KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Czy kot może jeść wątróbkę? Odpowiadamy

Dieta ma bardzo duży wpływ na kondycję i funkcjonowanie organizmu kota, dlatego warto wiedzieć, co mruczek może jeść, a czego lepiej unikać. Jedno jest pewne – koty są urodzonymi mięsożercami. Podpowiadamy, czy wątróbka dla kota to dobry pomysł.

Promocja dla czytelników bloga

Promocja Farmina

Wątróbka dla kota. Czy to właściwy pokarm dla mruczka?

Koty są mięsożercami i uwielbiają jeść mięso w każdej postaci. Przemyślany dobór diety, to obowiązek każdego odpowiedzialnego opiekuna kota i to właśnie on powinien zadecydować, jaki pokarm będzie podawał swojemu pupilowi. Mimo iż uważa się, że koty to zwierzęta szczególnie wybredne, jeśli chodzi o pożywienie, mogą skusić się na kawałek pachnącej  wątróbki. Skoro są mięsożercami to czy koty mogą jeść wątróbkę? A może jest to pożywienie na liście surowo zakazanych ze względu na fakt, że należy do grupy podrobów?

Przeczytaj także: Surowy kurczak dla kota – jakiego kurczaka może jeść mruczek?

Czego nie powinny jeść koty?

Wśród pokarmów i napojów zakazanych możemy znaleźć m.in. alkohol, czekoladę, resztki z obiadu czy niektóre rodzaje ryb. Kiepski pomysł na przekąski dla kota to również awokado, szpinak oraz wszystkie mocno aromatyczne warzywa takie jak por, czosnek i cebula. Surowe jajka i ryby także nie będą dobrym rozwiązaniem. Podanie ich kotu może wiązać się z poważnym zatruciem i problemami z układem pokarmowym. Jednym z większych mitów jest przekonanie, że koty piją mleko. Nic bardziej mylnego. Chociaż oczywiście mruczek nie odmówiłby takiego napoju, to mogłoby się to skończyć dla niego biegunką. Taką listę surowo zabronionych pokarmów dla kota, należy mieć zawsze z tyłu głowy. Dieta uboga w potrzebne składniki odżywcze, może osłabić jego zdrowie, z kolei podawanie do jedzenia kotu wszystkiego, na co tylko ma ochotę, może być tragiczne w skutkach. Warto omówić kwestię tego, czy wątróbka dla kota to dobre rozwiązanie jako urozmaicenie diety, a może lepiej jej unikać?

Czy koty mogą jeść wątróbkę?

Odpowiednio ułożona dla kota dieta, dostarcza mu wszelkich niezbędnych składników odżywczych. Odpowiadają one za prawidłowe procesy metaboliczne i odpowiednią przemianę materii. Co więcej, gwarantuje kotu optymalną ilość energii, dzięki której pracują ich mięśnie. Zbilansowana dieta kota gwarantuje mu również zachowanie prawidłowych procesów płciowych i dostarcza mu siły do zabawy oraz codziennych aktywności. Rozsądny dobór diety ma ogromny wpływ również na prawidłowy rozwój kota, który jest w fazie wzrostu. Warto pamiętać, że kot jest typowym mięsożercom i nie może spożywać pokarmów przeznaczonych dla ludzi. 

kot patrz, watrobka dla kota

Jak powinna wyglądać prawidłowa dieta kota? 

Dieta kota powinna być optymalna dla jego potrzeb żywieniowych, a oznacza to, że powinna uwzględniać przewagę mięsa i niewielki dodatek produktów roślinnych. Warto uzupełniać także dietę kota o aminokwasy i witaminy, których jego organizm nie jest w stanie sam wyprodukować, tak jak np. witamina A, która dla kociego organizmu jest niezwykle ważna. Powinno się pamiętać także, że z kolei zbyt duża ilość witamin dla kota może być tak samo groźna, jak ich zbyt mała dawka. Planuj więc wszystko mądrze, zachowując umiar i zdrowy rozsądek. Najważniejsze witaminy w kociej diecie to te rozpuszczalne w tłuszczach, czyli A, D, E i K. Układając jadłospis dla kota, warto wziąć pod uwagę fakt, czy mruczek żyje w domu, czy może ma możliwość wychodzenia na zewnątrz. Koty domowe mają nieco niższe zapotrzebowanie energetyczne i powinny otrzymywać pożywienie z przewagą białka i składnikami o obniżonej kaloryczności.

Sprawdź także: Jak nauczyć kota jeść mokrą karmę?

Co podawać kotu do jedzenia? 

Ogromne znaczenie w diecie kota, ma również fakt, czy jest on wysterylizowany, ponieważ pupile poddane zabiegowi kastracji, z czasem mogą mieć tendencje do przybierania na wadze. Kocia dieta powinna być ułożona rozsądnie, z uwzględnieniem wszystkich ważnych czynników. Pokarm dla kota możesz serwować mu zarówno w formie posiłków przygotowywanych przez Ciebie, jak i podawać mu gotową karmę. Możesz wybrać wysokiej jakości karmę suchą, taką jak Acana Regionals Wild Prairie Cat. Jeśli kot nie przepada za suchym pokarmem, sięgnij po mokre pożywienie np. Josera Pate. Tak jak wspominaliśmy, mruczek wysterylizowany powinien otrzymywać odpowiednio dostosowany pokarm, który nie sprawi, że będzie on przybierał na wadze. W takiej sytuacji sprawdzi się karma Cat Chow Adult Special Care Sterilised Chicken.

apetete produkt

Wątróbka dla kota

Wątróbka bez wątpienia stanowi pokarm pełen cennych wartości odżywczych, witamin i minerałów. Jest prawdziwą skarbnicą witaminy A oraz żelaza, wapnia, kwasu foliowego i niacyny. Oprócz tego zawiera witaminy B2, B12, C, D i K. Taki zestaw wspomaga właściwe funkcjonowanie układu nerwowego, gwarantuje dobry wzrok i zapobiega rozwojowi anemii.Wpływa też na lśniącą i gładką sierść, a także zapewnia prawidłowy rozwój kociąt. Ten rodzaj podrobów może być niezwykle pomocny dla młodego kociątka, musi jednak stanowić dodatek do pełnoporcjowego pokarmu, aby był w pełni bezpieczny. Większość kotów postrzega wątróbkę jako smakowitą przekąskę. Należy wspomnieć , że mruczki są urodzonymi łowcami. Z tego powodu tez, podroby, do których zalicza się wątróbka, są dla nich niezwykle cennym pokarmem. Koty mogą jeść wątróbkę, jednak należy zachować umiar w dawkowaniu tego przysmaku mruczkowi. Co ważne, wątróbka dla kota musi być serwowana raz na jakiś czas w formie dodatku do pokarmu pełnowartościowego, a nie jako jedyny element posiłku.

Jak często podawać kotu wątróbkę?

Tak jak wspomnieliśmy, wątróbka dla kota powinna stanowić jedynie element urozmaicający posiłek i nie może być podawana zbyt często. Mimo że jest niezwykle sycąca, ze względu na wysoką zawartość białka i kwasów tłuszczowych, nie dostarczy kotu wszystkich niezbędnych wartości odżywczych. Mruczki mogą ją jeść, ale nadmiar tego apetycznego przysmaku może być groźny. Wszystko za sprawą witamin i wysokiej kaloryczności. Nadmiar wątróbki dla kota może spowodować problemy ze zdrowiem i doprowadzić do hiperwitaminozy, która jest równie groźna, jak niedobór witamin w diecie. Zbyt częste serwowanie takiego mięsa może skutkować również przybieraniem na wadze. Kot może także stracić apetyt na jedzenie swoich podstawowych posiłków. Twój mruczący przyjaciel może nawet mieć problemy z otyłością, co ograniczy jego aktywność i będzie miało wpływ na kondycję układu kostno-stawowego. Może to również przyczynić się do rozwoju cukrzycy. Jak często należy podawać mruczkowi wątróbkę? Optymalnie będzie, jeśli poczęstujesz nią kota raz w tygodniu. 

kot lubi mieso, wątróbka dla kota 3

Wątróbka dla kota. Surowa czy gotowana?

Wiesz już, że koty mogą jeść wątróbkę raz na jakiś czas. Jednak w jakiej formie sprawdzi się wątróbka dla kota – surowa czy gotowana? Sposób przyrządzenia mięsa dla mruczącego przyjaciela ma również ogromne znaczenie. Dzikie koty żyjące w naturalnym środowisku, żywią się wyłącznie surowym mięsem, a jak jest w przypadku mruczków domowych? W tym miejscu warto wspomnieć o ważnej kwestii. Możesz podawać kotu wątróbkę gotowaną albo sparzoną, jednak surowa wątróbka dla kota jest stanowczo zabroniona. Po pierwsze dlatego, że mięso, które nie zostało poddane żadnej obróbce termicznej, będzie miało znacznie więcej witamin, niż produkt ugotowany czy usmażony. Dlatego też surowa wątróbka ma więcej witaminy A, od przyrządzonego na parze przysmaku.

Ten produkt w formie surowej, to dla kota również zagrożenie zakażeniem groźnymi pasożytami i bakteriami, takimi jak Salmonella i Escherichia coli. Surowa wątróbka wieprzowa dla kota zwiększa też możliwość zarażenia mruczka groźnymi wirusami, które powodują śmiertelną w skutkach chorobę Aujeszky’ego. To wirus SHV-1 odpowiada za zarażenie tą niezwykle groźną chorobą. Biorąc pod uwagę te fakty, zakażenie kota może być niebezpieczne również dla jego opiekuna. Dzieje się tak ze względu na to, że pasożyty i bakterie, mruczek wydala ze swojego organizmu. Dlatego też, bez względu na formę podania przysmaku, najlepiej sprawdzi się wątróbka drobiowa dla kota.

Gotowana wątróbka dla kota

Mięso i podroby, które możemy kupić w sklepie, podlegają szeregowi badań na obecność drobnoustrojów chorobotwórczych względem ludzi. Nie są sprawdzane pod kątem żywienia kotów. Nie ryzykuj zdrowiem i życiem swojego pupila. Jeśli nie masz czasu odpowiednio przygotować posiłku z dodatkiem wątróbki dla swojego mruczka, najlepiej zrezygnuj z niego i przełóż takie urozmaicenie pożywienia na inny dzień. Najrozsądniejszym rozwiązaniem pozostaje gotowana wątróbka dla kota. Możesz ją ugotować albo sparzyć. Obróbka termiczna podrobów sprawi, że wszelkie zarazki zostaną unicestwione, a forma podania będzie bezpieczna dla mruczka. Tak przyrządzone podroby nie tracą na smakowitości, a Twój kiciuś na pewno będzie zachwycony takim dodatkiem do codziennego posiłku. 

kot je mięso, wątróbka dla kota 9

Jak przygotować wątróbkę dla kota?

Jak już wiesz, Twój mruczek może dostawać wątróbkę raz na jakiś czas w formie dodatku do codziennego jadłospisu. Warto teraz wspomnieć, jak przygotować wątróbkę dla kota tak, by była ona dla niego zdrowa i smakowita. Tak jak wspomnieliśmy, najlepsza będzie gotowana wątróbka dla kota, ponieważ proces cieplny wyeliminuje groźne drobnoustroje żyjące na surowym mięsie. Surowej wątróbki nie podawaj mruczkowi pod żadnym pozorem. Nawet jeśli surowe mięso byłoby akurat wolne od groźnych wirusów i bakterii, biegunka u kota pojawiłaby się na pewno.

Dowiedz się więcej: Jak karmić kota? 6 kroków do zbilansowanej diety

Kiepskim pomysłem jest również serwowanie pupilowi wątróbki z obiadu – smażonej z dodatkiem cebuli, która dla kotów jest toksyczna. Możesz ugotować niewielki kawałek podrobów w wodzie bez żadnych przypraw, a następnie pokroić ją na mniejsze części. Podając pupilowi wątróbkę, właściwa forma przyrządzenia przysmaku jest kluczowa. Gotowanie albo sparzenie w niewielkiej ilości wody, to najlepszy sposób przyrządzenia wątróbki dla mruczka. Ważne jest, by była ona ugotowana w środku. Z kolei zbyt długo gotowane podroby mogą spowodować zaparcia u kota. Takie kawałki wątróbki możesz śmiało dorzucić do mokrej albo suchej karmy, jaką serwujesz kotu do jedzenia. Ilość, a także wielkość podawanej kotu wątróbki również ma spore znaczenie. Koty żyjące dziko, zjadają wątroby swoich ofiar w całości, są to jednak z reguły niewielkie stworzenia. Z tego powodu podroby serwowane mruczkowi w domowych warunkach, również powinny być małe i pokrojone na kawałki. 

kot patrz, wątróbka dla kota

Przekąski z wątróbką dla mruczka

Wiesz już, jakie zagrożenia mogą płynąć z podawania kotu niewłaściwie przyrządzonej wątróbki. Przy zachowaniu zdrowego rozsądku, wątróbka może za to świetnie urozmaicić dietę pupila. Możesz również samodzielnie przygotować przekąski z dodatkiem tych wartościowych podrobów, które na pewno posmakują Twojemu kotu.

Do przygotowania apetycznego przysmaku przyda się wątróbka drobiowa dla kota, pierś z kurczaka i jogurt naturalny, koniecznie bez laktozy.Jeśli Twój pupil w ogóle nie toleruje białek z mleka, ten składnik możesz zastąpić odrobiną wody albo bulionu. Ilość tych składników zależy od tego, ile porcji pokarmu chcesz uzyskać. Wątróbkę podgotuj tak, by nie była surowa, podobnie zrób z piersią z kurczaka. Wszystkie składniki włóż do miksera albo blendera i zmieszaj na krem o konsystencji gładkiej pasty. Z tak uzyskanej pasty możesz stworzyć niewielkie kuleczki i zapakować w folię albo do pojemnika na żywność. Zdrowe i smakowite przysmaki dla kota z dodatkiem wątróbki gotowe! Teraz możesz podawać je swojemu kotu jako dodatek do menu. Jeśli nie masz wystarczającej ilości czasu, możesz też sięgnąć po gotowy przysmak z wątróbką dla kota, taki jak Natures Menu przysmak dla kota kurczak wątróbka.

Apetete produkt

Wątróbka jako dodatek do kociej diety

Jak już wiesz, wątróbka dla kota może być dodatkowym składnikiem diety, który możesz mu podawać raz na jakiś czas. Zachowaj umiar i pamiętaj o odpowiedniej formie przygotowania podrobów, by nie zaszkodzić delikatnemu żołądkowi mruczka. Wątróbka nie powinna także stanowić podstawy diety Twojego pupila. Lepiej zmieszać ją ze stałym pokarmem zwierzęcia, niż serwować samodzielnie. A czy Twój mruczek przepada za wątróbką? Podziel się swoimi przemyśleniami w komentarzu.

Odwiedź nasz sklep

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły