Bezpański pies. Sprawdź jak pomóc i gdzie zgłosić psa bez opieki
Jeśli zastanawiałeś się nad dobrym uczynkiem w ramach postanowień noworocznych to może bezdomne psy nie będą Ci tak zupełnie obojętne?
Specjalnie dla sklepu i bloga Apetete Mazowieckie Stowarzyszenie na Rzecz Zwierząt Kłębek Nadziei przygotowało artykuł dotyczący profilaktyki bezdomności zwierząt.
Bezdomne psy w Polsce
XX wiek okazał się bardzie łaskawy dla zwierząt, powstały liczne organizacje pro zwierzęce – ustalono prawa zwierząt. W Polsce każda gmina ma przydzielony budżet na opiekę nad bezpańskimi psami. Mimo tego przekazywane środki nie są wystarczające. Problem z bezdomnością psów rośnie! Coraz więcej jest porzucanych zwierząt, nie tylko schorowanych, ale także szczeniąt i psów rasowych. Na dowód tego przedstawiamy dane statystyczne z GUS:
- 2019 rok – przyjęto 2603 psy i 1481 kotów.
- oddano do adopcji : 1787 psów i 1184.
- 908 psów i 178 kotów powróciło do domu dzięki chipom, adresatkom oraz publikacją w mediach społecznościowych, w tym FB
- Obecnie w schronisku na Paluchu przebywa 520 zwierząt. Według raportu BOZ gminy wyłapują średnio 37 psów rocznie.
Bezdomne psy czyli skąd się biorą bezdomne zwierzęta?
Zacznijmy od wyjaśnienia, że bezdomne zwierzęta same się nie rodzą. Tylko są porzucane, oddawane, albo odbierane przez organizację pro zwierzęce. Najczęstszym powodem zwrotu psa jest: choroba rodziny, śmierć opiekuna, czy narodziny dziecka. Nie zawsze niechciany pies jest oddawany do schroniska, wówczas zostaje porzucony w lesie, czy przy drodze. Innym razem pies ucieka bo poczuje zew natury, czy przestraszy się huku petard. Błąkające się zwierzęta mogą w niekontrolowany sposób rozmnażać się, co potęguje skalę problemu.
Jak wygląda w praktyce walka z bezdomnością psów – edukacja
Najważniejsze jest edukacja właścicieli, którą zajmują się organizację pro zwierzęce. W szkoleniu nacisk nakładany jest na obowiązek kastracji psów. Zabieg ten ogranicza ucieczki psów. Dodatkowo zapobiega nadmiernemu rozmnażaniu. Istotną sprawą jest znakowanie i chipowanie psów, dzięki którym zagubione zwierzę – może szybko wrócić do właściciela.

Problem bezdomnych psów
Walka z bezdomnością psów – działania urzędu
Urząd gminy lub miasta ma podpisaną umowę z weterynarzem, schroniskiem, firmą zajmującą się wyłapywaniem błąkających się psów. Może być też wskazana do pomocy jednostka Straży Miejskiej. Ponadto istnieją stowarzyszenia i organizacje, które wspierają działania urzędników oraz schronisk, szukają nowych domów dla zwierząt. Częstą praktyką jest usypianie ślepych miotów.
Co każdy z nas może zrobić aby zapobiec bezdomności psów?
– Sterylizacja zwierząt domowych. ( Tutaj znajdziesz produkty dla kastratów)Wyłapane zwierzęta są poddawane zabiegom. Właściciele psów również powinni zadbać by psy były wykastrowane. Pies w rui może uciec i stać się bezdomnym (nie wspominając o zagrożeniu na drogach) a także przyczynić się do niekontrolowanego rozrodu. Co roku gminy organizują tańsze, lub bezpłatne miesiące kastracji psa.
– Znakowanie zwierząt – zachipowanie psa, założenie obroży z identyfikatorem czy zrobienie tatuażu – Dzięki takim zabiegom wyłapane zwierzęta mogą trafić od razu do domu.

Trixie Kość – ozdobny wisiorek do obroży dla psa z miejscem na wpisanie adresu.
– Adopcja psów ze schronisk. Pies w schronisku, chociaż już się nie wałęsa i ma dach nad głową, to nadal jest bezdomny. Zamiast kupować psa można go adoptować ze schroniska.
– Edukacja dzieci i dorosłych w zakresie właściwej opieki nad zwierzętami, uwrażliwiająca na dobro zwierząt, nauka prawidłowej komunikacji z psem
– Wspieranie stowarzyszeń, które pomagają znaleźć dom, czy podejmują się opieki nad zwierzętami. Takie stowarzyszenia działają wielowymiarowo: edukują oraz prowadzą akcje informacyjne. Organizacją, która zajmuje się edukacją w tym temacie jest Stowarzyszenie Kłębek Nadziei.
Chcesz wiedzieć więcej jak pomóc w walce z bezdomnością wejdź na stronę organizacji: Mazowieckie Stowarzyszenie na Rzecz Zwierząt Kłębek Nadziei
Najciekawsze propozycje z naszego sklepu