Tupie, kopie… kocha? Oto mowa ciała królika
Króliki to popularne zwierzęta domowe. Swoją popularność zawdzięczają przede wszystkim uroczej aparycji i niewymagającej pielęgnacji. Okazuje się, że te małe i słodkie zajęczaki mogą okazywać nam uczucia w sposób niezwykle rozbudowany! Przekonaj się, jak powinna być poprawnie odczytywana mowa ciała królika i ciesz się relacją ze swoim pupilem. Wyjaśniamy, jak królik okazuje miłość.
Króliki są jednymi z bardziej popularnych zwierząt domowych. Nic w tym dziwnego, bo ich słodki wygląd idzie w parze z niewielkimi wymaganiami, jeśli chodzi o opiekę i pielęgnację. Wystarczy zapewnić królikowi odpowiednich wymiarów klatkę, bezpieczny kąt i zdrowe żywienie jak np. karma Versele Laga Nature Fibrefood Cuni Karma dla królików.
Oczywiście przyda się także porcja pieszczot i miłości, ale o to nietrudno patrząc na ten słodki nosek i długie uszy. Okazuje się bowiem, że królik, który jest zadowolony, może Ci to okazywać na wiele sposobów. Podobnie w momencie zagrożenia i silnego stresu. A czy królik może okazywać miłość? Wyjaśniamy, na czym polega mowa ciała królika i jak ją odczytywać.
Czy wiesz, że…
Króliki mimo niewielkich rozmiarów są bardzo emocjonalne i chętnie dzielą się swoimi odczuciami z opiekunem. Co więcej, należą do tej grupy zwierząt, które w szczególności cenią sobie pieszczoty od osób, które lubią i darzą je zaufaniem. Ty możesz nauczyć się odczytywać sygnały, które wysyła królik i dzięki temu lepiej zrozumieć swojego uroczego przyjaciela.
Dzięki temu dowiesz się nawet, w jakim humorze jest królik i czy coś go zaniepokoiło. Nietypowe i nie do końca zrozumiałe zachowanie pupila może być niepokojące i rodzić niezrozumienie między Tobą a królikiem, a nawet do pogorszenia Waszej relacji.
Mowa ciała królika jest w stanie przekazać opiekunom naprawdę sporo, jeśli chodzi o emocje odczuwane aktualnie przez królika. Czy króliki mogą okazywać uczucia przez mowę ciała jak psy i inne zwierzęta domowe? Okazuje się, że tak! I choć ich sygnały niewerbalne, którymi przekazują swoje uczucia, nie są tak rozbudowane, jak w przypadku czworonogów, z mowy ciała zajęczaków możesz odczytać całe mnóstwo różnych emocji.
Mowa ciała królika – co robi zajęczak?
Co ciekawe mowa królika obejmuje kilkanaście różnych zachowań, z których każde może oznaczać inne emocje, jakie odczuwa zajęczak. Niektóre z nich to określone ruchy, a inne to sygnały dźwiękowe, które pupil wysyła do Ciebie.
Ruchy nosem
Nos służy królikowi nie tylko do oddychania i węszenia, by sprawdzić, czy dany przedmiot nadaje się do schrupania. Kiedy królik porusza nosem, wyraża więcej emocji, niż mogłoby Ci się wydawać. Szczególnie wtedy, gdy pupil trąca Cię i dotyka swoim nosem. Wtedy daje Ci sygnał, że tęskni za Twoją bliskością i chce, abyś poświęcił mu więcej uwagi.
Takie zachowania mogą również świadczyć o tym, że zajęczak zainteresował się tym, co akurat trzymasz w dłoni. Z drugiej jednak strony intensywne i gwałtowne ruchy nosem mogą oznaczać coś zupełnie przeciwnego, czyli strach i zaniepokojenie. Określa się, że im szybciej królik porusza swoim nosem, tym silniejszy stres odczuwa.
Leżenie na plecach
Zdarzyło Ci się zaobserwować, jak Twój królik kładzie się na pleckach? Co prawda wygląda to nieco dziwnie i bardzo uroczo i jest to zupełnie normalne królicze zachowanie. Oznacza ono, że królik czuje się zrelaksowany i szczęśliwy. Prawdopodobnie czuje się bardzo bezpiecznie w miejscu, w którym aktualnie przebywa i po prostu cieszy się życiem na swój własny sposób.
Zgrzytanie zębami
Głaskasz królika, a ten zaczyna zgrzytać zębami? Choć te dźwięki są ciche to łatwo je rozpoznać. Prawdopodobnie nie ma powodu do obaw, bo taka mowa ciała królika oznacza, że czuje się dobrze w Twoim towarzystwie i odczuwa przyjemność z Twojego dotyku. Zazwyczaj zgrzytanie zębami oznacza błogi stan, który właśnie odczuwa Twój pupil. Warto jednak być ostrożnym, bo w momencie, gdy zajęczak zgrzyta ząbkami i jednocześnie kuli się i chowa, to może być oznaka, że coś go boli i to bardzo.
Króliki to skryte zwierzęta i zwykle bardzo dobrze maskują ból. Jeśli zauważysz takie zachowanie to najlepiej jak najszybciej skonsultować się z lekarzem weterynarii.
Rzucanie ciała na bok
Czasami możesz zauważyć, jak Twój długouch w pewnym momencie rzuca się na bok i kładzie zupełnie bez ruchu. Czy takie zachowanie powinno skłonić Cię do niepokoju? Zupełnie nie, ponieważ świadczy ono o tym, że królik jest zadowolony i zmęczył się zabawą. Następnie pupil szybko zasypia, ponieważ uznaje, że to najwyższa pora na zregenerowanie ciała po wysiłku. Fakt, że królik niespecjalnie przejmuje się pozycją, w której zasypia, świadczy o tym, że czuje się całkowicie bezpiecznie.
Jeśli chcesz zapewnić królikowi rozrywkę, przy której jednocześnie zje coś zdrowego i nie zmęczy się przy tym fizycznie, w klatce pupila umieść kolbę do gryzienia, taką jak np. Korona Natury Kolbaton dla królika.
Bezruch i zamieranie
Królik biega i bawi się, a w jednej chwili nagle zamiera w bezruchu? To objaw strachu i braku nadziei na ucieczkę. Króliki uciekają, kiedy coś je przestraszy, ale nie zawsze mają taką możliwość. Wtedy właśnie zatrzymują się bez żadnego ruchu, a czasami również kładą się na podłodze z uszami nisko podłoża. Kiedy zastaniesz królika w takiej sytuacji, zadbaj o jego bezpieczeństwo i zabierz go w bezpieczne miejsce. Jeśli to możliwe, wyeliminuj powód strachu pupila.
Przesuwanie przedmiotów
Co ciekawe, króliki uwielbiają zabawę i potrafią czerpać z niej przyjemność. Jedną z form zabawy jest przesuwanie i rzucanie przedmiotami, oczywiście takimi o niewielkich gabarytach. Zazwyczaj królik bierze interesujący go przedmiot w zęby i rzuca w inne miejsce. Takie zachowanie może świadczyć również o chęci czegoś, co stało pupilowi na drodze.
Intensywne skakanie
Ze względu na dłuższe kończyny tylne i fakt, że króliki to nie gryzonie, a zajęczaki, chód królika jest dość charakterystyczny. Czasami jednak te królicze ruchy przybierają na sile, a królik skacze po domu jak szalony. Skoki z wyrzucaniem tylnych łap na boki i przekrzywianie głowy to oznaka prawdziwej radości u królika! Co więcej, to nie zwykła zabawa, a prawdziwa ekscytacja. Takie zachowanie można uznać za prawdziwą oznakę szczęścia u królików.
Dlaczego królik tupie?
Jak widać, króliki przejawiają mnóstwo różnych zachowań, które mogą świadczyć o ich radości albo wręcz przeciwnie. Jednak to właśnie tupanie jest jednym z tych, które można zauważyć najłatwiej albo też dlatego zwracasz na nie większą uwagę, bo wydają się nietypowe.
Jako opiekun zajęczaka pewnie niejednokrotnie zastanawiałeś się nad tym, dlaczego królik tupie i co w ogóle znaczy takie zachowanie. To właśnie samo tupanie bardzo kojarzy się z królikami, ponieważ często je praktykują. Tupanie królika może oznaczać kilka rzeczy, przeważnie jednak bardziej negatywnych.
Tupiący królik nie czuje się komfortowo, a wręcz jest zły i sfrustrowany. Może tak objawiać swoją zazdrość lub nie czuje się odpowiednio doceniony przez opiekuna. Ogólnie tupanie u królików to oznaka, że są złe i niezadowolone. Inne sytuacje, w których zajęczaki tupią to moment zagrożenia. Może to być kot czający się w pobliżu albo niepokojące go dźwięki.
W ten sposób Twój pupil chce Cię ostrzec przed potencjalnym niebezpieczeństwem, które zagraża Wam obojgu. Jeśli jednak królik tupie i w tej samej chwili kuli swoje ciało albo zaczyna zgrzytać zębami, może to oznaczać, że coś go boli. Takich zachowań nie należy bagatelizować.
Dlaczego królik kopie?
Kopanie jest jedną z tych czynności, które podobnie jak tupanie, możesz często zauważyć u swojego pupila. Nasuwa się jedno pytanie: dlaczego królik kopie w klatce? Królik kopie, ponieważ jest to jedno naturalne zachowanie, a wręcz potrzeba. Króliki chętnie więc kopią w najróżniejszych miejscach od żwirku, po piasek i miękki kocyk. Dlatego warto zapewnić mu właściwy żwirek, najlepiej drewniany jak np. Brylant żwirek drewniany uniwersalny, by mógł kopać w nim bezpiecznie.
W upalny dzień królik może kopać, aby stworzyć sobie dziurę, w której będzie mu chłodniej. Tak właśnie zachowują się króliki w naturalnym środowisku, które kopią dziury, by tam spokojnie odpocząć.
Jak królik okazuje miłość?
Króliki to niewielkie zwierzęta domowe, które znakomicie opanowały mowę ciała. Rozpoznanie ich i właściwe odczytywanie wymaga bacznej obserwacji królika na co dzień. Potrafią one okazywać rozmaite emocje, a także na określone sposoby przekazać opiekunowi sympatię i wyraz miłości. Królik może Cię lizać, by okazać Ci uczucia, a często także biegać wokół Twoich stóp. Inną oznaką miłości królika do opiekuna jest również podskakiwanie na jego widok. Także trącanie nosem uznawane jest za zaczepianie i ufność w stosunku do człowieka.
Czy królik liże opiekuna z miłości?
Kiedy królik Cię liże, możesz mieć pewność, że bardzo Cię kocha. To właśnie jeden z najbardziej charakterystycznych zachowań królika, które świadczą o ogromnej sympatii i przywiązaniu do opiekuna. Co więcej, czasami pupil może nawet lizać Twoje ubrania i inne przedmioty, które noszą na sobie Twój zapach. To znak, że królik Cię uwielbia!
A to historia!
Czy wiedziałeś, że króliki przepadają za przytulaniem? To niezwykłe, że te małe stworzenia odczuwają tak silną potrzebę, by być blisko swojego opiekuna. Uwielbiają dotyk osoby, której w pełni zaufały i oczekują tego, że będą doceniane. Mogą nawet czuć zazdrość i obrazić się, jeśli nie poświęcisz im wystarczająco dużo uwagi.
Jak widać, mowa ciała królika jest naprawdę bardzo rozbudowana. Zajęczaki mogą okazywać radość i ekscytację przez intensywne podskoki albo lizać dłonie opiekuna, by okazać mu swoją miłość. Jednak niektóre z jego zachowań jak zgrzytanie zębami i jednoczesne kulenie się może świadczyć o poważnych problemach zdrowotnych. Co sądzisz o zachowaniu królików? Zauważyłeś któreś z wymienionych u swojego pupila, a może Twój królik ma swoje własne sposoby na okazanie uczuć? Podziel się swoimi doświadczeniami w komentarzu.
Najciekawsze propozycje z naszego sklepu