Ile pies jest w ciąży?
Ile miesięcy suka chodzi w ciąży? Jak przebiegają etapy ciąży? Odpowiedź na te i podobne pytania dotyczące prowadzenia suczki w ciąży znajdziesz w dzisiejszym wpisie. Sprawdź, jak długo pies chodzi w ciąży!
Kiedy suczka osiąga dojrzałość płciową
Suczki, osiągają dojrzałość płciową między 6 a 12 miesiącem życia. Małe rasy psów dużo wcześniej są gotowe na rodzicielstwo. Już przy pierwszej cieczce jest możliwa ciąża u suczki, choć nie jest to zalecane. Często dojrzałość fizyczna nie równa się dojrzałości psychicznej. Podobnie jest u kobiet. Ogólnie nie zalecane jest by suczka do 3 roku życia rodziła szczenięta. Dopiero po 3 roku jest na tyle dojrzała by mogła odchować szczeniaki. Zbyt wczesne porody sprawiają, że suczki nie umieją opiekować się swoimi młodymi. Wtedy potrafią nawet odrzucić miot. W naturze odrzucone szczenię, nie ma szans na przeżycie. W domowych warunkach to właściciel może się zająć odchowem szczeniąt o czym pisaliśmy tutaj...
Ile miesięcy suka jest w ciąży?
Ile suka jest w ciąży? Czas między owulacją a narodzinami szczeniąt wynosi od 59 do 65 dni (63 dni w dużej liczbie przypadków).
Objawy ciąży u suczki
• Jak długo suka chodzi w ciąży? Po około pięciu tygodniach ciąży waga suki zacznie wzrastać. Prawdopodobnie zdobędzie 15-25% swojej pierwotnej masy ciała (w zależności od liczby szczeniąt) w pozostałej części semestru
apetyt suki wzrośnie. Co więcej, od 40 dnia, strzyki suki mogą stać się bardziej widoczne, a gruczoły mleczne będą się powiększać, będzie widoczne zmiany w zachowaniu i suczka może mieć poranne mdłości.
Określanie ciąży u suczki
Ile czasu suka chodzi w ciąży? Mniej więcej, w połowie drogi (w przybliżeniu 4 tygodnie po poczęciu) należy wykonać konkretne badania. Twoja suka powinna otrzymać kontrolę od lekarza weterynarii, który potwierdzi ciążę poprzez badanie palpacyjne i / lub badanie moczu i krwi. Kolejno można wykonać badanie USG później zrobić zdjęcia rentgenowskie, ale to pod koniec ciąży. Ze względu na bezpieczeństwo, taki radiogram można wykonać dopiero 3 tygodnie przed porodem. Wykonuje się go, aby policzyć szczenięta. To częsta praktyka hodowców, którzy muszą być przygotowani na liczbę szczeniąt, których spodziewa się ich pupilka.
Karmienie suki w ciąży
Odżywianie ciężarnej suki jest istotne dla zdrowia jej oraz szczeniąt. Przez pierwsze cztery, do pięciu tygodni ciąży nie trzeba zmieniać karmy. Zmiana diety następuje dopiero około 5 tygodnia ciąży. W tym okresie może potrzebować 30-50% więcej pokarmu niż normalnie.
Ta zmiana jest związana z przygotowaniem do odkarmienia szczeniąt. Twoja suczka będzie potrzebowała więcej składników odżywczych, by przekazać je swoim maluchom. Najlepiej podawać karmę dla suczek karmiących. W sklepie zoologicznym znajdziemy karmy familly, a także karmy Puppy.

Uwaga: przejście na formułę o wysokiej kaloryczności powinno odbywać się stopniowo (od około szóstego, piątego tygodnia ciąży). Przejście na bardziej energetyczną karmę nie powinno być radykalne. Stopniowo zmieniaj na nową karmę. Przyszła mama będzie wymagać coraz więcej pokarmu by odżywić siebie i szczeniaki.
Karmy dla szczeniąt są odpowiednie zarówno dla matki jak jej szczeniaków. Pamiętaj, by dawać jej małe, ale częste posiłki. Zbyt duża ilość jedzenia – może wywołać biegunki. Nie przesadzaj z ilością pokarmu. Suczki nie można utuczyć.
Chociaż wymagania żywieniowe matki rosną w ostatnim trymestrze ciąży. To niedobory żywieniowe najprawdopodobniej wystąpią po urodzeniu, gdy jej organizm musi radzić sobie ze stresem, na który nakładają się wymagania laktacji. Waga suczki w czasie ciąży powinna wzrosnąć maksymalnie o o 15-20 procent. Utrzymanie wagi, pozwoli suczce w produkcji mleka. Przejście na wysokoenergetyczną karmę dla psów, taką jak puppy jest korzystne. Dodatkowe kalorie i wyższy poziom innych kluczowych składników odżywczych obecnych w karmach dla szczeniąt są idealnie dostosowane do wymagań żywieniowych Twojej suki.

Karma dla szczeniąt i suczek w ciąży Dieta musi być uważnie monitorowana i wskazane jest zasięgnięcie porady weterynaryjnej na temat najlepszego żywienia na etapie ciąży. Od piątego tygodnia Twoja ciężarna suczka będzie miała inne wymagania.
Czy podawać jakieś suplementy w czasie ciąży?
Jeśli używamy dobrej jakości, wysokobiałkowej żywności, suplementy nie będą konieczne.
Czy suka w ciąży może ćwiczyć i co ze spacerami?
Jeśli suczka ćwiczy z nami i chodzi na spacery, nie należy zmieniać jej trybu diametralnie. Oczywiście w pierwszym miesiącu ciąży należy nieco zmniejszyć intensywność treningów. Nie powinny one być długie i męczące, ale samo ich zaprzestanie też nie jest dobrym wyjściem. Zamiennikiem treningów będzie odpowiednio długi spacer, nie może być on jednak zbyt intensywny.
Czy suczce można podawać leki?
Wiele leków dla psów jest bezpiecznych w czasie ciąży. Mimo wszystko zawsze przed ich podaniem, należy zasięgnąć porady lekarza weterynarii. Nigdy w czasie ciąży nie należy podawać suczce leków bez konsultacji z lekarzem weterynarii. Ogólnie podawanie leków z naszej domowej apteczki – nie służy naszym psom. Jest cała lista leków zakazanych, które mogą zaszkodzić naszym pupilom. Między innymi na tej liście znajdują się tak często stosowane przez nas środki przeciwbólowe jak paracetamol czy ibuprofen.
Czy suczkę będącą w ciąży można szczepić?
Odpowiedź brzmi nie. Suczki nie powinno się szczepić podczas ciąży. Lepiej zaszczepić ją tuż przed kryciem. Dzięki temu będzie miała wysoki współczynnik przeciwciał. Dzięki temu będzie mieć więcej mleka i odporność będzie zachowana na wysokim poziomie.
Kiedy i czym odrobaczać suczkę w ciąży?
Suczkę powinno się odrobaczyć bezpośrednio przed kryciem a potem w trakcie. Ogólny kalendarz odrobaczeń mówi, aby zwierzęta żyjące w mieście odrobaczać średnio co 3 miesiące. Tylko taki termin zagwarantuje lepszą ochronę przed robakami. Odpowiedni środek odrobaczający powinien działać przeciwko: glistom, tęgoryjcom i tasiemcom. Lekarz weterynarii dobierze odpowiednią dawkę. Odrobaczenie stosuje się odpowiednio do wagi psa. najczęściej 10kg masy ciała przypada jedna tabletka. jednak są wyjątki jak np: Drontal dal dużych psów – 1 tabletka na 37 kg masy ciała.
Przygotowanie do narodzin
W ciągu ostatnich 3 tygodni ciąży dobrym pomysłem jest odizolowanie naszej suczki od innych psów. Ważne by nie zaraziła się żadnym wirusem, który mógłby spowodować poronienia. Najgroźniejszym jest wirus opryszki – herpes wirus.
O czym jeszcze należy pamiętać
Już znasz odpowiedź na pytanie, ile suszka chodzie w ciąży. Pamiętaj, że ciąża u suczki to burza hormonów. Przez co suczka może się stać bardziej wrażliwa. W tym okresie gorzej będzie znosiła samotność i stanie się delikatniejsza. W miarę zbliżania się terminu porodu zmieni się jej zachowanie. Zacznie znosić rzeczy do legowiska i szukać bezpiecznego miejsca do porodu. Opiekun powinien przygotować legowisko na tyle wygodne i bezpieczne, aby suczka chciała w nim rodzić. Dokładnie na miesiąc przed planowanym porodem dobrze jest zacząć przyzwyczajać sunię do nowego miejsca.
Najciekawsze propozycje z naszego sklepu