Burmilla. Poznaj charakter, umaszczenie oraz inne informacje, które musisz wiedzieć o tej rasie azjatyckich kotów
Burmilla zaskakują swoim niesamowitym umaszczeniem i bystrymi oczami, od których trudno oderwać wzrok. Nie dziwi więc, że koty te znajdują coraz większe grono wielbicieli. Co to za rasa? Czym się charakteryzuje? Poznaj bliżej te wspaniałe zwierzaki!
Wybór kociego przyjaciela jest nie lada wyzwaniem. Istnieje przecież tyle wspaniałych ras! Na którą się zdecydować? Aby ułatwić sobie to zadanie, warto rozpocząć poszukiwania od starannego rozeznania wśród ras. Ważne jest, aby kot posiadał takie cechy charakteru, które będą odpowiadać Twojemu stylowi życia. Niektóre gatunki kochają towarzystwo i świetnie dogadują się z innymi zwierzętami czy dziećmi. Inne natomiast są typami samotników, które preferują spokój i całodzienne wylegiwanie się na kanapie. Każdy osobnik jest inny i posiada swoje unikalne cechy, jednak pewne zachowania są charakterystyczne dla danej rasy i mogą ułatwić wybór zwierzaka. Czym wyróżnia się rasa kota burmilla? Jakie cechy są typowe dla tych egzotycznych kotów? Dowiedz się wszystkiego o tej rasie i przekonaj się o jej wyjątkowości!
Burmilla – pochodzenie
Nazwa burmilla wskazuje na egzotyczne korzenie rasy. Czy wiesz, z jakiego kraju pochodzą te koty? Kiedy powstała rasa i jak wyglądały początki jej istnienia? Odpowiadamy!
Kot burmilla, zwany również kotem azjatyckim cieniowanym wcale nie pochodzi z dalekiej Azji, a z Wielkiej Brytanii. W przeciwieństwie do niektórych ras z bogatą historią burmilla jest rasą stosunkowo młodą. Pierwsze kociaki urodziły się w 1981 roku ze skrzyżowania kotki rasy burmskiej i kocura perskiego szynszylowego. Powstanie tej rasy to poniekąd dzieło przypadku, gdyż nie było ono planowane. Kocięta rasy burmilla przyszły na świat w hodowli kotów burmskich Mirandy Bickford-Smith, która to w prezencie dla męża kupiła kota perskiego szynszylowego. Kocur ten był niewykastrowany i przed zabiegiem zdążył pokryć jedną kotkę, która to wydała na świat cztery kocięta o zachwycającej urodzie. Nazwa burmilla powstała przez połączenie nazw dwóch protoplastów rasy – burmese oraz chinchilla. Kot azjatycki cieniowany został wpisany do rejestru oficjalnych ras FIFe w roku 1990. W Polsce gatunek ten nie jest zbyt popularny ze względu na trudność hodowli. Kota tej rasy można jednak nabyć w kilku certyfikowanych hodowlach w naszym kraju.
Koty burmilla – wygląd
Wspomnieliśmy już, że koty burmilla są wyjątkowe. Składa się na to nie tylko ich pochodzenie, ale przede wszystkim niespotykany wygląd. Jakie cechy wyglądu charakteryzują tę rasę?
Burmilla to rasa średniej wielkości z wagą od 4 do 7 kilogramów. Pomimo tego, że wydają się niewielkie, koty te są dobrze zbudowane, mają mocny kościec i muskularną sylwetkę. Posiadają mocne, dobrze zbudowane łapy. Ich głowa jest szeroka i okrągła. Średniej wielkości uszy są lekko zaokrąglone na końcach. Duże, wyraziste oczy są głęboko osadzone w oczodołach i szeroko rozstawione. Mogą przybierać różne kolory – od złotego po zielony. Ogon jest długi i zaokrąglony na końcu. Nos burmilli jest nieco podobny do persów – ma szeroko rozstawione nozdrza z charakterystycznym stopem, czyli wklęśnięciem u nasady.
To, czym wyróżniają się koty rasy burmilla to zdecydowanie ich niesamowite umaszczenie. Futro zazwyczaj jest miękkie, jedwabiste i przylegające do ciała. Najczęściej spotykanym jest srebrno-białe umaszczenie, jednak spotyka się także całą paletę innych odcieni futra – od czarnego, przez brązowe po rude, liliowe czy kremowe. Podszerstek występuje zaś w dwóch kolorach – złotym i srebrnym. Futro przedstawicieli tej rasy nie jest jednolitej barwy na całej długości. W pewnych miejscach włos kota przybiera inny odcień. Charakterystyczną cechą tych kotów jest znacznik na czole w kształcie litery M i ciemna obramówka wokół oczu. Sierść burmilli zazwyczaj jest krótka, jednak zdarzają się też koty o półdługiej okrywie.
Kot burmilla – charakter
Charakter zwierzaka ma niebywałe znaczenie. Dlatego też powinno się wybierać kota biorąc pod uwagę jego usposobienie i upodobania. Dla kogo sprawdzi się kot burmilla?
Cechy charakteru
Tak jak większość krzyżówek, koty burmilla dziedziczą cechy obu ras, z których się wywodzą. Wiele cech pokrywa się z rasą burmską, jednak są one zdecydowanie mniej nasilone. Koty burmilla są więc spokojniejsze od swoich burmskich przodków, jednak nie aż tak, jak chinchilla. Rasa ta jest towarzyska i kocha towarzystwo człowieka, jednak potrafi też być niezależna i chodzić własnymi ścieżkami. Koty burmilla cechują się niezwykłą inteligencją. Potrafią z łatwością wyczuć emocje właściciela i reagować odpowiednio, na przykład próbując poprawić humor swojemu opiekunowi. Przedstawiciele tej rasy tworzą bardzo silną więź ze swoimi domownikami, a co za tym idzie potrzebują wiele uwagi. Kochają one być w centrum i zabiegać o zainteresowanie swoich właścicieli.
Koty te nie są cichymi stworzeniami. Swoje emocje i potrzeby wyrażają donośnym miauczeniem. Burmilla niechętnie zostają same w domu, a zbyt długa nieobecność właściciela odbija się na ich samopoczuciu i powoduje frustrację. Rasa ta odznacza się dobrą odpornością na zmiany i łatwo przystosowuje się do nowych warunków. Nie ma też problemu z akceptacją innych zwierząt. Inny czworonóg będzie więc świetnym kompanem do zabaw i dotrzyma kotu towarzystwa podczas nieobecności opiekuna. Są to koty, które rewelacyjnie radzą sobie także z obecnością dzieci. O ile młody człowiek będzie szanował kocią niezależność, znajomość z takim kotem może przerodzić się we wspaniałą przyjaźń.
Przeczytaj również: Co powinniśmy wiedzieć, zanim weźmiemy kota do domu?
Aktywność
Koty burmilla są rasą aktywną i można by rzec – nieco rozbrykaną. Potrzebują nie tylko dużej dawki czułości i pieszczot, ale także ruchu. Należy więc zapewnić kotu solidną dawkę zabaw ruchowych, a w czasie nieobecności, zostawić dla niego kilka zabawek.
Zobacz również: Zabawki interaktywne dla kota – ranking
Należą one do bardzo inteligentnych, dlatego też z łatwością dostaną się do miejsc, do których nie powinny mieć dostępu. Koty burmilla są skoczne, ruchliwe i ciekawskie. Chętnie eksplorują wysokie szafki, skaczą po meblach, a nawet po właścicielach. Jako że kochają one spędzać czas ze swoimi opiekunami, najlepszą nagrodą będzie dla nich wspólna zabawa, która oprócz rozładowania nadmiaru energii, pozwoli też wzmocnić więź pomiędzy mruczkiem a jego właścicielem.
Środowisko
Jako że koty burmilla uwielbiają eksplorować każdy kąt, dom powinien być odpowiednio przygotowany na przyjęcie tego ciekawskiego kociaka. Należy pamiętać, aby odpowiednio zabezpieczyć przedmioty, które mogą stać się potencjalnym zagrożeniem dla kota. Ważne jest także, aby w miejscach, do których zwierze może mieć dostęp nie trzymać roślin mających dla niego właściwości trujące. Dobrym pomysłem będzie także zamontowanie specjalnych siatek na okna i balkon. Burmilla po odpowiednim treningu dobrze znoszą spacery na smyczy, dlatego też warto zaznajomić kociaka z szelkami i smyczą jak najwcześniej. Warto też zainwestować w drapak, najlepiej wysoki, po którym kot będzie mógł się wspinać.
Kot rasy burmilla – pielęgnacja
Aby kot zachował zdrowie i piękny wygląd przez długie lata, należy zapewnić mu odpowiednią dietę, pielęgnację oraz zapobiegać chorobom. Czy koty burmilla są łatwe w pielęgnacji? Czy mają jakieś obciążenia zdrowotne? Sprawdź!
Żywienie
Odpowiednia dieta to jeden z kluczowych elementów niezbędnych dla zachowania zdrowia i witalności kota. Koty burmilla nie mają szczególnych wymagań żywieniowych, jednak posiadają skłonność do powstawania alergii pokarmowych. Dlatego też przy podejrzeniu alergii warto wykonać specjalne testy i po potwierdzeniu diagnozy, zastosować dietę eliminacyjną. Burmilla, ze względu na wzmożoną aktywność potrzebują dużo energii, którą to otrzymują z pożywienia. Należy więc wybierać dobrze zbilansowany pokarm dla kotów.
Przy układaniu kociej diety należy wziąć pod uwagę wiek, wagę i styl życia zwierzaka, a także uwzględnić ewentualne obciążenia chorobowe. Aktywne rasy potrzebują dużych ilości białka w diecie, dlatego też należy wybierać suche i mokre karmy o wysokiej zawartości mięsa lub zdecydować się na żywienie metodą BARF. Wybierając pokarm dla kota warto zwrócić uwagę, czy dana karma nie zawiera zbóż. W jej składzie powinien znajdować się dodatek warzyw i owoców, które to są cennym źródłem witamin i minerałów. W karmie nie powinno zabraknąć nienasyconych kwasów tłuszczowych i tauryny wspomagających wzrok i pracę serca. Oprócz dobrze skomponowanej diety ważny jest także stały dostęp do świeżej wody, którą należy wymieniać przynajmniej raz dziennie.
Zdrowie
Burmilla należą do ras nieobciążonych żadnymi schorzeniami. Zadbane zwierzę może dożyć wieku nawet 15 lat. Wiele kotów tej rasy boryka się jednak z różnorodnymi alergiami, nie tylko żywieniowymi, ale także wywołanymi czynnikami środowiskowymi, a nawet ugryzieniami owadów czy insektów. Po swoich perskich przodkach, koty burmilla mogą także dziedziczyć problemy z nerkami, jednak nie są one bardzo powszechne. Wiele problemów zdrowotnych występuje niezależnie od rasy i mogą one dotknąć także koty tej rasy. Choroby zębów i przyzębia, kamień nazębny czy zapalenia dziąseł to dosyć często spotykane dolegliwości u tych zwierząt. Każdy kot powinien więc odbywać coroczną kontrolę weterynaryjną. Aby zadbać o zdrowie rasy burmilla, zaleca się także wykonywanie corocznych badań laboratoryjnych, w tym badania krwi i moczu.
Pielęgnacja
Piękne futro burmilli to powód do dumy dla właściciela kota, dlatego też wymaga od niego specjalnej uwagi. Krótka sierść nie jest trudna w pielęgnacji, jednak by zawsze była lśniąca i miękka warto czesać ją przynajmniej raz w tygodniu, a w okresie wzmożonego linienia – nawet codziennie. Pomocne mogą być szczotki z naturalnego włosia lub silikonowe rękawice. Koty te nie wymagają częstych kąpieli, warto to robić jedynie wtedy, gdy inne sposoby usuwania zanieczyszczeń z futra nie są skuteczne. Burmilla zazwyczaj chętnie poddają się zabiegom pielęgnacyjnym, więc czesanie futra może stać się przyjemnością zarówno dla kota, jak i dla opiekuna.
Oprócz dbania o sierść należy zwrócić szczególną uwagę na stan uzębienia, uszu oraz długość pazurków. Zęby mruczka należy myć specjalną szczoteczką i pastą dla niego przeznaczoną lub też stosować suplementy umożliwiające usuwanie kamienia nazębnego. Uszy warto sprawdzać pod kątem woskowiny, która nagromadzona w nadmiarze może prowadzić do zaburzeń słuchu oraz nieprzyjemnych zapachów i wydzieliny z ucha mogących świadczyć o stanie zapalnym. Pazury należy obcinać raz w miesiącu za pomocą obcinaczek lub udać się w tym celu do gabinetu weterynaryjnego.
Pamiętaj, aby wybrać sprawdzoną hodowlę!
Burmilla zyskują coraz większą popularność ze względu na swój egzotyczny wygląd i wspaniałe futro. Te towarzyskie zwierzęta z pewnością podbiją serce niejednego miłośnika kotów. Należy jednak pamiętać, żeby wybierać jedynie certyfikowane hodowle i sprawdzać warunki przebywania kociaków przed zakupem kota burmilla. Hodowla powinna wydać do wglądu dokumenty dotyczące rodziców kota oraz badania genetyczne potwierdzające jego pochodzenie. Rasowy kot koniecznie powinien posiadać rodowód. Pomimo ogromu zalet, dla wielu potencjalnych opiekunów istnieje jedna poważna wada rasy burmilla– cena. Za kocię z certyfikowanej hodowli trzeba zapłacić nawet kilka tysięcy złotych.
Podsumowanie
Kot burmilla to niezwykle urocze i piękne zwierzę, które może stać się najlepszym przyjacielem człowieka. Warto jednak przed zakupem wziąć pod uwagę charakter i osobowość zwierzaka. Żywiołowy i czuły kot tej rasy będzie wspaniałym towarzyszem osób i rodzin, które dużo czasu spędzają w domu. Aktywne zwierzę potrzebuje jednak dużo przestrzeni do zabawy i bezpiecznego otoczenia, w którym będzie mógł eksplorować każdy kąt. Jeśli fascynuje Cię niesamowite połączenie genów, z którego powstała rasa burmilla i akceptujesz aktywną i nieco hałaśliwą naturę rasy, możesz być pewien, że Twój pupil odwdzięczy Ci się ogromem miłości.
Zdrowie Twojego kota zależy w dużej mierze od dobrze zbilansowanej diety. Duży wybór wysokomięsnych karm suchych i mokrych znajdziesz w sklepie Apetete. Wybierz dla swojego mruczka smaczny i zdrowy pokarm, a także wszelkie akcesoria potrzebne do opieki nad kocim przyjacielem. Kupuj już teraz!
Najciekawsze propozycje z naszego sklepu