Anatolian, czyli anatolijski pies pasterski. Poznaj go bliżej!
Owczarek anatolijski to rasa, która przypadnie do gustu szczególnie wielbicielom dużych psów. Masywna budowa ciała anatolianów może onieśmielać, jednak są to zwierzęta spokojne, wierne i inteligentne. Dowiedz się, czy anatolian to pies dla Ciebie!
Anatolian, czyli anatolijski pies pasterski – pochodzenie
Duży, silny i niezależny, ale jednocześnie zrównoważony i spostrzegawczy. Taki właśnie jest anatolian: zwierzę, które przez dziesiątki lat pracowało jako pies pasterski. Skąd pochodzi, jaka jest jego historia i w jaki sposób można zostać jego właścicielem?
Anatolijski pies pasterski – historia
Anatoliany od wielu lat pomagały ludziom w wypełnianiu codziennych obowiązków. Ich zadaniem, było pilnowanie stad zwierząt: nadawały się do tego wyśmienicie, dzięki swojej wrodzonej czujności i stanowczej łagodności. Psy tej bardzo starej rasy pochodzą z terenów dawnej Mezopotamii: koczownicy i pasterze wykorzystywali je głównie do pilnowania stad owiec. Nie było to łatwe życie, anatoliany musiały przystosować się do ciężkich warunków, zmiennych temperatur, upałów i suszy, a także chłodnych nocy, wiatru i deszczu. Towarzyszyły swoim właścicielom każdego dnia, dzięki czemu nauczyły się zgodnie żyć z ludźmi i do dziś bardzo przywiązują się do członków swojej rodziny.
W latach siedemdziesiątych XX wieku turecką rasą zainteresowali się hodowcy pochodzący z Europy. Pierwszą parę anatolianów przywieziono do Wielkiej Brytanii, a oficjalnie rasa została zatwierdzona przez FCI w 1989 roku.
Co łączy anatolijskie psy pasterskie i gepardy?
Czy psy rasy pasterskiej mogą przyczyniać się do ochrony zagrożonych wyginięciem gatunków? Jak się okazuje, jest to możliwe! Dzięki pracy anatolianów populacja gepardów zyskała ochronę przed polującymi na nie ludźmi. Jak do tego doszło?
Gepardy należą do gatunków chronionych, jednak stanowią także duże zagrożenie dla hodowców trzody. Polując, potrafią w bardzo krótkim czasie spowodować ogromne straty, a dodatkowo, są po prostu niebezpieczne dla ludzi. Z tego powodu rolnicy w Namibii otrzymali zezwolenie na to, by zastawiać na gepardy pułapki… a nawet je zabijać. Wszystko zmieniło się, gdy przy pasących się stadach pojawiły się psy rasy anatolian. Obecność tak dużych psów, jak się okazało, skutecznie odstrasza gepardy i zniechęca je do prób polowań. Dzięki temu problem udało się rozwiązać w taki sposób, by żadne ze zwierząt nie musiało cierpieć.
Anatolian – cena. Ile kosztuje i gdzie go kupić?
Zastanawiasz się nad kupnem psa rasy anatolian? Szczeniaki tureckich psów pasterskich dostępne są w wielu hodowlach, zarówno w Polsce, jak i w Europie. Jeżeli zależy Ci na zwierzęciu o oryginalnym pochodzeniu, to możesz również rozważyć sprowadzenie go wprost z jego ojczyzny, czyli Turcji.
Szczenię rasy anatolian kosztuje od 2 do 5 tysięcy złotych. Dokładna cena zależy od płci i wyglądu psa, a także od renomy hodowli. Choć niektóre ogłoszenia kuszą korzystnymi cenami, to podejrzanie niskie kwoty mogą wskazywać na to, że hodowla nie jest zrzeszona w FCI i ZKwP. Nie wspieraj pseudohodowli – są nielegalne, często nie dbają o swoje zwierzęta i przyczyniają się do ich krzywdy.
W przypadku psów rasy anatolian hodowla to nie jedyne miejsce, w którym możesz nabyć tego osobnika. Nie są to ”łatwe” psy. Opieka nad nimi bywa wymagająca i zdarza się, że kogoś to zadanie przerasta. Anatoliany trafiają wtedy do adopcji. Jeśli jesteś osobą, która ma doświadczenie w pracy z psami i wiesz, że poradzisz sobie z wychowaniem niesfornego czworonoga – może to być dobra okazja, aby zyskać wspaniałego towarzysza życia!
Dowiedz się więcej: Rodowód psa i metryka psa – jaka jest między nimi różnica?
Wyszkolony anatolian to stateczny i dość posłuszny pies, jednak warto mieć na uwadze, że nadal jest on dużym i silnym zwierzęciem. W związku z tym potrafi on zrobić krzywdę, jeśli tylko chce. Z uwagi na to, rasa została wpisana do wykazu psów agresywnych, co oznacza, że aby posiadać takiego psa, należy uzyskać specjalne zezwolenie. Jest ono wydawane przez prezydenta miasta (lub burmistrza, wójta), więc będziesz musiał wypełnić odpowiedni wniosek i wraz z kopią rodowodu psa, złożyć go w urzędzie.
Anatolian – wygląd
Owczarki anatolijskie potrafią onieśmielać. To muskularne, dość majestatyczne psy o masywnej budowie ciała i wyraźnie zarysowanej sylwetce. Mają wyraziste, grube karki i umięśniony tułów, co dodatkowo podkreślane jest przez wysklepione żebra i odrobinę wypukłą linię pleców. Łapy anatoliana są mocne i silne, a głowa duża. Niewielkie oczy i zaokrąglone, zwisające uszy, nadają temu psu sympatyczny, łagodny wygląd. Gdy zwierzę jest podekscytowane, może podnosić uszy i długi ogon do góry.
Anatolian karabash płci żeńskiej mierzy około 71-79 cm, a płci męskiej – 74-81 cm. Psy tej rasy ważą od 45 do nawet 70 kilogramów! Warto wspomnieć o tym, że samce są o wiele cięższe od samic. W kwestii umaszczenia anatolianów wzorzec rasy nie ma szczególnych wymagań. Jej przedstawiciele mogą mieć w zasadzie każdy kolor sierści, choć najczęściej spotyka się barwę kremowobiałą. Określona jest za to barwa nosa – może być jedynie czarna. Sierść nie może być bardzo długa – dopuszczalne jest włosie krótkie lub półdługie. To, jak gęsta będzie sierść anatoliana, zależy w dużej mierze od panującego na danym terytorium klimatu. Na zimę sierść wydłuża się i znacznie zagęszcza.
Anatolian – charakter
Owczarek anatolijski jest uosobieniem stateczności. To dumne zwierzę, które potrafi jednak pokazać swoją czułą stronę. Jaki charakter ma anatolian i czego można spodziewać się w jego zachowaniu?
Anatolijski pies pasterski – zrównoważony i niezależny
Wiesz już, że anatoliany są błyskotliwe, inteligentne, niezależne, a jednocześnie – nadzwyczaj łagodne. Ich cechą charakterystyczną są też zachowania opiekuńcze. Osoby, które ten pies uważa za członków rodziny, są stale otoczone jego troską. Czujnie rozgląda się wokół, by wyłapać wszystkie sygnały ewentualnego niebezpieczeństwa. Gdy je wyczuje, ostrzegawczo szczeka i własnym ciałem osłania bliskich mu ludzi.
Często miewasz gości? Anatolian nie jest wielbicielem nieznajomych mu osób. Nie oznacza to, że będzie agresywny, ale z pewnością zachowa dystans i nie pozwoli sobie na pieszczoty. Pod Twoją nieobecność, nie pozwoli nikomu wejść na swoje terytorium. Zaufanie owczarka anatolijskiego zdobywa się powoli. Jeśli jednak komuś już się to uda, pies sam zaczyna szukać bliskości, a przy spotkaniu macha ogonem i wita się z wyraźnym zadowoleniem.
Szkolenie anatoliana – o czym warto pamiętać?
Anatolian, dzięki swojej wrodzonej inteligencji, jest w stanie nauczyć się naprawdę wiele. Lubi wykazywać się inicjatywą i choć robi to w dobrych intencjach, może niestety być nieco nieposłuszny. Psy tej rasy, choć lekko nieprzewidywalne, są jednak bardzo oddane swoim właścicielom. Czworonóg nie ignoruje komend złośliwie. Pomimo pokaźnych wymiarów i opinii psów niebezpiecznych, wyróżniają się one wyjątkową wrażliwością.
Przeczytaj także: Kiedy kaganiec dla psa jest niezbędny? Sprawdź przepisy i uniknij mandatu
Jeśli chcesz, by szkolenie anatoliana było efektywne, powinieneś zacząć je, zanim pies osiągnie wiek dojrzały. Im wcześniej, tym lepiej! Możesz zacząć od najprostszych zasad i komend, ale jeżeli zaniedbasz wychowywanie psa, to prawdopodobnie pojawią się niepożądane zachowania. Późniejsza zmiana nawyków czworonoga jest bardzo trudna.
Anatolian to pies, który potrzebuje jednoznacznych komunikatów, zdecydowania i konsekwencji. Musi wyczuć Twoją pewność siebie i rozumieć, czego od niego oczekujesz. Absolutnie nie wolno jednak stosować podczas szkolenia żadnej przemocy! W takiej sytuacji zwierzę postrzega swojego właściciela jako wroga i traci do niego zaufanie. Może także zareagować agresją – chcąc po prostu się bronić. Wtedy robi się już dość niebezpiecznie. Pracę z owczarkiem anatolijskim należy opierać na wzmocnieniu pozytywnym. Jeżeli uda Ci się stworzyć z psem bliską więź, to zacznie on respektować Twoje zdanie… choć nadal tylko wtedy, kiedy uzna je za stosowne. Anatolian nie jest psem, który kiedykolwiek będzie ślepo i bezwarunkowo posłuszny. Potrafi wykonać Twoje polecenia, ale jeżeli uzna, że nie jesteś przekonujący, to może zupełnie Cię zignorować.
Anatolian nie ma rozwiniętego instynktu łowieckiego. Jako pies od zawsze strzegący stad zwierząt, wykształcił w sobie raczej umiejętności stróża. Jeżeli chciałbyś, by Twój pupil towarzyszył Ci w myślistwie – powinieneś pomyśleć o innej rasie.
Anatolian jako pierwszy pies – czy to dobry pomysł?
Anatolian to pies, który lubi stawiać na swoim. Ma silny charakter i bywa uparty. Nauczenie go posłuszeństwa to zadanie, które może wymagać nieco samozaparcia oraz cierpliwości. Jeżeli nigdy wcześniej nie miałeś psa i nie masz doświadczenia z wychowywaniem tych zwierząt – zastanów się dwa razy, zanim zdecydujesz się na kupno anatoliana. Nie jest to czworonóg polecany osobom, które nie mają jeszcze doświadczenia z psami. Jeżeli nie będziesz wystarczająco stanowczy, od razu to wyczuje. Anatolian karabash jest psem dużym, sprawnym i bardzo silnym. Jeśli zacznie zachowywać się nieodpowiednio, to sytuacja może zrobić się niebezpieczna. To wspaniałe zwierzę i wierny towarzysz życia, ale musisz być pewien, że podołasz jego wychowaniu.
Anatolian karabash — pielęgnacja
Czy pies anatolian często choruje?
Anatoliany to rasa, która z natury cieszy się dobrym zdrowiem i wyjątkową odpornością. Psy te w czasach, gdy pracowały jako pomocnicy pasterzy, oceniane były na ogół pod kątem ich wytrzymałości i użyteczności. W połączeniu z trudnymi warunkami życia sprawiało to, że słabsze osobniki nie miały szans na przetrwanie. W rezultacie takiej selekcji dzisiejsze anatoliany są odporne na upały i mrozy, rzadko chorują, a ich wytrzymałość niejednego wprawi w zdumienie. Jako olbrzymia rasa borykają się jednak z pewnymi charakterystycznymi problemami zdrowotnymi. Często występuje u nich dysplazja stawów łokciowych i biodrowych, a także zespół wiotkiego nadgarstka. Z uwagi na długi tułów, anatolianom, gdy mają zbyt wysoką masę ciała, może grozić nadmierna lordoza.
Pamiętaj, że psy tej rasy nie mogą rozpoczynać intensywnej aktywności fizycznej od razu po posiłku! Grozi to niebezpieczną przypadłością – skrętem żołądka.
Anatolian a mieszkanie w bloku
Pies o wymiarach owczarka anatolijskiego nie jest przystosowany do życia w mieszkaniu – chyba że jest ono naprawdę duże, a jego właściciel jest w stanie zapewnić czworonogowi dużą dawkę ruchu na świeżym powietrzu. Anatoliany uwielbiają przebywać na zewnątrz! Potrzebują aktywności i kontaktu z naturą. Choć chętnie wypoczną w domu na wygodnym legowisku lub pod ciepłym kocem Trixie, to większość czasu wolą jednak spędzać na podwórku. To rasa, która najlepiej czuje się na wsi lub w domach z dużym ogrodem, w którym psy mogą przebywać puszczone wolno. Warto wziąć pod uwagę też to, że anatolian zawsze będzie miał silny instynkt stróża. W nocy pozostaje czujny i potrafi zareagować szczekaniem na każdy dźwięk. Z pewnością możesz sobie wyobrazić, że Twoi sąsiedzi w bloku nie byliby z tego zadowoleni.
Nawet wtedy, gdy anatolian ma zapewnione podwórko, po którym może do woli biegać, wciąż potrzebuje spacerów z właścicielem. Pies musi czuć, że jest Ci potrzebny! Dzięki wspólnym przechadzkom pomiędzy psem, a jego posiadaczem, zawiązuje się bliższa więź, a czworonóg ma dostęp do nowych, stymulujących bodźców.
Anatolian: pies niewybredny
Właściciele anatolianów często opisują swoje psy, jako zwierzęta, które nigdy nie wybrzydzają. “To pierwszy pies, który nigdy nie marudzi przy jedzeniu” – pisze w sieci pan Andrzej, który z psami ma do czynienia od dzieciństwa. Jest w tym wiele prawdy. Przez lata życia w wymagających warunkach, owczarki anatolijskie nauczyły się jeść wszystko. Oczywiście – powinieneś mimo to zadbać, by Twój pupil miał odpowiednio zbilansowaną dietę! Szczególnie w czasie, gdy szczeniak jeszcze rośnie, jego zapotrzebowanie na białko jest znacznie większe. Jako podstawa żywienia najlepiej sprawdzi się gotowa, wysokiej jakości karma.
Pielęgnacja anatolianów ogranicza się w zasadzie do systematycznego szczotkowania sierści i regularnego czyszczenia opadających uszu. Warto wiedzieć, że anatolian linieje dwukrotnie w ciągu roku. W tym czasie jego sierść będziesz znajdować wszędzie.
Owczarki anatolijskie mają swoich oddanych wielbicieli. To wyjątkowa rasa – dobrze wychowany anatolian będzie zachwycał swoim opanowaniem, troskliwością i inteligencją. Będzie także świetnym kompanem dla ludzi prowadzących aktywny tryb życia. Nie można jednak zapominać o tym, że nie są to zwierzęta dla osób niedoświadczonych – nie każdy będzie w stanie poskromić ich wyraziste instynkty! A jakie jest Twoje zdanie? Czy uważasz, że anatolian byłby dla Ciebie dobrym wyborem? Podziel się swoją opinią w komentarzu!
Najciekawsze propozycje z naszego sklepu