KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Pies na smyczy, czyli zasady spacerowania z psem

Pies na smyczy czy bez niej i tak wymaga ciągłej stymulacji umysłowej. Czy wiesz, że zwykły spacer do lasu jest dla psa fantastyczną rozrywką? Dla opiekuna to okazja do obcowania z naturą, zaś dla psa męczący spacer (mnóstwo bodźców i nowych zapachów). Jednak jadąc na taki spacer nie zapominajmy o smyczy dla pupila! Dlaczego to takie ważne? Dowiecie się z tego artykułu, a w nim jeszcze:

  • zasady podróżowania z psem SKM
  • zasady spacerowania z psem w mieście
  • zasady spacerowania z psem w lesie

Jak dojechać na spacer z psem Sulejówek Miłosna

Fot. Pieskograf Szkolenie w lesie to okazja do treningów w rozproszeniu

Jak dojechać do Sulejówka Miłosnej? Jeśli nie możemy wybrać się na wycieczkę samochodem, pozostaje nam podróż by SKM. Oczywiście podróżowanie  z wieloma psami może być problematyczne, nie tylko z uwagi na logistykę, ale przede wszystkim przepisy ( w kolejach, pociągach podróżowanie z psem tylko na smyczy, w kagańcu, do tego jedna osoba może przewieźć jednego psa).  Od 2014 pies w SKM nie musi posiadać biletu. Swoją drogą ciekawe jak wyglądałaby karta psiego „warszawiaka” ?

Wracając do poważnych spraw czyli opłat, to tutaj nie mam dobrych wieści. Niestety opiekun psa jest traktowany jak każdy inny podróżny – czyli musi kupić normalny bilet, bez ulg. Co więcej podróżując na trasie: Warszawa – Sulejówek, za stacją Wola Grzybowska musimy skasować bilet na II strefę. Chyba, że wysiądziemy na przystanku granicznym: Warszawa – Wola Grzybowska.  Polecam te rozwiązanie ponieważ trasa nie jest męcząca a droga do końcowej stacji to maksymalnie 30 minut wolnym spacerkiem! Poza tym wybierając tę drogę zyskujemy dodatkowe minuty spaceru w otoczeniu lasów, a po drugie zaoszczędzimy na bilecie. Zachowane grosze można przeznaczyć na ulubione smaczki dla psa.

Zasady przewozu zwierząt SKM

Na stronie Urzędu Transportu kolejowego czytamy, że: "dopuszcza się przewożenie małych zwierząt domowych, jeżeli nie są uciążliwe dla pasażerów i są umieszczone w odpowiednim dla zwierzęcia koszu (skrzynce, klatce itp.) zapewniającym bezpieczeństwo pasażerów oraz psów, pod warunkiem że nie zachowują się agresywnie, nie są uciążliwe dla pasażerów, mają założony kaganiec i trzymane są na smyczy. Przewóz zwierząt jest bezpłatny"

Fot. Pieskograf Rico nie rozumie, że patyczki nie są dla psa dobre

Czy z psem można iść do lasu?

Z każdym rokiem zwiększa się liczba miejsc zakazanych na spacery z psem. W takim razie właściciel psa zadaje pytanie: to gdzie mogę spacerować z psem? Czy mogę iść do lasu i  po których terenach bezkarnie mogę  poruszać się z czworonogiem? Odpowiadamy, że ogólnie to pies łatwego życia nie ma! W mieście pies musi być na smyczy, w lesie zawsze na smyczy.. jednym słowem ciągła kontrola. Dodatkowo na terenie mazowieckim istnieje kilka rezerwatów, które od jakiegoś czasu są zupełnie niedozwolone dla psów:

  • Las Kabacki
  • Las Bielański
  • Olszynka Grochowska
  • Łosiowe Błota

Zasady spacerów  w lesie wg. ustawy o lasach z 28 września 1991 regulują wiele kwestii takich jak: zakaz zbierania ściółki leśnej, śmiecenia, hałasowania, straszenia zwierzyny, zabieranie jaj ptakom z gniazd. Również ustawa o lasach: mówi o zakazie puszczania psów luzem.  Ten ustęp daje miejsce do duuuużych interpretacji. Jak przeciętny „właściciel Azora” ma rozumieć słowo: luz? Dla mnie –  mój pies nigdy nie jest luzem bo Rico jest szkolony i do odwołania. Co więcej na smyczy jest bardziej nieposłuszny niż bez niej. Mogę się jedynie domyślać, że ustawodawcy chodziło o całkowity brak smyczy. Ciekawe czy dla upierdliwego leśnika smycz 20 m jest psem na luzie czy jednak pies jest pod kontrolą?  Tego mi nie wyjaśniono. Ogólnie lepiej nie symulować bo w Warszawie i okolicach za brak smyczy dla psa można zapłacić grzywnę w wysokości ok. 1000 zł. ( nowa ustawa od 2019)

Fot. Pieskograf Czy pies posłuszny idący przy nodze jest psem puszczonym luzem?

Pies na smyczy czyli gdzie mogę psa puścić luzem?

Poprzednie prawo warszawskie było nieprzychylne dla opiekunów psów. Całkowicie zabraniało  swobodnej bieganiny psów, poza miejscami „mało uczęszczanymi”. Swoją drogą, był to kolejny ciekawy zapis prawny, pozostawiający miejsce na dowolną interpretacje opiekuna jak i niestety strażnika miejskiego. Jednak już od 2019 roku ten ustęp został poprawiony. Obecnie właściciele psów mogą wyprowadzać psy bez smyczy, ale pod kilkoma warunkami. Pies może chodzić bez smyczy tylko wtedy jeśli ma adresatkę lub jest zachipowany. Wyjątek stanowią zwierzęta agresywne oraz opiekunowie ras agresywnych takich jak:

  • Amerykański pit bull terier
  • Pies z Majorki (Perro de Presa Mallorquin)
  • Buldog amerykański
  • Dog argentyński
  • Pies kanaryjski (Perro de Presa Canario)
  • Tosa inu
  • Rottweiler
  • Akbash dog
  • Anatolian karabash
  • Moskiewski stróżujący
  • Owczarek kaukaski

Za brak dostosowania się do nowego prawa przewidziana jest bolesna kara, ale nie cielesna 😛 Nawet opiekun może dostać grzywnę na kwotę 1 000 PLN. Dodatkowo wprowadzono karę- bonus w wysokości –  5000 PLN-ów. „Nagroda” ta przewidziana jest dla skrajnie nieodpowiedzialnych opiekunów, którzy stwarzają sytuację zagrożenia życia lub zdrowia człowieka. Sąd może też zadecydować o ograniczeniu wolności…

Co wy na to, czy te zapisy są dla was jasne? Będziecie chodzić z psem na smyczy, czy omijać strażników miejskich? Jeśli wybierzecie opcję ze smyczami to ciekawe i fajne smycze dla psa znajdziecie tutaj

Fot. Pieskograf Nie rusz moje – o bronieniu zasobów u psów wkrótce na blogu

Fot. Pieskograf

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły