie

Maltańczyk to pies rasy miniaturowej o przyjaznym usposobieniu mający swoją bogatą historię. Według najnowszych ustaleń, już od 6000 lat p.n.e. towarzyszyły człowiekowi. Początkowo pełniły rolę szczurołapów, jednak szybko doceniono ich walory i zagościły na salonach królewskich. Dziś, nie mniej cenione, nadal pełnią role psa towarzyszącego. Jedną z takich ras są maltańczyki. Co o nich wiemy?

maltańczyk

Skąd pochodzi maltańczyk?

Trudno jednoznacznie określić rodowód pierwszych maltańczyków. Wzmianki o tej rasie pochodzą sprzed 6000 lat p.n.e. Wiadomo, że zostały sprowadzone przez Fenicjan na Maltę, zamieszkiwały również tereny Basenu Morza Śródziemnego:  Starożytny Egipt, Grecja, Rzym itp. W Rzymie modne kobiety i mężczyźni nosili maltańczyki w rękawach i przemycali do swoich komnat. Natomiast w starożytnym Egipcie były przedmiotem kultu. Wówczas wierzono, że posiadają uzdrowicielką moc. W czasach Henryka VIII maltańczyki znalazły zwolenników wśród arystokracji. Wówczas żywiono je najwyższej klasy mięsem, dlatego nie każdy mógł pozwolić sobie na utrzymanie takiego towarzysza. Z tego względu stały się one symbolem bogactwa i wyznaczały status społeczny właściciela. W XVIII w. amerykański Kennel Klub uznał rasę i ustalił jej twardy wzorzec. Do rozrodu dopuszczano tylko białe pieski, z przyklapniętymi uszkami, z długim, jedwabistym włosem. Inne kolory były eliminowane z hodowli.

 

Jaki charakter ma maltańczyk?

Dziś maltańczyk to pies do towarzystwa, mieszka zarówno na salonach, na wsi, jak również świetnie odnajduję się w aglomeracji miejskiej. Psy te bardzo szybko przywiązują się do opiekuna, są niezwykle wrażliwe i oddane. Wymarzony właściciel dla maltańczyka, to taki, z którym będzie mógł spędzać całe dnie. Często te pieski mają problem z lękiem separacyjnym, dlatego nie są polecane osobom zapracowanym, które nie mogą ich zabierać ze sobą.

Stosunek maltańczyków do dzieci jest odpowiedni, choć ze względu na kruchą budowę ciała skłonną do kontuzji, nie są polecane rodzinom z małymi dziećmi. Do innych zwierząt maltańczyki podchodzą przyjaźnie, choć z rezerwą, a w chwili zagrożenia głośno alarmują – intensywnym i piskliwym szczekaniem.

Maltańczyk nie jest typem psa sportowego, choć płynąca w nim krew spaniela sprawia, że są te psy chętnie aportujące. To inteligentne, wesołe i chętne do pieszczot psy, odpowiednie dla czułych i wrażliwych opiekunów.

 

Jak pielęgnować maltańczyka?

Maltańczyki nie mają sierści, tylko włosy, które nie linieją. Ich włos wymaga codziennego szczotkowania, ponieważ szybko się plączę i mogą powstawać nieestetyczne kołtuny. Poza tym włosy maltańczyka rosną przez cały czas, jednak to od upodobań właściciela będzie zależało, czy zechce strzyc psa regularnie (co 4 miesiące), czy wystarczy mu codzienne szczotkowanie.

 

Jak należy myć maltańczyka?

W przypadku ras białych zalecane jest stosowanie niebieskich szamponów, które podtrzymują śnieżny kolor. Na przeżółcenia wpływ ma jakość karmy – im mniej sztucznych barwników i konserwantów, tym włos wygląda estetyczniej.

 

Jak dbać o oczy maltańczyka?

Maltańczykom często zatykają się kanaliki łzowe. Przypadłość ta objawia się stałym wyciekiem ropnym z oczu. Pielęgnacja oczu polega na codziennym ich przemywaniu roztworem ze świetlikiem albo solą fizjologiczną, przegotowaną wodą bądź specjalnym preparatem np.: http://apetete.pl/dla-kota/higiena-pielegnacja-dla-kota/francodex-plyn-do-oczu-dla-psow-i-kotow-125ml.html. Zacieki powstałe wokół oczu codziennie należy zmywać, aby nie powstawały trwałe przebarwienia, które (jeśli się utrwalą) są trudne do wywabienia.

 

Jak wygląda pielęgnacja zębów u maltańczyka?

Maltańczyki, podobnie jak inne małe rasy mają predyspozycję do powstawania kamienia nazębnego. Ph w jamie ustnej małych psów oraz ich anatomiczna budowa szczęki i żuchwy sprawia, iż są dwukrotnie bardziej narażone na choroby dziąseł i zębów. Właściciel psa powinien od małego przyzwyczajać go do pielęgnacji zębów. Szczotkowanie zębów raz w tygodniu, podawanie gryzaków o umiarkowanej twardości oraz karm z funkcją „dental care” powinny stanowić stałe punkty profilaktyki zębowej. Zaniedbanie zębów maltańczyka ma takie same efekty jak u ludzi – powstaje kamień, który niszczy zęby, nieestetycznie pachnie, mogą też powstawać nadziąślaki, afty, choroby przyzębia i dziąseł itp.

 

Jak dbać o zdrowie maltańczyka?

Maltańczyki, podobnie jak inne rasowe psy, mogą być narażone na genetyczne schorzenia, takie jak: cukrzyca, wrodzona patologie wątrobowe, zwichnięcia rzepki, zapalenie jelita grubego (objawy: wymioty, krew w kale, zaparcia, biegunka, itp.) oraz zapadanie pierścieni tchawiczych.

Ostatnia, wymieniona  przypadłość, podobnie jak problemy z zębami dotyczy niemal każdej rasy miniaturowej, takiej jak yorkshire terrier, pomeranian-szpic miniaturowy, chihuahua, pudel miniaturowy, itp. Powodem jest zła konstrukcja anatomiczna tchawicy. Jest ona bardzo krucha i cienka i podatna na urazy. Właściciel nie powinien stosować obroży u małych ras, które naruszają strukturę tchawicy. Bezpieczniejszym rozwiązaniem dla toyów jest stosowanie szelek.

 

O czym powinien pamiętać właściciel maltańczyka?

Kochający właściciel maltańczyka powinien zrobić wszystko, aby utrzymać swojego pupila w jak najlepszej kondycji przez długie lata. Pieski te wymagają specjalnej pielęgnacji oczu, zębów i sierści. Właściciel maltańczyka powinien te zabiegi wpisać w codzienny rozkład swojego dnia. Ponadto wszelkie niepokojące objawy, takie jak: apatia, brak apetytu, wstrząsy, wymioty, duszności itp. powinny być natychmiast konsultowane z lekarzem weterynarii. Tylko odpowiednia profilaktyka pozwoli zadbać o zdrowie Twojego pupila. Opisane tu najczęściej spotykane choroby u maltańczyków pozwolą skrócić czas leczenia i dobrać odpowiednią terapię, która uchroni życia Twojego przyjaciela.

Aktualnie brak komentarzy

Dodaj komentarz

Przeczytaj poprzedni wpis:
Czy kota można wychować?

Koty mają wizerunek zwierząt dumnych i niezależnych. Ponadto osoby, które nigdy kota nie miały żyją w przekonaniu, że to zwierzęta...

Zamknij