Najmniejsze rasy psów – sprawdź, czy je znasz
Małe, słodkie pieski podbijają serca celebrytów, dzieci i seniorów. Ich atutem jest nie tylko uroczy wygląd – niewielkie psiaki to idealne rozwiązanie dla posiadaczy niewielkiego metrażu. Poznaj najmniejsze rasy psów i wybierz swojego faworyta!
Najmniejsze rasy psów – zwycięzca jest tylko jeden!
Niezależnie od rozmiarów, psy to niezwykle wierne i ufne zwierzęta, które przelewają całą swoją miłość na właściciela. W ostatnim czasie sporą uwagę przyciągają miniaturowe czworonogi. Malutkie pieski są uwielbiane przez duże grono osób na całym świecie. Nie ma w tym nic dziwnego – te zwierzaki są urocze i wyglądem przypominają żywe maskotki.
Wraz ze wzrostem liczby fanów miniaturek, coraz więcej hodowców dąży do tego, by być posiadaczem jak najmniejszego zwierzaka. Rywalizacja jest zacięta, jednak w Księdze Rekordów Guinnessa jest miejsce tylko dla jednego psiaka. Jaki czworonóg dzierży ten zaszczytny tytuł „najmniejszy pies świata”?
Nieustannie od 2013 roku podium w kategorii najmniejszy pies świata zajmuje Milly – suczka rasy Chihuahua. Milly, mieszkanka miasta Dorado w Puerto Rico, ma zaledwie 9,65 cm wysokości i waży niespełna 500 gramów! Tuż po urodzeniu suczka ważyła tylko 20 gramów i musiała być karmiona mleczkiem przez pipetę. Jej właścicielka przyznaje, że gdy Milly przyszła na świat, to mieściła się w łyżeczce do herbaty!
Miracle Milly o brązowym futerku wydaje się być całkowicie świadoma swojej wyjątkowości. Suczka chętnie pozuje do zdjęć i bierze udział w kampaniach promujących ubranka i biżuterię dla zwierząt. Niewielki rozmiar Milly zaintrygował właścicieli koreańskiej firmy, która zajmuje się klonowaniem zwierząt. Do tej pory wykonano więcej niż pięćdziesiąt klonów suczki i nie wydaje się, że miałby to być koniec.
Suczka Milly od wielu lat jest bezkonkurencyjna i nie zamierza oddać swojego tytułu, jednak wiele innych psów rasy Chihuahua depcze jej po piętach. Swego czasu kandydatem na miejsce Milly był Toudi – Chihuahua z Wrocławia. Piesek o biszkoptowym futerku mierzył zaledwie 6 cm po czterech miesiącach od przyjścia na świat. Todi był tak niewielki, że aż zapadał się w puchowym dywanie swoich właścicieli! Niestety, w 2016 roku piesek zmarł, ale nadal uważany jest za najmniejszego psa w Polsce.
Najmniejsze psy na świecie – czy znasz te rasy?
Wielka moda na miniaturowe pieski rozpoczęła się dobrych kilkanaście lat temu. W promowaniu tych malutkich czworonogów sporą rolę odgrywa Elle Woods – bohaterka amerykańskiej komedii „Legalna Blondynka”. To właśnie ta młoda kobieta nie rozstawała się ze swoim pupilkiem nawet na sekundę.
Dlaczego jeszcze najmniejsze rasy psów cieszą się tak ogromną popularnością? Ze względu na swoje niewielkie rozmiary małe pieski są „mobilne” i mogą towarzyszyć swoim właścicielom w rozmaitych eskapadach. Co więcej, przedstawiciele mniejszych ras psów żyją nawet 18 lat, podczas gdy większe psy dożywają tylko do około 13. roku życia.
Niech nie zwiedzie Was niewinny wygląd małych czworonogów. Najmniejsze psy na świecie to nie zabawki, ani dekoracje domu. Te niewielkie zwierzaki mają dokładnie takie same potrzeby, jak ich więksi koledzy. Nie bagatelizuj kwestii szkoleń i ćwiczeń – małe psy swój rozmiar nadrabiają ogromną dawką energii i chęcią do zabawy.
Zbyt pobłażliwe traktowanie psiaka może skutkować syndromem małego psa. Występuje on wtedy, kiedy opiekun pozwala zwierzęciu na całkowite przejęcie kontroli nad otoczeniem lub traktuje go jak dziecko i nie wyznacza mu żadnych zasad. W konsekwencji czworonóg może wtedy zacząć przejawiać takie zachowania jak warczenie, gryzienie czy nadmierne szczekanie.
Sprawdź również: Socjalizacja szczeniaka – jak powinna wyglądać?
Chihuahua
Hasło „najmniejsza rasa psa na świecie” z pewnością u wielu osób budzi skojarzenie z uroczymi czworonogami Chihuahua. Przedstawiciele tej rasy osiągają wagę maksymalnie do 3 kilogramów.
Towarzyskość, temperament i duże pokłady energii są tym, czym Chihuahua rekompensują swoje kieszonkowe rozmiary. Psy uwielbiają towarzystwo ludzi, a względem swoich właścicieli są nadzwyczaj lojalne. Chihuahua są psami nieustraszonymi – zwykło się nawet mówić, że są to wielcy wojownicy w miniaturowym ciele.
Chihuahua to nie tylko rasa psa, ale również miasto zlokalizowane w północnym Meksyku. Nieprzerwanie od 2006 roku są tam organizowane obchody na cześć tych najmniejszych psów świata. W centrum miasta turyści mogą podziwiać rzeźby i posągi o kształtach psów Chihuahua.
Chihuahua nie jest niestety psem dla każdego. Rasa nie nadaje się do domu, w którym mieszkają małe dzieci. Czworonogi o niewielkich rozmiarach są delikatne, więc pociechy niechcący mogą wyrządzić im krzywdę.
Maltańczyk
Niewielki, śnieżnobiały i o długich włosach – maltańczyk to definicja słodyczy. Ta najmniejsza rasa psa doskonale zdaje sobie sprawę ze swojego uroku. Maltańczyki są sprytnymi psami, które potrafią mądrze wykorzystać swoje atuty. Intensywne wpatrywanie się w swojego właściciela, dotykanie łapką czy trącenie nosem to tylko niektóre z zagrywek, które wykorzystują, by zmiękczyć serce pana domu.
Obecny stan wiedzy pozwala na stwierdzenie, że maltańczyki to psy o długoletniej tradycji. Rasa była hodowana w starożytnym Egipcie, Rzymie czy Grecji. Nie można określić dokładnego pochodzenia maltańczyków, jednak zawsze towarzyszyły one osobom o wysokim statucie społecznym.
Uroczy wygląd to nie jedyne, co sprawia, że maltańczyki podbijają serca ludzi na całym świecie. Psy są żywiołowe i skoczne, a do tego obdarzają właścicieli ogromną porcją miłości. Małe czworonogi szybko się przywiązują i wprost nie cierpią samotności. Pobyt w hotelach dla zwierząt czy u osób trzecich to dla nich prawdziwy koszmar. Jedyne czego pragną, to uwaga i spędzanie czasu ze swoją rodziną.
Przeczytaj także: Łagodne rasy psów – TOP 5 spokojnych ras
Shih tzu
Szukasz małego psa do towarzystwa? W takim razie absolutnie pokochasz Shih tzu! Jego nazwa oznacza małego lwa, jednak w tej rasie nie ma nic strasznego!
Shih tzu są ufnymi, czułymi i kochającymi czworonogami, które uwielbiają wspólną zabawę i spacery. Mają dość pogodny i zrównoważony charakter, jednak potrafią unieść się dumą. Właśnie ta cecha sprawia, że Shih Tzu nieco przypominają koty. Tak jak one lubią mieć wszystko pod kontrolą. Pieszczoty i wylegiwanie się na kolanach właściciela? Jak najbardziej, jednak pod warunkiem, że Shih Tzu sam zdecyduje kiedy i jak długo.
Badania DNA wykazały, że Shih Tzu są jedną z 14 najstarszych ras na świecie, co sprawia, że są blisko spokrewnione z wilkami.
Bichon Frise
Wesoły, czuły, pełen energii i lojalny – tak w wielkim skrócie można opisać psa rasy Bichon Frise. Czworonogi uwielbiają pieszczoty i bycie w centrum uwagi. Właśnie dlatego tak źle znoszą samotność – pozostawiony bez opieki Bichon Frise kładzie się na pozostawionych przez właścicieli ubraniach, by poczuć ich zapach.
Bichon Frise to rasa, która nie jest obciążona chorobami genetycznymi. Psy są wyjątkowo długowieczne – niektórzy przedstawiciele mogą dożyć nawet 20 lat.
Psiak tej rasy idealnie sprawdzi się u mieszkańców miast. Bichon Frise nie może mieszać na podwórku – jego delikatna sierść przypominająca watę cukrową czy pierzastą chmurkę nie ochroni czworonoga ani przed chłodem, ani upałem.
Szpic miniaturowy pomeranian
Szpic miniaturowy pomeranian to najmniejszy ze szpiców – nieagresywny, towarzyski i ciepły. Pomeranian jest odrobinę nieufny wobec obcych, jednak kiedy już zaskarbisz sobie jego sympatię, to będzie Twoim wiernym towarzyszem.
Ten niewielki psiak zdaje się nie zdawać sprawy ze swoich rozmiarów – bez najmniejszych obaw szuka przyjaźni wśród znacznie większych czworonogów. Szpic miniaturowy wprost uwielbia wspólną zabawę ze swoimi właścicielami i na ogół rozpiera go energia. Być może dla tego nie powinny się na niego decydować rodziny z małymi dziećmi – ruchliwy pomeranian może przypadkowo zostać poturbowany przez Twoją pociechę.
Mops
Nie sposób pomylić jego zmarszczonego pyszczka z żadnym innym – mops to ta rasa, którą potrafi rozpoznać nawet laik. Historia pokazuje, że mopsy są dosyć wiekową rasą psów. Pierwsze wzmianki na ich temat pochodzą z kronik z V wieku p.n.e. Późniejsze zapiski pozwalają wysunąć tezę, że mopsy pochodzą z Dalekiego Wschodu, a konkretnie z Chin, gdzie umieszczano je nawet na słynnej porcelanie!
Urocze mopsy charakteryzują się ogromnym przywiązaniem do człowieka oraz wielką ochotą do wspólnej zabawy. Wbrew pozorom mopsy wcale nie są zatroskanymi psiakami – czworonogi są bardzo radosne i towarzyskie, a samotności wprost nie znoszą.
Ostrzegamy tylko przed jednym – mopsy uwielbiają spać, a przy tym wyjątkowo głośno chrapią!
Yorkshire terier
Nie ma chyba osoby, która nie uległaby urokowi przepięknego yorka. Rasa ta powstała w połowie XIX wieku, a zadaniem jej przedstawicieli było tępienie szczurów, myszy czy innych szkodników, które panoszyły się w domach. Yorki, jak wskazuje nazwa, pochodzą z hrabstwa Yorkshire, które znajduje się w północnej części Wielkiej Brytanii.
Yorki ponad wszystko uwielbiają towarzystwo i zabawę. W ich małych ciałkach znajdują się ogromne pokłady odwagi – psiaki nie boją się inicjować kontaktów ze znacznie większymi od siebie czworonogami.
Yorkom nie tylko zabawa w głowie – to wspaniałe psy terapeutyczne. Za sprawą niewielkich rozmiarów, z powodzeniem można transportować je do domów opieki czy szpitali, gdzie chętnie umilą czas pacjentom.
Najmniejsze rasy psów – a to historia!
Najmniejsze rasy psów to nie żadna nowość – te drobne czworonogi od wieków są towarzyszami ludzi. Okazuje się, że duży rozmiar wcale nie oznacza większego szacunku – to właśnie te małe, niepozorne psiaki były otaczane największą czcią i opieką wysoko postawionych osób.
W Królestwie Azteków psy chihuahua miały status psów specjalnych. Te o maści niebieskiej uważane były za święte, zaś rude były symbolem najwyższego szczęścia. Właśnie dlatego prawo do hodowli rasy chihuahua mieli jedynie wysoko urodzeni szlachcice. Jak podaje jedna z legend, azjatycka księżniczka miała w swojej kolekcji aż 1500 takich piesków! Każdym z czworonogów opiekował się inny niewolnik, a jeśli piesek umarł, to opiekun był skazywany na karę śmierci.
Angielska Królowa Wiktoria także była wielką miłośniczką psów. W psiarni na zamku w Windsorze przebywało około 70-80 czworonogów, których władczyni osobiście doglądała. To właśnie dzięki Wiktorii wzrosła popularność pomerańczyków.
Królowa Wiktoria i jej psy
Wszystko zaczęło się dnia 17 sierpnia 1830 r., kiedy to jedenastoletnia angielka wykonywała obowiązki państwowe. Podczas ceremonii odznaczania żołnierzy walczących w bitwie na Maivard ujrzała rannego pieska, który towarzyszył jej poddanym w trakcie walk. Na rozkaz królowej czworonóg został wyleczony, a następnie przyozdobiony perłami i medalami. Kilka lat później Wiktoria zakupiła we Florencji pomeraniana Marco oraz troje szczeniąt.
Królowa Wiktoria zasiadała na tronie aż przez 63 lata, a psy zawsze były jej wiernymi towarzyszami. Do grona ulubieńców należeli collie Oscar i mops Bully. Ten ostatni jako jedyny z jej psów miał przywilej spania w łożu królowej Anglii.
Wielką miłością do mopsów pałała też inna władczyni – caryca Katarzyna II. Rosyjska monarchini wielokrotnie opisywała perypetie swoich pupili w listach do przyjaciół. Każdy pies należący do carycy posiadał nie tylko imię, ale także nazwisko i tytuł arystokratyczny! Czworonożni przyjaciele władczyni miały satynowe posłania w jej sypialni, jadały z nią posiłki oraz towarzyszyły jej podczas codziennych obowiązków.
Psy od wielu lat są nieodłączną częścią angielskiego dworu. Za tymi czworonożnymi, wiernymi stworzeniami przepada także obecna monarchini – Elżbieta II. Najdłużej panująca władczyni w dziejach Wielkiej Brytanii od dziecka uwielbia niewielkie psy rasy corgi. I chociaż Elżbieta na zamku hoduje także spaniele czy labradory, to welsh corgi pembroke zajmują szczególne miejsce w jej sercu. To oddanie jest tak duże, że suczka Susan towarzyszyła królowej nawet podczas podróży poślubnej!
Najmniejsze rasy psów – podsumowanie
Małe ciałko, ale wielkie serce – tak w wielkim skrócie można opisać najmniejsze psy na świecie. To idealni współlokatorzy dla wszystkich osób, które są posiadaczami ograniczonego metrażu, jednak pragną mieć czworonoga, który pokocha ich z całych sił.
Która z wymienionych ras jest Twoim faworytem? A może sam jesteś posiadaczem małego pieska? Koniecznie podziel się z nami swoimi przemyśleniami w komentarzu! Po akcesoria potrzebne do pielęgnacji małego czworonoga zapraszamy do sklepu Apetete.
Najciekawsze propozycje z naszego sklepu